Minimálna výška napojenia dymovodu do komína

Planujeme kupu kachiel Jotul F 163 CB, ktore maju moznost zadneho aj horneho napojenia dymovodu. Idealnejsie by bolo zadne a potom priame napojenie na komin. Zadny otvor je asi vo vyske 80cm, je mozne napojit dymovod ku kominu vo vyske 80cm? Dymovod by bol dhly (vodorovne) asi 50-60 cm a siel cez stenu do komina na 90 stupnovy T-kus. Kedze kachle maju otvor na ext.privod vzduchu, je lepsie postavit komin s vetracim otvorom (VO) a cez neho pripojit kachle na externy vzduch? Kachle maju 7kW, 150 priemer, min 12Pa tlak komina. Kominar doporucil 7metrovy komin, ale bude 160 priemer komina stacit? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@crosk napojenie vo výške 80 cm je v pohode, na 7 m 160 priemer tie kachle fungovať budú. Externý prívod by som neriešil cez komínovú šachtu, toto veľmi obľúbené riešenie takmer nikdy nefunguje. Ak nie je iná možnosť, radšej vzduch z interiéru.
Odpovedať
@reward Este by ma zaujimal tvoj nazor na taketo riesenie: externy vzduch kominom, ale nasavanie nie pri usti komina, ale este z prevetravaneho podstresia, povedzme 1m pod ukoncenim komina. To by fungovalo? Alebo tam ani nejde tak o dlzky ako o to, ze sa komin cely nahreje a preto bude tahat opacnym smerom aj ten vzduch..?
Odpovedať
Profilova fotka
@matorado aj si si sám odpovedal :-) Ano, aj izolovaný komín sa prehreje a ťah v šachte je opačný. No je tu ešte jeden problém. Ak je sanie do šachty nad strechou v úrovni ukončenia komína, môže si silný krb, hlavne pri rozkurovaní potiahnuť spaliny do tejto šachty. Samozrejme tvoje riešenie z povaly je lepšie...
Odpovedať
@reward Vdaka. To bol u mna plan B, ale nakoniec sa podarilo do podlahy. Taha jak zmyslov zbaveny.. :-) Este dodatocna otazka - pre tych, co to budu neskor citat..: Ak je privod vzduchu kominom, je to aj nejako dodatocne izolovane? Lebo bez izolacie je ta sachta cisty tepelny most..
Odpovedať
Profilova fotka
@matorado zasa si si odpovedal :-) Aj toto je dôvod prečo nie.
Odpovedať
dakujem za odpovede. mozno to bude blba otazka, ale povazuje sa za ext privod aj vzduch z vedlajsej izby? Ak by som to mal riesit z vonka domu, tak musim rozrit celu predsien + kus obyvacky, co nie je az take tragicke, lebo tak ci tak sa podlaha bude komplet prerabat v oboch miestnostiach. Budu ale tahat kachle ext vzduch ak pojde z dola (vodorovne s malym sklonom s podlahou a pri kachliach pojde dva krat 90 stupnov?) Aku ruru by ste odporucili pre externy privod vzduchu pod podlahou, aby ked za zabetonuje, neprepadla a bola izovolana? Predpokladam, ze by bolo dobre aj nejaku uzaver/klapku, aby v case nekurenia nesiel studeny vzduch.
Odpovedať
Profilova fotka
@crosk Existujú pozink alebo plast. kanály na prívod vzduch, vinutá hadica sa neodporúča kvôli odporu. Kanál je treba izolovať, na vstupe mriežka a klapka. Ext, vzduch môže byť aj z inej miestnosti, pokiaľ bude zabezpečený do nej prívod čerstvého.
Odpovedať
Profilova fotka
@matorado napriklad pri absolute je "izolovana" aj ta nasavacia sachta . Som rad, ze som takmer jediny komu to funguje :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Vyuzijem starsiu temu na moju otazku. Je mozne tu nasavaciu sachtu vyuzit pre tahanie inych rozvodov, napr. k solaru, alebo je ta teplota v sachte natolko vysoka, ze aj tato deklarovana moznost vyrobcom je tym padom znemoznena?
Odpovedať
Profilova fotka
@nicearty Zavisi od deklaracie vyrobcu a tym teda samozrejme od schopnosti komina. @reward Trosku po termine ale o to presvedcivejsie. ;-) V sachte nikdy nebude vyssi tah ako v prieduchu....
Odpovedať
Profilova fotka
