Kúpa pozemku, následné rozdelenie a predaj časti pozemku. Povinnosť odviesť dan z predaja?

1. nov 2019170

Pozdravujem Vás,

máme dilemu. Kupujeme za určitú sumu pozemok. Okamžite po kúpe predávame necelú polovicu známemu za tú istú cenu za m2. Keďže predávame časť nehnuteľnosti v období do 5 rokov od nadobudnutia, je pre nás povinnosť platiť daň z predaja? Údajne sa platí daň len zo zisku, no my tým nič nezískame, predáme to za rovnakú cenu za m2 ako sme kúpili pozemok celý. Viete mi poradiť? Lebo ak musíme zdaniť predaj, je to dosť závažná suma a budeme predaj musieť vyriešiť inak.

Máte niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem za každú odpoveď.

Tomáš

 • @donmorello  tak to predaj za 1 euro

 • @mcsmekac  neviem, ale pochybujem o tom, že ak sa to predá za euro niečo sa tým získa. Myslím, že štát dá oceniť nehnuteľnosť znalcovi, aby neprišiel o peniaze. Tu by sa patrilo povedať, či sa jedná o intravilán a ak nie tak veľkosť oddelenej časti.

 • daň sa platí len zo zisku, ked to kupiš napr. za 100 eur a predáš za 100 eur tak dan neplatíš, keby si to predal za 1000 eur tak platíš daň z rozdielu ..mínus náklady spojené s kúpou a ešte je tam suma oslobodená od platenia. Keby si to zdedil, prípadne by ti to niekto daroval, tam by si už daň platil 🙂

 • Sponzor fóra
 • @donmorello  Ako bolo písané, ak predáš za rovnakú sumu ako si kúpil, nemáš žiadnu daňovú povinnosť ...

 • @donmorello  A nedá sa aby ste tu už kúpili obidvaja a potom by si jeden nechal svoju časť odčleniť na katastri.

 • @donmorello  Ako bolo písané vyššie daň z predaja nehnuteľnosti sa platí zo zisku, t.j žiadnu daň z predaja platiť nebudeš, ale máš povinnosť podať daňové priznanie, kde do príjmu z predaja nehnuteľnosti zahrnieš príjem z predaja a do nákladov zahrnieš nákupnú cenu predávaného pozemku.

 • @donmorello  Alebo to dajte rovno rozdeliť na 2 časti a každý nech si odkúpi svoju. Nechápem, prečo to takto komplikuješ - že najprv kúpiš celé a potom časť predáš.

  Ako už vyššie napísali - pokiaľ predáš za rovnakú cenu, tak daň neplatíš.

 • Ďakujem všetkým, ale pozemok kupujeme napr. 25000 a necelú polovicu z neho predávame za 12000. Nepočíta sa rozdiel z týchto dvoch súm že nie? Ide o cenu za m2 a tá je rovnaká.

 • @donmorello  A keby si to rozdelil pred kúpou a v zmluve by sa uviedlo, že kúpa 2 pozemkov, pozemok č. 1 za X € a pozemok č. 2 Y €. Potom by si pozemok č. 2 predal za Y € a bolo by to jednoznačné.

 • @donmorello  Nech to spravíš akokoľvek, kúpiš celé, predáš polovicu, alebo na jednej zmluve bude kúpa dvoch pozemkov, vždy ti vznikne povinnosť podať daňové priznanie, kde na strane jednej bude tvoj príjem z predaja a na strane druhej bude výdaj na kúpu pozemku. Samozrejme výdaj na kúpu pozemku si prepočítaš na m2.

 • @kaja01  ano a keďže za rovnakú cenu kúpim aj predám (síce len časť) tak bude suma 0€ ano?


  @chrobak7 nejde ho pred predajom rozdeliť, musíme ho kúpiť celý, bohužial.

 • presne ako píše @kaja01

  ak predáš za nákupnú cenu , tak neplatíš daň, nemáš z čoho, nič si nezískal

 • Ahojte. A ako je to v pripade, ak kupime jeden pozemok traja s tym, ze do kupnej zmluvy dame odrazu geometricky plan, v ktorom sa uvedie, ako maju do katastra zapisat jednotlive parcely - komu kolko.. Plati v tomto pripade predajca z predaja dan a odvody? (Teda ci sa to berie ako novovzniknute parcely pred predajom) Majitelom celeho pozemku je dlhsie ako 5 rokov, takze keby ho predal jednemu v kuse, povinnost nema...

 • @vercavera  Pokiaľ je majiteľom viac, ako 5 rokov, tak je jedno, či ho predá v celku jednému alebo rozkúskované viacerým. Nie je povinný platiť daň, lebo bol majiteľom viac, ako 5 rokov.

 • ja by som sa tiež pripojila k tejto téme. Bol mi darovaný jeden pozemok, ktorý susedí so susedovým domom. Po vymeraní parcely geodetom sme zistili, že na šírke 3 metrov je susedov dom postavený na našej parcele. Tak sme dali vytvoriť geometrák, ktorým sa vytvorila nová parcela pod susedovým domom a ešte ďalšie 3 metre (kvôli údržbe domu a aj prechodu okolo domu) . Túto novo vytvorenú parcelu sme susedovi predali. Môžeme si dať do nákladov pri podávaní daňového priznania odpočítať náklady spojené s geometrickým plánom? Pozemok mi bol darovaný v novembri a predaj bol uskutočnený vo februári. Predtým pozemok vlastnila moja rodina desiatky rokov

 • Sponzor fóra
 • @chrobak7  Dakujem za postreh, Tiez to takto chapem, ale su tu iste pochybnosti a pre majitela potrebujem stanovisko, aby sa toho nebal...Su totiz nazory, ze uz len tym, ze sa to rozparceluje, vznika vlastne nova nehnutelnost a opat treba ratat s tymi 5 rokmi...

 • Ahojte, a ako je to keď kúpim pozemok napr. za 1000€, 1000m2 a potom z neho predám 500m2 za 600€? Je tu niekto kto sa tomu naozaj rozumie? Náklady som mal 1000€, príjem 600€. Takže som v strate. Berie sa do úvahy aj celková cena alebo cena za m2? Rozumie sa tomu niekto? Co som čital vyššie som vedel a na toto som nikde nenašiel odpoveď.

  Dik

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Články od našich partnerov
  Papierom proti ohňu?
  Spoznajte najčastejšie chyby pri zatepľovaní fasády
  Izoláciu sokla netreba podceňovať. Vyhnite sa týmto chybám, aby ste ochránili základy domu, predišli plesniam a únikom tepla
  Archív článkov od partnerov