pomoc s riešením kuchyne

26. apr 20211020

Zdravím, riešim tieto dva návrhy kuchyne, neviem si vybrať, ktoré je lepšie, prípadne či neexistuje ešte lepšia možnosť, s tým, že kuchyňa je spojená s obývačkou. Rozvody na drez sú v rohu. Elektrina ešte nie je určená kade pôjde. Špajzu už preč dať nejde a ani ju nechcem dať preč. 90cm stena pri jedálni tiež už nejde dať preč a za ňou je krb v obývačke. Ide mi o to, aby bola dosť veľká pracovná doska a dosť úložného priestoru a miesto na smetný koš - zatvorený v skrinke, zároveň sa musí pohodlne dať prejsť do obývačky.
Na linku ešte príde kávovar,kanvica a sodastream, prípadne v tom c-navrhu ešte mikrovlnka. V tom L-navrhu je vedľa chladničky. V c-navrhu luster znázorňuje závesný digestor.

Stôl bude pravdepodobne 160x90 , keď nám príde návšteva aby sme sa zmestili. 8-10 ľudí. Farby nie sú také aké budú v skutočnosti. Návrh som robila cez kuchyneonline.sk

Má niekto nejakú radu alebo návrh?

V prípade, že to nie je vidno doma ešte vypočítam a dopíšem ďalšie rozmery. Normalne v tom kúte (c- navrh ) je 320 najdlhšia strana, 160 strana pri obývačke a 2135 strana pri špajzi, okno je 180cm a od steny po okno je 48cm. Výška stropu 2100 (máme šikmý strop)

Ďakujem 🙂

 • prosím ťa návrh ti robili oni alebo sama?? neviem nikde nájsť

 • @venusa915  čo má byť v tom rohu označenom oranžovou?
  Ide o novostavbu?

 • Ahoj, ani jeden, ani druhy. Ked stojis pri dreze, nech mycka moze byt otvorena. Varna doska takto n'a konci vobec, ale vobec nie. To je neprakticke aj nebezpecne.
  Vpravo pri spajzi je nejaky prechod?

 • Sponzor fóra
 • @k1803  ja sama len orientačne aby som vedela ako to bude v priestore

  Link priamo na plánovač: https://constructor.prodboard.com/SR_180c5d446eab4de5a09cc9fcdc017a19_S0006/CDUB

   @lenkito10  
  Prečo nebezpečné? Už som to tak niekde videla a za varnou doskou bezpečnostné sklo. Tá umývačka to mi nenapadlo ..ale neviem kam ju dať keďže potrebujem napojiť na odpad k umyvadlu a vedľa neho sa nezmestí, keď tam je chladnička., Keď nie je tak zase by som nemala kam dať sporák .

  @zltalienka  
  V tom rohu až po stôl je prechod z chodby do kuchyne ja som tam dala akože otvorené dvere, iné na výber nebolo ale v skutočnosti je to úplne otvorené tam kde je stôl je tá stena od obývačky 90cm a tá hlavná priečka kde je jedálenský stôl je cca 120cm. A áno, ide o novostavbu a na priečkach ani rozvodoch vody a odpadu sa nedá nič meniť už,len elektrina.

 • Umývačka aj sporák by teoreticky šli posunúť, v tom L-navrhu možno trochu inam ale v tom návrhu mám obavy, že bude stôl veľmi blízko pri linke a malo miesta na prejdenie aj pri linke a aj z druhej strany popri mikrovlnke a stene za krbom a chladnička je dosť neprakticky z druhej strany stola.

 • Toto je z projektu, ako je vstup a kde sú rozvody. Ten plánovač je obmedzený v niečom, takže inak son ten kút,kde je vstup urobiť nevedela 😁

 • Keď tak ale na to pozerám, ističe by boli za chladničkou, čo je pekná blbosť, takže návrh C len nejako rozumnejšie dať spotrebiče....alebo ešte takto, ale tak či tak bude sporák na kraji alebo bude tak blízko oknu, že neviem, či by digestor nevychádzal až do okna

 • @venusa915  takže ten priestor pri špajzi je jediný prechod do kuchyne a aj do obývačky? Či máš aj iný vstup do obývačky?

