Platím daň z darovanej nehnuteľnosti?

26. mar 201450

Potreboval by som zodpovedať par otázok ohľadom dane pri predaji nehnuteľnosti. Pre ozrejmenie situácie popíšem cely proces, ktorým daná nehnuteľnosť menila majiteľa.

Ide o rodinný dom, v ktorom žila moja stará mama. Po jej smrti sa súrodenci dohodli, že dom získa moja mama, pričom ona svojich súrodencov riadne v dedičskom konaní vyplatila. To sa písal koniec roku 2010. Následné bol dom darovaný darovacou zmluvou mne a mojej manželke, pričom do katastra bol zapísaný v podielovom vlastníctve v apríly 2011. Avšak približné o rok som sa s manželkou rozviedol a v rámci rozvodového vysporiadania majetku sme sa dohodli na tom, že dom zostane mne a ja ju finančné vyrovnám. Zmeny vyplávajúce z rozvodového konania sa do katastra premietli v januári 2012. Počas roku 2011 sa na dome intenzívne pracovalo a boli do neho vrazene nemalé finančné prostriedky a veľa hodín svojpomocnej prace.

Zaujímalo by ma, ako je to s platením dane pri prípadnom predaji tejto nehnuteľnosti. Či sa platí a ak sa platí, tak akým spôsobom sa určuje výška tejto dane. Na internete som vyzistil, že od dane som oslobodený ak vlastním danú nehnuteľnosť aspoň 5 rokov. Ako je to v tomto prípade? Počíta sa to odvtedy ako som nehnuteľnosť získal spolu s bývalou manželkou (i keď vtedy som vlastnil len polovicu) alebo až odvtedy keď som ju získal v rámci rozvodového vysporiadania?

Dakujem za Váš čas.

 • Nie som si presne istý, lebo nie som právnik, ale istý som si minimálne v tom, že si od dane oslobodený aspoň v svojom pôvodnom polovičnom podieli. Keďže ste ako manželia mali dom v bezpodielovom vlastníctve, každý nešpecifikovanú 1/2 myslím si, že od dane by si mal byť už oslobodený v apríli 2015. Ale toto Ti bude vedieť s istotou potvrdiť, alebo vyvrátiť hocijaký právnik.

 • Platiš daň iba z rozdielu predanej sumy a sumy co dom ohodnotil sudny znalec....az v tedy by si neplatil daň, ak by si vlastnil nehnutelnosť dlhšie ako 5 rokkov. 5 rokov sa ti počita ododňa kedy ti bola nehnuteľnosť napísaná... takže ty tam mas 2 dátumy..

 • Sponzor fóra
 • Najlepšie bude ísť sa spýtať na DÚ,zobrať doklady ktoré sa týkajú nehnuteľnosti.

 • Rok 2011 darovanie tebe a manzelke do BSM(bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov)
  Rok 2012 rozvod-teda zrusenie BSM(automaticky 1/2 tebe a 1/2 manzelke), avsak manzelka sa zriekla svojej 1/2 v prospech teba.
  Teda rodinny dom si nadobudol do vylucneho vlastnictva v roku 2012.
  Teda po roku 2017 nebudes platit dan z predaja darovanej nehnutelnosti.
  Dan sa pocita z rozdielu, teda suma nadobudnutia a suma z predaja - vynalozene prostriedky na opravu.
  Pri darovani vsak nejde o kupu-takze suma nadobudnutia nie je a v tomto pripade je skoda, ze si si nedal spravit znalecky posudok(nepredpokladal si, ze dom predas)
  Mohol by si si dodatocne dat spravit znalecky posudok:
  Posudok z roku 2012 napr.35.000 eur
  Investoval si do domu 15.000 eur
  Dom predas za 50.000 eur a neplatis dan!!!

  Ak by sa to takto nedalo spravit, odporucam ti radsej s predajom pockat, lebo okrem dane sa plati aj odvod do zdravotnej poistovne, neni som si ista - 14%

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém