Aký kotol do väčšieho domu

Ahojte..... Potrebujem poradiť, chcem vymeniť kotol a zrejme by som chcel splyňovací + akumulačná nádrž. Jedna sa o väčší dvojgeneračný dom, radiátory mame nové, plus všetky rozvody v medi tiež nové. A ak by mi mohol niekto objasniť ako by mi to kurenie fungovalo s príklad 2000l nádržou. Či mi to prekuri dom napríklad na druhý deň ráno keď večer pred tým nalozim a dobijem nádrž.
Odpovedať
1
2
6
Dobre nastavený systém ti to neprekúri. Možnosť plynu nemáš…?
Odpovedať
@dedo758 nemám veru,,,, ako si myslel to dobre nastavený systém?
Odpovedať
Profilova fotka
https://magasro.sk/ napríklad tieto..montujem ich a spokojnosť od zákazníkov
Odpovedať
Profilova fotka
@lubomir1986 píšete všeobecne a chcete konkrétnu odpoveď. https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime... dom nemáte izolovaný tak potrebujete min kW = objem domu x 30, ale bo sa pozrieť do starého projektu. no a najlepšie obrátiť sa na odborníka na mieste (myslím seriózneho projektanta)
Odpovedať
@lubomir1986 Treba dobre navrhnúť zapojenie kotolne a regulácie k tomu a na tebe už len bude prikladať pod kotol, a vynášať popol, a čistiť komín, a drevo chystať a... Nad tepelným čerpadlom si nerozmýšľal...?
Odpovedať
@lubomir1986 do 2m3 AN uložíš 40kWh niekomu to stačí i na deň, známi má asi 150m2, spotrebuje do roka 10m3 plnometrov dreva,plná Tatrovka
Odpovedať
Profilova fotka
splynovaci kotol na drevo je dobry variant aj v dnesnej dobe, najma pri takychto velkych domoch. Pokial je kotol dobre zapojeny a nastaveny, tak vobec sa nemusis bat prekurenia. Doposial tam bol aky kotol? S akym vykonom?
Odpovedať
@dalaj 5 článkových VIADRUS ale Akumulačnú nadrz chcem určite, teda ak tam nejako pretlačim 2000l alebo 2x 1000l lebo tie mi cez dvere prejdu
Odpovedať
Profilova fotka
@lubomir1986 To je jasne, zapojenie s akumulacnymi nadrzami je pre kotol na tuhe palivo to najlepsie. Aj to zvysuje zivotnost kotla aj znizuje spotrebu paliva. Ale niekedy nejde dat tolko nadrzi jak by malo byt. Aj toto, co pises je riesenie. Hlavne aby bez problemov si to dostal do tej technickej, ci pivnice, ci kde to budes mat.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubomir1986 jasne, pokial sa ti da, tak do tej akumulacnej nadrze treba ist. co som si zistoval, ked som si pozeral ponuku Atmosu, tak som sa dozvedel same vyhody akumulacnych nadrzi v zapojeni. nasilu tam tlacit 2000l nema zmysel, ak to vies vyriesit tymi dvoma mensimi. mas aj zatepleny dom? alebo sa chystas zateplovat? od toho sa tiez moze odvijat vykon.
Odpovedať
Prihliadali ste pri vybere kotla aj na velkost priestoru na nakladanie dreva? Ide mi o to, vediet, ako casto treba nakladat. Viem, ze sused musi chodit nakladat niekolkokrat za den. Drevo ma sice kvalitne tvrde, ziadne makke stiepky, ale proste tam toho vela nezmesti. Nie je to bohvieco. Preto ma zaujima, ake velke kusy dreva sa tam mozu nalozit
Odpovedať
Profilova fotka
ano, treba to brat do uvahy. zalezi samozrejme aj akym drevom budes kurit. nie kazde hori rovnako dlho. ked rano nalozis, vydrzi to smelo do poobedia, ked prides z prace napriklad. nemusis sa bat, ze by medzitym vyhasol. su nakladacie priestory, ktore su dostatocne velke na to, ze ti staci dat metrovicu na polovicu a zmestis to tam. nemusis tym padom kupovat palivove drevo, alebo zabijat cas stiepanim na male kusky.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Uvazoval som nad palivovym drevom, ale ked hovoris, ze sa zmestia aj velke kusy dreva, tak to mozem kludne riesit metrovicou. Dvor mam velky, tak ked mi to vysypu na dvor, s tym problem nie je a na polovicu ju dat, to je rychlovka. A kotol samotny bude lepsie kam umiestnit. Pripada do uvahy aj samostatna technicka miestnost. Vyzadovalo by to mensie upravy, ale nemal by byt s tym problem. Ci nevadi, ked bude stat aj niekde na chodbe alebo v garazi?
