Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
@lara306 Cau lara, asi budeme susedia, nas je RH 01, a na RH 11, bude byvat dcera nasich priatelov, a tvoj dom je ktory? Chodime do Kittsee dost casto fotit fazu vystavby, tak ak si na fb a posles nam svoje udaje, tak ta pridame do skupiny "My z Marhuľovej ulice". pekny den Marta
Profilova fotka
caute, nemate niekto skusenost s antraknozou na travniku? velke zlte skvrny nepravidelne? Nici mi tu moju mini zahradku, zachvilu bude komplet zlta.
Profilova fotka
@cucoriedka Ako laik by som povedal: pokosit, prehrabat (nech ostanu len zdrave stebla), nechat presusit travnik, zahnojit, zaliat a cakat.
Profilova fotka
Ako odbornik z internetu: Ochrana: Nakoľko pôvodca napadá hlavne oslabené rastliny , preventívne opatrenia spočívajú v dobrom výživovom programe , pravidelnom kosení a prevzdušňovaní , pravidelnom odstraňovaní plste ako zdroja nákazy. V mieste pravidelného napadnutia chorobou, pravidelne prevzdušňujte. V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou mancozeb , propiconazole, azoxystrobin, triadimefon , fenarimol, trifloxystrobin, myclobutanil. V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.
Profilova fotka
dikes, dnes som bola v KULLA centre a poradili kuprikol, zaliat vecer temer za tmy dnes, v piatok a v pondelok a do 3 mesiacov by to malo byt fuc. nanestastie mi to uz zasiahlo aj stromcekovu ribezlu a ovocny stromcek (netusim aky, nechavame sa prekvapit) - teda listy :-| ale s tym vertikutovanim som prekvapena (vsade pisu ze 2 x do roka... takze asi nam treba castejsie)
Profilova fotka
btw... ked ma uvidite cupiet na poli so stativom, nevolajte policiu, nepytliacim ;) (aj ked zajacov tam je pozehnane)
Profilova fotka
@piother Keby len zajacov. Ale my sa medzi tymi poliami tiez dost preplietame :) Btw, pekna obloha, kedy to bolo fotene?
caute. Neviete niekto o nejakom zumba cviceni, alebo nieco podobne tu v Kittsee? Viem ze minule leto sa niekde cvicilo. Dikes.
Profilova fotka
@piother Nazdar všetci, som tu nový. Patrím k nicku martaandfilip (to je marta). Aj my sme boli počúvať na Marillengasse prichádzajúce a odchádzajúce vlaky. Vôbec ich nebolo počuť, lebo cez deň tam strašne vrieskajú vtáky. Aj som na ne kričal "Ruhe!", ale nepomohlo to, asi mám zlý akcent. V noci by ten vlak mohlo byť počuť - bzukot tyristorov, alebo čo to je.
Profilova fotka
Nazdar všetci. Požiadali sme o RH na Marillengasse v Kittsee (EBSG). Napriek tomu, že som študoval vaše debaty, nepochopil som všetko ohľadom financovania. Samozrejme chystáme sa aj za Doris Geppert, ale možno nám poradíte a nebudeme potom klásť hlúpe otázky, ale iba múdre otázky ;-) . Najskôr vložím nejaké základné informácie a potom prídu moje dohady a otázky.
