Ako postupovať pri kúpe pozemku s viacerými majiteľmi?

9. feb 2015150

Dobry den,
Prosim vas o radu, mam zaujem o kupu pozemku ktory vlastnia spolu piati majitelia.Prosim ako postupovat v takomto pripade? nakolko mam info, ze podla zakona ma kazdy z nich predkupne pravo na ostatne podiely?? Je mozne sa zriect predkupneho prava formou cestneho vyhlasenia alebo podobnym vyhlasenim??
V pripade darovania podielu, je taktiez povinnost informovat ostatnych spolumajitelov a ziadat ich suhlas?
Dakujem za skoru odpoved.

  • vždy musia biť informovaný aj ostatný,takúto vec nerieš darovacou zmluvou ale kúpno predajmou,daj pozor na to čo bude popísané v zmluvách.ak sú otatný vlastníci normálny nemal by si mať problém iba to budeš mať trochu zdĺhave,odporúčam obrátiť sa na kataster.

  • vdaka za reakciu,
    Darovaciou zmluvou som to chcel riesit koli tomu, ze odpada povinnost dodrziavat predkupne pravo a mozem teoreticky relativne rychlo ziskat od kazdeho spoluvlastnika jeho podiel...ak sa s kazdym dohodnem samozrejme..

  • ak to pravne nenapadnú ta&k v pohode.ale radšej to rieš právne.

  • Sponzor fóra
  • kludne mozete spisat zmluvu o buducej kupnej zmluve..

  • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

  • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

  • Neviete poradiť aká lehota je od doručenia výzvy ostatným spoluvlastníkom ze chcem predať svoj podiel cudzej osobe za presne definovanú sumu.Poslal som doporučene výzvu ostatným spoluvlastníkom kde som uviedol ze ak sa do urciteho termínu neozvú budem v tom ze nemajú záujem uplatniť si svoje predkupné pravo.Dal som tam lehotu myslím dva tyzdne.Je to právne OK ????,bude ta lehota dva tyzdne právne napadnuteľná ????
    dik

  • @jankooo
    uz som ti to pisala niekde inde vo vlakne, ale tak este raz🙂

    Občiansky zákonník určuje lehotu na prijatie návrhu na využitie predkupného práva daného spoluvlastníkovi veci. Napriek tomu, že ustanovenie § 140 Občianskeho zákonníka, z ktorého vyplýva predkupné právo spoluvlastníka nepozná lehotu na prijatie návrhu, podľa judikatúry súdov sa v takomto prípade na základe podobnosti použije ustanovenie § 605, ktoré sa primárne zaoberá predkupným právom dohodnutým v kúpnej zmluve. Toto ustanovenie zákona hovorí, že ak je predmetom predkupného práva nehnuteľnosť, musí oprávnená osoba využiť svoje predkupné právo do dvoch mesiacov od ponuky, a to zaplatením kúpnej ceny. Uvedená dvojmesačná lehota vyplýva zo zákona a je možné ju skrátiť iba na základe dohody spoluvlastníkov.

    V zmysle § 605 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník je stanovená lehota na vyjadrenie sa k ponuke na uplatnenie predkupného práva k nehnuteľnosti, a to v rozsahu dvoch (2) mesiacov po ponuke, pričom Občiansky zákonník stanovuje zároveň povinnosť vyplatiť v uvedenej lehote aj cenu nehnuteľnosti (ponuku na uplatnenie predkupného práva je potrebné vykonať ohlásením všetkých podmienok a pri nehnuteľnosti musí byť ponuka písomná).

    Povinný z predkupného práva musí vyčkať, kým márne uplynie lehota na prijatie ponuky na predkupné právo stanovená v Občianskom zákonníku, pričom v tejto lehote je potrebné aj vyplatiť kúpnu cenu. Dobu stanovenú Občianskym zákonníkom nie je možné skrátiť určením kratšej doby na vyjadrenie uvedenej v ponuke.

    Ak doba dvoch mesiacov stanovená v Občianskom zákonníku uplynie márne, predkupné právo zanikne. V prípade ak sa oprávnený z predkupného práva vyjadrí, že predkupné právo neprijíma v skoršej dobe, nie je potrebné čakať na uplynutie zákonom stanovenej doby.

  • Dakujem dandy05 za vyčerpávajúcu fundovanú odpoveď.

  • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

  • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

  • chcel som sa spytat, ked su traja majitelia pozemku a chcu mat 3 kupno-predajne zmluvy, je to mozne, ze akazdy si preda svoju cast? napr. majitel XY predava 1/3 parcely 1100? .... Dakujem za radu

  • Áno, je to možné, ale treba sa dohodnúť kto bude platiť za zmluvy a za vklad na kataster (jeden vklad 66€).

  • @jankooo  prosim vas nemate niekde ten list co ste posielali ostatnym spolupodielovym vlastnikom, riesim teraz nieco podobne a potrebujem v tom poradit dakujem

  • zaradim to sem, nechcem vytvarat novu diskusiu.

    aky je postup ked ideme kupit 2 pozemky, z ktorych jeden ma 2 majitelov, je to manzelova teta a bratranec a druhy ma 3 majitelov, manzelovu tetu a 2 bratrancov...cize majitelmi 2 pozemkov su 3 udia...pricom teda teta nam to chce darovat a bratranci odpredat...neradi by sme to riesili 2 zmluvami kvoli poplatkom, takze mozeme to dat ako kupnopredajnu zmluvu s tym, ze ona nam to odpreda za 1 euro a bratranci za dohodnutu sumu? alebo staci uviest jednu sumu a hotovo?

  • Sponzor fóra
  • treba riesit predkupne pravo?

  • @poisonblu  na každý pozemok 1 zmluva,kúpnopred...zmluva na 1 e,napadnuteľná,áno treba sa dohodnúť s bratrancami ,ked nebudú chcieť predať ?!nič nespravíš,áno je treba riešiť predk...právo

  • @marta2610  ale oni predat chcu, doteraz sme cakali na cenu od nich...a preco na kazdy pozemok zvlast zmluvu? Som videla zmluvu na viac pozemkov naraz...

  • Tie pozemky boli kedysi 1, len sa to rozdelilo na 8arov a 11arov..teraz je to orna poda, predny by sme vynali z podneho fondu, zadny zostane zatial ako orna

Pridaj príspevok

    Nenašli ste čo ste hľadali?