Opodstatnená zľava?

Rodinný príslušník stavia a predáva rodinné domy. Mali sme dohodu, že nám predá rodinný dom s pozemkom s 5 % zľavou. Radil nám, aby z rôznych foriem financovania sme zvolili nasledovný spôsob: darovacou zmluvou prevedie na nás pozemok a stavebné povolenie, dostaneme úver na výstavbu a z toho ho vyplatíme. Teraz sa vyskytlo, že so získaním takého úveru môžeme mať problém, ale úver na kúpu domu sme dostali bez problémov (máme predschválenú hypotéku). Ale rodinný príslušník teraz tvrdí, že tým pádom nám nevie dať tú zľavu. Ako som dozvedel, takto mu vznikajú daňové povinnosti a kvôli dane a odvodov by mal čistý zisk nižší o cca. 36 %. Z toho som nadobudol dojem, že to nie on s tou 5% zľavou, ale skôr ja mu spravím láskavosť, ak získam ten úver aj na výstavbu. Moja otázka: je tento môj dojem opodstatnený? Alebo v prípade riadneho klienta cez realitnú kanceláriu má aj iné možnosti o získanie čistého zisku v takej výške a tým pádom naozaj môže "stratiť", ak by nám dal tú zľavu? Ak by som chcel od neho vyrokovať vyššiu zľavu, s tým že ešte aj tak by mal čistý zisk vyšší, ako pri riadnom predaji, stál by tento môj argument na pevných základoch?
Odpovedať
1
2
tak toto bude obchod storocia, z vasich spekulacii nakoniec mozno radsej zvoli predat inemu a "rodinne" vztahy budu potom na bode mrazu 😄 preco si to rovno snim nevydiskutujete ?
Odpovedať
@shadowmilan no to je skôr tak, že už ja uvažujem nad tým, že si to nekúpim, ak mi teda navýši tú cenu. Proste sme sa dohodli na tej cene, som si povedal, aký fajn chalan, je ochotný odpustiť zo zisku kvôli rodine, len teraz keď vyšlo najavo, že možno nedostaneme takú formu úveru, mi dal vedieť, že za takú cenu mi to potom nedá. Ja to s ním vydiskutujem, to budem musieť. Len predtým by som chcel zistiť, aké je moje postavenie pri rokovaní. Aký je môj prínos do dealu? Či sú bežné takéto, alebo podobné finty v realitnom biznise?
Odpovedať
@larendorr neviem, či tomu správne rozumiem, ale vopred (spolu so zľavou) ste sa dohodli na forme, akou to prebehne. Vy to ale dodržať neviete, takže na vine určite nie je on... máte zvláštny pohľad na vec. ak Vám nechce dať iba tých 5 % zľavu, tak aj tak bude výrazne ukrátený o zisk, aj sám to píšete. mimochodom, ak budete trvať na tých 5%, tak sa na Vás buď vykašle, alebo vás počas stavby o d r b e o oveľa viac peňazí, ako tých 5%. niekoho nasilu tlačiť do takejto činnosti, to nedopadne dobre. pre vás.
Odpovedať
Profilova fotka
Uniká mi tu akosi podstata toho celého - on Vám pozemok daruje a následne od Vás chce ho zaplatit? Tak potom ide o čo? O darovaciu zmluvu alebo o kúpnu zmluvu? A viete, ze to, čo ste popísali je podvod? Resp. trestný čin krátenia dane, pretože ak Vám pozemok daruje, tak potom mu tie peniaze dáte ako? V hotovosti mimo zmluvy? Čistý danovy podvod. A keď už - ak Vám pozemok daruje, tak o akých daniach sa chce s Vami baviť? Veď keď daroval, nič nezarobil (oficiálne) s tak nemá z čoho platiť dane. Ak Vám ale pozemok riadne predá, cez kúpnu zmluvu, s riadnou zmluvou a riadnou kúpnou cenou, tak daň platí zo zisku, tzn. z rozdielu voči tomu, za čo pozemok kúpil on a za čo ho predal Vám, pokiaľ bol vlastníkom daného pozemku menej ako 5 rokov.
Odpovedať
@worker_falcon nie, pri dohode o cene ešte nebola reč o forme úverovania. Otvorené boli všetky možnosti. Ak by som o tom vedel, tak nezačnem riešit aj úvery na kúpu nehnuteľnosti.
