Predaj bytu bez realitky - varianty

8. jún 2020310

Boli tu podobné témy, ale chcem si to komplexne zhrnúť. Chystáme sa predať byt bez realitnej kancelárie a keďže ešte nepoznáme kupujúceho 🙂 nevieme, či bude vyplácať celú čiastku v hotovosti alebo cez úver.
Chcem si overiť, či rozumiem obom postupom.

A, Postup, keď kupujúci má na vyplatenie hotovosť.
V tomto prípade sa spíše kúpna zmluva, kde by sa zapísalo, že predávajúci dáva finančné prostriedky do notárskej úschovy a v prípade zápisu nového majiteľa na list vlastníctva budú uvolnené predávajúcemu. - takto nejako? Či v akom momente by mali byť prostriedky uvolnené?

B, Postup, keď väčšina prostriedkov ide cez hypotéku a zvyšok tvoria vlastné zdroje.
Tu bude treba, aby sme podpísali záložné zmluvy a kúpnu zmluvu, ktorá sa zanáša na kataster a následne banka uvoľňuje financie. Čo však s časťou sumy, ktorú platí kupujúci z vlastných zdrojov? Dá ju pri podpise zmluvy, resp. v lehote x dní od podpisu? Alebo to tiež riešiť cez notársku úschovu. Čo je najbezpečnejšie?

Ďakujem Vám za odpovede.

 • A. Áno
  B. Platí skôr ako banka uvoľní hypo.

 • @draik čiže najideálnejšie by bolo napr. keď dá tú čiastkovú hotovosť pri podpise kúpnej zmluvy, resp. napr. pred mojimi očami odošle cez internet banking....

 • @johnny14  nerozmyslal si aj nad tym, ze by ti niekto tie zmluvy spravil? My sme tiez kupovali byt bez realitky ale zaplatili sme si jedneho pana, ktory nam to vsetko vybehal a povybavoval

 • Sponzor fóra
 • @mimi373  už som si v minulosti robil kúpne zmluvy, alebo sme boli na strane kupujúcich, toto je zase niečo nové, keďže teraz sme predávajúci a hlavne nemám skúsenosti s tou notárskou úschovou, ale však to notár rýchlo vysvetlí 🙂

 • @johnny14  tak v tom pripade som nic nenapisala 🙂 😉 Drzim palce, aby sa vam to vsetko podarilo! 😉 🙂

 • @johnny14  a hlavne si notár zoberie províziu 😃

 • @jumt  s províziou rátam, ale iné riešenie asi nie je, keby náhodou mal kupec peniaze v hotovosti.... ešte je aj banková úschova, tá ale predpokladám tiež nie je zadarmo a tam je riziko, že ak by kupujúci išiel do exekúcie zrovna v tom momente, tak mu zabavia aj tú bankovú úschovu. Pri notárskej úschove je riziko, ak by zdrhol notár 😃

 • @mimi373 ďakujem, keď sa nebude dariť predať, tak či tak pôjdeme cez RK

 • @johnny14  jasne, moznosti v dnesnej dobe je kopu 🙂

 • @johnny14  kupujúci budú radi, že sa vyhnú realitky, aspoň čosi ušetria 😉 😉

 • Ak inak nedas tak by som na to asi siel cez tu variantu B 🙂

 • @johnny14  dobre tomu rozumieš 🙂 🙂 Takto by to malo postupovať. Už len treba dúfať, že to tak aj ozaj bude!

 • B

  1. Navsteva banky, kde si kupujuci zisti moznosti.
  2. Spisanie zmluvy medzi kupujicim a predavajucim.
  3. Vypracovanie zaloznych zmluv (v banke) + "prepis" bytu na katastri (navrh na vklad vlastnickeho prava). Najskor by mali ist zalozne zmluvy. K prepisu bytu bude kupujuci na katastri potrebovat vyhlasenie spravcu, ze predavajuci nema ziadne podlznosti voci sprave bytu.
  4. Banka uvolni peniaze ked uvidi plombu na LV. Sposob vyplatenia sumy by mal byt popisany v kupnej zmluve, napr. Suma XY bude zaplatena z hypotekarneho uveru a suma YZ bude vyplatena z vlastnych zdrojov.
  5. V zmluve tiez bude uvedeny datum odovzdania bytu, kedy sa spise preberaci protokol, kde sa zapisu vsetky stavy meracov (voda, plyn, elektrina). Predavaju sa odhlasi z odberu energii, kupujuci sa prihlasi. Odovzdaju sa vedtky kluce.
  6. Do 30 dni (ak si zaplatis zrychlene konanie na katastri za 266€, tak do 15 dni), bude na LV uz novy majitel.

