Je možné redukovať vyústenie dymovodu kachľovej pece do komína z priemeru 150mm na 115mm?

Pri otvorení dvierok na peci mi vracia dym do miestnosti. Komín je murovaný od pivnice a pec je umiestnená nad pivnicou asi 3,5 m od komínových dvierok na čistenie komína. Je možné,že studený vzduch ,ktorý je v komíne dole,bráni odťahu dymu z pece? Môže byť problém aj v tom,že dymovod mám zredukovaný do komína?
Odpovedať
O jednu dimenziu redukovať je v pohode. Ja mám výduch z kotla 180 a zredukoval som na 160 a vtiahne aj lokomotivu. Možno maš len zadechtovany a zasadzeny komin, alebo pec, alebo dymovody, ako som mal ja včera.
Odpovedať
@arcticcode ďakujem,trochu si ma upokojil,len mám dojem,že tá moja redukcia je urobená zle. Dymovod je zaslepený zaslepkou a do nej je vyrezaný otvor štvorcového prierezu a na ňom je navarený vývod (štvorcový). T.j. že redukcia neide postupným zužovaním. Neviem či to vysvetľujem zrozumiteľne.
Odpovedať
Hej, tak v takom prípade sa môžu tvoriť vzduchové (čiže dymové) víry. Určite by som kupil a vymenil normálnu redukciu, však to stojí tri ečka. A keď nie, potom už jedine vrtuľu do komina.
Odpovedať
@arcticcode ehm... zo 115 na 150mm nie je o jednu dimenziu. Kruh 150ka má väčší obsah o 70% oproti 115ke =-) @lovecmichal
Odpovedať
@roboza Zo 115 môžeš dať aj na tristovku ruru. Len naopak nie.
Odpovedať
@lovecmichal pred otvorením dvierok kachlí treba otvoriť primárny vzduch na plno, počkať pár sekúnd, následne pootvorit pár mm dvierka, znova počkať pár sekúnd a následne pomaly otvoriť dvierka. Akú výšku má komín od napojenia dymovodu kachlí po koniec nad strechou + priemer rúry komína?
Odpovedať
@arcticcode maš pravdu ihneď to urobím.Dakujem.
Odpovedať
@megdesign rúra v komíne má priemer 115 mm,výška komína od napojenia dymovodu cca 3,5m
Odpovedať
@arcticcode no veď toto...
Odpovedať
@lovecmichal no dosť málo... Asi nadstavit komín.
Odpovedať
@lovecmichal vychádza ti skoro 20Pa ťah čiže teoreticky je výška komínu v poriadku, asi to bude redukciou alebo sadzami,
Odpovedať
Nie dobre, veľká neucinna výška komína....
Odpovedať
Článok sa načítava...
Tiež sme jednu zimu kúrili kotlom z vývodom 180 do komína 120 mm. Ku koncu zimy to bolo utrpenie a vymetanie 2x do týždňa. V lete išiel komín dolu a postavili sme nový, s nerezovou vložkou 180 mm do pôvodnej výšky. Otec po troch rokoch ešte nadstavil meter nerezovej rúry. A starý komín? Keď som najvyšší kus azbestovej rúry zhodil na zem (80 cm) a pozreli sme z jedného konca, bol taký zadechtovaný, že nebolo vidno na druhú stranu... :-)
Odpovedať
Ďakujem všetkým,ktorí prispeli do diskusie. Mnohé mi to ozrejmilo a poučilo. Vďaka.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?