Odpovedať
Najlepšie sa zarába na rodine a známych. Je to jednoduché. Keď vám to dá oficiálne cez kúpnu zmluvu, tak zo zisku musí odviesť daň, pokiaľ nie je vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov. Keď vám to dá cez darovaciu zmluvu, tak nevykaze žiadny zisk a teda nemá z čoho platiť daň. Ten RD tam už stojí na Tom pozemku? Veď čisto teoreticky keď vám to daruje, vy môžete na ten pozemok z domom zoberte bezúčelový úver a banke poviete že je to na rekonštrukciu, alebo vybavenie domu.
Odpovedať
@andreah25 ďakujem za upozornenie. Tým pádom vyzerá, že budem trvať na odkúpení nehnuteľnosti.
Odpovedať
Takto tazko zamotat par riadkov a pritom stacilo to jednoducho popisat v com sa Vam zda byt problem. Ako pochopit: “Teraz sa vyskytlo, že so získaním takého úveru môžeme mať problém, ale úver na kúpu domu sme dostali bez problémov (máme predschválenú hypotéku).“ Preco? : “Ale rodinný príslušník teraz tvrdí, že tým pádom nám nevie dať tú zľavu.“ Toto Vas nemusi vobec trapit: “Ako som dozvedel, takto mu vznikajú daňové povinnosti a kvôli dane a odvodov by mal čistý zisk nižší o cca. 36 %.“ Predovsetkym: Mate dohodnute za ake € a aky dom Vam bude postaveny, co vsetko ta cena obsahuje, terminy. A ak sa Vam ponuka nepaci, kupte pozemok a dajte si postavit inou spolocnostou… Co je na tom tak zlozite pochopit a splietate tu nejake jeho zisky a dane???
Odpovedať
@andreah25 Alebo aj vydieranie, mam dojem… Ked sa im nepaci ponuka, nech idu inde, s inou spolocnostou, svojou cestou…
Odpovedať
Profilova fotka
@larendorr Ešte pozor na to, ze darovaciu zmluvu je možné veľmi ľahko napadnúť. Kúpna zmluva je istota. Aby ste nakoniec nevyšli naprázdno a svoje peniaze už nikdy neuvidíte. Ja by som do takýchto špekulácií nešla.
Odpovedať
@andreah25 medzitým som ho spýtal na celý postup. Chcel by to riešiť tak, že pozemok prevedie na nás darovacou zmluvou a následne nám postaví dom na základe zmluvy o dielo. Čiže by sme platili za výstavbu domu. To v prípade ak nám banka preschváli úver na výstavbu. Ak nie, zostáva len odkúpenie domu kúpnou zmluvou.
Odpovedať
Ked mate problem s cenou, tak kupte pozemok a dajte si tam postavit dom. Bud jeho firmou, alebo inou. Jednoducha vec. Preco mam dojem, ze rozmyslate na dom brat 100% hypoteky? Banke je v podstate jedno, ci poskytne hypoteku na stavbu, alebo uz kupu domu. Podstatne je iba, aby mala zamyslana nehnutelnost vyssiu hodnotu, nez je vyska uveru. Uvazovanie, ze na zaklade pozemku Vam banka poskytne uver na 100% ceny domu je mimo, pokial nevinkulujete na ucte potrebnu sumu a rucenie napr. inou nehnutelnostou. Cim chcete rucit? Ludia tu pisu, ze banky akceptuju rucenie, az ked su mury min. 1m…
Odpovedať
Článok sa načítava...
