Daň z predaja nehnuteľnosti 2012

Zobraz úvodný príspevok
Prosím o radu, v Januari 2012 som kupou nadobudla podiel z nehnutelnosti za 10 000 e, teraz v auguste 2012 som ho predala za 9 000e, platím daň? ďakujem ... :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@raddo78 ano, tak ako pises....
Odpovedať
@joper v prípade, ak zo strany zamestnávateľa bolo vykonané ročné zúčtovanie dane, treba si od zamestnávateľa vyžiadať potvrdenie o vykonaní ročného zúčtovania a urobiť si v zákonom stanovenej lehote daňové priznanie, v ktorom bude zahrnuté ročné zúčtovanie dane a príjmy z predaja nehnuteľnosti. Posledný deň lehoty na podanie DP za rok 2012 je 02.04.2013
Odpovedať
@joper ešte doplním...zamestnávateľ nepodáva daňové priznanie za zamestnancov, ale vykonáva ročné zúčtovanie preddavkovej dane zo závislej činnosti..:-)
Odpovedať
@katrin21 dakujem za odpoved linky som citala, nemam nehnutelnost 5 rokov takze nie som oslobodena od platenia dane, avsak nemam zisk z predaja takze nemam z coho platit dan. A to som nevedela ci podat to danove alebo nie. dakujem, prepac za otravovanie
Odpovedať
možte poradit aj mne, nakolko co sa tyka týchto veci tak sa absolutne nevyznam -darovacou zmluvou od starych rodicov sme nadobudli pozemok v roku 2009, teraz ho chceme predat, musime zaplatit tu 19% dan statu a 14%dan zdravotnej?dakujem
Odpovedať
Este raz to tu zhrniem... Tak zakon o dani s prijmu v jeho najnovsej podobe platnej v roku 2013 najdes tu http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-da... Pozri si paragraf c. 52j, odstavc c. 2. To je tzv prechodne ustanovenie, cize ako sa maju riadit ti, co kupili nehnutelnost pred prijatim tejto poslednej novely. Ten paragraf hovori, ze oslobodenie od prijmu pri predaji nehnutelnosti, ktore bolo platne do 31.12.2010 /v tom case platilo, ze si oslobodeny pri predaji nehnutelnosti, ak mas v byte tvraly pobyt 2 roky, alebo vlastnis nehnutelnost 5 rokov/, toto oslobodenie plati nadalej na tie nehnutelnosti, ktore boli kupene do 31.12.2010. No a dalsi paragraf, hovori o tom, ze pre ucely posudenia datumu obstarania /ciez kupy bytu, alebo prevodu z druzstva/ je rozhodujuci datum na zmluve, alebo uhrady, cize nie datum zapisu do katastra. To je dolezite. O tom, ze je rozhodujuci datum prevodu hovori Paragraf 9, odstavec 4 toho isteho zakona 4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) a b) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. h) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.
Odpovedať
Profilova fotka
@tamirka v pohode:)
Odpovedať
Profilova fotka
@luk25 kedze pozemok nevlastnis 5r, ani si nemala na nom aspon 2r trvaly pobyt logicky, tak dan platit musite :(
Odpovedať
@katrin21 myslela som si, vdaka
Odpovedať
@luk25 Ked napises predajnu sumu taku istu ako si to kupila a ostatne ti doplati bokom, tak potom by si nemala nic platit.Alebo je to inak?
Odpovedať
Profilova fotka
@vsicka036 a môžem sa prosím ešte spýtať? ak sme kúpili v r.2009 byt za 86.300 a teraz ho predávame za 91.000 tak budeme platiť z toho rozdielu, čiže zo sumy 4.700 € ak tomu správne rozumiem. veľmi pekne ďakujem za rady, i keď veľmi netešia, ale...diki :-)
Odpovedať
@barbyes áno, z rozdielu medzi nadobúdacou a predajnou cenou..tak ako si správne vyrátala, zo sumy 4.700,00 €
Odpovedať
Článok sa načítava...
Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom garáže ktorú som zdedil a následne predal. Moja stará mama vlastnila garáž cca 30 rokov, v roku 2010 ju darovala otcovi. Otec v marci 2011 zomrel a ja som garáž toho roku zdedil. V marci 2012 som garáž predal za 2000 Eur. Som jediný priamy dedič po otcovi a teraz už vlastne iba po starej mame, ktorá ešte žije. V dedickom konaní bola garáž ohodnotená na 3000 Eur.To znamená, že som ju predal ešte za nižšiu cenu. Potreboval by som vedieť či v takomto prípade je nutné podávať daňové priznanie z predaja tejto nehnutelnosti pre rok 2012. Ja som toho názoru, že by som mal byť od podania daňového priznania oslobodený. Za odpoveď Vám velmi pekne ďakujem.
Odpovedať
Zdravím všetkých, Mám takú otázku: vlastníme s manželkou záhradnú chatu a chceli by sme ju predať. Papierovo sme ju odkúpili od mojich rodičov za minimálnu hodnotu v roku 2010. Ja pracujem v zahraničí kde môj zamestnávateľ odvádza za mňa vsetky odvody + do ZP. BUdem musieť platiť daň s predaja aj do ZP? Možno hlúpa otázka, ale ked prídem na slovensko tak sa len čudujem za čo sa tu musí platiť daň a koľko. Vopred za odpoveď Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@barbyes áno, len z rozdielu.. prípadne, ak by ste mali nejaké doklady o nákladoch na opravy a rekonštrukcie..
Odpovedať
@tinerino od dane z príjmov z predaja garáže si oslobodený, to znam., že nemusíš ani podávať daňové priznanie :-)
Odpovedať
@pavol22222 na Slovensku sa dejú rôzne zaujímavé veci, nielen skutočnosť, že z predaja nehnuteľnosti, ktorá nie je oslobdená od dane z príjmov, je povinnosť (z rozdielu medzi cenou z predaja a cenou nadobudnutia) uhradiť nielen daň, ale aj 14% do zdravotnej poisťovne
Odpovedať
okrem dane z prijmu treba este uhradit aj 14percent do zdravotnej poistovne, aby si si nakoniec musel u lekara alebo v lekarni uhraddit vsetko sam, tak isto ako ten co v zivote neprispel tomu statu ani cent, skor naopak - niekde v nejakej osade ho vyciciaval, a obcan, ktory sa snazi slusne vyzit a prilepsit si tak ten za svoju snahu je este trestany tym, ze musi zaplatit zdravotnej poistovne, ktora mu v pripade ohrozenia zivote s kludnym svedomim oznami ... bohuzial zakrok vam nepreplatime, ked chcete predajte vlastnu nehnutelnost, zaplatte dane, zaplatte odvody do nasej poistovne a ak vam nieco ostane zaplatte si zakrok alebo operaciu.
Odpovedať
@joper absolutny suhlas,amen
Odpovedať
@vieramad Tak to ma velmi potesilo. Mam o jednu starost menej. Dakujem a prajem vsetko dobré. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@vsicka036 bohužiaľ nemáme....naozaj mi ani vo sne nenapadlo odkladať účty za farby, bordúry a pod. veci |-| je to jedno veľké svinstvo...stále i tak dúfam, že spadneme do tej výnimky ako písal @misulinko nakoľko sme byt kúpili ešte v roku 2009 :-p
Odpovedať
Profilova fotka
@barbyes hadam sa tomu vyhnete.. treba sa hlavne hned pytat priamo na urade, najlepsie hned niektoreho veduceho.. je to proste tak,ze niektore skupiny ludi sa vyhybaju tomu,aby platili statu to,co maju a doplacaju ti,co za to nemozu.. nehovoriac napr. o zdravotnictve a skolstve.. slovenska mentalita,bohuzial..
