Využitie vody z ČOV

Profilova fotka
Dobrý deň, začíname projektovať rodinný dom a uvažujeme nad možnosťami ekologického zaobchádzania s vodou v domácnosti. V obci zatiaľ nie je vybudovaná kanalizácia a v najbližších rokoch sa ani neplánuje, musíme teda počítať so žumpou. Z dlhodobého ekologického aj finančného hľadiska ale určite chceme riešiť aj ČOV. V diskusiách som čítala rôzne názory, mňa by ale konkrétne zaujímalo, či by bolo možné v praxi využiť vyčistenú vodu používať na splachovanie záchoda (príde mi úplne choré, že v dnešnej dobe splachujeme záchod kvalitnou pitnou vodou)...Má s tým niekto skúsenosti? Ďakujem
Odpovedať
a myslis si ako, ze to ta covka vycisti na hygienicky cistu vodu ?
Odpovedať
Profilova fotka
@plant_art28 veľmi široká téma, a závery sa nedajú robiť z diskusie s laikmi, pretože ani odborníci na to nemajú jednoznačnú odpoveď. MBČOV neposkytne dostatočne vyčistenú vodu, treba ju zbierať a ďalej upraviť, som prívrženec KČOV, ale tam v lete prakticky voda neodchádza, alebo minimum. Ale spľňa to požiadavku zachytávania vody v krajine. Na splachovanie dažďovú vodu .
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem za odpoveď. Bohužiaľ na KČOV máme málo priestoru. Takže v tomto prípade praktické využívanie vody z ČOV bez ďalšieho čistenia neexistuje? Iba do žumpy a nechať vyvážať? Poznám ľudí čo s ňou polievajú, ale viem že na to nie je dostatočne hygienicky čistá. Nad dažďovou vodou sme uvažovali tiež, ale v našich teplých oblastiach by sa musela dopĺňať vo veľkej miere pitnou vodou.
Odpovedať
Profilova fotka
oprava k predchádzajúcemu príspevku: nie do žumpy, ale do vsakovacej nádrže
Odpovedať
Profilova fotka
...či akumulačnej...už sa strácam vo týchto výrazoch... Napadá ma ešte jedna vec...čisto laicky...Voda z vane a z sprchy by sa nemohla zbierať zvlášt a používať na splachovanie?
Odpovedať
@plant_art28 Najlepšie, keď budeš ju používať na varenie 🙂
Odpovedať
@plant_art28 áno vývod vonku do vedrá a potom pekne zaliať WC. Keď to tu čítam tak sa vôbec nečudujem ze Magor Itovic vyhral voľby...
Odpovedať
@plant_art28 videl si aká ide voda z COV? Smradlavá.... Musíš ju vypúšťať do toku kde ti to povolia podľa stupňa znečistenia.... Bláznivé nápady. Ak aj budeš mat COV, keď vybuduje obec kanalizáciu musíš sa napojiť..
Odpovedať
@plant_art28 na to aby si pouzivala vodu z pracky, ci z vane na splachovanie potrebujes mat cely projekt spraveny tak, aby si to mohla realizovat. Pre taku vodu sa pouziva termin seda voda a najdes o tom celkom dost na internete. V zasade su to dva samostane okruhy na vodu, dva samostatne kanalizacne systeny, plus zberna nadrz na sedu vodu a potom COV
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda Smradlava?? Si asi nevidel funkcnu COV. Vodu je mozne pouzit na zalievanie travnika a okrasnych drevin. Urcite by som ju netahal do domu.
Odpovedať
@bookeeper neviem mal som COV, voda bola špinavá a smradlavá. Mal som ANACOMB 10...tiez som si myslel ze vodička bude super...
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda ja s tym problem nemam, ale treba povedat ze o cisticku sa treba starat. Ludia si ju nainstaluju a myslia, ze tym to skoncilo. A potom je na vine COV lebo smrdi...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@bookeeper však čistička ma hádam čistiť, či čo znamená starať sa ? Baktérie boli Ó. K, kompresor prevzdusnoval., 1-2 ročne som ju aj tak musel čerpať fekalom, lebo exkrementy boli ubite v 2 komore ako syr. Deň keď som sa napojil na kanalizáciu som oslávil, čističku zasypal a prepojil na kanalizáciu..Ja by som to nikomu nedoporucoval. A keď bolo teplo a nízky tlak smrdela.
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda hovorim ze ked sa nestaras tak je problem. Ja mam Aquatec a nemam problem. Kalovu skusku treba obcas urobit a podla potreby odkalit. U mna cca 3 az 5 krat do roka. Obcas pozbierat sitkom plavajuce pevne casti z poslednej komory. Rodicia maju COV 18 rokov a taktiez v pohode. Problem nastane ked sa pouzije viac sava a pokapu bakterie, vtedy zapacha. Lenze tieto veci ti mal povedat predajca.
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda ty si myslis , ze mestska COV sa len postavi pripoji na elektriku a do konca zivotnosti uz len cisti ? Moja este nikdy nesmrdela. Treba robit pravidelne kalovu skusku, cistit dosadzovaciu komoru, kontrolovat duchadlo, skontrolovat mamutky atd.
