Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
@michala.s akym dokumentom ste ho ohladne KFZ-Steuer prekvapili? My sme mali uz 4 kontroly. Po troch kontrolach sa neudialo nic, po terajsej stvrtej mam na FA zavolat, vraj musi preverit ci mame platit alebo nie. Tiez mame auto na zivnostnika. Dakujem za odpoved.
Profilova fotka
@kitsanka Na predoslej strane @hanica11 vkladala link na jeden dokument EU parlamentu ohladom registracie a platenia Kfz steuer. Toto este musime vykonzultovat. Inak ste ten isty pripad ako my, takze NOVA platit budete (teda, ak manzel je zivnostnik a majitel toho vozidla).
@michala.s Dakujem. Ano, sme ten isty pripad. Dnes som volala na Finanzpolizei, mame sa dostavit a zaplatit NOVU.
Profilova fotka
nejaka dobra dusa by to mohla tieto jednotlive pripady spisat a niekde zhrnut, ludia by sa nemuseli pytat a aspon by vedeli co ich caka prichodom do rakuska
@michala.s zrejme ste sa odvolali na Artikel 5 smernice: Die Steuern nach Artikel 3 ( tu je uvedena aj slovenska cestna dan) für Fahrzeuge, die in einem Mitgliedstaat zugelassen sind, werden nur von dem Mitgliedstaat der Zulassung erhoben. Ale na druhej strane som nasla definiciu pre NOVA: Die NOVA wird fällig wenn: ein Pkw, Kombi (auch Wohnmobil) oder Kraftrad in Österreich erstmals zum Verkehr zugelassen wird. A nase auto je "zugelassen" na Slovensku. Ako vam zdovodnili nutnost platit NOVA?
@kitsanka Z nasej skusenosti mozem povedat, ze nic moc nezdovodnuju. Vypisu sek a clovek musi zaplatit. Nasledne ma moznost sa pisomne odvolat. My sme to urobili, prislo nam zamietave stanovisko a tym to bolo ukoncene. Pravna medzera, ze by nemohli vyberat NOVu na neprihlasene auta zrejme nie je, lebo to robia vo velkom. Jediny pripad, ktory poznam, ked sa tieto dane nemusia platit, je pouzivanie sluzobneho auta na cisto sluzobne ucely. V internetovych diskusiach som zachytil, ze niekoho z toho vysekala pravna ochrana, ale tam neviem cim sa argumentovalo. Kfz si clovek moze znizit tak, ze deklaruje presne dni, kedy sluzobne auto pouziva. To je zrejme vsetko, co sa s tym da realne spravit.
@tomzozelenehodomu Dakujem za info. Uvidim, co sa nam podari vybavit. NOVe sa asi nevyhneme a dan uvidim. Aj tak uvazujem zalozit si zivnost v AT, je to tu tusim vyhodnejsie.
Profilova fotka
@kitsanka Podobne. NOVA nam zdovodnili, mal tam pripravenu tu klasicku citaciu o prihlaseni auta do mesiaca od nastahovania (datum nastahovania je vypis z meldeamtu, ten uz mal sam pripraveny). Okrem toho mal pri sebe posledne znenie zakona, ktory sa k tomuto menil niekedy v priebehu (koncom?) minuleho roka a osetrovali to pre taketo pripady, takze fakticky ako majitelia firmy a auta to musime prehlasit. Presne ti to ale citovat nebudem (priznavam, nepamatam), NOVA nam nevysla vysoka, tak sme to ani neriesili, ze by sme sa o tom chceli dohadovat. Na tu Kfz sa odvolal na Hr. Schneidera, s tym sme dnes volali ale moc sme sa asi nepochopili, tak pojdeme niekedy v blizkej dobe na navstevu (asi buduci tyzden) FA v Brucku. Sice Kfz nam vychadza asi 2x tolko, co na SVK, ale ak sa nebude dat s nimi dohodnut, vyplatim. Zivnost sme chceli prekladat do Rakuska, no maju iste obmedzenia v nasej oblasti, takze si to ideme osobne vydiskutovat do Neusiedlu, mozno ukecame, a potom by sme teda prehlasovali na AT znacky.