 • @johnny14  podla mna si tomu pochopil spravne, uz len najst dobreho kupujuceho, ktory bude zodpovedny a nebudete mat s nim ziadne problemy. 🙂 🙂 ja by som tiez volila predaj bez realitky, pripocitavaju si niekedy az zbytocne velke provyzie.

 • @ujam  ano, realitky si davaju vyssie ceny ale predsa musia aj oni z niecoho zit a nebudu robit predsa zadarmo. Takze netreba ani ich odsudzovat

 • Sponzor fóra
 • @johnny14  a už máš aj nejakých záujemcov??

 • @peky1984

  Za ake sluzby sa vlatne realitke plati?

  Lebo ja ziadnu vyhodu predaja bytu cez realitku nevidim. Keby som predaval byt, urcite by som nepredaval cez realitku. Kazdy aspon trocha sikovny clovek si vie spravit slusny inzerat sam, ked vidim inzeraty niektorych RK, tak je to naozaj hroza. Nekvalitne fotky, nerpavdive informacie a pod. Ak sa clovek aj trocha vyzna v prave, vie si zmluvy pripravit aj sam, ak nie da sa to vyriesit cez pravnika, ktory je radovo lacnejsi ako RK.

  Asi to bude o tom, ze ludia su viac a viac pohodlni a radsej zaplatia RK, ako keby si mali vybavit zopar veci sami. Ked ide vsetko ako ma, predaj bytu sa da vybavit do par dni, bez RK. Navyse ak clovek na naozaj seriozneho kupujuceho, tak predavajuci v podstate nemusi vybavovat skoro nic. Viem to z vlastnej skusenosti, riesil som kupu bytu bez realitky. Ako kupujuci som zabezpecil znalca, kupnu zmluvu, zmluvy na "prepis" bytu, vyhlasenie spravcu, kataster, preberaci protokol o byte. Jedine co predavajuci riesil, boli podpisy u notara a odhlasenie sa z energii.

 • @tadashi
  Nie každý býva v predávanej nehnuteľnosti a chce strácať čas návštevami záujemcov. To je okrem inzercie najväčší benefit. Navyše predávajúci odmenu pre RK často zahrnie do ceny, čiže to vlastne zaplatí kupujúci.

 • kto má čas a býva v nehnuteľnosti pre toho je výhodnejšie predať súkromne, môže to predať lacnejšie i o 40% skôr to predá , ak nemá čas a nebýva v nehnuteľnosti ostáva len realitka, no kupujúci to kúpi drahšie o províziu realitky, takže skôr výhoda je kupovať súkromne bez realitky , predávajúcemu je to jedno ak to realitka predá, no ak nemôže predať pre vysokú cenu a čas súri musí sám.na domoch vídať veľké plagáty o predaji i 5r.

 • @tadashi  Predaj cez realitku je presne len kvôli lenivosti a neschopnosti ľudí. Naozaj jedinú výhodu pre predávajúceho to má tú, že nemusí chodiť na obhliadky, ak zverí realitke kľúče a ak je schopnejšia realitka, tak nemusí nič riešiť sám. Ale nie vždy to tak je, kolegyňa kupovala byt a natrafila na neuveriteľne amatérsku realiťáčku, ktorá sa tomu vôbec nerozumela a neovládala ani základné postupy predaja.
  Realiťáci v podstate každý byt "predražia" o 2-3 tisícky a väčšina predávajúcich (pokiaľ si nepostavili dom) si neuvedomujú, že budú potrebovať aj oni kúpiť zas iný byt a tiež drahší o províziu (alebo ich deti a podobne), takže to platia v konečnom dôsledku aj oni. V podstate ak by sa zrušili realitky, tak ceny bytov by klesli o 2-3 tisícky (niekde viac, niekde menej).

 • @tadashi  ano mas pravdu ale tak su take sluzby a niektori ludia ako si napisal su pohodlny a radsej si zaplatia RK a vyuziju ich sluzby

 • Pri kúpe bytu cez hypotéku treba najskôr zavkladovať záložnú zmluvu a potom kúpnu zmluvu. Nikde som nenašiel, že s akým časovým odstupom to treba urobiť? Je možné ich podať naraz, len aby to bolo v tom poradí?

