Predaj nehnuteľnosti skôr ako 5 rokov po kúpe

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den,chceme predat dom ktory mame 3roky,prerabali sme ho sami.nove omietky,dlazby,kupelnu,wc,atd vsetko svojpomne takze nemame faktury za pracu ktoru by sme mohli preukazat aby sme nemuseli platit dan za nehnutenost.Na nete pisu ze sa mozu dat aj naklady vo vlastnej rezii no neviem co presne pod tym myslia,neviete poradit?
Odpovedať
1
5
6
@johnny14 som absolútne podobného názoru že je to maximálna k..... ale bol som v tom že v tých 14% sú odvody aj do sociálnej a že naozaj sa to zohľadňuje. Ale szco platia tiež tých 33% daň a odvody- teda 19% a 14% je čo potom u nich ? Som z toho mimo. Ale akože keď som sa teraz dozvedel že sa to absolútne ani nezohľadňuje a to že to zaplatím mi bude absolútne na k...... tak nezaplatím im ani euro kur.... hnusne
Odpovedať
Ja som myslel že je v tých 14% toto
Odpovedať
@adiso Zdravotné odvody u SZČO resp. dokopy zamestnávateľ+zamestnanec = 14%. Sociálne odvody u SZČO 33,15% resp. zamestnanec+zamestnávateľ cca 34 %
Odpovedať
Ahojte, je mozné podať danové priznanie pri predaji nehnutelnosti aj samostatne-hned po predaji domu (napr august), alebo len spolu s prijmom zo zamestnania - teda do konca marca?
Odpovedať
@2danculik co konkretne tym sledujes, alebo chces dosiahnut?
Odpovedať
@2danculik Daňové priznanie sa podáva k príjmom za kompletný rok.
Odpovedať
@maxbeba ahojte. ako je to z platenim dane pri predaji v tomto pripade ktory som nikde nenasiel. 1/2 nehnutelnoti bola dedicstvo( tu sa neplati nic ) ale po niekolkych rokoch sa kupila aj zvysna polovica ( od kupy 4roky ). Ako sa dokladuju vynalozene investicie , staci cestne prehlasenie ? mali ste niekto tento pripad
Odpovedať
Profilova fotka
@maxbeba dokladá sa predmetná kúpnopredajná zmluva, v tej je uvedená kúpna cena a ak nehnuteľnosť predáte za viac (tzn. získate z tej predanej polovice viac, ako ste za ňu zaplatili), tak ten rozdiel je Váš príjem a podlieha odvodom a dani. Ak ste nehnuteľnosť napr. zrekonštruovali, tak dokladmi o rekonštrukcii (bloky, faktúry) si viete tento daňový základ znížiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@adiso platí sa daň z príjmu a platia sa zdravotné odvody 14%. Nie sociálne odvody, so sociálnou poisťovňou to nemá nič spoločné.
Odpovedať
@rapidek proste za ten rok určite na to zabudnem a potom mi príde pálka z daňového a zdravotnej....no hneď ma odvali 🙈 lepšie je vyplatiť to hneď pri predaji domu ako myslieť na to ďalší rok, nehovoriac o Tom,že Fín. situácia sa môže zmeniť za ten rok.... Neviete koľko treba skladovať doklady za náklady( svojpomocne stavba)
Odpovedať
Profilova fotka
Ako je to choré už tieto dane a poplatky čo mi tu máme. Nízke platy no dane ukážkové
Odpovedať
@pfabry presne tak. Skur.....hajzli sú to. A ešte že odvody do zdravotnej 14%? To nemyslite vážne, a za čo? Za toto úžasne zdravotníctvo čo tu na Slovensku mame ? Akože totálny hnus. Aby som 33% mal davat tomuto hnusnému štátu....
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Tu už ozaj človek proste len platí a nič v podstate za to nemá. Len čo s tým, keď zmena je žiaľ bohu v nedohľadne
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, viete mi poradiť prosím, chceli by sme kúpiť jeden dom (10 arovy pozemok) co je za našim domom - zväčšiť si záhradu proste. Keď kúpim ten dom na 10 á pozemku napr. za 80 000e, a predám ho napr. za rok, ale useknem si z tej záhrady napr. 4 are, čiže ten dom predám tiež za 80 000 ale už len so 6 ármi co potom (dom nebudem vôbec prerábať)... Koľko % by som musela odviesť štátu? Dakujem Vam
Odpovedať
Dobrý deň. Ak by niekto zháňal, mám na predaj BLOČKY - bloky za STAVEBNÝ MATERIÁL. Všetko prerábky a výstavby DOM - BYT. Ak je seriózny záujem, správa. Ďakujem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Profilova fotka
Dobrý deň,
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Čaute, chcem sa opýtať, či by mi vedel niekto vysvetliť čo sa chápe pod pojmom výdavky na osobné účely? Kľudne mi napíšte aj do správy.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@lubk0 ahoj aká je tá tretia možnosť ako nezaplatít starú daň s predaja?
Odpovedať
Môžem zahrnúť do technického zhodnotenia aj televízor? Ak uvažujem že bol napevno zabudovany tak ako vstavane spotrebice do kuch linky al klimatizaciu? Kupujucim byt predavam so zabudovanymi spotrebicmi. Podla mna to je technicke zhodnotenie, ci?
Odpovedať
@marian_8 Isto. A keď prilepíš fén o stenu, tak aj ten si môžeš započítať, lebo je tam napevno. 🤔 😵‍💫 😮 No jasné, že nie. Televízor je jasný spotrebič, nie technické zhodnotenie.
Odpovedať
@chrobak7 Ahoj chrobak, chceš povedať, že zabudovaná práčka, mikrovlnka, nie je spotrebič? Asi si mal na mysli zariadenie pre osobnú potrebu alebo starostlivosť. Ak by bol fén sušenie rúk, zabudovaný v zrkadlovej skrinke na fotobunku tak mi chceš povedať že taktiež sa nejedná o technické zhodnotenie resp modernizáciu nehnuteľnosti? Predsa ak mám televízor zabudovaný do na mieru vyrobenej obývačkovej zostavy, alebo je priskrutkovaný k stene alebo zabudovaný do SDK tak je celá zostava vrátane televízora (Zobrazovacej jednotky) technickým zhodnotením, resp modernizáciou. Modernizáciou sa na účely zákona o dani z príjmov rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok. Chcel len poradiť od niekoho, kto s tým ma reálnu skúsenosť.
Odpovedať
Z metodického pokynu MF je technickym zhodnotením pre daňové účely len; “Zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových, predsieňových skríň a kuchynských liniek” Všetky spotrebiče aj tie “zabudované” do kuchynskej linky niesu technické zhodnotenie. Predsa len aj zabudovaný spotrebič sa veľmi ľahko presunie čiže nieje súčasť stavby.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Pozdravujem, oživím túto diskusiu trocha. Ako je to prosím v prípade, že som nadobudol pozemok kúpou, no nevlastním ho 5 rokov a rozhodnem sa ho darovať, nakoľko ho nevyužívam a zrejme ani nevyužijem ? Musím v tomto prípade odvádzať vyššie spomenuté poplatky ?
Odpovedať
1
5
6
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?