@michala.s Dakujem moc za odpoved. Asi to tiez poriesim prelozenim zivnosti do AT.
@michala.s Pri uvazovani o prepise na rakuske znacky zvaz aj vek a stav toho auta. Neviem presne vekovu hranicu ale pri takom 5 rocnom aute je iste, ze bude musiet ist hned na rakusku STKacku a potom kazdy rok.
@tomzozelenehodomu je to velky rozdiel, ked mas na svk STK od 6 roka veku auta tiez kazdy rok kontrolu? je 45 eur v at vela za STK v autorizovanom VW servise?
Profilova fotka
@mareko4 Ja mam na SVK 12-rocne auto a chodim na STK kazde 2 roky.
Článok sa načítava...
@mareko4 Ten navrh na kazdorocne STK nepresiel - u nas sa chodi kazde 2 roky. Overil som si tiez, ze v Rakusku sa chodi kazdy rok od 5 rokov. Podla tohto clanku: http://www.news.at/a/pickerl-check-pr... stoji rakuska STKcka od 37 do 86 EUR. Mal som ale skor na mysli naklady, ktore vzniknu na opravy toho co najdu. Napriklad, ked su prekrocene emisie.
@tomzozelenehodomu ale to si nemusis tam dat opravit, ci? povedia ti co je zle a ty to musis len odstranit, hadam je jedno, ci na svk alebo at. @mom3 zmylil som sa, beriem spat, je to kazde 2 roky.
Profilova fotka
@mareko4 Samozrejme, ja by som nadalej auto servisoval na Slovensku.
dobrý den, ak mi poradíte ja sa dlhšie zaujímam o bývanie a prácu v AT s manželom a dcérou, chceme ešte počkať od septembra ide do školy a potom,chceli sme druždtevný byt,, mám otázku na získanier družstevného bytu potrebujem mať hned aj trvalý pobyt a prácu alebo stačí práca v at....dakujem :-)
Profilova fotka
simikas staci trvaly pobyt.... ;-)
ani dakujem len mi nieje jasné počula som ked aj mi pridelia družstevný byt tak ž trvvalý povyt mi nedajú len tak potrebujem ukázať príjem?
ani mám tu všetko prečítané vidím že aj ty bývaš v HAINBURGU,my sme sa tam aj v okolí boli popozerať,no ja to vidím že prácu získam najskôr ja opatrovala som vo Viedni 4 rokyale muž sa ken ačína učiť nemecký jazyk,nevieš náhodou v tejto oblasti opatrovania či sú tam nejaké príležitosti?je to nablízku skôe si myslím že je to obsadené
@mareko4 To by bolo najlepsie keby vysvetlil niekto, kto chodi na rakusku stkcku. Ked na Slovensku zadrzi stkcka technicky preukaz, clovek dostane povolenie na prejazd do servisu, ako je to Rakusku.... Ide mi vsak o to, ze podla rakuskej stkacky bude musiet clovek mozno opravovat nieco, co by podla slovenskej nemusel.
@tomzozelenehodomu Ja sa vratim este k tomu tunajsiemu divadelnemu spolku. Da sa predstaveniu aspon trochu rozumiet ked je v dialekte?
@kitsanka Ak clovek nema s tymto dialektom skusenost, tak porozumie odhadujem 5-10% textu. Ale situaciu pochopi. Mozes trebars prist len snuppern na jedno dejstvo - vstupne je freie spende. Aj ked zrovna prve dejstvo je na porozumenie textu najhorsie. Ak Tvoj nick vyjadruje, ze sa naozaj chces stat kitsanka, tak to mozes pojat ako zabavnu formu studia dialektu. ;-)
Čaute, zapojím sa aj ja, keďže žijem v rakúsku. Ja by som si išla ten družstevný ako sa po slovensky povie, neviem. Na slovensku tento systém nepoznám či.? Takže by som sa išla do tej lokality pozrieť., či sa tam niečo nestavá. Bývajú na takých bytoch normálne uvedené kontakty alebo internet. To sú nové byty. Potom sú staré byty alebo staršie ktoré sa opäť dajú takto získať. Pozor nie každé sa dajú neskôr odkúpiť. Mimochodom nájom je okolo 500 hovorím o 3 izbovomNeviem v konečnom dôsledku zaplatíš ešte viac. Sú to veľmi drahé byty za 3 izby 160a viac myslím. Možno 220 v konečnom. Dôsledku. Áno poplatky sú obrovské. Príjem podľa mňa dokladovať nemusíš načo predsa. Trvalý pobyt a peniaze.! A samozrejme auto. Nova. Tá sa že dá odpísať v daňovom priznaní na ďalší. Rok. Som teda zvedavá. Ináč dosť pokuty my sme museli tiež naše prepísať. Zdá sa to, ale v rakusku je draho., čo sa tohto týka . Ale fajn. Preto sme tu..
