Bukový masív miesto pracovnej dosky

Čauko, chcel by som dať bukový masív miesto pracovnej dosky do kuchyne. Hrúbka 27mm by mohla byť ok, pekne sa opracuje. Otázka - má niekto masív namiesto pracovnej dosky? Je to lepšie ako drevotriesková prac. doska? Druhá vec - čím to potom možno natrieť? Nakoľko to bude prichádzať do styku s potravinami, pochybujem, že na to môžem nadžabať dajaky luxol. Ďakujem
Odpovedať
Mám 40mm bukovu skarovku. Osetrena tungovym olejom, prvy náter riedeny pomarančovým olejom 1:1, druhý tuším 2:1, tretí a ďalšie doplnkové v buducnosti 3 alebo 4:1, podľa potreby. Je to riešenie vhodné do styku s potravinami a zároveň dobrá odolnosť proti vode. Treba samozrejme opakovať olejová je podľa potreby - u mňa tak raz ročne ale zanedbával som to kvôli času tak sa tam prejavili známky používania potom viac. Samozrejme je to potom ako akýkoľvek iný olejovany nábytok - nemôžeš tam nechať stáť vodu, najmä nie mokré hrnce/misky/šálky. Alebo byť ok s tým že je to drevo a bude starnúť a získavať rôzne známky používania. V sumáre, treba sa viac starať, ale na druhú stranu sa poškodenia dajú aj reálne opraviť, narozdiel od iných materiálov. Full disclosure: I keď som bol celkom spokojný najbližšiu dosku v novom dome asi skúsim kameň, betón, alebo nerez. Uvidím ako bude starnúť tá.
Odpovedať
Profilova fotka
@arcticcode doma som si spravil tiez prac.dosku z dubovej skarovky. Olej musis pouzivat na styk s potravinami, napr. ma Osmo, alebo Ikea alebo aj v hornbachu najdes. V pripade nudze aj olivovy olej. Rataj s tym, ze skarovka vyzaduje vacsiu udrzbu ako bezna pracovna doska. Hlavne v okoli dresu-> ak je voda cernie to (treba hned utriet). Vyzera dobre, ale treba sa starat, raz mesacne pretriet olejom. Ak novu dosku, zvolil by som uz radsej kamen (zula a pod).
Odpovedať
@arcticcode Teoreticky dať môžeš, no ja by som to nerobil. Neviem, nakoľko je masív tvarovo stály, či sa to nebude točiť. Ja mám buk len na povrchu, cca 0,5 cm, doska je z drevotriesky. Natieram to olejom OSMO na pracovné dosky. https://www.lacne-farby-laky.sk/osmo-...
Odpovedať
@arcticcode máme bukovu 12 rokov, je stále pekná, aj ked miestami vidno už známky používania, ale mne to nevadí, je to drevo, má svoj život 🙂 Zo začiatku som olejovala každý mesiac, teraz tak raz za polrok. Olejujem olejom z Ikea, vyskúšala som aj iné ale vratila som sa k ikeackemu, nedavno trochu zmenili zloženie a som ešte viac spokojná. Samozrejme, ak necháš dlho rozliatu vodu, tak takato doska je náchylnejšia, ale fakt nepoznám nikoho normalneho, kto by nechal rozliate viac dní niečo na linke. Ja každý večer vsetko spracem a utriem a to ja nie som nejaká premotivovana gazdiná 😁 Takže občas je bordel aj dlhšie. Vlastne najväčšie poškodenia sú od noža, lebo niektorí členovia domácnosti si občas niečo odkroja priamo na linke 🙄 Ja by som inú dosku nechcela a ak sa nám zadarí ďalší dom, idem opäť do dreva.
Odpovedať
@mgx Lenže tie kamenne sa nam nepačia... A cenovo ako vychadzaju?
Odpovedať
Ten osmo poznam tu značku, mali sme od nich tvrdy voskovy olej, abo dačo take, čo sme davali na schody (tiež bukove) a dodnes slúži, vyzerá super 🙂
Odpovedať
Tiez dakujem vsetkym za odpovede, teraz uz som si 100% isty, ze to nie je nic pre mna. Tak ako pri dreze z nerezu asi ostanem pri doske z MDF.
Odpovedať
@arcticcode máme bukovu 12 rokov, je stále pekná, aj ked miestami vidno už známky používania, ale mne to nevadí, je to drevo, má svoj život 🙂 Zo začiatku som olejovala každý mesiac, teraz tak raz za polrok. Olejujem olejom z Ikea, vyskúšala som aj iné ale vratila som sa k ikeackemu, nedavno trochu zmenili zloženie a som ešte viac spokojná. Samozrejme, ak necháš dlho rozliatu vodu, tak takato doska je náchylnejšia, ale fakt nepoznám nikoho normalneho, kto by nechal rozliate viac dní niečo na linke. Ja každý večer vsetko spracem a utriem a to ja nie som nejaká premotivovana gazdiná 😁 Takže občas je bordel aj dlhšie. Vlastne najväčšie poškodenia sú od noža, lebo niektorí členovia domácnosti si občas niečo odkroja priamo na linke 🙄 Ja by som inú dosku nechcela a ak sa nám zadarí ďalší dom, idem opäť do dreva.