@larendorr presne tak ako tu už niekto vyššie spomínal, dohodnutí ste boli tak a teraz ten kto to nevie dodržať ste vy a absolútne chápem prečo vám nechce dať zľavu tých 5% pretože ak by vám to oficiálne celé previedol ako dom s pozemkom teda by prebehol predaj už postaveného domu tak z tej sumy by on platil veľmi vysokú daň a odvody....nerozumiem z akého dôvodu má banka problém poskytnúť hypo na rozostavaný dom, oslovte inú banku! Keď sa prevedie na vás pozemok darovacou zmluvou a on to bude realizovať len na zmluvu o dielo tak mu odpadá úplne platba dane a odvodov a áno je toto daňový podvod v podstate, avšak ak mu budete podľa zmluvy o dielo sumy uhrádzať na účet tak je to preukázateľný príjem, ktorý by on mal zase zdaniť...ale ak s tým on takto súhlasí že všetko pôjde cez účet tak potom okej avšak jediné čo by som nerobil je že on vám akože daruje pozemok ale vy mu vyplatite sumu pomimo zaň....na to veľký pozor lebo velice ľahko môžete prísť o peniaze nakoľko sa darovacia zmluva dá napadnúť a nebude dôkaz o Tom že by ste mu tie peniaze zaplatili zaň...toto sa ho treba spýtať že ako si to predstavuje s tým prevodom pozemku
Odpovedať
@adiso nerozumieš prečo mu banka nechce poskytnúť hypotéku na stavbu domu na darovanom pozemku? Veď si to sám napísal.... lebo darovacia zmluva sa dá napadnúť a keby k tomu došlo tak aj hypotéka na výstavbu bude "riziková". Banka nepotrebuje rizikové hypotéky. @larendorr kedy a akým spôsobom získal rodinný príslušník tento pozemok? Nemôžete sa dohodnúť na kúpe pozemku za rozumnú cenu?
Odpovedať
@adiso to by sme riešili riadne cez účet, pochybujem, že by chcel mať nejaké daňové problémy, a ja už vôbec nie. Ten pozemok by sme dostali riadne ako dar. On to nadobudol tiež darovacou zmluvou od rodiny a niečo aj spomínal, že toho sa netýkajú dane, lebo to už dostal dávnejšie. Ale ako aj Vy, aj diskutujúci nižšie spomínali napadnuteľnosť darovacích zmlúv, tak to skúsim vyzistiť v banke, či náhodou s tým nemajú problém.
Odpovedať
@larendorr ak vlastní pozemok dlhšie ako 5 rokov prečo trvá na darovacej zmluve? Prečo nechce kúpno-predajnú zmluvu?
Odpovedať
@zltalienka možno nejaké banky nechcú na darované nehnuteľnosti poskytnúť hypo ale my osobne sme na takú nehnuteľnost dostali hypo ale to bolo všetko v rámci rodiny a skutočného darovania nie ako toto @larendorr presne tak nie je dôvod na to aby ho daroval keď už ubehlo 5 rokov, celé je to nejaké divné
Odpovedať
@jozik123 toto je fakt, neraz som sa o tom presvedcil aj na vlastnej kozi, myslis si, ze rodina, ze pomoze, ale vobec nie, praveze castokrat je to opadne, koho oklames, ked nie rodinu, treba sa mat pri takychto veciach na pozore
Odpovedať
@larendorr z pohľadu "rodinného príslušníka" je veľký rozdiel, či Ti predá/daruje pozemok a potom bude na Tvojom pozemku za Tvoje peniaze z Tvojej hypotéky riešiť stavbu domu ALEBO či celý dom postaví za vlastné a potom Ti ho predá. Možno on nemá toľko peňazí a nechce/nemôže riešiť úvery. Tých 5% zľava môže byť za to, že on si nebude musieť brať úver na stavbu domu. S povinnosťou platiť dane to nič nemusí mať. Len nerozumiem, prečo chce darovaciu zmluvu? Čo ešte je v tom "zakopané"?
Odpovedať
@ajka_k "Darovaciu zmluvu je veľmi ľahko napadnúť"?... Heeej?... Ono, napadnúť sa dá všetko, to je pravda. Úplne všetko! Darovacia zmluva je oficiálny právny inštitút, a keď obdarovaný neporuší vo vzťahu ku darcovi zopár zákonom vymenovaných obligatorných podmienok, je nezrušiteľná! A ešte aj to "porušenie" treba riadne preukázať a dokázať. Vôbec to nie je jednoduché. Darovacia zmluva zakladá podobné vlastnícke práva ako napr. kúpno-predajná zmluva. To je len medzi ľuďmi rozšírený mýtus o "podradnosti" darovacích zmlúv.
Odpovedať
@larendorr Jedna otázka: Ty by si niekomu vyšiel v ústrety, keby to pre Teba reálne znamenalo o 36% nižší čistý zisk ?
