Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
prosim viete mi niekto poradit co musim vsetko absolvovat po nastahovaní sa do kittse ?
@cudojudo myslim ze do 8 dni prihlasit na obci, potom do 2-3 mesiacov na Okrese (BH), prepisat auto, vybavit zdravotku ak pracujes v SK (S1/E411 form), prihlasit sa na koncesiorske poplatky (GIS) .. a to je tak asi zaklad :D
@martinx123 @cudojudo - neboj, koncesionarske si ta vyhladaju same ;-) , s tymi sa netrap.
dakujem, to by slo az na to zdravotne, z toho mam gulas
Profilova fotka
@cudojudo a z coho konkretne zdravotneho mas gulas?
napr. ohladom dcery, ja pracujem v ba manželka je na md.dakujem
cucoriedka, ja by som ti na oplatku poradil s tymi poličkami
Profilova fotka
@cudojudo Tak takto: dcera -> ta by mala ist na tvoju poistku, v poistovni a je jedno aka, vypises formular E106, a oni ju pridaju k tvojej poistke. Mohla by byt aj na manzelku, ale ta bude musiet ziadat opat o E106 akonahle pojde z materskej na rodicovsku a to by si musel aj dceru zase riesit. Taze dcera rovno na tvoju poistku. Manzelka potom (nesmiete na to zabudnut), pri prechode z MD na RD musi nahlasit zmenu a vyplnit opat E106 (vela papierovaciek, ale v BA v ruzovej doline to urobia dost rychlo na pockanie).
@cucuriedka trosku som to poplietol manzelka je na rd. dakujem popytame sa na socke.
@cudojudo E106 riesis v zdravotke, nie na socke. Vo VSZP si k tomu vyziadaju aj doklad o zruseni TP na SVK. Pokial si v Unione, alebo Dovere, ti zrusenie TP nevyzaduju k vystaveniu E106
@cucuriedka @cudojudo praveze pokial je manzelka este na MD, tak ma vlastnu E106, no akonahle prejde na RD, tak uz musi spadat pod mazelovu E106 ako aj deti. Po nastupe do zamestnania si opat vlastny formular vybavuje
Profilova fotka
@slummdog no ved tak som to napisala ;-) ja som mala povodne syna na seba pocas MD a potom sme aj jeho museli presuvat na manzela, aj mna.
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@slummdog ako by moj otec povedal, nevynadrila som sa jasne ;-)
Profilova fotka
tak co s tymi volbami, koho sme to zvolili? nejake pikosky? Akoze sa niekto pobil, poblil alebo cosi podobne?
Profilova fotka
@pinpo tos ja neviem o ziadnych, jedine ze este budu volby zase, na starostu bo ani jeden neziskal viac ako 50%... a to musi mat nadpolovicnu vacsinu aby bol zvoleny... takze mozno dalsia vianocka bude :-D
Som si hovoril ze mate po chlebe. Gabika vyhra volby a cestu vam nedokoncia (pracuje len pred volbami predsa). Nastastie to dopadlo dobre a cestu bude musiet dokoncit ;-)
. @pinpo ...pikosky,pikosky :-) tak poblil som sa ja, ale to bolo v Stupave a pobila sa moja stara - teda potom ma vyfackala :-p
@cucuriedka Nerozumiem tomu celemu prehlasovaniu sa nekonecnemu na zdravotnej poistovni, ani tomu ako mozete byt na rodicovskej dovolenke v SR, nakolko sa to tiez bude tykat za par mesiacov ked sa pristahujeme s dietatom, citam ze rodicovsky prispevok v SR sa vyplaca pokial je trvale bydlisko na slovenku, ale vy mate trvale v AT, takze ako ho mozu vyplacat , alebo je to zase dalsia nezrovnalost v EU, ako dvojite zdanenie aut? dane poplatky a vsetko najlepsie platit v kazdej krajine ale ked clovek ziada uplny zaklad ako rodicovsky... a zdravotne jednoduche poistenie. A este ste pisali ze prehlasit na manzela, co ked sa pristahuje slobodna matka s dietatom, ta si ako ma nahlasit zdr...