@sono2 prijem na druzstevny byt dokladovat musis. Je tam dolna aj horna hranica. Ich vyska sa odvija od poctu ludi v domacnosti. Ak sa nemylim dokladujes prijem za predchadzajuci rok ale tymto si uz nie som 100% ista.
Aha no možno je to iné pri starších., nehádam sa...
@sono2 neviem pri akych starsich kedze ja pisem o skusenosti s novostabou na ktoru sa cakalo a je to info z minuleho roku a taktiez sme take iste info dostali 4 ci 5 rokov dozadu ked sme sa zaujimali taktiez o druzstevnu novostavbu. A aby som nezabudla boli to 2 rozne druzstva. Mozno ze tento rok je naka zmena ale ja som taku nezachytila.
samozrejme dakujem Vám za info,na tých dvoch družstvách som už pozerala aj byty ktoré sa stavajú, a ktoré sú už volné to všetko máme zistené,len som nevdela ako to je s tým trvalým pobytom či mi ho dajú a na základe čoho,pretože som počula že musím mať najskôr prácu v at,o tom nájme tiež viem že je vyšší, a vlastne po 10 rokoch to môžeme odkúpiť za trhovú cenu s tým že nám odrátajú to čo sme zaplatili na začiatku?ak som správne pochopila,ale určite sa pôjdeme informovť priamo,chcem si tam ako opatrovateľka nájsť najskôr prácu a povybavoovavť všetko ohladne bytu ked tam budem, a potom by prišli muž s dcérou za mnou,len neviem či tam nieje opatrovateliek až až :-) ale keby ste vedeli niekto budem rada....DAKUJEM
@tomzozelenehodomu @mareko4 V rakusku sa STK vola § 57a-Begutachtung alebo Pickerl .. a vlastne nie je to ani tak doklad ako nalepka na skle. Tu je to dobre popisane: http://www.57a.at/ Ale v rakusku je tzv. toleranzfrist, teda este 4 mesiace po termine sa da pickerl spravit. Rozdiel je v tom, ze sa robi v podstate v kazdom servise ... takze podla mna je tam troska konflikt zaujmov (servis sa snazi najst chyby aby ich potom mohol opravit) ... samozrejme ze sa da auto opravit aj v SK ... teraz prave rozmyslam ci si necham do buducna auto servisovat aj tam kde robim pickerl ... alebo pickerl spravim OEAMTC alebo ARBOE a pripadne opravy v SK (kedze v normalnom servise troska na mna pozeraju ked si pridem len pickerl spravit). Pripadne ma este niekto nejaky iny napad ?
@simikas trvaly pobyt dostanes na zaklade toho ze si najomcom v takom byte, tam je to dokonca podmienkou ze si trvaly pobyt musis vybavit do nejakej doby od zaciatku najomnej zmlvy tusim. Zda sa mi ze to tam podmienuje ta nizkourocna statna pozicka s ktorou sa tie nehnutelnosti stavaju.
@martinx123 Dik. Z popisu som porozumel ze pri lahkych chybach (stupen 2) clovek dostne znamku ale musi chyby neskor odstranit, pri tazkych chybach (stupen 3) nedostane znamku ale moze si to ist dat opravit, pri chybach s ohrozenim premavky (stupen 4) nemoze na aute ani odist.

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?