kupa bytu zatazeneho hypotekou na hypo + hotovost

24. aug 2017150

Aky je postup pri takejto kupe? Ako sa vyplaca hypoteka predavajuceho, ide to priamo na uverovy ucet? Niekde som cital, ze peniaze idu na ucet predavajuceho a ten z toho vyplati zvysnu hypoteku? To sa mi zda dosť blbe.

 • Treba na uverovy ucet...co keby mal predavajuci exekuciu? hned by bolo po peniazoch keby to slo na jeho ucet.

  Banka vystavi doklad....je tam cislo uctu (treba dat pozor aby to nebol ucet predavajuceho), datum dokedy tam peniaze musia byt a presna suma.

 • PO schválení úveru sa požiada o vyčíslenie úveru v pôvodnej banke, to sa doloží do banky, kde sa berie hypo a banka to podľa toho vyčíslenia odošle na úverový účet.....

 • @fridex  to, ze je byt zatazeny uverom nevadi, pokial predaj pokryje zostatok hypoteky.

  Ja som nedavno taky zatazeny byt kupoval na hypo..😃
  akontaciu som v hotovosti (podla zmluvy) vyplatil na ucet predavajuceho a uvery si potom banky medzi sebou vysporiadali..

 • Sponzor fóra
 • ja som takto 3 mesiace dozadu predavala. kupujuci mi dali cca 6% v hotovosti, (na moj ucet) a zvysok brali hypoteku. mne na ucet prisiel iba zvysok - rozdiel z vyplatenej hypoteky a kupnej ceny. absolutne som nemala pristup ku vsetkym peniazom a uz vobec nie ze sam si clovek vyplaca hypoteku. banky si vsetko vybavovali medzi sebou.

 • Ako sa to riesi to vycislenie toho uveru, predavajuci sa dohodne v banke na termine vyplatenia a mu to vystavia na pockanie alebo ako?

 • @fridex  niektoré banky na počkanie, iné nie, majú na to lehotu do 30 dní, platí sa za to obvykle poplatok. On si povie, k akému termínu chce to vyčíslenie. Poplatok je väčšinou 50 EUR.

 • zmama chce kupit byt zatazeny hypotekou, Je vo vlastnictve od januaria 2013, jeden vlastnik bytu tam ma trvale bydlisko, druhy nie, mozete poradit ako zvolit najlepsi postup a ci budu platit nejake poplatky, ked este neuplynulo 5 rokov o kupy. Cena bytu ma byt rovnakay za aku si ju kupili predchadzajuci vlastnici.

 • @deniska234  daň sa platí z rozdielu medzi nadobúdacou a cenou za predaj. napr. kúpila za 120 000€ a predala za 140 000€ tak daň platí z rozdielu 20 000€ ktoré zarobila. Ak by boli k dispozícii bločky z renovácie (stavebný materiál, práce) tak sa to dá o tieto výdavky znížiť + som teraz čítala, že sa tam dajú započítať aj úroky z hypotéky. Ale to by bolo dobré prezistiť u daňového odborníka.

 • @deniska234  kupujúci neplatí nič (okrem kúpnej ceny samozrejme 😎 ). takže známu nič nemusí zaujímať.
  čo sa týka predávajúcich v tomto prípade - ak nebudú mať nijaký zisk (kúpili za 100, predávajú za 100), tak daň predsa neplatia, logické, nie?
  trvalý pobyt vie odhlásiť aj nový majiteľ. to problém nie je.

 • Je mozne aby kupujuca zaplatila zvysnu cast hypoteky priamo banke, aby banka zrusila zalozne pravo a kupujuca by si kupila uz byt bez zalozneho prava?

 • Tieto veci si medzi sebou vybavia banky, vycislia sa tam zostatky a nova banka ktora poskytne na nehnutelnost uver prevedie patricnu sumu povodnej banke na vyplatenie uveru. Banky si same daju pozor na to, aby to zalozne pravo zmizlo, je to v ich zaujme nakolko nova banka si to zalozne zase na to zapise... A zase povodna banka bez uhrady, resp. prislubu banky ze to uhradi, zalozne pravo nevymaze z LVcka...

 • @deniska234  Banky nedokážu vymazať záložné právo ihneď po vyplatení zostatku hypotéky. Dôvodom je to, že musia doručiť na kataster kvitanciu (žiadosť o výmaz záložného práva), ktorú kataster vymaže do 60 dní. Na počkanie tento úkon nerobí. Hypotekárna banka sa v súhlase s predčasným splatením zaväzuje, že po splatení zostatku hypotéky bude záložné právo vymazané.

 • @deniska234
  @ina_maklerka  V BA tento úkon trvá aj dlhšie. Ja som čakal 3 mesiace na výmaz záložného práva, potom mi to zapísali po písomnej urgencii.

 • @chrobak7 presne. moju tarchu vymazali kupujucim az teraz po 4,5 mesiaci 😛

 • Fúú by som nepovedal, že to môže trvať až tak dlho, som si myslel, že to bude hneď. No to asi záleží aj od úradníčky - ka, ktorý to má na starosti.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Články od našich partnerov
  Izoláciu sokla netreba podceňovať. Vyhnite sa týmto chybám, aby ste ochránili základy domu, predišli plesniam a únikom tepla
  Viete, aké základné chyby môžete urobiť pri izolácii šikmej strechy?
  Internorm novinky v roku 2020
  Archív článkov od partnerov