Odpovedať
Profilova fotka
@arcticcode ceny si vygoogli, hladaj skarovku cinkovanu kvalitu A/B. Netreba priebeznu. Ak je cena dolezita, pozri aj hevea- kaucukovnik (Nieco ako dub ale lacnejsie).
Odpovedať
@mgx Už som si vygooglil od mojho dodavateľa (Sezam). 27ka doska 211€ a 40 doska 311 € s dph
Odpovedať
@foobar @mgx Vedeli by ste sem, prosím, dať aj nejakú fotku ako to vyzerá? Ja som to pôvodne chcel, ale potom som sa ulakomil na drevotriesku. Pekná je, praktická, ale stále mi behá po rozume ten masív. 🙂
Odpovedať
@petiar tiez nad tym premyslam, len sa bojim tej odolnosti pripadne flakov, ktore my mohli ist potom tazsie dole
Odpovedať
Článok sa načítava...
@hnco masív ma jednu veľkú výhodu oproti drevotrieske, že ho vybrusis a je ako nový. Linku sme ešte nebrusili, ale napríklad masívny dubový stôl áno. Tam mi chybičky vadia viac. A po prebruseni je ako nový. Jediné, čo si fakt treba dávať pozor je tekutina, tá sa dokáže vpiť tak, že to už nevybrusis, lebo bude príliš hlboko. Ale paradoxne na linke sa nám nič také ešte neudialo. Zato pri vani čo máme dub, tak sestra tam položila niečo že bola pixla odspodu od tekutiny a úplne že sa to vzralo do dreva. Pritom to bol nejaký olej, buď odlicovaci abo dačo na ten štýl a narušil vrstvu tvrdého voskoveho oleja. Vybrusit sa to nedalo, je to proste zazrate.
Odpovedať
Profilova fotka
@petiar paci sa, dnesny stav cca 4 roky od dna ked som to osadil. barovy pult som si urobil z rovnakeho materialu (v podstate z dorezu) Ak su skvrny, staci prebehnut bruskou alebo smirglom 320 a znovu naolejovat. Ja na to osobne kaslem. @arkticcode 311e za aku dlzku?
Odpovedať
@arcticcode my mame dub osetreny Remmers HWS-112
Odpovedať
@mgx presne je to 90x410x4 cm.
Odpovedať
@mgx Super to vyzerá. A konečne vidím na MS fotku z reálneho užívania domu, nie naštýlované katalógové instagramové umeliny! 🙂)) Možno teda aj ja vymením keď sa nám zunuje táto, čo máme. Vďaka.
Odpovedať
@hnco Ja by som to asi neriešil. Tak nejako rátam, že po čase už bude vidieť známky používania a práve to sa mi veľmi páči, že to chytí takú patinu. A bude na tom vidieť, že je to poctivé drevo. Hoci tuto tá fotka čo dal @mgx tam tá doska vyzerá ako nová. 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@rchrdba ako dlho to uz tak mate? tiez som tym natrela dosku. Odporucili mi to v obchode, ale pozeram te remmers ma aj produkt na dosky a toto je urcene na schody, vyslovene protismykova uprava Tak zacinam byt na pochybach ci si mozem na tom krajat jedlo😂
Odpovedať
@ktrink 2 roky a zatial spokojnost, priamo krajat asi nie, ale to by som nerobil na ziadnej lakovanej doske.
Odpovedať
@rchrdba tak standardne pripravovat jedlo som myslela, nie sekat nozom. a prosim Vas viete mi poradit aj cim ste to tmelil, drez, a ci pred alebo po natreti? Pouzila som tmel este na ciste drevo a nechytil mi.
Odpovedať
@mgx taky offtopic, kolko mas spodnu hranu vrchnej skrinky od pracovnej dosky?
Odpovedať
Profilova fotka
@rapidek medzi pracovnou doskou a hornou skrinkou je 54cm, ale 1cm zabera IKEA zabudovane svetlo, v realite 53cm vzduchu. Moja mama aj sestra su nizke (165cm), preto som dal radsej polovicny sokel (4cm) namiesto ikea klasiky 8cm, tym padom je vsetko o 4cm nizsie. Ak su doma len dospeli nad 180cm, je lepsie asi dat pracovnu dosku vrch do 92cm. Norma medzi pracovnou a hornou skrinkou je okolo 55-60cm, mrkni, ale mne 54bolo dostatocne. radsej nech sa dobre chodi do skriniek. Ale nemam 3 metrovy strop (to vies, stara prerobena haraburda, vyska stropu 225cm). pridavam aj omalovanku...
Odpovedať
@mgx moja zena ma tiez cca 165, a teraz mam pracovnu dosku na 86cm a medzi skrinkou a doskou 50. vcera som zacal skladat kuchynu na dome a rozmysalm, ci nedam dosku na 90 a medzi doskou a skrinkou 60. /vrchne skrinky mam 100cm vysoke/
Odpovedať
@ktrink netmelil som, drevo nemalo nerovnosti ani diery, našiel som toto: https://www.youtube.com/watch?v=dfSzY... Vyrezal som otvor na umývadlo a až potom natrel lakom. Okolo umývadla, varnej dosky klasika silikón.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?