@rado9999 Povedzme ze zakony na SK nie su sulade s EU pravom, ale ludia ako cucoriedka postupne pretlacaju zmenu pri aplikacii. Co sa tyka slobodnej matky na rodicovskej s dietatom, podla mna by nemala mat narok na pobyt v prvom rade: EWR-Bürgerinnen/EWR-Bürger und Schweizerinnen/Schweizer sind unionsrechtlich zum Aufenthalt für mehr als drei Monate berechtigt, wenn sie in Österreich Arbeitnehmerinnen/Arbeitnehmer oder Selbständige sind oder für sich und ihre Familienangehörigen über ausreichende Existenzmittel und einen umfassenden Krankenversicherungsschutz verfügen, sodass sie während ihres Aufenthalts weder Sozialhilfeleistungen noch die Ausgleichszulage in Anspruch nehmen müssen oder eine Ausbildung bei einer Schule oder Bildungseinrichtung absolvieren und für sich und ihre Familienangehörigen über eine ausreichende Krankenversicherung und ausreichende Existenzmittel verfügen.
@rado9999 a uprimne je s tym vela byrokracie, ale to si trebalo uvedomit predtym ako sa sem clovek nastahoval.
@martinx123 Ja si uvedomujem ze je byrokracia, ale nemozem si rok dopredu vybavovat akoze v testovacej prevadzke vsetky tie ich vychytavky, ako dvojite zdanenie a neviem co este si vymyslia. Ty vravis ze zakony v SK nie su v sulade s EU, ja tvrdim ze urcite nie nie vsetko v AT nie je v sulade s EU, a v celej EU je priestor na konfikty, ktore nie su v sulade so zdravym rozumom, ale preto moze mat EU tolko uradnikov, aby bolo stale co donekonecna riesit. Ok , tak iny priklad, nastahuje sa do AT rodina, manzel zomrie, ostane zena na rodicovskej s dietatom. Nema narok dalej na pobyt? bude vyhostena s AT? alebo jej iba padnu vsetky vyhody , poistenia... Mi toto cele stahovanie pripada ako zmluva zo zivotnou poistovnou, ked sa clovek dava poistit tak vsetko je super, chodia okolo neho, beru prachy, ale ked sa nieco udeje , nejaka poistna udalost, tak zrazu nedvihaju telefon, a najdu si vzdy nejaku klauzulu v zmluve ktora sa da vysvetlit tak ze urcite sa nic nevyplati :D
Profilova fotka
@rado9999 ja len viem ze ak sa stane pripad s umrtim, manzelka uz nebude mat poistku zdravotnu, lebo nebude mat byt na koho pripisana (tak isto dieta). je to divne, ale je to tak. uz to tu niekto riesil (nie s umrtim, ale podobna zalezitost)
Profilova fotka
@rado9999 PS preco vyhostenie z rakuska? pobyt jej ostava, my tu riesime zdravotnu poistku... alebo mi usla ina pointa?
@rado9999 ak uz pobyt mala spadla by pravdepodobne do AT socialnej siete, ale urcite by to nebolo lahke (ale opat nie som expert na socialne cezhranicne pravo) V pripade problemov v cezhranicnych zalezistostiach, vyrazne pomaha EU agentura SOLVIT -> http://ec.europa.eu/solvit/ A jedine co chcem povedat, ze kazdy kto ide zit do zahranicia a ostane pracovat v SK, si musi uvedomit, ze je za tym vela vybavovaciek a nie je to nic jednoduche ako sa prestahovat zo Senca do Malinova napr.
@rado9999 ...taaak s tou poistovnou nemas celkom pravdu 8-( napr.ked si uzavries zivotnu poistku a na druhy den umries,tak predca ju tvoja rodina moze kludne platit dalej,teda aspon v SK je to standart. 8-)
...doslovny preklad reklamneho hesla "KEBY NIECO" je HOVNO DOSTANES. :-) :-o :-)
Profilova fotka
@foxo :-D :-D :-D tak taaak
@cucuriedka pardon nie vyhostenie, to iba na zdramatizovanie situacie :-) proste nebude zdravotne poistena..super,to mi staci vediet,urcite si nebudeme rusit trvaly na Sr, vidim ze je potrebny pri vela zivotnych situaciach v At. tusim ze kopec sme ich tu este nerozoberali a mozu hocikoho postretnut.. A este rada pre ludi co budu potrebovat potvrdenie na uradoch v AT- o zruseni trvaleho, nech si ho zrusia, a o mesiac sa normalne pridu prihlasit znova v meste byvaleho bydliska
@rado9999 praveze by si si ho mal zrusit, ked si zalozis TP v AT.
@martinx123 to by ma zaujimalo ze na zaklade coho si ho mas zrusit. Pokial viem neodporuje to zakonom.

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?