Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
Profilova fotka
@mom3 ahoj, tak zatial moc nevyuzivame. Ale ak by bolo nutno, dalo by sa ist k zubarovi ci vseobecnemu a bolo by to 'zdarma' v ramci zakladneho AT poistenia. Ale nemam vyskusane. Ja som bez OP, jedine kde mi to chyba je: colnica na SVK ked nieco posielam na korespondencnu a pani colnici nevedia co je ekvivalent OP pre cezhranicneho pracovnika (riesil to solvit nakoniec), a teraz ked vytvorili elektronicky OP, tak to nemaju doriesene pre cezhranicnych... ale zatial nic vaznejsie sa nevyskytlo - a to som uz riesila kadeco s kadekym z uradov.
Profilova fotka
@mareko4 nemam auto na SVK znackach :-) ale bolo by mi divne keby to nebolo identicke. V marci mi konci SVK lekarnicka, kupim AT a mozem dat vedaka ci sa ozaj lisia. Ozaj je niekde v zakone upravene (v AT) co ma lekarnicka konkretne obsahovat, alebo je tam dane ze iba musi byt autolekarnicka, ked to uz rozoberame? Jedno je iste, vesty mame 2 v aute, podla zakona.... ale to radili aj dovolenkarom mat, aby neboli pokutovani.
Profilova fotka
@mareko4 nasla som toto, mozes porovnat :) http://www.apotheker.or.at/internet/o... http://www.zdravie.sk/clanok/30621/au...
@cucuriedka no a vidis, nie je to identicke ;-) dokonca podla http://de.wikipedia.org/wiki/Verbandk... nemecka autolekarnicka podla DIN 13164 obsahuje napr. 2 ks. Dreiecktuch a rakuska podla KFG 102 Abs. 10 ÖNORM K 2122 obsahuje podla V5101 4 kusy... plus ked si to porovnas, su tam aj ine velkosti obvazov... plus tie vesty by mali byt kolko je pocet osob v aute, neviem, ci by ti 2 stacili, ked sa veziete 4ia...
Profilova fotka
@mareko4 jj nevyhneme sa tomu, kazdopadne je pravda ze podla toho odkial je auto, podla toho povinna vybava...
Profilova fotka
@cucuriedka Na colnici? Odkedy sme v EU som na colnici este asi nebol. :-) A tam sa neda pouzit cestovny pas? Inak dik za skusenost. Vazne rozmyslam, ci ten OP nevratim, aby som nemusel stale riesit, kde dam ake bydlisko a pod.
Profilova fotka
@mom3 no hej, objednala som nieco deckam z USA, neodolala som cackam :-) no a and urcitu hodnotu treba zaplatit dph a clo ... tak ked mi nechceli dovolit zaplatit ani dan ani clo na pas... tak som kontaktovala solvit a ten tiez tapal kym nedostal oficialne stanovisko ministerstva vnutra, kde hovori ze ekvivalent OP pre cezhranicneho pracovnika je vlasnte pas, potvrdenie od policie o odovzdanom obcanaku, a potvrdenie o pobyte z gemaindeamtu. taky je sucasny legislativny status. ak to mas, tak nemas co riesit :) jak s kofolou. Vsetko ostatne (od pridavkov, navstev nemocnic, posty, sekov na svk)... ficim na pase a ziaden problem.
Profilova fotka
@cucuriedka Hm, a preco si si to nedala poslat do AT? Inak teraz som bol na pobocke VsZP a naozaj to asi bez toho odhlasenia z pobytu nevybavim. Jeden dovod, preco si to vybavim aj napriek nutnosti vzdat sa OP je napr. keby som potreboval zavolat sanitku. Predpokladam, ze z Antolskej mi nepride. :-)
@mom3 ale vybavis, vybavil som ja, vybavil sused, islo to aj bez zrusenia TP...
Profilova fotka
@mareko4 No ale s akym potvrdenim to vybavis, ked chcu odhlasenie z pobytu?
