Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
A co takto firma D7bau, ktora sidli v Kittsee a vsetky auta ma na SVK znackach?
martinx123 Na tom prvom linku je takyto priklad: Príbeh Poberajte dávky, na ktoré máte nárok Steve z Luxemburska prijal prácu vo Francúzsku, ale naďalej žije v Luxembursku. Za jeho sociálne zabezpečenie je teraz zodpovedné Francúzsko a Steve by mal o prídavky na deti požiadať tam. Jeho rodina (manželka nepracuje) žije naďalej v Luxembursku – to však samo o sebe nestačí na vznik nároku na doplatok k rodinným dávkam. Rakusko dorovnava v takomto pripade aj pridavky na deti aj rodicovsku. Navyse na deti vyplacaju aj danovy bonus, co nie je socialna davka. Ak clovek pracuje na Slovensku ziskava danovy bonus na deti v plnej vyske aj na Slovensku aj v Rakusku.
@halkdjgha priamo na BH povedali, pokial je auto registrovane na firmu so sidlom mimo AT, tak sa samozrejme znacky vymienat na rakuske nemozu a nemusia. Co viac za tym vidis a cakas, ti ukaze cas. Dufam, ze som pomohla, ked uz info z BH nie je dost relevantna, tak neviem
@slummdog z BH mi prisla pokuta, ze nemam prehlasene auto na AT znacky, auto mam firemne so sidlom na Slovensku. Zajtra tam idem, pokuta sice nie je vysoka (60 Eur), ale aby v tom bolo uz konecne jasno, lebo kazdy pracovnik hovori ine.
@slummdog Nevies, prosim Ta, meno pracovnika, ktory Ti to povedal?
@kitsanka nie, meno neviem, to mas ako na FA, kazdy splietal nieco ine, darmo sa menami budes ohanat.
@tomzozelenehodomu asi nerozumiem, vsak to je ten isty pripad - manzelka a rodina sa povazuju za nezaopatrenych rod. prislusnikov (ak nepracuju) a vsetky veci ohladom soc. systemu sa riesi cez manzela - t.j. on poziada tam kde pracuje a krajina kde byva dorovna. Co sa tyka danoveho bonusu, ak mam prijem iba zo zavislej cinnosti (zamestnanie) v SR, tak platim dane v SR ... neviem kde by som si uplatnil danovy bonus z Rakuska. I ked kazdeho situacia je specificka a niektore kombinacie kto kde pracuje/nepracuje a ake ma rozne druhy prijmu si neviem ani predstavit.
@martinx123 Dorovnaniu rozumiem tak, ze povinne pre stat je vtedy, ked jeden rodic robi v zahranici a druhy v krajine trvaleho pobytu. Vtedy ma ta rodina narok na socialne davky v tej krajine, kde su vyssie. Ked obidvaja robia v zahranici, alebo jeden robi v zahranici a druhy nie je zamestnany, nema stat povinnost im to dorovnavat. To robia Rakusania navyse. Rakusky danovy bonus na deti sa vola Kinderabsetzbetrag a dostane ho kazdy, kto poziada o Familienbeihilfe automaticky. V sucasnosti cini 58 Eur na dieta. Maju ho dostavat len "Steuerpflichtige" - i ked s nulovou danovou povinnostou - ale davaju ho aj nam. https://www.bmwfj.gv.at/FAMILIE/FINAN...
@cucuriedka milá čučoriedka, neviem koľko máš rokov, ale prezraď mi, kedy bol v SR komunizmus ? vieš o čom je ten komunizmus ? neviem či mám závidieť tým, ktorí svojou "šikovnosťou" majú viac ako ostatní ? snáď len tú vlastnosť "byť šikovný"...ale to ide s charakterom...keď považuješ nedodržiavanie zákonov, resp. iných v spoločnosti platných predpisov za "mať viac" o čom to "dávaš" ? :-(
Profilova fotka
@mongolisko sup do seba kavu a precitaj moj koment este raz :-) a neutoc, ano? Ja som porovnavala status rovny vs rovnejsi v komunizme ... nekritizujem tu nedodrziavanie zakonov, ale fakt ze za komunizmu a vyzeralo to ze aj tu medzi sebou sa pomaly zacneme vzajomne bonzovat. get it?
@kitsanka Z BH Ti mozem odporucit pani Anitu Göschl. Auto moze byt na Sk znackach, ale dane by si mala mat zaplatene.
Som zvedavy kedy sa tu zacnu stahovat aj "nasi" kakaovnici. Ti toto "slovenske" obchadzanie zakonov este zdokonlia. Naco mat BA znacky? Platit SK poistky, STKcky? Tovno si dovezu stareho mercedesa z ostrovou s volantom na pravej strane an GB znackach a je vymalovane :) Z vyfuku kudoly diesloveho smadu. Emisna? naco? To ma ist cez kanal koli MOT? Sposobi Ti kakaovnik autom skodu, zakonna poistka? to je co? To tu britsku poistku chces? No a potom "slusny " slovaci zacnu frflat ze toto nie, ked tu chcu byvat sa prisposobia nam domacim. No a asi tak nejak to vnimaju miestny Rakusaci, len to toho pribehu treba miesto kakaovnikov dosadit inu premennu :)
Článok sa načítava...