Odpovedať
@adiso veď mi to tiež máme v rámci rodiny, ako som písal vyššie. A pozemok by bol riadne darovaný. Asi som to zmätúco naformuloval. Skúsim ešte raz. Takže on kedysi dostal od rodiny ako dar zopár pozemkov. Mal financie, vedel ich zveľadiť, postavil na nich domy a následne predal. Už vtedy bola taká celorodinná dohoda, že ak budem v takej situácii a budem mať záujem jeden z tých domov predá nám. Keď prišiel čas povedal, že teda ide postaviť ten dom, už má podané stavebné povolenie a že vie nám to dať s tou zľavou. Akože som úplne v tom, že ako doteraz, on to postaví a následne nám predá, v takom zmysle sme začali riešiť aj financovanie. Následne na to navrhol, že ešte jednoduchšie by to bolo riešiť s už spomínaným spôsobom, že na nás prevedie pozemok, aj stavebné povolenie a mi mu zaplatíme výstavbu na kľúč. Ja že okej, super, nemám s tým žiadny problem, ten úver co som riesil sa dalo pouzit na kupu aj na vystavbu. Ale ako som dozvedel, s tou vystavbou mozno bude nejaky problem, tak som to povedal rodine aj s tym, ze na kupu mi ale daju bez problemov. A on na to, ze dobre, ale tym padom nevie dat tu zlavu, lebo ze mu to tak potom ked to preda namiesto toho aby to postavil, nevychadza tak dobre. Este som nikdy nepredal ani nekupil dom, je mi toto cele uplne nove, a proste len chcem pochopit suvislosti, ze preco je to tak, preco sa viac oplati postavit dom, ako predat, ako mu to moze vyjst lepsie? Aby som mal nejake informacie o tom, ked sa ho na to opytam.
Odpovedať
@petersd ako myslíš v rámci úzkej rodiny? Úplne samozrejme,.aj keby mi to znamenalo o 50 % nižší zisk. Dokonca vždy som bral ako samozrejmosť, že rodine vyjdem v ústrety aj keď mám z toho nejaké straty. Ale keď sa pýtaš na cudzích, tak samozrejme nie.
Odpovedať
@zltalienka dakujem, v tomto nieco moze byt.
Odpovedať
@larendorr a nebude tuná pes zakopaný? "darovacou zmluvou prevedie na nás pozemok a stavebné povolenie, dostaneme úver na výstavbu a z toho ho vyplatíme." Ty nemáš peniaze na kúpu toho pozemku? Vyplatíš "darovanie" pozemku až z hypotéky?
Odpovedať
@zltalienka no ved okradaci statu ak to takto robi zo všetkými tak dovi dopo. Ved vlastne on to akoze preda, a oni to akoze kupia za peniaze od statu... @petersd ajja mam tak pozemok. Neplatilasom dane za kupu, alebo predaj. Proste len 350eur notarovi a bolo Ale ak to on potom preda ten dom tak bude musiet platit dan zpredaja nehnutelnosti. Alebo akotl je. Proste zelepsie pre cloveka je dostatvec darom, ajked akoze kupou. @larendorr este sa spytaj, ze ked vam uzdaorval pozemok, povelenie, civamnemoze darovat aj dom. A vy sa vysporiadate penazne mimo zmluvy. Aby nemusel platit odvody. Ale pozor toto je podla mna okradanie stastu na daniach.!
Odpovedať
Ale ja som naozaj ten pozemok dostala darom. Neplatila som zan.
Odpovedať
@domix147 ako nechápem prečo by to bolo okrádanie štátu. On mi daruje pozemok, prepíše na mňa stavebné povolenie a ja mu následne zaplatím za výstavbu na kľúč. V tomto úplne nechápem čo je nezákonné.
Odpovedať
@larendorr takže on Ti chce darovať pozemok, ale priamo za darovanie pozemku nechce žiadnu protihodnotu, tak to je?
Odpovedať
@zltalienka áno, takto chce. To dostal ešte od rodičov, a my by sme platili za to, že postaví ten dom. Alebo druhá verzia, ked to prvé nebude možné, že od neho kúpime ten dom, ale potom v kúpnej zmluve bude aj ten pozemok, aby to tiež zapísali na katastri. Alebo teda ten pozemok musíme riesit zvlášť? Za pozemok neplatíme, tak to by sme nemali dat spolocne s domom do kupnej zmluvy, ci ako to je?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?