@mareko4 ale cez inu poistovnu, nie? Union, ci Dovera?
Profilova fotka
@slummdog Nie, on to riesil cez VsZP, ale nechapem celkom, kde nasiel tu medzeru v ich predpisoch. Lebo ja ked som bol na pobocke asi pred hodinou, o TP na Slovensku som nic ani len nespomenul a hned sa ma na to pytali, ci som sa uz na SVK odhlasil.
Článok sa načítava...
@mom3 ja som tam bola dvakrat na VSZP, uz som skusala medzeru v paragrafe, na VSZP som pochodila nakoniec, ale nakoniec na ohlasovni som nepochodila, kde ma pani odbila, ze ved je to to iste znenie zakona, len inak napisane a ze ma ohlasi na policii aj tak :-D
Profilova fotka
@slummdog A co by ohlasila na policii? Akoze je to nelegalne vybavovat si E106, ked mam este pobyt? Teraz nemyslim na to, ci sa to da alebo nie, ale ci je to podla kostolneho poriadku. A preco si nezrusis ten pobyt? Alebo nechces? Nemozes?
Vsetci co platite extra KR, nezabudnite podat danove :-D
Inak je to naozaj na palicu. taka dovera s tym vobec nerobi problemy. pritom nie je nelegalne mat 2 trvale pobyty v ramci EU.
Profilova fotka
@susi206 preto som polozil otazku tak, ako som polozil. Ja rozumiem tomu, ze mat 2 TP vramci EU je (asi) v poriadku. Ale neviem, ako to je s tou zdravotnou starostlivostou, a ci sa ma zdravotna poistovna vystavovat E106, ked ten pobyt v tej krajine je.
tak zaprve formular E106 uz davno neplati. Uz je iba formular S1, ktory ho nahradza (http://europa.eu/youreurope/citizens/...) , tak si skuste pytat ten, lebo ak nie su uplne pozadu na rakuskych uradoch, tak by nemali E106 prijat. A ked Vam bude VsZP robit problemy az tak ze Vam ho naozaj nedaju (vsetko je o konkretnych ludoch, pobocke), tak sa odhlaste z pobytu, a po mesiaci sa zase prihlaste nanovo, a iba ten jeden mesiac nebudete mat obciansky. Staci samozrejme ak je iba jeden pracujuci, tak na toho ten formular, ak je zena na materskej plus deti, ti sa nahlasuju pod pracujuceho.
@rado9999 zena nesmie v tom case byt v pracovnom pomere, ani na materskej dovolenke, jedine ako nezamestnana, alebo na rodicovskej dolvolenke , vtedy moze spadat pod formular muza, ako aj deti. Aj to musia byt ale zosobaseni, lebo inak druzku nezaradia pod dany formular, iba manzelku a deti
@mom3 od nas tam na VsZP chceli vyplneny dotaznik, boli to otazky, kde mas stredisko zivotnych zaujmov... kedze ho mam v AT, musia ti vydat 2 kopie E106. Aj mi ponukali, ze to poslu oni do rakuskej poistovni, ale ja som im moc neveril a radsej som to poslal sam. Napis mi mail do posty, vecer alebo zajtra ti to poslem. Ked bude teta trucovat, mozme tam ist spolu a ja jej ukazem, ze si ten isty pripad ako ja, cize ti ho musia vydat. Tiez chcela potvrdenie o rakuskom bydlisku od svk mestskeho uradu, bol som tam, hovorim im, ze chcem to potvrdenie a ona ze co ona ma s mojim at pobytom, ked ona robi svk pobyty... nakoniec sme napisali na ziadost, ze urad (evidencia obyvat.) mi to odmietol vydat, cize takto sme preskocili odhlasenie o svk TP...
Mohol by mi niekto z diskutujucich vysvetlit, preco je pre vas dolezite ponechanie si OP, ktory je vlastne len potvrdenim o TP v SR a este sa v da niekde pouzit ako cestovny doklad. A na zaklade coho sa domnievate, ze je mozne mat v ramci EU dva TP? Dakujem.