Odpovedať
Profilova fotka
palivove drevo by ta aj viacej vyslo ako metrovica. pokial mas moznost samostatnej technickej miestonosti, ani by som nevahal a dal ho tam. mozes tam potom dat pripadne, pracku a susicku, aby si ju naplno vyuzil. len treba mysliet na to, by tam bolo nejake vetranie, aspon male okienko. aby sa spotrebice neprehriali nahodou. teoreticky nevadi ani keby si dal kotol na chodbu alebo do garaze, ak tam mas dostatok miesta.
Odpovedať
Ta technicka bude asi lepsia volba teda. Ked aj akumulacna nadrz sa dava ku kotlu. Na chodbe by to uz zaberalo dost vela miesta. Do technickej by som tym padol mohol aj drevo uskladnit a mal by som to po ruke. Este taka otazka, ked je nadrz na nakladanie vacsia, je tym padom vacsia aj nadrz na popol? Neviem, ci sa dobre vyjadrujem, aby sme sa pochopili. Ja to tak po svojom volam popolnik.
Odpovedať
Profilova fotka
dobre sa vyjadrujes, pochopil som, co myslis. aj popolnik je vacsi. tusim sa to nazyva spalovaci priestor, kde pada a uklada sa popol. aj sa lahsie teda upratuje popol odtial, ked je ten priestor vacsi. pri splynovacich kotloch na drevo staci, ked sa vycisti raz za tyzden. podla mna je to v pohode. nie je s tym tolko roboty a raz za tyzden si na to cas najde kazdy.
Odpovedať
Raz za tyzdne pocas hlavnej vykurovacej sezony myslis? Ci este ked sa len zacina s kurenim? Kolega mi vravel, ze pri niektorych kotloch sa da dokupit nejaky snek alebo co, ze ti same cisti aj ten popolnik. Nevies, ako to funguje? Lebo on len povie, ze toto som cital, toto som pocul, ale nejakych info, co by clovek aj zuzitkoval sa nedocka pri nom. Preferujem taketo veci a doplnky, ked sa da, aby mi odpadlo co najviac starosti.
Odpovedať
Profilova fotka
pocas vykurovacej sezony by to tak malo byt, ale to tazko specifikovat, lebo niektori uz od jesene vykuruju ako blazni. hej hej, da sa kupit ten dopravnik na odpopolnenie. potom v nejakych pravidelnych intervaloch vlastne cisti popolnik, ako sme si to pomenovali. no len som si nie isty, ci sa da dokupit aj ku kotlom na drevo. to si pre istotu este prezisti. ked mas rad taketo vychytavky, tak ta potesim aspon tym, ze kotle maju aj spalinovy termostat.
Odpovedať
Ved hej, kazdy ma rad inak teplo, ci vonku ci vnutri. Jaj tak, ono to bude asi skor pre peletove kotle teda. Tak to nic potom, som rozhodnuty, ze kurit sa bude drevom. Stale dobre vymetat raz za tyzden. Pri tych starych kotloch to bolo istotne viackrat. To mi nic nehovori, na co je to dobre?
Odpovedať
Profilova fotka
asi ano, z tych peliet sa tvori iny odpad ako pri dreve. neviem, ci je to jednoduchsie potom na odstranenie, tak tam je tato moznost. nezistoval som si informacie nejak o peletovych kotloch. to mas nic raz za tyzden. nie je to robota na pol dna, hotove je to rychlo, takze to sa da zvladnut aj bez toho dopravnika. vies ako, pri starych kotloch fungovalo vela veci odlisne. alebo ani nie teda odlisne, ale teraz to uz byva lepsie vychytane. ako sa hovori, to su roky skusenosti a driny. stale pracuju na vyvoji a kadejakych zlepseniach, ako pri vsetkom, tak aj pri kotloch. spalinovy termostat automaticky vypina kotol, ked ti dohori drevo. isto ti to bude nieco hovorit, len asi teda nie pod tymto nazvom.
Odpovedať
neuvazoval si aj nad kombinovanym kotlom? to ti je celkom zaujimave riesenie. mozno si povies, ze dve paliva su zbytocne a prekombinovava sa to. ale by som povedal, ze opak je pravdou. aj auta su teraz hybridy, cize na dva pohony. tak preco takto nevyriesit aj kotol? mas tam istotu, ze aj ked jedno palivo dojde alebo z nejakeho dovodu si ho nebudes moct zaobstarat, tak stale mas ako keby v zalohe druhu moznost.
Odpovedať
@dalaj no ved jasne, ked nepotrebujes, tak naco by si sa tomu viacej venoval. ale ved jasne, ze to zvladnem, kedysi sa fungovalo bez kadejakych vymozenosti modernych a islo to. ale jasne, ze hej, vsak vela spotrebicov aj takych beznych ma takuto funkciu, ze sa same vypnu. ale pri kotly to ma asi vacsi zmysel ako pri tv. @robert_bo tak ti poviem, ze neuvazoval. videl som, ze ho ma Atmos v ponuke, ale to asi nie je nic pre mna. chcem fungovat na spalovanie dreva. tie pelety ma nejak nelakaju. za mna je to zbytocny proces spracovania dreva, ked vo vysledku sa spali aj tak. na tom kombinovanom je fajn, ze mas v zalohe vlastne nejaku inu moznost vykurovania, ale som rozhodnuty pre kotol na drevo.