Profilova fotka
Erstkalkulation (POZOR na Marillengasse nemáme WBF!) Výpočet NW 1 radový dom (Reihenhaus) - úžitková obytná plocha (WNFl.): 103,80 m² - koeficient úžitkovej hodnoty (Nutzwert): 137,00 m² 1 garáž (Garage) - úžitková obytná plocha (WNFl.): 0,00 m² - koeficient úžitkovej hodnoty (Nutzwert): 8,00 m² 1 kryté parkovacie miesto (Abstellplatz) - úžitková obytná plocha (WNFl.): 0,00 m² - koeficient úžitkovej hodnoty (Nutzwert): 3,00 m² --------------------------------------------------- 3 existujúce jednotky (Bestandseinheiten) - úžitková obytná plocha (WNFl.): 103,80 m² - koeficient úžitkovej hodnoty (Nutzwert): 148,00 m² A Stavebné náklady (Baukosten) A.1 Cena pozemkov (Liegenschaftkosten) € 31.900 ÷ 148 m² = 215,55 €/m² A.2 Čisté stav. náklady (reine Baukosten) € 149.330 ÷ 148 m² = 1.008,99 €/m² A.3 Vedľajšie stav. náklady (neben Baukosten) € 40.319 ÷ 148 m² = 272,43 €/m² --------------------------------------------------- A.5 Spolu stavebné náklady (gesamt Baukosten) € 221.550 ÷ 148 m² = 1.496,96 €/m² B Financovanie (Finanzierung) B.1 Cudzie financovanie / banka (Fremddarlehen o. AZ) - € 115.017 ÷ 148 m² = 777,14 €/m² B.2 Podpora od krajiny Burgenland (Darlehen Land Bgld WBF 2008 - Förderung) - € 0 ÷ 148 m² = 0,00 €/m² B.3 Vlastné prostriedky družstva (Eigenmittel der Genossenschaft) - € 61.312 ÷ 148 m² = 414,27 €/m² B.4.1 Finančný príspevok člena - vklad, stavba (Finanzierungsbeitrag Bau) - € 13.320 ÷ 148 m² = 90,00 €/m² B.4.2 Finančný príspevok člena - vklad, pozemok (Finanzierungsbeitrag Grund) - € 31.901 ÷ 148 m² = 215,55 €/m² --------------------------------------------------- B.5 Spolu financovanie (Summe) € 221.550 ÷ 148 = 1.496,96 €/m² C Výpočet "nájomného" (Entgeltberechnung) C.1 Ročné splátky hypotekárneho úveru od banky (Annuität Hypothekardarlehen 4,75% Zi) úrok 4,7% z 115.017 € = 5.405,80 €/rok C.2 Ročné splátky úveru od Burgendlandu (Annuität Darlehen Land Bgld. - WBF 2008 - Förderung) úrok 2,0% z 0 € = 0 €/rok C.3 Ročné splátky úveru od družstva (Annuität Eigenmittel der Genossenschaft) 3,5% z 61.312 € = 2.145,92 €/rok C.4 Fond opráv, údržby a obnovy - ročne (Erhaltungs- u. Verbesserungsbeitrag) 123,84 (WE) + 3,60 (1 APl.) = 127,44 €/rok C.5 Rezervný fond - ročne (Rücklagenkomponente, 2% von C.1+C.2+C.3+C.4) 2,0% z 7.675,56 € = 153,51 €/rok C.6 Náklady na správu - ročne (Verwaltungskosten pro Jahr) 216,05 (WE) + 43,00 (1 APl.) = 259,05 €/rok C.7 Prevádzkové náklady - ročne (Betrienkosten) 657,60 (WE) + 14,40 (1 APl.) = 672,00 €/rok --------------------------------------------------- C.8 "Nájomné" bez DPH ročne (Entgelt pro Jahr) 8.702,72 (WE) + 61,00 (1 APl.) = 8.763,73 €/rok C.9 "Nájomné" bez DPH mesačne (Entgelt pro Monat) 725,23 (WE) + 5,08 (1 APl.) = 730,31 €/mes. C.9.1 DPH z C.9 (10% / 20% MWSt. v. C.9) 72,52 (WE) + 1,02 (1 APl.) = 73,54 €/mes. C.9.2 DPH z B.4.1 až B.4.4 (10% / 20% MWSt. v. B.4.1-4) 2,40 (WE) + 0,75 (1 APl.) = 3,15 €/mes. --------------------------------------------------- C.10 "Nájomné" s DPH mesačne (Entgelt pro Monat inkl. MWSt.) 800,15 (WE) + 6,85 (1 APl.) = 825,00 €/mes. Poznámky: 1) Úrok banky, C.1, je vraj každého polroka prehodnocovaný podľa nejakej európskej úrokovej sadzby. V tomto dokumente je použitý úrok 4,7%. Práve v tomto období, ale vraj platí sadzba 2%. "Nájomné" by sa tak znížilo (podľa mojich približných prepočtov) o 260 €j, t.j. nemiesto 825 by to bolo 565 €/mes. 2) Förderung C.2 - príspevok na podporu bývania od obce/krajiny je nula. Kittsee nedalo na tieto byty podporu, vraj z dôvodu, že je kapacita obce už plná. No neviem, je to možné, ale SEEPARK Kittsee vraj WBF ponúka. Nám je to jedno, my by sme to asi aj tak nevyužili. 3) Úrok družstva, C.3, je fixný 3,5% na celých 10 rokov.