Odpovedať
@majkoj no teda... Kalova skuska... Čistenie mamutiek.... Véd som to všetko robil a smrdelo to až k susedovi... Najviac sa mi páčilo keď mi brali vodohospodári kontrolné vzorky a vedľa susedov odpad a trcal tam toaleta z rúry.... Som rád že ťa téma zaujala, lebo ty si len pikosky vyberas..
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda ak si to robil potom nerozumiem ako si mohol mat ubite exkrementy, lebo davno pred tym ti musela kalova skuska ukazat, ze treba odkalovat.
Odpovedať
@majkoj žiadne kalové skúšky som nerobil, a ani som o tom nevedel a ani ma nikto na to neupozornil. Bolo to v roku 2003,"mozno to boli začiatky..
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda V prispevku o 12:08 pises ze si to vsetko robil aj tak smrdelo a teraz pises, ze si nic take nerobil.... ale za vsetko moze COV
Odpovedať
@bookeeper neviem co je kalova skúška, zvrchu som občas s poslednej komory zbieral do furiks a vylieva do žumpy. Tie valčeky v dvoch predposledných komorách som strieka z nástenné ho hydrantu, keď bola plná sedimentov musel prísť fekal, rozriedit a tak vyčerpať. Bolo s tým veľa starosti... Ja keď som to kupoval som myslel ze bohviečo to bude. Je to obyčajný septik... Aspoň taka bola ta moja ANACOMB. Nikomu by som to nedoporucoval.
Odpovedať
@daralbajda Navine nebola čistička, ale zanedbaná údržba.
Odpovedať
@daralbajda Matovic nemoze za to, ze ti nedali navod na pouzivanie.
Odpovedať
Profilova fotka
všetky horepopísané úkony sú dôvodom na použitie koreňovej čistiarne. 4 x do roka odviezť kal (alebo skompostovať), raz pokosiť porast . Tým neodrádzam od použitia MBČOV najmä na menších pozemkoch.
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 Vaše argumenty sú naozaj presvedčivé a prešla som si niekoľko Vašich príspevkov v tejto téme. Ako som spomínala, na pozemku potrebujeme každý cm plochy, ale po prehodnotení priorít by to asi aj šlo. Mám ale technickú otázku: je možné KČOV vybudovať aj dodatočne alebo musí sa riešiť už vo fáze výstavby? Dom plánujeme umiestniť v prednej časti pozemku, pred ním by sa mala osádzať žumpa, t.j. všetky odpady budú smerovať dopredu. Aj z dôvodu možného napojenia na kanalizáciu v prípade jej vybudovania v budúcnosti. Na KČOV ale v tejto časti užý neostáva priestor, to znamená že by musela byť vzadu za domom, a neviem si predstaviť ako odbočiť odpad (aj) sem. A ešte otázka: čo v zime s prečistenou vodou? Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 O šedej vode som už toho dosť prečítala, no nikde som nenašla dostupné zariadenie na jej recykláciu, ani konkrétne uplatnenie, aspoň u nás nie. Viem že v zahraničí je to už zabehnuté, hlavne vo väčších projektoch, ale konkrétne skúsenosti v domácnostiach, firmu, produkty, postup, ani info kto má oprávnenie takéto niečo naprojektovať, nenachádzam. Preto som sa pýtala tu, či nemá náhodou niekto skúsenosť. V prípade ČOV aj takéhoto zariadenia by bola u nás výhoda, že v domácnosti používame minimum chemikálií, čistiace prostriedky aj drogériu na prírodnej báze, úplne bez fosfátov, parabénov, chlóru.
Odpovedať
Profilova fotka
@plant_art28 som nenapraviteľný optimista, ale nedostatočnou úrovňou obsadenia MŽP sa kanalizácie znovu nedostali do Obnovy Slovenska, takže veľa obcí nemá šancu , ak je dom na rovine , prečerpávala by sa voda aj tak, ak je na svahu a vzdialenejší bod od cesty je vyššie, je možné prečerpávanie využiť na vertikálny filter. Voda odteká do vsaku celý rok. Využitie šedej vody je problematické, potrebujete zvlášť rozvody, filtre, zásobník, čerpadlá. Pritom, ak nepreferujete vaňový kúpeľ, šedej vody vzniká najmenej, najviac sa spotrebuje splachovaním. Chemikálie pre KČOV nie sú problém,
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
COV, za to 7 - 10 m3 akumulacna nadoba, do ktorej je zvedena aj dazdova voda a za akumulackou 5 skruzova sachta na vsakovanie. S vynimkou zimy je v akumulacke nedostatok vody, lebo akumulacka je napojena na zavlahu. Asi tak. Ak ma niekto vyssie spodnu vodu, moze zo skruzi precerpavat spat do akumulacky.
Odpovedať
Profilova fotka
@bobface až na tú vsakovaciu šachtu možná kombinácia, vsakovacia šachta musí mať dno min 1,5m nad hladinou spodnej vody , preferujem plochý vsak s odparom
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?