Odpovedať
@falcion myslel som, ze ti predostriem nejaku novu moznost, co si este nezvazol. ale to si ma prekvapil. vacsinou, ked to niekde niekomu spomeniem, ze je aj takato moznost, tak malokto pozna kombinovane kotle. ale dobre teda, vidim, ze uz mas vybrate, tak ta nebudem presviedcat nejak. a aj mas vybraty presny model? ci ako si na tom s rozhodovanim?
Odpovedať
@robert_bo to je v pohode, akoze nerob si z toho tazku hlavu teraz. prebehol som si, ake su moznosti, ze cim sa da vykurovat. ale mas pravdu, keby som si to tam nebol pozrel, tak by to bola pre mna novinka. povedal by som, ze viacero ludi nepocita s touto moznostou, ze sa da fungovat aj na dva druhy kurenia v ramci jedneho kotla. nehovorim, ze to nie je vyhoda vo svojej podstate. ale ako som povedal, nic pre mna momentalne, kedze som pevne rozhodnuty pre to drevo. mam v meritku jeden konktrentny, nechcem zatial hovorit, ze ktory, lebo to chcem ist prediskutovat najskor s predajcom.
Odpovedať
@falcion nam akurat dnes doniesli kombinovany drevo/pelety kotol Vigas.Sa mi lubi aky je maly pekne sa zmesti do malej kotolne a hlavne co je najlepsie,ze si urobi automaticky sam prechod z dreva na pelety.Ziadne montovanie a demontovanie horaka a pod.Pekne aj na pelety 165kil ma nadobu hned vedla seba.Este kurenar buduci tyzden zapoji a mozme kurit.Sama som zvedava na spotrebu.
Odpovedať
Profilova fotka
@robert_bo tak to som presny opak ako ty. ked sme kupovali roky dozadu kotol, tak sme ani neuvazovali nad tym, ze by sme ako palivo na vykurovanie zvolili drevo. ale to najma preto, lebo sme nemali nikoho znameho, cez koho by sa nam to oplatilo riesit. tak sme si vybrali peletovy kotol Atmos a pelety kupujeme biele a vo velkych baleniach. takze len nasypem do zasobnika a nestaram sa. plne mi vyhovuje takyto system, ze nemusim kazdu chvilu behat dokladat, aby nahodou nevyhaslo. takto uz som sa naucil za ten cas, ake mnozstvo peliet mam zhruba na aky cas vykurovania.
Odpovedať
@falcion tak to uplne chapem. nechcel som ti nejak nanutit moj nazor, len som spomenul, ze je aj takato moznost. a ako teda? uz si bol na stretnuti s predajcom? reku ci uz prezradis, co si si vybral. @dalaj sto ludi, sto chuti, ako sa hovori. kazdemu pasuje nieco ine. preto je fajn, ze dnes uz je tolko toho v ponuke, ze si vie kazdy vybrat to svoje. ked sme sa my rozhodovali pre kotol, tak som ani nechyroval o tom, ze na ake palivo by mohol byt, to prislo az casom same, ze sa to tak vykristalizovalo nejak.
Odpovedať
@robert_bo uz je doma aj veru a uz sa vykuruje. vsak aka zima odrazu udrela. som rad teraz, ze som to zbytocne neodkladal a rovno isiel za predajcom. inak predajcu aj montaznika som si nasiel u nich na webe. bol by to zapajat clovek od nich. akoze teraz myslim, ze co maju oni svojich, co chodia k nim aj na skolenia a tak. takze este sa o rok predlzia zaruka. pekny bonus by som povedal. teraz uz len nech kotol kuri a sluzi.
Odpovedať
@falcion tak to som necakal, ze napises, ze uz mas kotol aj doma a spojazdneny. tak to si potom neotalal nejak zbytocne s nakupom. hej hej, to som ti presne isiel povedat, ze tam je potom ta zaruka aj lepsia a vlastne za nic, ked si to tak zoberies. mi pride taka automatika, ze si na zapojenie a instalaciu zavolas nejakeho odbornika, co vlastne si si aj.
Odpovedať
Profilova fotka
@robert_bo takze si proste len vedel, ze ides kupovat kotol a bolo ti jedno, cim budes kurit? to si mal nejak dopredu zistene, ze co by asi tak kolko financne vychadzalo? dost zaujimave, pretoze toto je si myslim dost rozhodujuce u vela ludi. alebo potom napriklad aj to, ze ake narocne je prikladanie napriklad. pelety ti staci nasypat do nadrze a davkuju sa same a drevo musis rucne dokladat. aj ked je pravda, ze tie kotle uz maju nakladacie priestory vacsie, nez to bolo kedysi, ze tam vies aj vacsie kusy dreva tym padom nasukat.
Odpovedať
1
2
6
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?