Odpovedať
Profilova fotka
@vsicka036 to určite budem, chystám sa písať na daňový úrad len to odkladám lebo sa bojím odpovede.. :-| |-| už je to teraz i tak jedno, nič na tom nezmením a daň by sme platili tak či tak až v r.2014
Odpovedať
Profilova fotka
@barbyes to je fakt, že už na tom nič nezmeníš.. :-| ale radšej vedieť a byť si istý ako stále nad tým dumať.. netreba sa daňového úradu báť.. ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@vsicka036 nebojím sa daňového len tej odpovede od nich :-/
Odpovedať
@barbyes Najnovsia sprava z danoveho uradu, kedze som zistoval nejake info pre znamu v podobnej situacii. O tom, ci bola nehnutelnost nadobudnuta v roku 2010 rozhoduje datum na LV , cize datum zapisu do katastra. Ten Paragraf 9, odstavec 4, zakona o DANI Z PRIJMOV hovori o datume na zmluve, ale len pre posudenie zdanitelneho obdobia len pre predavajuceho. Cize v ktorom roku ma zplatit dan ten, kto predal. Bohuzial, vlastnictvo sa nadobuda az zapisom do katastra, takze ak niekto kupil v roku 2010, ale kataster mu to zapisal az 2011, tak nespada do toho prechodneho ustanovenia o trvalom pobyte 2 roky, ale plati pre neho vlastnictvo 5 rokov ododna zapisu do katastra. Ak Vam to zapisali v roku 2010 a mala si tam aj trvaly pobyt 2 roky, tak ste urcite oslobodeny.
Odpovedať
Profilova fotka
@misulinko ani nevieš ako si ma potešil :-) my sme sme byt kupovali ešte v r.2009, v liste vlastníctva sme tiež od tohoto roku a trvalý pobyt sme tiež ihneď riešili ešte v r.2009 čiže sme tým pádom oslobodení :-D :-D x-) x-) ešte raz ďakujem za úžasnú správu :-)
Odpovedať
informovala som sa ohladom odvodov do ZP pri predaji nehnutelnosti.. Toto mi odpisali: Po 1.1.2011 zarobkovou cinnostou pre ucely zakona o zdravotnom poisteni okrem prijmov zo zamestnania alebo prijmov z podnikania § 6 zakona o dani prijmov je aj dosahovanie „prijmov z kapitaloveho majetku“ § 7 zakona o dani z prijmov a „ostatnych prijmov“ § 8 zakona o dani z prijmov . Podla § 13 ods. 7 zakona c. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poisteni,v zneni neskorsich predpisov z tychto prijmov ma povinnost zaplatit poistne fyzicka osoba, ak aj je „zamestnancom“, „samostatne zarobkovo cinnou osobou“, „dobrovolne nezamestnanou osobou“ alebo je poistencom statu. Poistne sa vypocitava a plati jednorazovo na zaklade rocneho zuctovania poistneho. Pre ucely rocneho zuctovania poistneho poskytuje danova sekcia Financneho riaditelstva Slovenskej republiky elektronicky udaje z podanych danovych priznani. Pokial budu v davke danovej sekcie za rok 2012 evidovane prijmy podla § 7, resp. § 8 zakona o dani z prijmov, zapocitaju sa tieto prijmy do vypoctu poistneho v rocnom zuctovani poistneho za rok 2012. Ak tam evidovane nebudu, nebudu ani predmetom vypoctu poistneho. Cize z toho vyplyva, ak neplatim dan z predaja, neplatim sa ani do ZP..
Odpovedať
@nelika666 áno, ak príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane z príjmov, tak neplatíš ani odvod do zdravotnej poisťovne :-)
Odpovedať
@katrin21 ahojte, poprosím info, chcem sa len utvrdiť,či rozumiem správne. Kúpili sme byt, resp.vymieňali 1 izb.za 3 izb.byt s doplatkom v 10/2008, bývame v ňom už 4,5 roka,teda aj s trv.pobytom. Chápem dobre,že ak by sme ho teraz chceli v apríli predať, daň platiť nebudeme, keďže sme ho nadobudli pred rokom 2011 a trvalý pobyt tiež máme viac ako 2 roky,teda splňame obe podmienky??? Ďakujem
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?