 • @gazza215  Naraz, najprv das do okienka zaloznu, potom kupnu. Poradie je nutne dodrzat.

 • predavala som byt bez realitky. sumu z vlastnych zdrojov mi poslali priamo na ucet do niekolkych dni po podpise zmluvy. zvysok co isiel cez hypo poslala banka po zavkladovani na katastri. vyplatil sa tym moj stary uver, a na ucet mi prisiel len cisty zvysok sumy.

 • @tadashi
  dobry vecer, prave sa chystam kupovat byt bez realitky a kazda rada dobra. Ake dokumenty ako kupca potrebujem ak kupujem cez hypotekarny uver (tu mam hypotekarneho specialistu). Ide vsak o to, ake doklady potrebujem od predavajuceho. Predavajucim je dcera majitela, je nutna I kupna zmluva/ darovacia zmluva sucasneho majitela? Je moznost riesit podpisovanie zmluv cez splnomocnenca - dceru? Treba mat splnomocnenie overene notarom? Ak mi viete v comkolvek poradit, pripadne vyvarovat moznych chyb, ocenim. dakujem!

 • @lulumel  predavajuci je majitel,ziadna dcera.
  Kto je napisany na LV s tym sa uraduje

 • @lulumel
  Vzhľadom na povahu Vašich otázok Vám odporúčam angažovať schopnejšieho právnika (nie RK). Za primeranú úplatu, ktorá bude veľmi malým zlomkom hodnoty kupovanej nehnuteľnosti, Vám pomôže predísť prípadným komplikáciám.

 • @lulumel  ako prvé uvediem, že otázky, ktoré sa pýtate, by Vám mal vedieť povedať odpovede aj Váš hypotekárny špecialista, sú to úplne základné otázky, ktoré má každý, kto rieši hypotéky, tak ich má ovládať.
  1) predávajúcim nie je dcéra majiteľa. Predávajúcim je majiteľ, dcéra mu s tým možno iba pomáha. Tu si dajte teda pozor, komu čo podpisujete.
  2) od predávajúceho potrebujete k hypotéke jeho nadobúdaciu zmluvu k nehnuteľnosti, tzn. ako on získal nehnuteľnosť (kúpna zmluva, rozhodnutie o dedičstve, .....)
  3) ďalej potrebujete od predávajúceho kópiu jeho občianskeho preukazu, tú treba predložiť banke, ktorá vypracováva záložné zmluvy
  4) kúpnopredajná zmluva musí byť na strane predávajúceho vždy s overeným podpisom (nemusí byť notár, postačuje matrika v meste/obci). Pozor, kataster podpísanú zmluvu na základe splnomocnenia nezapíše, takže treba, aby riadnu kúpnu zmluvu, či záložnú zmluvu v banke podpísal priamo predávajúci, nie jeho dcéra.

  Odporúčam si nájsť skutočne dobrého hypošpecialistu a určite zmluvy a podobné veci riešiť s právnikom, pretože nekupujete rožky na jedno ráno, ale nehnuteľnosť na možno celý život a tu sa skutočne neoplatí šetriť.

 • Mam otázku, predávam byť, kupujúci rieši hypotéku...

  V deň podpisu založených zmlúv v banke, kto zanaša záložné zmluvy na kataster? Ak my, tiež podavame návrh na vklad na aby prepisali byt na kupujuceho alebo tento úkon ideme vybaviť až keď je úver čerpaný? t.j. až po plombe na LV?

  Ďakujem

 • @peter_tombstone_gramblicka  záložné zmluvy si nesie na kataster a aj náklady na ich vklad znáša v plnej výške kupujúci. Je to jeho starosť, že kúpu rieši hypotékou, tento náklad sa Vás netýka.
  Vy znášate jedine náklady na vklad za prepis vlastníctva a aj to si bežne zmluvné strany dohodnú v polovičnej výške pre každú zo zmluvných strán. Avšak návrh na vklad vlastníckeho práva dávate až po tom, čo dostanete uhradenú kúpnu cenu za nehnuteľnosť, nie skôr. Tzn. návrhy na vklad vlastníctva a kúpne zmluvy určené pre kataster si držíte u seba, až kým Vám bude uhradená celá kúpna cena, prípadne ako ste sa dohodli v kúpnej zmluve.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém