Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
@cucuriedka Mozem sa spytat, preco si OP vratila, ked si mala tieto informacie? Dakujem.
Profilova fotka
Mozno to nevyhovuje vsetkym, ale podla mna jedna z vyhod, ked clovek vrati OP je ta, ze deti potom nemusia chodit do skoly aj na Slovensku. Zo zakona na zaklade TP vznika povinnost navstevovat skolu aj na Slovensku. Podla mna pre deti zbytocny stres z diferencnych skusok apod. Mne uplne staci, ze syn chodi tu na skole v Kittsee raz do tyzdna na slovencinu.
@mom3 Odpoved na otazku: No ale s akym potvrdenim to vybavis, ked chcu odhlasenie z pobytu? Na obecnom urade nahlasite, ze ste vycestovani v zahranici na viac ako dva mesiace. Oni vam o tom vydaju potvrdenie a toto pre zdravotne poistovne staci. Nahlasenie o vycestovani ma aj ten dosledok, ze nemusite platit za odvoz smeti. A potesite Kalinaka :)
Profilova fotka
@tomzozelenehodomu Okay, ale podla to je taka blbost sa odhlasovat na 2 mesiace. Mne sa tiez nechce stale behat po uradoch.
Profilova fotka
@tomzozelenehodomu Praveze uvazujem, ze prave kvoli povinnosti chodit aj do skoly na Slovensku (ked. chodia do skoly v AT), sa z toho TP na Slovensku odhlasime. Odhlasenie sa na 2 mesiace v tomto smere nic neriesi.
@mom3 To nie je odhlasenie sa na dva mesiace. To je odhlasenie sa na lubovolnu dobu dlhsiu ako dva mesiace. Inak neviem ako sa vam pozdava zakladna skola v Kittsee, ale s vynimkou jazykov a matematiky tu beru len malu cast z toho, co sa berie na Slovensku. Fyzika, chemia, vlastiveda, biologia - je tu len zlomok z toho, co je na Slovensku. Nerataju ziadne priklady z fyziky - ziadne kladky, naklonene roviny, skupenske energie a podobne ako sme to mali my. Nepisu ziadne chemicke reakcie. Na chemiu a na fyziku nemaju ani ucebnice. Jediny chemicky vzorec, ktory poznaju je H2O. Literatura tu nie je vobec. Ziadni autori, ziadne povinne citanie. Nabozenstvo maju az do osmicky ale deti sa v skutocnosti nevedia pomodlit ano Otcenas. Na Slovensku sa hovori, ze musis to vediet ako Otcenas - tak toto prirovnanie v Rakusku aspon teda v Kittsee neplati.
Profilova fotka
@tomzozelenehodomu Myslim si, ze deti tu nechame na skole len do 4. rocnika a potom do Neusiedlu. Vela ludi to tu tak robi... Ale inak som zatial so skolou spokojny.
Profilova fotka
@ragusa predali sme byt na SVK a tym padom som ten TP nemala uz platny (bud by ma novy majitel odhlasil alebo ja seba), a kedze sme vedeli ze ideme do AT, tak som to uz neriesila. @mom3 neposlala som to do AT, lebo neviem ako to tu chodi s clom. Mam iba chabe znalosti nemciny, a tahat sa cez polovicu Burgenlandu (bohvie kde sa to vybavuje), a riesit to rukami nohami som nemala odvahu :-N
@mom3 "Ti, co ste si v AT vybavili e-card na zaklade E106 a nadalej pracujete na Slovensku, ako vlastne vyuzivate rakusku e-card?" Ja chodím s e-card ku rakúskemu všeobecnému lekárovi, je to pohodlné, keď som nachladená, nechce sa mi trepať do BA.
Profilova fotka
@maturin my zatial nijako, a vacsinu MUDrov mame v Petrzalke a na kramaroch, takze to neni vobec daleko.
@cucuriedka Ja som odpovedala mom3, že ako využívam e-card - pýtala sa pár strán dozadu. :-) No u mňa je ten rozdiel jednoznačný, buď všeobecný lekár o 3 ulice ďalej priamo v dedine v pešom dosahu, alebo autom do BA, takže nie je o čom :) Bola som aj v nemocnici v Hainburgu na plánovanej operácii s e-card a maximálna spokojnosť oproti slovenskej nemocnici, predsa len zdravotníctvo v AT nie je finančne podvýživené ako na Slovensku.
@maturin No chodim sem k doktorom roky, aj som tu rodila aj lezala v nemocnici a nie je to zasa take ako ospevuju. lepsie nez u nas...ale aj tu je vela nedostatkov a niekedy zavaznych :-N
Článok sa načítava...
@susi206 A niekedy si ležala aj v SK nemocnici? Ja áno a nedá sa to porovnať. Strava bola v Hainburgu chutná, ku jedlu sa poskytoval príbor (v BA nemocnici príbor nemali, na prvé jedlo mi požičala sestrička a potom mi manžel musel doniesť z domu), kúpeľňa priamo na izbe (štandard), polohovateľná posteľ, neopadávala omietka zo steny, na WC bol toaletný papier aj mydlo, v kuchynke k dispozícii čaj, rýchlovarná kanvica, všetok zdravotnícky materiál a hygienické pomôcky k dispozícii bez potreby nosiť si - dokonca poskytli aj pyžamo a menili ho denne, návštevy priamo na izbe (v BA sa dalo len na chodbe, keď je človeku zle je to fakt "super") atp. Ale zase ako v Hainburgu, tak aj v BA bol milý personál, hoci podľa vyjadrení známych som mala v BA skôr šťastie a nie je to štandard. Čo sa týka operačných a iných výkonov lekárov, to ako laik zhodnotiť neviem.
@rado9999 no ja som poslal email, ze chcem prejst na ten basis a o minutu mi prisiel email, ze je to zmenene a o 3 dni aj potvrdzovaci dopis predpokladam, ze mas s ludmi na sr ci ba skusenosti, takze neviem preco sa cudujes, ze si aj v rakusku nadabil na niekoho, kto poriadne neovladal svoju pracu fuseri a amateri su vsade, bez rozdielu narodnosti, farby ci vysky iq
@mom3 ad skola v kittsee ja osobne vitam, ze deti robia diferencne skusky, predsa len, skola na dedine nikdy nebude taka dobra ako skola v meste a BA je navyse hlavne mesto x krat sa vsade pisalo, ze SR skoly maju stary vyucovaci model, ktory sa pomaly meni akurat, ze ten stary model je lepsi a viac nauci ludia zo sr, ktori davali deti do rakuskych skol tu deti davali koli nemcine, nie koli tomu co ich naucia a ak je to tak ako pise @tomzozelenehodomu ohladom toho neusiedlu, tak to je potom dost dost ubohe
@pastetaba To som nepisal o Neusiedli, ale o Hauptschule Kittsee. Dodavam este, ze tu prakticky nepoznaju zaujmovu cinnost. Deti mozu chodit jedine na volejbal alebo na Blaeser Klasse (dychovka). Na Volkschule je futbal a spevacky zbor. Keby dieta malo zaujem o nejaky tanecny subor, alebo ochotnicke divadlo, vytvarnu, modelarstvo ci programovanie tak nic....
Profilova fotka
@pastetaba @tomzozelenehodomu Ja som predtym vselico pocul o nizkej kvalite skoly v Kittsee, ale musim povedat, ze sa nam zatial nepotvrdili. Mnohe z diskusii, co som aj na Internete nasiel, boli prispevky spred 10 rokov, kedy ta skola bola asi naozaj uboha. Naopak, my sme so skolou zatial velmi spokojni. Mozno to zavisi aj od konkretneho ucitela/ucitelky. Co sa tyka diferencmych skusok, tie sa predsa robia len zo slovenciny, zemepisu a dejepisu. Pokial viem, ostatne predmety sa neriesia. Bolo by naivne si mysliet, ze to dieta bude ovladat slovensku gramatiku tak dobre ako deti, co chodia do skoly na SVK denne. Aukurat sa pripravi na skusky, aby presiel do dalsieho rocnika. Ked som bol dieta, mal som spoluziakov, ktori robievali diferencne skusky, a viem, ako to prebiehalo...
Profilova fotka
http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-...
Slováci pomáhajú aj rozpočtu obce – čím viac obyvateľov, tým väčšie dotácie obec dostáva od kraja. Na jedného obyvateľa pripadá 700 až 800 eur ročne no pekne, tak kittsee ma skoro milion eur rocne, co im kvapne do rozpoctu za slovakov.... ale zas na druhej strane to vidiet, ze to davaju na rozvoj obce...
Nech sa paci. Slovaci co sme na AT znackach, pripravme si dalsie peniaze. Zvysuju nam motorbezogene steruer http://www.autorevue.at/aktuelles/ber... Som zvedavy, kedy to uz zacne byt neunosne a pripravi sa konecne nejake dodanenie aj pre "podnikatelov" na SK znackach :-)
@mom3 Napriklad ten zemepis by sa tunajsim detom celkom hodil, pretoze doslovne nevedia, kde je sever....Teda syn osmak pred nedavnom rozpraval, ako sa ich ucitelka pytala, na ktorej svetovej strane vychadza slnko a vedeli to len slovaci.
Profilova fotka
@tomzozelenehodomu a je to skolou alebo skolskymi osnovami? nevie niekto?
@cucuriedka Velmi zalezi od ucitela. Napriklad teraz su dve prve triedy na Volksschule a su tam diametralne rozdiely v tom co, ako a akym tempom preberaju. Na druhej strane to, ze nemaju povinne citanie, alebo ze fyzika a chemia su jeden predmet, to je system. Cele to vyplyva podla mna z tej spolocenskej klimy - nepretazujme deti, trojka je dobra znamka. Rozpraval som sa s jednym ucitelom, co uci externe na Hauptschule - on mi toto povedal sam - slovenske deti a rodicia su ovela ambicioznejsi nez rakuske deti a rodicia. Slovaci aj ovela castejsie posielaju deti do Neusiedlu ako Rakusania.
@halkdjgha platime to aj my co nie sme na AT znackach! nemaj strach ;-)
@maturin a s tou ecard nieco doplacam?alebo ako to vlstne funguje a ako sa to vybavi? pytam sa za moju sestru, byva v takusku ale robi v bratislave, aj tak to funguje, ci nie?
Ahojte. Mate niekto skusenosti s pripisanim rodinnych prislusnikov na formular S1/E106? Mne DOVERA odmieta zapisat rodinnych prislusnikov s tym ze to posudzuje rakuska zdravotna poistovna. Na raduskej strane ale tvrdia, ze pokial na formulari S1 tieto osoby nebudu dopisane, tak im eCard nevyda. Podarilo sa niekomu prihlasit aj rodinnych prislusnikova na S1? Vopred vdaka za kazdu radu :-D
@fun4you myslis zena a deti? miso ma aj na deti, kazde ma kartu, aj zena, opytaj sa jeho
@fun4you Nam teta v Eisenstadte povedala ze tiez nie, ze treba doniest zvlast, resp. poslat mailom, nic sme neposlali (lebo na slovensku nevydaju), a normalne nam prisli vsetky e-card poštou. Este sme ich sice nepoužili, tak neviem ci su aktivne, ale mame ich. Rocny poplatok -teraz prisiel šek iba na jednu e-card...
Profilova fotka
@fun4you my mame, teda ja s deckami sme na mm (nezaopatreni prislusnici). Nepamatam si moc ako sme to riesili ale netreba poslat rodny list BGKK (detvaky) a v dovere vystavit E106 pre manzelku ze spada pod teba ako nezaopatreny clen (ak je na rodicaku/materskej)?
@mareko4 @rado9999 @cucuriedka Dakujem za odpovede. Ano myslel som priatelku a syna. Zakazdym ked volame na infolinku do dovery nam povedia nieco ine. Raz ze problem je v tom ze nie sme zobraty. A syna takisto nemozu pripisat, lebo ako otec akoze nie som zakonny zastupca dietata a podobne blbiny. A ked som sa spytal ze keby sme sa zobrali ci by to uz bolo OK, tak operator povedal ze on nevie, ze si mame podlat pisomnu ziadost. Inac trochu som toho operatora podpichol a povedal som mu ze hovor si budem nahravat, kedze oni si "koli skvalitneniu sluzieb" nahravaju, tak povedal ze on s nahravanim nesuhlasi 8-) , a ze ked nahravacie zariadenie nevypnem, tak nepovie ani slovo 8-) . No bordel na kolieskach :-D eCarty mame mame vsetci uz davno, ale ako sme teraz zistili, tak priatelkina a synova nie je aktivna. Je to koli tomu ze ich eCarty sa vybavovali este pocas materskej a platnost E106 bola iba do konca materskej. Teraz je priatelka na rodicovskej a tym padom uz su ich eCarty neaktivne. Pozeral som zakon o zdravotnom poisteni on dokonca ani nevravi nic zavislych osobach. Skratka kazdy kto ma pobyt v zahranici a je poisteny v SR tak ma narok na E106. Uzavrel som to tak, ze som im tam rovno poslal predzalobnu vyzvu, tak uvidime x-)

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?