Profilova fotka
@mareko4 Inak tiez nechapem, preco chcela potvedenie o pobyte v AT zo slovenskej ohlasovne to nestacil Meldezettel?
@mom3 no bolo to divne, mala ukazku aj na stene zavesenu z hainburgu, tak som napochodoval na mestsky urad a ked som povedal, co chcem, teta na mna len nechapavo pozerala :-| tak som napisal pred nou na tu ziadost, ze potvrdzujem, ze mi to odmietli vydat z toho a toho dovodu a bolo vybavene...
@ragusa A na zaklade coho sa domnievas ze nie je mozne mat v EU dva trvale pobyty. Ak najdes v zakone taky zakaz tak ho prosim zverejni, pomozes dost,dik. A uz tu bolo par prikladov kedy bez obcianskeho na uradoch vela ludom vela problemov robili...
@rado9999 pisala som na Europe Direct a z ich odpovede vyberam: Vezmite prosím na vedomie, že nie je možné mať dvojaký trvalé bydlisko, číže nie je možné trvale bývať v dvoch rôznych krajinách. Z tych problemov, ktore spominas, tak evidujem mobilneho opratora, ucet v internetovych bankach Zuno a mBanka, ale dalsie zalezitosti by sa mali dat vybavit s pasom ( dokonca mozes mat paralelne pasy dva-ten druhy s obmedzenim na pat rokov ).
Profilova fotka
@ragusa mne na ministerstve vnutra a solvit tiez potvrdili ze to mozne je :)
@ragusa mne na matrike v BA povedali ze zakon hovori ze obcas zijuci na SK moze mat len jeden trvaly pobyt, z coho vyplyva ze ja ked zijem v AT tak tato cast zakona sa ma netyka a teta mi na zaklade toho odporucila neodhlasovat si SK pobyt ak to vyslovene neodporuje AT zakonom.
@ragusa ono zas TP na SVK a Hauptwohnsitz v AT doslovne nie je jedno a to iste, ked sa to tak vezme. HW je centrom zaujmov, mas o tom Meldezettel, TP na SVK idu podmienovat OBCIANSKYM preukazom. Obcianskym, nie pobytovym. Pokial OP sa vztahuje len na nepodstatny TP, preco sa nevydava aj detom pod 15r, ktore tiez su od narodenia prihlasene na trvaly pobyt? Je chore, ze OP chcu Slovakovi vziat, najma, pokial nejake "zaujmy" na SVK stale ma (Praca, firma, zvysok rodiny) a robia mu tym status cudzinca, co tusim bez OP ani k volbam nemoze, pretoze ti ani lajstre o konani neposlu a zo zoznamov volicov ta po odhlaseni z TP vymazu. Nezda sa ti to chore? mne ano
inak OP je vydany aj bezdomovcom, teda ludom bez trvaleho pobytu. Je mozne ich prihlasit na miestny urad, aby na OP zadali nejaku adresu, preco nam taka moznost nie je ponuknuta nerozumiem tiez
@ragusa Vies co vsetko mne uz povedali uradnici a zastupcovia statu? (dokonca si trufam povedat ze prezident aj premier SR klamúú) Takze nech ti pekne teta z Europa direct ukaze zakon alebo predpis kde je to napisane, ze je to protizakonne. Inac včera zrovna som bol prehlasit v Energie Burgenland elektriku na pausal Basis z pausalu Premium, tak mi vravi ze sa to da az k novembru, a ja ze nemame viazanost, ona ze aj tak, a po chvili vysvetlovania - ze ok , tak ideme k inemu poskytovatelovi. Ona - pockat, moment, nech sa paci, da sa to. Vzdy si zabudnem pustit nahravanie, ale asi uz budem musiet , nakolko sa mi tu v rakusku este nestalo aby ma nechceli oklamat. :D

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?