 • @zltalienka  jediný potom už len balkónové dvere z terasy do obývačky

 • @venusa915  čo Ti napísať? Špajzu zrušiť nechceš (ja by som ju zrušila určite, je malá, je bez okna, uberá priestor kuchyni, uberá priestor izbe za kuchyňou, zavadzia prechodu do obývačky), dom stojí, veľké okno osadené, voda natiahnutá...
  Za tých všetkých podmienok by som dala stôl do toho rohu so stienkou a krbom za ňou. Volila by som radšej menší stôl (120x80), aby nezavadzal prechodu do obývačky. Môže byť rozkladací, pre prípad návštevy.
  Chladničku by som dala do špajze...ale to asi nedáš, že?
  Tak potom od špajze chladnička, do rohu drez, ale otočený vaničkou pod okno, odkladacia časť do rohu. Vznikne tak priestor na prácu medzi chladničkou a drezom. Tu by bolo aj miesto na mikrovlnku, blízko pri chladničke. Kanvicu, kávovar a sóda stream by som uložila do rohu za odkvapkavaciu časť drezu. Umývačka naľavo od drezu. Varná doska hneď za okno, mala by vojsť. Píšeš že od steny k oknu 48cm, okno 180cm a celá tá časť má 320cm. Teda ešte aj za varnou doskou by malo ostať ďalších 30cm voľnej pracovnej plochy. Čiže linka do L.

 • @zltalienka  skúsim tento návrh urobiť cez planovač uvidím ako to bude.
  Čo sa týka špajze bez nej neviem fungovať. Aj teraz máme špajzu bez okna. Izba za špajzou je dosť veľká a sú dve, takže ten pol meter čo zaberá špajza tam nevadí. Kuchyňa je o to menšia ale o tom som vedela. Ale do špajze zmestím viac ako do jednej vysokej špajzovej skrine. Dom ešte nestojí ale ako som písala, okrem elektriny sa nedá už nič meniť, pretože zmluva s pôdorysom je uzavretá (po uzavretí už nemôžeme robiť nejaké zásadné zmeny) a materiál objednaný a napílený. Kuchyňu riešim lebo budem potrebovať vedieť ako dať elektrinu a podlahové kúrenie.

 • ja by som prerobila vodu.- to by nemal byť veľký problém. drez s myčkou dala pod okno a varnú dosku niekde tam kde je teraz drez. tá špajza je tam ako prekážková dráha. tam sa bude najviac chodiť a ešte aj dvere sa otvárajú vonku..... najlepšie by ju bolo zburať, zakomponovať potravinovú skriňu do kuch. linky, aby to trochu odľahčilo celý ten priestor, ktorý nie je veľký, nakoľko je jediný pre vstup do obývačky. tvar kuchyne by som navrhovala L, tak možeš stol posunuť bližšie ku linke a nebudete ho tak nezmyselne obchádzať.

 • Stol sa do toho rohu pri krbe zmesti? Z chodby prides ku stolu, potom prejdes okolo linky a pokracujes ku gaucu.
  Volila by som asi ten stol v strede a prejst do obyvky medzi stol a chladnicku.
  Krb tam zavadzia, spajza zavadzia. Spajza vytrca aj do chodby, aj do kuchyne.
  K vytrcajucemu sporaku by bolo treba to bezpecnostne sklo aj nabok.

 • Voda sa musi dat predlzit. V kuchyni, ked si pri sporaku, nech dalsia osoba moze byt pri dreze, dalsia pri chladnicke a mycka otvorena. Aj ked tam budes varit sama. Ulozit po jedeni mozu viaceri a nebudu si zavadzat.
  Stol takto polozeny mozes lahko rozlozit, nemusis presuvat.

 • Trochu viac miesta pri dreze, ked bude mycka otvorena.

 • Sponzor fóra
 • @lenkito10  ten stôl bude cestou do obývačky obchádzať tak či tak. A keď budú stoličky pri stole obsadené, tak sa bude "tlačiť" bokom pomedzi stoličku a linku alebo stoličku a krb. Alebo pomedzi stoličku a špajzu.
  Nechápem ako toto mohli odsúhlasiť.

