Stav znečistenia komína - posúdenie a čistenie

Caute, Dnes som chcel mrknut stav komina a cez dvierka som urobil fotku. Co si o tom myslite, je to alarmujuce alebo je to stale ok? Kachle pouzivame nonstop, tuto sezonu sme este komin necistili..komin nerez, 3plast exterier d150. Mam skusit cistiace polienko alebo rovno si kupit nejaku rotacnu kefu? Diik za postrehy
Odpovedať
Profilova fotka
alebo zavolať kominára predpis je, že raz za x mesiacov nie raz za rok
Odpovedať
@maros173 Rotačná nutná nie je, pre vlastnú potrebu stačí obyčajná, ale kominár by to mal vidieť. Keď to budeš mať vyčistené dá len potvrdenie o kontrole. Interval závisí od výkonu spotrebiča. Ale keď na to pozerám, nevidím “svetlo na konci tunela”; či si to fotil v noci...?
Odpovedať
No tam su pouzite dve kolena 30st cize svetlo na konci pravdepodobne nebude nikdy 😄 pokial ho neurve z fasady samozrejme.. Ohladom kefy dik
Odpovedať
Profilova fotka
@maros173 ohľadom kefy: "nikdy nie oceľovú"
Odpovedať
Profilova fotka
@reward aká kefa by sa mala použiť ?
Odpovedať
@jan45 už zas ten kominár? Zákon? paragraf?
Odpovedať
Profilova fotka
@mindisko silikónová
Odpovedať
@mindisko Nerezová...
Odpovedať
@foox https://www.epi.sk/zz/2004-95 §17...
Odpovedať
@dedo758 kupil som ocelovu..lebo som si to precital az teraz aj komin mam nerez..hovorus teda ze mam kupit radsej plast?
Odpovedať
Radšej áno...
Odpovedať
A kvoli comu? Aby kefa neposkrabala nerez?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@maros173 presne tak... a aby komín následne neskorodoval. Videl som nedávno fotky takto zničeného komína.
Odpovedať
@reward keby ja som to tak vcera vedel 😄 dnes som vycistil aj dymovod no uz plastovou/silikonovou kefou a potom som musel komplet samot na krb kachliach rozobrat lebo ten sajrajt bol vsade 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@maros173 akonahle v nerezi zostane kusok obycajnej ocele, cez tu zacne aj nerez korodovat.
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 @foox 401/2007 https://www.epi.sk/zz/2007-401#f3444278 § 20 Lehoty čistenia a kontroly komína (1) Komín sa musí udržiavať v dobrom technickom stave a musí byť zabezpečená jeho pravidelná kontrola a čistenie. (2) Komín sa musí počas prevádzky čistiť a kontrolovať najmenej v týchto lehotách: a) ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW, raz za 1. štyri mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá, 2. šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky, 3. dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou, Cistit moze kazdy, kto na to ma zodpvoedajuce technicke vybavenie, musi o tom viest zaznam. Ak je napojeny kotol na tuhe palivo, odporucam raz mesacne cistit a raz rocne nechat vycistit a skontrolovat spalinovu cestu kominarom.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko presne tak to chápem. Po výstavbe a schválení komína do prevádzky ho môže čistiť a kontrolovať a viesť o tom denník každý kto má vyhovujúce nástroje, prístroje a zariadenia. (§ 19 Čistenie, kontrola a preskúšanie komína) - dokonca aj ten kto je registrovaný na Modrej streche 🤔 Až kým sa komín nerozsype, tak kominára netreba, ale kto chce nech si ho volá.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Dík, bolo to dávno, čo som robil skúšky na preventivára PO obce... ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@foox Aj take znenie treba brat s rezervou. Nie kazdy je v stave, aj ked je na modrejstreche registrovany :-D, dokaze to spravne urobit. Do rozsypania komina by som necakal,... Ak je napojeny kotol na tuhe palivo, odporucam raz mesacne cistit a raz rocne nechat vycistit a skontrolovat spalinovu cestu kominarom. A nasledne je povinnost zavolat osobu odborne sposobilu vtedy, ak dojde k zmene spotrebica, k zmene typu paliva, alebo komin nebol dva roky v uzivani.
Odpovedať
Chlapci chapem vsetkemu co ste napisali ale podlamna sa to velmi rozmazava. Krd som si skladal dymovod kupil som si cistiace koleno a krasne vidim ako to je pred a po. Verim ze keby prisiel kominar tak by pokefoval komin+dymovod, vybral by sadze a isiel prec. Ja som si dal tu namahu po vycisteni rozobrat komplet samot z krbovych kachli a neverite ze najviac bordelu popadalo za deflektor cize na vrchu kachli. Ak by to kominar neurobil a ja by som si veselo kuril dalej s domnienkou ze je vsetko ok ta kopa sadze by tam isto krasne vyhorela..Nepodcenujem odbornu pomoc no na bezne veci..predsalen by sa mi jedna rada hodila. To cistiace koleno malo za tym otvorom tesnenie ktore sa mi rozpadlo. Nejak som ho tam poskladal spat ale dymi mi to cez neho..je to bezne doatupny tovar alebo sa to moze nahradit nejakou kominarskou snurou alebo tak? Dikees 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Pokiaľ máte krb ako píšete tak deflektor sa dáva automaticky dole, aby sa dala vyčistiť celá spalinová cesta a keď už ho mám dole tak ho aj vysajem samozrejme - teda aj dymovod ktorý je spravidla obstavaný - v prípade krbu. Tak to robia kominári - normálny. Pretože sa čistí celá spalinová cesta, nie len komín ako taký. Áno evidenciu si môžete viesť do knihy evidencie čistenia komína /komíniček v knihe si nevšímajte to určite za čistenie nepovažujte/. Evidencia Vám bude fajn ak Vám chodia kontrolovať DHZ, resp. pre Vašu orientaciu, kedy ste si posledne čistili aby ste si vo vlastnom záujme dodržali interval. Pre poisťovňu to význam nemá, tá sa riadi zákonom v prípade nároku na plnenie. Ak si zavoláte kominára a nevyčistí dymovod - neplatiť. Pekný deň
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@jan45 Ja tiež som sa pokúšal sám spraviť komín ale je v dezolátnom stave. Sused vraví že k nim do obce chodí nejaka profidomov firma, lebo ked majú termín tak celá obec má lacnejsie.. Len čakám ešte aj na dalšie typy. Som neveriaci Tomáš 👍. nebudem platit za zlú službu predsa. ak máte aj vy rady tak budem rád. dakujem Števo
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?