Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
@cyan Ako je to s tym prihlasovanim do troch dni? To je prihlasenie na trvaly pobyt, alebo len prihlasenie, ze prisla som sem a budem tu byvat. Dik
To je tak , ze musis do 3 dni nahlasit trvaly pobyt na obecnom urade.Kde by si chcela nahlasit , ze tu byvas? V Bille? :-)
@adika10 Ahoj, no pokial ja viem, tak trvaly pobyt si mozem nahlasit najneskor pol roka od nastahovania. Tak sme to mali v papieroch co sme na zaciatku podpisovali. O ziadnych troch dnoch tam rec nebola.
@kvetinkaseveru No tak to urcite nie, ty sa mas riadit rakuskymi zakonami pokial viem a ten , je ze musis sa nahlasit don 3 dni na trvaly a do mesiaca na cudinecku policiu. Sedela som s pani ktora ma o tom dost vela info a viem to na 100percent, ale ak chces mozes sa nahlasit aj za pol roka , len neviem ako vysvetlis ,ked ta zastavia poliajti , ze co robis v Kittsee a ak im povies ze tam byvas a nebudes nahlasena dostanes pokutu , to len aby si vedela ;-) A nemyslim , ze ti toto dalo druzstvo podpisat , lebo ja som take nikde nevidela v papieroch , ona podmienka je ze musis mat trvaly pobyt lebo v cene bytu je zapocitana aj WBF a ta sa len tak neda vybavit .... 8-)
@kvetinkaseveru je to uvedené ako prvý bod na prihlasovacom lístku: "1. Eine A nmeldung ist innerhalb von drei Tagen ab Beziehen der Unterkunft, eine Abmeldung innerhalb von drei Tagen vor oder nach Aufgabe der Unterkunft vorzunehmen." čiže do troch dni od nasťahovania... a čo viem tak do 8 dní treba zmenu trvalého bydliska nahlásiť napr. v poisťovni atď.
@urbanchaos No a potom sa da nahlasit zdravotna poistovna v AT za urcitych okolnosti , ale treba byt na trvalom nahlaseny
@adika10 na slovensku si treba vypýtať formular E106 a ten odovzdať potom v rakúsku.
@adika10 A nemoze to byt len prechodny pobyt? A to mi hned po troch dnoch daju aj karticku rakusku ako ID? :-) Dik. Ako vedela som, ze bude treba ten trvaly, len som necakala, ze hned.
aano je to tak na sk daju formular ale teraz je to S1 karticku davaju na chuzineckej a daju ti ak chces tak ano ,ale stoji to tusim 70 eur alebo tak nejak ale nie je to potrebne a staci ak mas anmeldung , ten tiez nemusis podat hned ale potom nemas narok na prispevky v AT
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@cyan ano karticka nie je nutna tu nahradi aj cestovny pas(slovensky),dolezite je ze dostanes meldezettel,doklad o hlavnom pobyte,mal som trvaly pobyt 10 rokov v AT a nikdy som tu karticku nepotreboval..
Ano capem to, mas pravdu a aj to je pravda , ze su nedovercivy , ale aj tak si myslim , ze ak na to nemam cas tak mi to vyhovuje. O realitke sa popisalo dost vela , aj ja by som mohla ku tomu dat pikantne info ale , neviem ci by to este niekoho zaujimalo. Nikomu som nenaletela ta pani je dost znama tym , ze vybauju uz dost dlho a kvalitne a okrem ineho pracuje pre rakusku firmu a maju vsetky potrebne povolenia a aj prestudovane zakony a regule, nie som hlupa nedala by som niekomu peniaze, keby som si neoverila urcite informacie. Dalej co sa tyka trvaleho pobytu obecny urad v KIttsee vyzaduje odhlasenie o trvalom pobyte zo Slovenska , takze nie je to ze to nikdo neoveruje , bez toho dokladu ta nenahlasia. A karticku dostanes na cudzineckej pilicie , ved som to v predchadajucom prispevku vysvetlila a nahlasit je potrebne sa do mesiaca , po nahlaseni na trvaly , oni ta automaticky vyzvu aby si sa do mesiaca nahlasil, ak nemas zaujem nemusis , treba vyplnit vhlasenie o tom ze sa vAT nezdrzujes viacej ako nejaky pocet dni v roku myslim , ze viacej ako 280dni, neviem aky presne toje pocet dni, to vsak nie je pravda , pretoze si tu kazdy den kedze mas v AT byt, ak das toto vyhlasenie, nemas ani ziadne ine vyhody a naroky na prispevky.
Článok sa načítava...