@halkdjgha dakujeme ti za tvoje nazory, no uz sa tu neukazuj. Uz od tvojho prveho prispevku nechces pochopit co ti ludia pisu. Zaloz si srocku, prepis tam auto a potom rakusakom dokazuj ze ta firma nieco robi. Potom sa vrat a nalozime ti kolko len chces.
@cucuriedka čučina, ešte raz sa ťa pýtam, čo ty vieš o komunizme ??? nás učili, že komunizmus je v podstate "nirvána", alebo "valhalla" života v spoločnosti...a do roku 1989 tu (teda v SSR) bol iba stupeň (level) socializmu...teda o triedu nižší level...šupol som som si už druhú kávu a neútočím, iba sa pýtam... :-)
Profilova fotka
@mongolisko sak ved sa mozeme tvarit ze je tu iba jeden, teda nizsi level :-) o komunizme viem svoje, n... taka mlada rozhodne nie som :-D PS ja som silny kavickar, ja bez dvoch kav rano ani oci neotvorim. sice nezdrave, ale ved co uz.
halkdjgha @cucuriedka A jasne. No myslim, ze my slovaci ktory sme sa prestahovali do AT sme sa hlavne stahovali z toho dovodu ze ten "bordel" na slovensku uz bol neznesitelny. Preto by som sa priklonil k tomu nazoru ze slovaci v Kittsee su ti slusnejsi ako priemerka slovakov v SVK, ktory obcas pridu co-to kupit do Hoffera Včera o 14:32 • Odpovedz • Páči sa mi to • 2 • • Náhodou som sem zabludila a nedá mi neskopirovat toto a nevyjadrit sa. Na to, že ste v tom Rakusku väčšinou ti slušní, vaša vzájomná komunikácia nevyzerá a zaráža ma, že na to vyuzivate fórum "blbých" Slovákov, ktorí ešte v tejto krajine žijú. Neslusna Slovenka.
@trend270 My tou kouminikaciou dokazujeme to, ze mas "palia" veci spolocne. Na slovensku ma vacsina ludi veci verejne a veci odohravajuce sa centimeter pred jeho prahom tazko v "pecku". To ze tu komunikujeme je strasne fajn a ja sa z toho tesim. Aj napriek tomu ze sa nie vzdy zhodneme. A nech ma SFS aj tych par neduhov kvalita zivota je tu tak 100% vyssia ako v satelitnych dedinach v okoli BA :-p
@tomzozelenehodomu pozri este raz tie linky co som dal predtym, vzdy ked je nejaky crossborder element (ako napr aj obaja pracuju v SR a byvaju AT, alebo jeden pracuje v SR a druhy nepracuje a byvaju v AT) - tak plati primarna/sekundarna krajina a dorovnanie - to vyplyva z toho nariadenia ES. Vdaka za info Kinderabsetzbetrag.
@halkdjgha Aha. No my tu na Slovensku, keď mame problém, odohravajuci sa par centimetrov pred nasim prahom, tak sa stretneme a riešime to priamo. Fakt ste asi ini. Otázka, či lepší ...
@trend270 No a co ste pri tom stretnuti vyriesili? Cierne skladky vsade naokolo, katastrofalne cesty, katastrofalne chodniky, obs..te chodniky od psich vykaloch, cyklisticke trasy nula bodov, dat prednost chodcovi na prechode take nepoznate................takze moc ste toho na tych stretnutiach neporiesili :-D
@halkdjgha Vaša reakcia ma neprekvapila. Pekne sviatky.
