Komín pre kondenzačný kotol

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chcem sa opýtať ohľadom komína pre kondenzačný plynový kotol. Je potrebné k nemu mať klasický múrovaný komín alebo stačí urobiť nejaký výfuk do vonkajšieho prostredia cez stenu? Ďakujem
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Prečítal som si ešte raz text simi81. Z textu nie je jasné či sa jedná o plynový kotol, alebo na tuhé palivo a kto čo montoval. Či kotol zvlášť, dymovovod zvlášť. Ak to montovala firma spolu, alebo ak bol dymovod už pred montážou kotla, môže to reklamovať tomu, kto to robil, ale musí si za revízne dvierka aj tak doplatiť. Možno bol dymovod (komín) robený ešte v čase, keď sa na tie revízne dvierka tak nedbalo. Komín, murovaný, nerezový si môžem postaviť aj sám, ale musím doložiť pre prípad kontroly??? revíznu správu, že je v poriadku. Ja som zbúral starý nevložkovaný murovaný komín, postavil nerezový na pec na tuhé palivo a revízny technik (kominár) mi vyhotovil kladnú revíznu správu, lebo som mal revízne dvierka. Inštaláciu plynového kotla môže vykonať len oprávnený odborník, ktorý zodpovedá za montáž a prvé uvedenie do prevádzky, namerané hodnoty treba zapísať do Protokolu o uvedení do prevádzky, ktorý treba uložiť spolu s týmto Návodom na montáž. Tento text obsahuje hádam každý návod na obsluhu. Dymovod a odvod spalín je súčasťou inštalovaného kotla a oprávnený odborný pracovník si nemôže dovoliť spustiť plynový kotol a uviesť do prevádzky bez skontrolovania spalinových ciest, namerané hodnoty zapísať do Protokolu o uvedení do prevádzky, poučiť obsluhu. On za to zodpovedá, nie projektant, alebo objednávateľ (majiteľ). Ak si majiteľ spustí plynový kotol bez tejto kontroly a Protokolu, tak len na „svoje triko“. Projekt na plynový kotol a príslušenstva sa robí pri novostavbe, ale pri rekonštrukcii nik nebude pýtať projekt, nakoľko v zmysle stavebného zákona udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, výmena vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov. A tých výmen je dosť, lebo najspoľahlivejším ukazovateľom kedy by sme sa mali zamýšlať nad výmenou starého kotla za nový je daná životnosťou kotla, ktorá sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 10 - max. 15 rokov. Samozrejme v praxi stále existujú aj staršie ešte funkčné "exempláre", ktoré však vo väčšine prípadov s bezpečnosťou už nemajú nič spoločné a fungujú tak povediac na základe ich dobrej vôle. Bezpečnosť prevádzky je pritom najdôležitejšou požiadavkou pre akékoľvek technické zariadenie. V prípade, že niektoré súčasti kotla a vykurovacej sústavy nie sú funkčné alebo sú poškodené, môže dôjsť k požiaru, výbuchu či uduseniu užívateľa. Ak k tomu dôjde, bude ťažké dokazovanie odbornou firmou, ktorá robila montáž – tak ste to chceli...
Odpovedať
Chcem sa spýtať aky je vhodnejší koaxialný dymovod pre kondenzačne kotle? pp/pp alebo pp/AL ? alebo je to jedno keď je určený pre KK?
Odpovedať
PP/Al je mechanicky odolnejší a UV stabilnejší...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Vie mi niekto poradit ako osadit koncentricky komin pre KK? Pojfe to cez foli a plech. pouzijem prechodovy limec, foliu zaizolujem, ale ako ho zafixovat aby sa nezosunul? Mam v plane ho pripevnit ku krokve, len sa obavam,ci bude dostatocne zafixovany vertikalne. Kotol sa da az bud.rok, chvem mat uzavretu strechu a uz do nej viac nezasahovat. Preto to chcem.pripravit teraz.
Odpovedať
@jan45 prosim Vas, viete mi poradit, kam sa obratit? Sused ma vyvedeny komin z plyn. kotla ku nam do dvora. Moze to tak podla zakona mat?
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Prosim Vas a sused, ktory ma komin cez stenu do nasho dvora, je povinny komin prerobit?
Odpovedať
@stavebnik525 zalezi kedy kolaudoval. inak preco sa pytas?
Odpovedať
Profilova fotka
@stavebnik525 Poslite foto ako je vyfuk realizovany, aby sa dal odhadnut vyska vyustenia vyfuku. Datum kedy bola stavba/dom/ kolaudovana. Kedy doslo k realizacii kotla cez fasadu. Ak suhlasite, tak vam napisem tu, nie cez mail, nepredpokladam, ze mailom by rovnaky problem riesila ina uzivatelka :-)
Odpovedať
@stavebnik525 Niekedy sa to robilo bežne a nikto neumrel. Dnes je to ževraj zakázané, môj sused napr. o tom nevedel a tak si to tak urobil. A čo teraz, mám ho zabiť, alebo seba? Pokiaľ ten výduch robil ešte vtedy, dokým existoval tento priblblý zákon, tak nie, nie je povinný ho prerobiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@stavebnik525 predošlí prispievatelia to popísali správne, záleží od doby, kedy sa to urobilo a či boli dodržané podmienky ale na to treba konkrétne podklady, výška od terénu, dľžka vysunutého potrubia, vzdialenosť od otvorov na fasáde.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Chcem si kúpiť plynový zásobníkový ohrievač vody QUADRIGA 80 V FB ARISTON (Q8 80 FB) a v popise je napísané s odťahom spalín cez stenu, prečítal som toho tu už dosť a môj názor je, že by som mohol isť cez stenu, ale píšem preto aby niekto kompetentný sa k tomu vyjadril.