Profilova fotka
Prevod vlastníctva podľa EBSG: Podľa § 15b WGG má nájomca právo na prevod vlastníctva ním používaného bytu za zákonom stanovenú cenu. Kúpno-predajná cena sa určuje podľa zákona platného v čase prevodu. P.1) Výška hodnoty bytu bude stanovená podľa vtedy platnej právnej legislatívy, podľa § 15d WGG. Od takto stanovenej ceny budú odpočítané tieto položky: P.2) doteraz nevybývaný finančný príspevok nájomíka (vklad) P.3) podiel nesplatených úverov, ktoré prevezme budúci majiteľ na seba od bytového družstva. Finálne náklady tvoria ešte tieto poplatky: P.4) 3,5% daň z prevodu z kúpnej ceny P.5) 1% poplatok za zápis do katastra nehnuteľností P.6) notárskych poplatkov P.7) náklady na znalecký posudok P.8) prípadne iné nepriame náklady
Článok sa načítava...
Profilova fotka
VYBÝVANIE (der noch nicht verwohnte Finanzierungsbeitrag). Najskôr k bodu P.2 a ku Finanzierungsbeitrag všeobecne. Bod P.2 ma prekvapuje. Svojho času sme sa zaujímali o družstevný byt v Neusiedl/See, finančný príspevok nájomíka - vklad (Finanzierungsbeitrag), bol definovaný ako 100 ročné nájomné za pozemok požičaný od obce a ročný pokles hodnoty o 1% bol jasne definovaný. Obec / krajina na druhej strane poskytovala WBF. V materiáloch EBSG o Marillengasse nič také nie je spomenuté. A.1 je cena pozemkov (Liegenschaftkosten) 32.000 €, ktorá je premietnutá do B.4.2 Finanzierungsbeitrag Grund. Druhú položku tvorí B.4.1 Finanzierungsbeitrag Bau 13.000 €. Žiadny nájom od obce či krajiny. Pozemky sa odkúpili. A zrazu v bode P.2 je použitý výraz "doteraz nevybývaný vklad" (der noch nicht verwohnte Finanzierungsbeitrag). Ktorý preboha? B.4.2, alebo B.4.1 alebo ich súčet? A ako sa určuje vybývanosť? Je to nejaké percento za každý rok? Alebo je to suma škôd, poškodení a amortizácie domu, jeho častí a zariadení ohodnotená nejakou komisiou? Mne sa P.2 javí ako blbosť zabudnutá z modelov, kde sa pozemok prenajímal, alebo ide o zaplatenie nejakých škôd. Alebo, ak si EBSG vie strhnúť nejaké percento z nášho vkladu za "vybývanie" - amortizáciu, to isté percento by sa malo dať strhnúť aj z celkovej odhadnutej ceny domu po 10 rokoch, aby to bolo spravodlivé. Viete ako je to, prosím?