Profilova fotka
@trend270 trosicku nezovseobecnujete Slovakov? Ja som sa odstahovala zo slovenska lebo sme mali susedov romskych neonacistov (nepytajte sa ako je to mozne, kazdopadne heilujuce pesnicky nad hlavou a kopa ozratych susedov huciacich do 3 rana neni radost) a dohovorm to neslo, akurat nas pourazali a robili este viac napriec. Na urade (kam sme to isli tiez riesit, a nevykaslali sa na to) nam povedali ze opat iba dohovorom to mozu riesit (a treba svedkov, i na policii a nesmu to byt rodinny prislusnici). A ked uz boli zasahovat kuklaci, a uz to nebolo bezpecne (aj napriek pohodovej stvrti), a ostatni susedia z celeho baraku sa bali ozvat, a ani svedcit nechceli... tak mi nehovorte ze 'vy na Slovensku' riesite takto problem... trosicku naivne zovseobecnenie, nemyslite? Okrem toho, aj ked sa nezhodneme.. je lepsie poznat svojho suseda, nez nie. Pekne sviatky i Vam
@halkdjgha neda mi nereagovat, ale bud byvas v AT 2tyzdne aj so stahovanim, alebo si treba okuliare vycistit. Bavme sa konkretne o spominanej obci Kittsee, kde si dovolim oponovat konkretnymi skusenostami: Cierne skladky vsade naokolo, - pripad zo SFS by som skladkou nenazvala, no mali sme nejeden pripad, kedy ludia nevedeli, ako treba odpad separovat, a nehadzat nenapadko igelitky so smetim do cudzich smetiakov, pripadne slecna z OSG RHciek to rovno poriesila vacsim odvozom svojho odpadu na medaku do stojist EBSG RHciek, co prisli riesit aj policajti. A dalej kolujuce foto zo stojisk EBSH s osr. plienkami v zltych sakloch, povalujuce sa smeti, co roznasali volne pobehujuci psi po sidlisku katastrofalne cesty, - toto beriem katastrofalne chodniky, -beriem obs..te chodniky od psich vykaloch - vyskyutuje sa sem tam aj na parkoviskach SFS, kedze niekomu sa tazi zbierat po svojom psovi, alebo bezne psiska vypustia navolno, nech sa ide vyvencit sam. cyklisticke trasy nula bodov,- je pravda, ze v AT je ich neurekom, ale bolo by vhodne, keby ich aj cyklisti vyuzivali a neblokovali cely pruh na okreske, ze sa hraju na tour de France v klubovych tricenkach. Uz sme zazili aj na okreske tetusku na elektrickom voziku, ze si to po ceste razila dat prednost chodcovi na prechode - take stale nepoznaju ani niektori pristahovalci, alebo nakupujuci v Kittsee, cize spoliehat sa na prednost na prechode netreba, ak je ti zdravie a zivot mily. Detto plati aj o zdraveni, podaktori ani odbucat nevedia, a pozeraju ako telce. Takze sa ukludnite, nic nie je cierne a biele a treba to prijat konecne. Inak z vasej nervnej diskusie za posledne dni mam dojem, ci nahodou kramy nemate
@slummdog Ale ten moj komentar nebol o SFS ale typickej obci v BA okoli :) Minule som bol v Bernolakove, co je akoze super satelitna dedinka pri BA, no ale keby ma tam niekto priviezol so zaviazanymi ocami a potom by sa ma spytal, ze ci viem kde som, tak ma prve napadne ze v Bangladesi :) Hruza a strach isla z ulic v tej dedine, ak nemas SUV tak sa ani k baraku nedostanes. Denina rozkopana na kompletku. Namiesto chodnikov priekopa, odpadky vsade po ulici, stavebny odpad v priekope. To nase SFS je oproti tymto dedinam raj na zemi, a to myslim uprimne, len sa trosku bojim aby sme si to tu sami nezhumplovali :)
len že toto s cestami ma už trošičku rozosmialo ... prvá etapa niečo o prašných cestách v našom najlepšom SFS niečo vie :-) ... ale o inom som chcel ... myslím, že my dokonalí kicánčania sme už smiešni aj sami sebe ... ja sa čestne priznávam ... bývam tu pretože ma to v princípe pri hľadaní nového bývania vyšlo najlacnejšie a dalo mi to nejakú šancu získať pekný byt s nejakou perspektívou ... ale nikdy som si nemyslel, že sa v ten deň zo mňa stane Rakúšan ... tu asi tak končím s osobným príbehom ... len toľko som chcel : na začiatku bola táto strecha naozaj spôsobom ako zistiť niečo nové a dôležité ... teraz je len priestorom ako zistiť výšku ega a mieru kicánčanstva každého z nás ... je mi smiešne aj zo mňa samého čo tu teraz vypisujem ... tak pridám smajla aby ste to brali menej vážne ... :-)
Profilova fotka
@popismenku vystiznejsie to uz asi nejde :-) pekne napisane
Profilova fotka
@slummdog Inak k tomu zdraveniu musim podotknut, ze zdravim vsetkych jak blby a VELA miestnych starousadlikov ani neodzdravi. Takze to nie su len "nevychovani" Slovaci, co nezdravia.
@halkdjgha Az na to, ze v Bernolakove sa momentalne kope kanalizacia, takze naozaj je cela obec rozkopana. Ako argument o zivote v satelite nulove. Nech vam ten sen o dokonalosti Rakuska vydrzi co najdlhsie.
Profilova fotka
@ella555 Tiez nemam rad, ked sa niekto vyvysuje kvoli tomu, ze byva v Rakusku. A potom este delenie na tych, co byvaju v dome a tych, co byvaju v druzstevnych bytoch (byvam v dome). Byvanie v cistejsom prostredi este nerobi cloveka lepsieho. A inak Bernolakovo by bola pre mna asi druha volba, keby to nevyslo s AT.
@mom3 No my sme zas uvazovali o Rakusku, mna prave odradili tie byrokraticke problemy, preto som tuto diskusiu aj sledovala. Mame vela znamych v satelitoch okolo BA, aj v Rakusku. Vsetko ma svoje plusy aj minusy a kazdy si musi vybrat, co vyhovuje jemu.

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?