Odpovedať
@bzjz nuz, asi si tu toho precital stale malo... pokial nejde o rekonstrukciu a nevymienas uz existujuci system s vyvodom cez stenu, nemozes.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@bzjz vyviest ces stenu samozrejme mozes za predpokladu ze zvonku za stenou sa to otoci smerom hore a pojde az ponad strechu :)
Odpovedať
a čo také GAMATKY, tam odvod spalín môže byť len cez stenu, alebo musí ísť tiež nad strechu?
Odpovedať
Zdravím, Chystáme sa robiť monolit. strechu pod ktorou má byť zatiaľ neznámy plynový kotol s ohrevom TÚV a podlahovým kúrením. Aký prestup pre komín si máme prichystať v doske, stačí mi tam vložiť klasickú odpadovú oranžovú DN125 aby mi tam do inštalácie kotla nezatekalo a pri osadení kotla a komína ju vybrať? Ďakujem
Odpovedať
@tommy87 daj tam radsej sirsiu ruru, aby si tade mohol neskor prestrcit 80/125 dymovod a nemal to uplne nafest. Ak dymovod pojde od kotla priamo hore, idealne by bolo uz teraz vediet kde a aky kotol bude, aby si vedel poziciu rury vymerat presne podla technickych vykresov.
Odpovedať
@gashtaan Hm, no mame v garazi este nekondenzacny tiger, ktory neviem kolko este vydrzi, preto by som to najradsej poriesil dako univerzalnejsie a docentroval to potom pomocou dakeho flexu. Mam tam dat teda radsej az DN160?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
potrebujem na moj kotol dymovod 60/100, su rozne vyhotovenia, staci ak su obe rury z plastu?
Odpovedať
@tom329 Ak je kondenzačný, stačí...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť prečo mi vzniká resp. vyteká kondenz z nerezového komína na kondenzačnom kotly von z komína v miestnosti i v zateplenej časti na povale? Je to zlé prevedenie, zlá izolácia, robím niekde inde chybu ja? Dážď to nie je, vzniká to aj bez neho.
Odpovedať
@andyboy8 Dobry den, naozaj som laik, ale mal som podobny problem a vyriesilo to zaizolovanie zatekania obvodoveho plasta komina smerom do strechy. Dajte vediet ci sa moze voda dostavat tade dnu
Odpovedať
@mrkvacervena viete mi prosim poslat dake foto? Neviem si to presne predstavit co myslite.
Odpovedať
@andyboy8 bohuzial uz ich nemam, ale v podstate ked moc prsalo, stekala dazdova voda z vonkajsej strany dymovodoveho potrubia dnu, avsak napojenie som mal naopak ako vy a teda ze vrchna cas potrubia sa vsuvala do spodneho. U vas to vidim opacne.
Odpovedať
@andyboy8 mAs ten komin vyskladany naopak...
Odpovedať
@andyboy8 presne tak, komin je opacne.
Odpovedať
@dent @daralbajda @mrkvacervena firma INTEGRA - Považské Podhradie, ktorá mi tento komín montovala, hovorí, že takto to robia už niekoľko rokov a som prvý u koho sa také niečo objavilo. Komín je nad strechou 2 m vysoký, ideme ho skrátiť na 1 m a uvidíme. Aby tam nevznikalo toľko kondenzu, či to pomôže.
Odpovedať
@andyboy8 To aby tá firma vrátila papiere a zabalila živnosť. Dymovody na KK sa hrdlovo spájajú proti ťahu komína, ale zároveň správne pre odvod kondenzu. U kotlov na pevné palivo je to po smere ťahu komína...
Odpovedať
@andyboy8 však tu prvú redukciu museli vsunut do kotla na hrdlo ako sú gumičky. A potom mali stále tak pokračovať, prečo to potom zmenili? Viete dneska sa ludia menia a sú odvážni.... A každý robí to kde sa dajú zarobiť peniaze...
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 Spoj rur sa realizuje aktualne vyhradne po vode, teda uz neplati ako to bolo riesene podla starych noriem. Uz sa to neriesi podla typu paliva Len sialenec sa odvazi napojit v dnesnej dobe po dyme ...
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko No, sporák na chalupe aj krbové kachle mám po dyme a pohoda. Piecku v dielni tiež. Zdera v stene mi to pri použití rúr ako na obrázku naopak ani nedovolila napojiť...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?