Vsakovacia jama z debniacich tvárnic

Ahojte, zacal som ukladat DT do vsakovacej jamy. Pod DT je strkove lozko. Na vrch pojde betonova dlazba 50x50 hrubka 5cm. Po ulozeni to cele zabalim do geotextilie (okrem dna). Z bokov zasyp strkom. Nakoniec zasyp hore cca 0,8-1,0m hliny. Chcem vas poprosit o nazor ohladom naslednej zatazitelnosti tych DT. Myslite si ze nejake UNC po tom bude moct chodit? Alebo ked mi tam tatra vysype drveny kamen. Pripadne napady ako zvysit pevnost/zatazitelnost. Stale je to mozne rozobrat a prerobit. Dakujem za rady
Odpovedať
unc si to ani nevsimne, hlavne ich dobre klad na vazbu.
Odpovedať
@represent17 myslim ze dt su tam uplne zbytocne, casom sa budu rozpadavat.
Odpovedať
Ja som robil z plastovych paliet na seba a bolo to super aj pevnost velka
Odpovedať
Ja som tiez rozmyslal ze ako na vsak.Do uvahy prichadzali DT, plasyove palety.A makoniec isli do jamy gulace kamenov zabalene do geotextilie. :-)
Odpovedať
@marcel714 no len tam sa zmensuje objem na samotni vodu, preto som isiel do tejto verzie
Odpovedať

Odpovedať
@marcel714 hlavne ze to plni ucel, zavisi aj od podlozia
Odpovedať
@represent17 to urcite.mne to ide priamo do strkopiesku,takze voda mizne jedna radost.
Odpovedať
Profilova fotka
DT sú pórovité a určite sa budú časom rozpadávať ako píše jozefsv. Plastové palety sú dobré alebo normálne betónové skruže. Dá sa to nakombinovať, tak že sa jedna zaizoluje aj dno abude na polievanie a ostatné na vsakovanie. Pod dno tkanú, okolo a hore netkanú geotextíliu. Ak má byť hore zaťaženie tak navrch vrstvu štrkodrvy v húbke min. 1/2 svetlého priemeru skruží s takým istým presahom do s trán a medzi to tuhé geomreže. T.j. na skruž s priem 1m. 0,5m štrkodrvy a geomreže 2x2m 2ks.
Odpovedať
Profilova fotka
@marcel714 nesprávne riešenie Keby sme mali na stavebných úradoch kvalifikovaných ľudí, vedeli by aspoň poradiť ktoré riešenia sú v danej oblasti vhodnejšie, Väčšinou sú tieto "vsakovačky" zbytočné,, keby voda zostala na povrchu, vsiakla by za krátky čas. sú oblasti s ílmi , tam tiež nemajú zmysel, treba nádrže
Odpovedať
Neviem preco by sa mali rozpadavat, po 100 rokoch? Uz x pripadov to funguje. Dalsia vec ked vydrzia pri plotoch , bazenoch a pivniciach bez rozpadavania...
Odpovedať
@jan45 no aj ja by som to najradsej zviedol do kanalizacie no nesmiem tak takto lepim oci uradom. Co sa badrze tyka uz mi je zbytocna kedze mam vrtanu 50m studnu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jan45 Preco nespravne?mame dom pri Senci a vsade na okolo je v 4m hlbke strk.Vsakovu jamu mam vykopanu az pi strk 6m3 velku.Boki a vvrch prekrytu geotextiliou a zasypanu gulacmi ako ne na fotke.Vsakuke jesna radost.A nad nou mam 80cm navazku.
Odpovedať
Profilova fotka
@marcel714 práve preto, čo píšete, tam by voda vsiakla aj bez toho. Som na ílovom podloží, ke´d sa topia snehy, stojí v záhrade voda, keď je leto musím polievať, lebo sa vyparila. Všeobecne prístup k riešeniu je veľmi zaostalý, ani odborníci na školách neprekonali vedomosti z päťdesiatych rokov minulého storočia. Vaša jama 6 m3 má reálny objem 2-3 m3, na strechu 150 m2 naprší pri bežnom daždi - búrke naraz 3-4 m3 vody, takže neprečistenú vodu tlačíte priamo do spodných vôd. Pri vsaku cez terén dokáže zemina a rastliny zachytiť väčšinu znečisťujúcich látok. Vám nič nevyčítam, len popisujem stav a som smutný z odborníkov, ktorí sa toho zúčastnili , za peniaze a nesplnili si svoje povinnosti, možnoa ani nie z lenivosti, ale neznalosti. @represent17 betónové tvarovky sa vo vode nerozpadávajú, ale ich konštrukcia nie je určená na zaťaženie, len ako obal , kde nosnú funkciu získajú až spojením s výplňovým betónom.
Odpovedať
@jan45 je mi jasne ze nemaju pevnost aby po nich chodil 10t valec alebo 8kolka... preto sa pytam ci to unc alebo nasyp kamena to vydrzi
Odpovedať
Profilova fotka
@represent17 výška násypu vytvorí dostatočnú klenbu na roznesenie zaťaženia, treba sa vyhnúť lokálnemu zaťaženiu pri manipulácii napr aby koleso nakladača bolo v strede plochy ale na bežné zaťaženie to vhodné je.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@jan45 Dobrý deň. Vedeli by ste mi o tejto téme poskytnúť viac info? Kde si môžem podobné veci dohľadať? Alebo viete mi poradiť vy? Som záhradný a krajinný architekt a hľadám optimálne riešenia ako dažďové záhraday, vsakovacie jamy alebo nádrže. tomas.vrabec@gmail.com
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas_vrabec vsakovacia jama je väčšinou najhoršie riešenie, uprednostňujem plochu pre ochranu spodnej vody. Medi hladinou s.v. a dnom vsaku musí byť aspoň 1,5m rozdiel, to sa nedá jednoducho zistiť a preto je riziko, že vsak bude púšťať vodu priamo.
Odpovedať
@represent17 a to je na zvod zo strechy domu? Preco si radsej nesiel do retencnej nadrze? Z toho by bol aspon uzitok na polievanie a uspora vody.
Odpovedať
@kreola mam 50m studnu
Odpovedať
Podla mna sa rozkrusia a bude to sadat
Odpovedať
@t0ny08 preco by sa mali rozpadnut?
Odpovedať
@profistavbari skus nechat dtecka vo vlhkom alebo ponorene vo vode apockaj pol roka uvidis potom
Odpovedať
@t0ny08 neudeje sa nic. Pokial su v nezamrznej hlbke tak vobec nic. Je to beton a tomu voda ako taka nevadi.
Odpovedať
To vobec nieje pravda mam dtcka ktore boli vonku a rozzsypali sa
Odpovedať
Profilova fotka
@t0ny08 nerozsypali sa, ale nasiakli a zamrzli, rozpadli sa až potom. Nasiakavé sú preto, aby sa spojili s výplňovým betónom.
Odpovedať
@t0ny08 niektore plotove tvarnice maju na stitku uvedeny počet cyklov zamrznutia kedy vyrobca garantuje ich odolnost.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?