Profilova fotka
Splácajú sa iba úroky, alebo aj istina? My sme sa Doris na toto pýtiali priamo viacej krát a dostali sme dve rôzne odpovede: Splácajú sa úroky aj istina. Splácajú sa iba úroky. Mám takúto hypotézu: H.1 Pôžička od bytového družstva B.3 (Eigenmittel der Genossenschaft) je zmrazená a splácajú sa iba úroky, stanovené fixne po celých 10 rokov na 3,5%. Podľa Erstkalkulation zaplatíme EBSG ročne 3,5% z B.3 61.000 €, t.j. 2150 € ročne, čo je 21.500 € za 10 rokov. To je čistý zisk družstva a naša čistá "strata". Schválne píšem "strata" v úvodzovkách, nechytajte sa toho prosím. H.2 Pôžička od banky B.1 (Fremddarlehen o. AZ) je hypotekárny úver pri ktorom sa výška úrokovej sadzby polročne prehodnocuje (Annuität Hypothekardarlehen), ktorá nie je zmrazená, splátkou sa spláca úrok (ktorý na začiatku prevažuje) a aj istina (ktorá je spočiatku malá). H.3 Po 10 rokoch sa pôžička od banky dá od družstva prevziať na seba a dá sa v nej pokračovať (to by bolo super, nezčínalo by sa od znova z nulovej istiny). Proti hypotéze H.2 a H.3 hovorí to, že EBSG nikde neuvádza splatnosť úveru v rokoch, čo je veľmi dôležitý údaj. Ak ide totiž o zmrazený úver, t.j. splácajú sa iba úroky, údaj o splatnosti nemá význam, úver sa aj tak nespláca a treba ho po 10 rokoch vyplatiť celý. @cyan nerozumiem Tvojej vete z príspevku z 21. jún 2011 o 16:45: "Ako som uz ale spominal, v Kittsee je dost silna konkurencia a realne sa ziadna SGcka nedostane nad tie 2-3% z Bau+Grundkosten ako vysku odkupnej ceny." Pod Bau+Grundkosten myslíš to, čo ja nazývam v Erstkalkulation A.5 gesamt Baukosten? Myslíš ten odhad ceny domu podľa Nutzwert, ktorý je 220.000 € bez MWSt? Ak áno, tak podobne uvažujem aj ja, iba vyššia inflácia by mohla cenu významnejšie dvihnúť, iné faktory nepredpokladám. Teoreticky by to mohol byť veľký záujem o domy v Kittsee, ak by tam bol akýsi stop stav. Ak by sa nejako zavreli, alebo obmedzili hranice, alebo by sa zaviedla viac rýchlostná Európa, ceny by mohli dokonca klesnúť. H.4 Po 10 rokoch treba vrátiť B.3, čo je cca. 61.000 € (mať cashflow alebo na úver), zaplatiť poplatky P.4 až P.8 (to môže byť 10.000 € alebo skôr 15.000 €), pokračovať v splácaní úveru banke, alebo ho vyplatiť, alebo si vybaviť nový hypoúver na B.1, čo je 115.000 € (úroky sme platili) a samozrejme sem môže prísť zohľadnenie inflácie (navýšenie ceny), amortizácie (zniženie ceny) a povedzme, že družstvo už nebude chcieť mať žiaden zisk, lebo svojich 21.500 € už dostalo (v tom optimistickejšom prípade).
bol som odhlasit auto na svk a chcela po mne prelozeny zulasungsschein do slovenciny... bol som v tom, ze staci len kopia a prekladat sa to nemusi... ake mate s tym skusenosti? diky
Profilova fotka
@michala.s v piatok alebo v sobotu...
Profilova fotka
to co je za novinku, romsky obcania chodia zobrat od dveri k dveram? boli uz aj na SFS? ci zatial iba bytovky za Billou odhalili?
Profilova fotka
Nieco pozitivne pre tych, co tu poberaju pridavky na deti: http://derstandard.at/1371169814966/R...
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Ahojte. Viete mi prosim povedat, ze ci je v Rakusku dané (niekde som to pocula, ale bohuzial si uz nepamatam kde), ze na urcity pocet ludi (v nasom pripade 5) je povinna obytna plocha prenajateho bytu minimalne 75 m2 (t.j.cca 15 m2 na 1osobu)? Existuje nejaky urad (a ked ano, tak aky?), ktory nepovoli mat mensiu obytnu plochu? Rozmyslali sme o obytnej ploche cca 65 m2 a teraz nevieme ako dalej. Dakujem za vase rady ;-)
Profilova fotka
@cyan veľmi pekne ďakujem za odpoveď. O stránke som nevedel. Ospravedlňujem sa, že som vo vlákne "Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti." zaspamoval a pýtal sa na veci týkajúce sa odkúpenia družstevného bytu v Rakúsku a nepísal som o psačích hovnách na trávniku, kde je uzávierka cesty, kam hádzať použité vložky a čo som včera fotografoval. Chápem Tvoju kritiku. Prelúskať sa 300 stránkami balastu je naozaj problém, ešte raz sa ospravedlňujem a svoje príspevky, spamy, mažem.