 • @zltalienka  @lenkito10  

  Takže chladnička do špajze je možnosť. Bude tam dosť miesta aj tak. A ak zistíme za pochodu že nám to vyhovuje priestorovo, dá sa hocikedy presunúť do rohu pri stenu do jedálne a stôl posunúť viac do kuchyne. To uvidíme. Čo sa týka rozloženia kuchyne, číslo 2 je podľa toho čo posala zltalienka len som sa pomýlila a vymenila myčku so šuflíkmi. Číslo 5 je podľa lenkito10 a čísla 1,3,4 som skúsila že ako by to bolo. Číslo 5 -posunutý drez, muž vraví, že odpad by mohol ísť nadpojiť aby dosiahol (len či naozaj pôjde a neuberie moc miesta v skrinkách). Voda problém nie je. Číslo 4 rohový drez -ten sa mi páči, ale zase problém myčka-drez -nemohla by byť otvorená keby niekto stál pri dreze asi. Osobne sa mi najviac pozdáva 5,3 a 1 kde je sporák pri špajzi -blizko do chladničky aj špajze (otočenie odkvapavac-umyvadlo sa neda nastaviť kde je opačne tak len z toho dôvodu) čo sa 5 týka podobné rozloženie mám aj teraz, ale namiesto sporáka mikrovlnka a sporák v takom istom rohu pri stene ale na druhom konci L-ka (čiže po lavej ruke je stena) a celkom mi to vyhovuje, len linka je veľmi malá a nepáči sa mi ten hluchý kút ako ho máme aj teraz (mikrovlnka v rohu vyzerala divne a od veci, kanvica mi príliš parila na horné skrinky až sa začali odúvať a doska na miesenie cesta sa tam nezmestí, aj celkovo sa tam zle pracuje v to rohu) radšej by som tam dala odkvapávač. Ten 2D posielam pre rozdiel keď je stôl umiestnený v rohu, koľko trčí. Ale dala som najväčší možný stôl ak kúpime menší, miesta bude viac (uvidíme aký sa nám podarí podľa predstáv zohnať). Screen z pôdorysu je originál podorys aký by bol, keby sme nezrušili technickú miestnosť z ktorej zostala len tá 90cm stena a hlavná priečka a ešte pripájam fotku z domu , ktorý je riešený rovnako ako budeme mať my, ako vyzerá vstup do kuchyne , akurát tam nie je pri krbe tá priečka.

 • Ty mas medzi prieckou krbu a spajzou 250cm.
  Vezmi si meter a zmeraj kolko miesta ti treba okolo stola a na prechod popri stole.
  Spocitaj si, kolko miesta ziskas v spajzi oproti kuchynskym skriniam, a ked tam este napchas chladnicku, potrebujes priestor pred nou na otvorenie dveri.
  Sporak v rohu nie tiez prakticke, este viac nie ak si pravacka.
  Zostavam pri mojom nakrese.

 • @venusa915  a to je ten hlavný rozdiel, že Ty tam tú priečku máš. Oni si môžu stôl posunúť ďalej a aj ho majú ďalej od prechodu. Na fotke vidieť, že stolička je celá schovaná za stenou, netrčí do prechodu.