@schiedel_maros_plsko Maroš, súhlas. V roku 2014 som neveril, dnes už mám "na sebe" overené, že Absolut to v pohode zvláda :-)
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko dakujem za odpoved, a teraz konkretne, Schiedel Uni Advanced s vetracou sachtou umoznuje vo vetracej sachte viest el. rosvody a pod.?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@nicearty Este konkretnejsie podme na to. Ake elektricke vedenia? Z akeho materialu, s akou poziarnou, tepelnou odolnostou? ... Trvale 85st. C. Zvysok vam prezradi dodavetel elektrickych vodicov.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko To este neviem v tejto chvili povedat na co by sme ju v buducnosti vyuzili. Napadaju ma el. kable od FV panelov, alebo potrubia k solarnemu kolektoru. Informacia o dosahovanej teplote vo vetracej sachte sa mi do buducnosti zide.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@reward zdravim prosim mam otazocku:) Ak niekto moze pomozte s odpovedou. Krbove kachle a ocelovy cierny dymovod napojenie do komina.Ide o ten dymovod,z kachli ide hore cca metrova rura pak 90st.koleno a rura do komina. Otazka tieto dve rury s kolenom len zasuniem do seba alebo sa to aj utesnuje??? Dik
Odpovedať
@pepe16 neutesnuje , len rúla čo sa napája do komína tam sa obmotáva špagát na to určený rôznej mm hrúbky
Odpovedať
Profilova fotka
@pepe16 presne tak, ako píše kolega nadomnou... Akurát u nás je to rúra a nie rúla ;-)
Odpovedať
@reward Dobrý deň,poprosím o radu.Ideme do novostavby postaviť komín.Kedže plánujeme do neho napojiť Kanadskú vložku,teraz máme dilemu,lebo jeden predajca spomenutej vložky nám výslovne odporučil 45 st. napojenie,tak sme aj kúpili.Druhý predajca Kanadských vložiek,nám zasa prízvukoval že v žiadnom prípade nie 45 st.,treba to vymeniť za 90 st. :) Poprosil by som o Váš názor :) dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@minop prepáčte, ja nie som, ani zrejme nikdy nebudem, predajca Kanadských vložiek, preto poradiť neviem... :-|
Odpovedať
@reward no tak to zavana moznym nazorom na kanadske kachle 8-) A rad by som ho zo zvedavosti vedel
Odpovedať
Profilova fotka
@mcdog je jedno, odkiaľ to čudo, ktoré si chcete dať do domu, pochádza... Neviem, ako je náročné na ťah a teda nedokážem poradiť, či 45° alebo 90°. Podľa môjho názoru, na dobré ohnisko je jednoznačne lepšie 90° napojenie.
Odpovedať
@reward Ja nechcem.Mna len zaujima vas nazor na kanadske kachle vseobecne.
Odpovedať
Profilova fotka
@mcdog ďakujem, neprosím...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Profilova fotka
Zdravím poprosil by som o radu, mam problém z krbom stále dymi keď nakladám drevo aj slaby ťah ma už som aj vyvisil komín a stále som na tom istom, nemal by som znížiť výšku dymovodu do komína? Lebo teraz mam neceli meter
Odpovedať
Profilova fotka
@nbah_kobac Aky vysoky je komin? Aky mate krb, krbovu vlozku? Aky priemer komina, priemer dymovodu? Aky tesny mate dom? Kedy ste naposledy cistili komin, dymovod? Aky mate komin? Typ? Vyrobca?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch

Odpoveď na príspevok od matorado:

@reward Este by ma zaujimal tvoj nazor na taketo …
@matorado veľa ľudí špekulovalo s komínom....pokiaľ nevyhoveli...však sa s odborníkmi porad a nie tu...medzi láikami
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bohuzial:

@matorado veľa ľudí špekulovalo s komínom....poki…
@bohuzial pokiaľ len "nevyhoveli" nič sa nedeje, to až vtedy ak by vyhoreli, 90% všetkých požiarov je od nesprávneho kúrenia a nie od inštalácie dymovodu do komína
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?