Profilova fotka
Tak sorry, ani to neviem po sebe zmazať. To ma mrzí. Označím ich aspoň, že nie sú OK.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@ich_velicenstvo_filip no troska reagujes ako male decko co sa hodi o zem, ak aj chces radu, myslis ze takymto spravanim niekoho namotivujes aby ti poradil? :-)
Profilova fotka
@ich_velicenstvo_filip Toto uz nie je len vlakno vo fore o "Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.", toto je uz nieko ako komunitny web. Bohuzial a zatial, v jednom vlakne.
@cucuriedka myslis, ze by sa odvazili do gheta? :-D @all, ja prispevky ako pastol Filip, vitam. By ste sa divili, kolko ludi v druzstevnych bytoch a domoch ani netusi, co to bude a moze este stat a co treba k odkupnej cene priratavat. Niektori obyvatelia napr z Bsud jednoducho si nepripustaju, ze by ten poldom mohol stat v relaciach, ako je jeho okamzita odkupna hodnota 300tis.... dufaju, ze snad za symbolicku cenu im to druzstvo po 10r odpreda. Kto cita Slovaci v Kittsee na FB, tak vid utopicky prispevok o pozemku v Kittsee za 63tis (dufam, ze aj s pripojkami a poplatkami, katastrom, danou ..) a minimalistickym domom v najlacnejsom moznom prevedeni, no predsa v pasivnom standarde za 100-120tis. Som sa dobre pobavila v kazdej druhej vete. Tam je jednoznacne vidiet, ze dotycny nema ani tucha, co kupa pozemku, alebo nehnutelnosti v AT obnasa a s cim treba pocitat. Ako aj fakt, ze zial v AT sa cisto svojpomocne stavat neda, vzhladom k stavebnemu dozoru a pod.... cize napokon sa cenou za stavbu nedostane na uroven ceny, co by ho to stalo na SVK. Cize je toto verejne forum a kazdy prispieva, cim chce. Ak je to k veci a k teme, o to lepsie. @ich_velicenstvo_filip psie exkrementy ani cestu nezlahcuj, keby si volne behajuce psa musel vyhanat z tvojej obyvacky, co ti tam vbehol, alebo ako tu uz niekto pisal, zo zahrady svojej, pripadne cistil detom kazdu chvilu obuv, co na parkovisku slapnu do niecoho, alebo opakujuci sa defekt a znecistene auto, co sme zazivali ked cesta tam vyse roka nebola, by si to vnimal inak.
A este pozdravim susedov z 2etapy zo SFS s odkazom, ze kosit o stvrt na desat vecer sa mi zda viac ako nevhodne, aj ked elektrickou kosackou. Ale je to pocut, najma teraz, ked su tepla a ludia maju okna otvorene. A nebolo to prvykrat. Tak sa prosim uvedomte, ze tu nebyvate sami.
Profilova fotka
@cucuriedka Máš recht, urazil som sa, ale nie ako malé decko, ale ako starý Kapusta. Predstav si, že si uvedomujem, že ak mi tu niekto poradí, spraví tak iba dobrovolne a z dobrej vôle. Ale ja som sem naozaj prišiel slušne, zaklopal som, predstavil som sa, dal som si toľko práce, že som pripravil a zverejnil všetky relevantné informácie potrebné pre serióznu odpoveď a slušne a jasne som poprosil o odpoveď na jasné otázky. A to som si pred tým, všetku problematiku naštudoval podľa najlepšieho vedomia a svedomia a takisto som si prešiel celé toto vlákno - je to 304 strán. @cyan A Ty ma dosť nevyberane obviníš zo spamovania. No, pravdu povediac, dosť arogantne. Navyše nepravdivo, lebo ja som napísal "Kúpno-predajná cena sa určuje podľa zákona platného v čase prevodu" a "P.1) Výška hodnoty bytu bude stanovená podľa vtedy platnej právnej legislatívy, podľa § 15d WGG". @piother Áno, vyzerá to tak. Vlákno bolo založené v čase, keď ste mali tie problémy, ktoré máme teraz "My z Marillengasse". Medzičasom sa z vlákna, očividne stal komunitný web, so svojimy "stálicami", ale aj s menej aktívnymi prispievateľmi. Chápem, že moje príspevky tu už