 • @lenkito10  toto som presne rátala dnes kvôli chladničke, keby boli 40cm police len na jednej stene kde nebude zavádzať chladnička a nikde inde, dlhé budú 1,2m so stropom vo výške 2m (pre porovnanie so skriňou), tak objem úložného priestoru je niečo cez 0,9m³ jedna špajzová skriňa vysoká 2m široká 60 a hlboká 60 , má objem približne 0,7m³ a to som neodratala hrubku stien a spodný sokel cca 10cm. Takže špajza s chladničkou je viac ako jedna špajzova skriňa, menej ako dve a ak sa náhodou chladnička vojde mimo špajze miesta v nej bude ešte viac. (Sú aj spotrebiče ktoré nemusím nutne mať v skrinke v kuchyni, ale stačí v špajzi) V tom návrhu číslo 1 je oproti vášmu zmena len v tom že umyvadlo je viac v rohu a nie je pod oknom. Nie je problém dať namiesto 90 skrinky 80 alebo menšiu a varná doska už nebude úplne pri stene, presné rozloženie skriniek v tomto naplánovať neviem lebo aplikácia má obmedzené modely, neviem pridať nejakú zaslepku alebo predĺženú pracovnú dosku a pod. alebo je to príliš zložité, a nechcelo sa mi babrinkať ešte s tým aby som tam kdesi hľadala predĺženie pracovnej dosky na boku pri stene aby nebol sporák hneď pri stene. skrinky dohodnem so stolarom podľa toho aké budú možnosti, ide o rozloženie spotrebičov a tvar kuchyne - kvôli elwktrike a podlahovemu kúreniu a aby som stolarovi vedela povedať kde aký spotrebič bude. V tomto online plánovači sa mi nechcelo babrinkať ešte s tým aby som tam kde si hľadala predĺženie pracovnej dosky na boku pri stene aby nebol sporák hneď pri stene. Je to len orientačné, všetko sa ešte prispôsobí. A čo sa miesta na stôl týka, presne toto sme robili , u rodičov sme odmerali stôl (maju šírku 90cm ľahšie s a to aspoň ako tak simulovalo) odmerali potrebné miesto. A zaisťovali či 60cm na prechod bude stačiť v prípade odsunutych stoličiek ešte menej. Ono aj vyzerá že by to stačiť možno mohlo i keď nie je to veľa miesta keď by bol veľký stôl. Ak bide menší samozrejme viac miesta je len lepšie takže počítame s najväčšou a najhoršou alternatívou čo sa stola týka,lebo neviem ešte čo sa nám podarí zohnať. Ale v praxi si to aj tak predstaviť vôbec neviem či to bude naozaj stačiť, či nebude vadiť že pri sedení je hneď za chrbtom linka a podobne.

 • @zltalienka  to je pravda ale na fotke už nevidno že tesne za chrbtom stoličky je hneď krb pri ktorom nechce človek sedieť keď sa kúri - nebodaj sa oň oprieť ( preto tá stena u nás) -resp krbové kachle, ktoré budeme mať aj my. Stôl môžu posunúť tak blízko len v lete keď sa nekuri alebo nekuria krbom vôbec. Tá stena je hrubá 12cm čo nie je veľa úbytku z priestoru. Opticky to vyzerá inak. Je to foteny vzorový dom bez kuchynskej linky, v ktorom sa normálne nebýva.

 • Ešte k tomu úplne rohovemu drezu ma napadlo že by šlo umývačku dať tam kde sú šuflíky. Ale to zase bude musieť napríklad vodár alebo niekto povedať, či bude možné z umývačky natiahnuť vodu a odpad tak ďaleko k umyvadlu.

  A k sporáku ma napadlo ešte tak , že varna doska v rohu ako je, ale 20cm od steny, pod ňou a okolo môžu byť skrinky. Je jedno či budú tam alebo inde. A rúra môže byť aj pod oknom napríklad alebo na konci linky.

 • @venusa915  a nepríde Ti divné vchádzať do denného priestoru v dome cez 60cm prechod medzi stoličkou a stenou? 60cm dvere sa robia do WC a do kúpeľne, nie do obytných miestností.
  U nás by v tomto prípade skončil stôl umiestnený asi takto. Koľkí tam vlastne budete bývať?

 • @venusa915  alebo takto ako predĺženie linky

 • @zltalienka  zatiaľ dvaja ale neplánujeme dvaja zostať takže musíme počítať s tým aby sa zmestili 4 ľudia za bežného dňa a 8-10 za nejakého sviatočného, viac už len v obývačke 😁. Keď budeme mať deti nebudem predsa prerábať celú kuchyňu. Nad tým predĺžením som premýšľala len zoberie to pracovnú dosku zase a nerieši to prípad návštevy keď prídu na obed. K stolu priložím ďalší stôl a posuniem ho do obývačky a zmestí sa aj 12 ľudí takto nie....

 • Akurat pozeram, ze keby stol bol na opacnom konci. Ale to by bol "napevno" uz by tam nebola ina moznost.