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@cyan naozaj tak uvidime... mimichodom moze im aj neviem kdo precitat ich zakon, ked si to stanovi obec je to zo zakona pristupne, ze mozu mat svoje ustanovenia. Nechce sa mi tu s tebou hadat a nieco ti dokazavat , aj tak si vzdy najdes nieco co bude s komentovat , alebo prekrucat to co ja tu napisem ;-)
Profilova fotka
@adika10 Ja som tiez pocul, ze to v Kittsee vyzaduju, ale asi pred mesiacom som niekde na fore cital (neviem, ci na tomto), ze sa niekto prave v Kittsee prihlasoval k pobytu a potvrdenie o odhlaseni od neho nepytali.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mom3 neviem ako to je presne ja mam tieto info tak asi cca tyzden stare ,ak by som nieco vedela dam vediet....
@cyan Adika, ja som v AT byval este jedna mensia naprava. Do 4 mesiacov si musis poziadat o Anmeldebescheinigung na Landeshauptmannschaft (Neusiedl pre Burgenland); na tej ziadosti si mozes okrem potvrdenia vyziadat aj "preukaz" s fotkou, alebo aj karticku (formular nr-26). Ziadnu automaticku vyzvu nedostanes, kedze je to tvoja povinnost zo zakona. Poplatok za spracovanie ziadosti je 15 EUR. no ak by si chcel vediet ten landeshauptmannschaft je czudzinecka policia a ano spravne je v Neusiedel a neviem , preco prislo znamej cca 3 tyzdne po nahlaseni trvaleho pobytu list aby sa nahlasila? Poplatok za anmeldung je 15eur a za karticku 66eur , neviem kedy si byval v AT ale asi dost davno kedze tu udavas stare udaje... ;-(
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@adika10 @cyan - tak vsak cosi mi napiste o tej realitke, ja som isiel cez nich :( zial, nemal som ine info o tych barakoch v kittsee a aj tak som si v podstate vsetky zmeny v byvani musel riesit sam provizia v lufte - ma riadne s..e mozete aj privatne ak to tu nechcete spamovat
Profilova fotka
@adika10 @cyan pri odhlaseni zo SR musim vratit obciansky preukaz? a zostane mi len pas kde nie je adresa(tusim)? ja chcem mat totizto oba, nie koli nejakym ich trapnym socialnym prispevkom od statu budem byvat cca 1km od bratislavy a takmer 99% vsetkych veci budem riesit tam, preto potrebujem byt plnohodnotny obcan SR so vsetkym co k tomu patri
Profilova fotka
@pinpo Toto sa tu uz viackrat riesilo. V Rakusku potrebujes TP - tomu sa nevyhnes. Ak budu v Kittsee vyzadovat odhlasenie sa z TP na Slovensku, tak si asi nepomozes. Stale si ale mozes vybavit na Slovensku prechodny pobyt. V tom nevidim problem. Tiez neviem, co by mohlo branit tomu, aby si si opatovne po case vybavil TP na Slovensku. Predpokladam, ze nase urady nebudu vyzadovat potvrdenie o tom, ze si sa odhlasil v Rakusku...
Profilova fotka
skoda ze sa tam stahujeme v zime lebo keby bolo leto by sme urobili riadne velku grilovacku rovno na ceste a tam by sme si vsetky otazky vydiskutovali pri vinku, pivku a grilovanych dobrotach
@adika10 nevyzaduje odhlasenie. Pred casom som telefonoval na Gemeindeamt v Kittsee tej tetke, co robi prihlasenia a povedala mi, ze na prihlasenie treba: - vyplneny meldezettel - prelozeny rodny list (v pripade manzelov aj sobasny) - platny cestovny pas a papier od ebsg, ze mas kde byvat. Spytal som sa ci je to vsetko odpoved : ja, alles.
Profilova fotka
@martino1111 kolko stoji prelozenie rodneho listu?
Profilova fotka
@mom3 tak toto som chcel pocut :) dik
Profilova fotka
@pinpo Toto neviem, ale viem, ze niektori si to dali normalne uradne prelozit na Slovensku. V Rakusku ta odkazu na rakuskych prekladatelov, ktori su samozrejme drahsi, ale akceptovali aj uradne preklady zo Slovenska.
@martino1111 rozumny clovek :-), konecne prispevok, ktory nezacina slovami: pocul som...Som rada, ze byvas nad nami ;-) a dakujem za info
@pinpo uctovnou jednotkou u prekladatelov je 1 normostrana - u dokladov myslim 20 Eur za stranu. Musis si ale najst prekladatela s "gulatym razitkom" ( statny tlmocnik/prekladatel povereny krajskym sudom, odbor sudnoznalecky ) Samozrejme, predtym doklad prefotit a kopiu notarsky overit.
Profilova fotka
@martino1111 dik, tak im bude musiet stacit ten slovensky predklad a overenie

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?