môžu pôsobiť rušivo. Dlhé, plné čísiel, nikomu sa to už nechce študovať, vy ste už niekde inde, máte už iné problémy. @all Áno, reagoval som neprimerane, nemal som sa dať cyanom vyprovokovať. Keby šli tie príspevky vymazať, v návale jedu, by som ich už vtedy vymazal. Ospravedlňujem sa. Samozrejme, okrem toho, čo nás teraz zaujíma, museli sme sa prelúskať aj ostatnými témami a musím povedať, že nás zaujali, doma sme to aj rozoberali. Potvrdzuje sa, že niektoré veci, ktorých sa obávam, môžu nastať aj "U nás na Marillengasse". Nad niečim sme sa pousmiali, lebo sme si spomenuli na naše staré časy (bývali sme cca. 10 rokov vo Wien), nad niečim sme sa zamračili. Nech je ako je, páči sa mi vaše odhodlanie pracovať na samých sebe, pozitívne ovplyvňovať seba, ale aj okolie, aby ste naozaj žili v tom lepšom svete. Lebo ten lepší či horší svet si vytvárame sami okolo seba. My z Marhuľovej ulice sme si už založili vlastnú neverejnú skupinu a snažíme sa spoznať už teraz, aj keď termín odovzdania je až 12/2014. Sme na tom podobne, ako ste boli kedysi vy. Tešíme sa a bojíme sa zároveň, snažíme si pomáhať už teraz. Je mi ľúto, že ste nás sem neprijali. My budeme naďalej sledovať vaše problémy, dokonca vás tam občas aj navštívime. Máme aj medzi vami priateľov. Budeme vám držať palce a budeme sa učiť na vašich chybách (dúfam). Takže želám tomuto vláknu veľa ďalších rokov a my si budeme riešiť naše aktuálne problémy niekde inde, nech tu nevyrušujeme. @slummdog Ďakujem za jediné vľúdne privítanie, ale ostatní majú pravdu. Vlákno sa vyvinulo nejakým smerom a na tieto naše "staromódne" problémy tu už nikto nie je zvedavý. Vlákno sa žial iba tak volá, ale jeho obsah je už úplne iný. Tešíme sa na zdravú rivalitu.
@ich_velicenstvo_filip ich velicenstvo Filip, takymito komentarmi nam len davas zamienku, aby sme tvoje otazky uplne ignorovali. musel si precitat 300 stran... tu vedla mna sedi clovek, ktory to takisto zvladol (tych stran bolo len 250) a nikde nevyplakaval. za 3 dni to mal precitane a potom si kupil dom. som rad, ze ste si zalozili forum "My z Marhulovej aleje", toto forum tiez bolo zalozene, ale pod inym nazvom, neskor bolo premenovane adminom, aby pokryvalo sirsie posobisko problemov - preto sa tu riesia aj ine veci. preto sa pls nerozculuj, ked tu najdes odpovede aj na inu temu. k tvojim otazkam: ohladne WBF, preco sa necerpala... mozno to EBSG financovalo z vlastnych penazi a viac sa im to oplati, ked to zafinancuju oni, akoby mali mat prebytky penazi na ucte. S kapacitou obce to nema nic spolocne, kittsee sa rozrastie este o cca 1400 ludi do 10 rokov, cize priestor tu je. proste mam pocit, ze ta geppert odbila a vinu dala na obec. kedze asi vies dost dobre po nemecky, skus si nastudovat, kto ma na tu dotaciu narok, kedy sa smie cerpat a tak. pripadne napis na gemainde, ze ci je to pravda, ze koli tomu sa nemoze cerpat WBF. A Seepark to nejde cez EBSG, cize tam s tou dotaciou nemaju problem. zaverom: verim, ze kazdy z nas je ochotny ti pomoct, ked bude poznat odpoved, len to musi byt aj prislusne formulovane, s tymto sa bohuzial zhodnem s ostatnymi. dufam, ze sa vam podari prejst vsetkymi problemami, ako sa to podarilo aj nam. vela zdaru. marek
Profilova fotka
@mareko4 @ich_velicenstvo_filip K tym dotaciam... Ja som zaregistroval informaciu (nemam ju preverenu), ze dotacie na druzstevne byty zastavil Burgenland. Poskytuju sa uz len na rodinne domy - preto ta moznost v pripade Seeparku je.

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?