  Ceruzka a stvorcekovy papier na nazorne kreslenie, ked nie je program vyhovujuci. Ci uz spajzu, ci chladnicku v nej, ci drez v rohu, to uz je na tebe.
  Stol pre 4 osoby mozes pocitat 120x80. Raz za cas sa uhnete, nebude tam frekventovana trasa. Zvazit co a ako, ten priestor nie je malinkaty ze by to tam nevyslo.
  Ked v tom mojom nakrese otocis stol o 90°, z oboch stran je prechod 70 cm.

 • @zltalienka  

  Jedno som ale už zistila s čím ste mi na fóre pomohli, chladnička do špajze prípadne a c tvar nie je dobrý-málo miesta . Veľkosť stola aj jeho presnú polohu zistíme a uvidíme už asi až keď dom aj linka budú na mieste. Len schopne vymyslieť kam dať tie spotrebiče . Každý máme iné priority a iné navyky a ja mám teraz úplne voľnú pracovnú dosku o veľkosti 40cm vedľa sporáka plus roh medzi drezom a mikrovlnkou plus od rohu k mikrovlnke asi 30cm (kde je kávovar sodastream plis nejaká odkladacia plocha na sirup a pod.) . A je to žalostne málo. Potrebuejm pracovnú dosku kde dám normálnu veľkú dosku na miesenie chleba, alebo valkanie cesta. A nie menej úložného priestoru než mám teraz. Celá linka aj so sporákom teraz je 2,6x1,5m

 • @lenkito10  no ja som si prvé návrhy aj kreslila ale pri mojej predstavivosti mi to nestačilo, preto som prešla na 3d program , ktory mi to ukáže ešte v priestore . Jeden príklad -aj dom na malom vykrese vyzeral na pozemku umiestnený rovno a súmerne aby to dobre vyzeralo k okoliu , keď ho zamerali zistili sme, že vlastne ten asi 1mm šikmo čo na vykrese laik len tak nevidí, v skutočnosti robí 1m a už z ulice to vyzeralo veľmi zle. Dávali sme zamerať opätovne. Už podľa reálneho priestoru. To isté mám aj s priestorom v dome. Ťažko sa mi zariaduje keď si ťažko viem predstaviť že kde mi čo potom v skutočnosti bude zavadzať , o čo zakaždým zavadim rukou a čo budem musieť obchádzať a koľko miesta na obídenie je dosť. A aj tak najlepšie bude so stolarom detaily dohodnúť priamo na mieste. Ale rozloženie spotrebičov potrebujem vedieť dopredu kvôli elektrike, ktorá už bude hotová s veľmi veľkou pravdepodobnosťou kým stolár príde. ( Resp domyslieť detaily na mieste s niekým a dať spraviť originál navrh už potom v kuchynskom štúdiu.)

 • Este si nakresli spajzu a chladnicku v nej, ako sa dostanes do tych 40cm hlbokych polic ked medzera medzi nimi a chladnickou bude 20 cm.
  Alebo nejake ine zariadenie spajze s chladnickou, ako vyuzijes ten priestor, ako sa dostanes do polic.

 • @venusa915  máš na obývačku s kuchyňou 27m², prepáč ale to je veľmi málo. V bytoch 3 izbových 68m2 je kuchyňa 9m² a obývačka 18-20m², čiže spolu rovnako ako ste si naplánovali do domu. Ťažko tam potom dáš linku väčšiu ako v byte aj stôl väčší ako v byte, aj krb aj priestor okolo neho, lebo z neho sála teplo a samozrejme ešte aj väčší gauč a telku. Možno to tam napcháš, ale budete sa obchádzať uličkami okolo stola, linky a krbu.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Eshop svietidiel od svetových výrobcov. V ponuke nájdete dizajnové kúsky a tiež cenovo dostupné riešenia pre tradičné či moderné bývanie budúcnosti.
  Obrazy, fototapety, šablóny, nálepky, rámiky, farby.
  www.decotrend.sk
  www.tapetymix.sk
  Ponúkame: moderné barové stoličky, exkluzívne kreslá, ktoré krásne ukážu v každom modernom interiéry.
  Články od našich partnerov
  Elektroinštalácie vo vápennopieskovom murive.
  SYNEGO SLIDE novinka u veľkoformátových dverí
  Akú dlažbu vybrať k historickým objektom?
  Archív článkov od partnerov