Správne odvetranie kanalizácie

Zobraz úvodný príspevok
zdravim nevie niekto poradit aká hrubá rúra musí byť na odvetranie? nechcem zbytočne tahat až na strechu hrubú rúru ak by stačila trebars 75 alebo 50 -ka a kde musí byt odvetranie umiestnene ? vid obrázok či by to tak mohlo byť? - toto je jediná vetva na poschodie ja laicky predpokladam že to tam je len preto aby záchod nevycucol ostatne syfony či?
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks z kanalizácie stále odchádzajú pary, na fasáde sa urobí námraza a fľak s riasami.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Ja som vo fáze výstavby, kedy sa rozhodujem, či odvetranie kanalizácie poschodového domu z hornej kúpeľne potiahnuť na strechu alebo do fasády. Viac sa prikláňam k streche - falcovaný plech. Čítam však aj riešenia, kedy netreba vôbec vychádzať von z domu. Nad hornou kúpelkou bude uzavretý priestor - podkrovie. Uvidím, čo povie vodár, ale rád by som v tom mal jasno aj ja. Projekt toto nerieši.
Odpovedať
@jan45 Tiez riesim tento problem, mam naplanovane 3 odvetrania cez strechu (v bungalove), pricom mam na projekte zumpu (odvetranu cez reviznu sachtu). Chcel by som to riesit ako ste pisali (1.5 metrova rurka so zatkou), ale podla toho co som nasiel (STN 73 6760), tak to nie je mozne. Je tam mozny problem pri kolaudacii, alebo sa staci dohodnut so stavebnym dozorom?
Odpovedať
Profilova fotka
@adam_w príklad je pre poschodový dom, tu je 1,5 m málo, pretože pod ním sú 3 m zvislého potrubia. To bungalov nemá. A norma píše o napojení na verejnú kanalizáciu
Odpovedať
@miros15 dobrý den, viem ze je to uz nejaka doba ale chcem sa opytat ako ste nakoniec vyriesil to odvetranie mate s tym problem? @Jan45 viem ze ste odbornik a uz neraz ste mi pomohli svojim nazorom. Chcem sa opytat aj na toto. Som v podobnej situacii ako @miros15 to znamena ze nemam ziadne odvetravanie iba privzdusnovaci ventil vedla geberitu. Vodar mi povedal ze pri bungalove mi netreba odvetranie kanalizacie ze nebude problem. Co si o tom myslite vy? Som napojeny na verejnu kanalizaciu. Za odpoved dakujem
Odpovedať
@hades123 tak presne to iste by zaujimalo aj mna. Ten privzdusnovaci ventil dali aj mne v konstrukcii geberitu.
Odpovedať
Profilova fotka
@hades123 nehlási témy, verejná kanalizácia už nie je hroozbou, nemusíte mať obavy, Ležatá časť stačí zavzdušniť stúpacie potrubie. @adam_w odvetráva sa najvyšší bod, revízna šachta nemôže nič odvetrať. Treba vetrať žumpu. Alebo často vyvážať. A tri odvetrania v bungalove sú nezdôvodnené.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
@jan45 Zdravím, máme dve kúpelne a teda aj dve závesné WC a pri oboch privzdušňovací ventil zabudovaný vedľa nádržky, viď foto. V projekte bolo aj odvetranie, ale vodár to neurobil s odôvodnením, že to riešenie s privzdušňovacím ventilom stačí. Jedná sa o novostavbu 1-podlažného RD s napojením na obecnú kanalizáciu. Je to podľa Vášho názoru správne a postačujúce riešenie? Vopred ďakujem za odpoveď. M
Odpovedať
Profilova fotka
@matop72 k tomu privzdušňováku je aj nejaký prístup ?
Odpovedať
@matop72 Dúfam, že máte odložený náhradný obklad 🙂
Odpovedať
@eagleowl Fyzicky nie, ale vzduch môže prúdiť okolo tlačítka WC... Ako často je predpoklad, že by to bolo treba meniť?
Odpovedať
@matop72 uz tu bolo zopar tem/ziadosti o radu, ze odkial sa berie smrad v kupelni a na pricine bol prave tento odvetravaci/prisavaci ventil. Jeho ulohou je prisavat vzduch ked vznikne podtlak v odpadovom potrubi (splachnutie) aby nevytiahlo vodu zo sifonov. Avsak obcas sa stane, ze ta membrana prestane tesnit a vzduch/smrad zacne prudit z odpadu do miestnosti. Oprava je jednoduch, staci vymenit prisavaciu hlavu. Ked vsak bude shovana pod obkladackami..... Urobte su tam revizne dvierka, popripade prilepte kachlicku iba silikonom aby sa dala v pripade potreby odstranit a poskytnut pristup k ventilu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@matop72 no a keď sa ten privzdušňovak zasekne?....ako často meniť....možno nikdy...možno o dva roky ....možno tam ani podtlak nevznikne ....ale jedno pravidlo funguje dosť dobre....to čo sa môže pokaziť sa raz pokazí.
Odpovedať
@jan45 Dobrý deň. Chápem to správne, že ak je dom napojený na verejnú kanalizáciu, mal by mať odvetranie, ak nie je (žumpa/septik), potom odvetranie netreba, resp. stačí odvetrať septik a v interiéri kanalizačné potrubia privzdušňovať cez klapky? Staviam dom na dedine, napájam sa na verejnú kanalizáciu. Čiže by som asi mal spraviť odvetranie. Avšak, na mojej prípojke mám medzi hlavným kanalizačným potrubím a domom až dve revízne šachty - jedna z nich má spätnú klapku (takéto niečo: https://ivatoshop.sk/revizna-sachta-s...). Ak by sa vyskytli nejaké plyny (metán a pod.), neodvetrajú sa dostatočne cez tieto šachty? Teoreticky viem tie plastové poklopy na nich trochu navŕtať, nech môže plyn unikať. Samozrejme, v projekte mám plánované odvetranie, ale tak trochu váham, či je to skutočne potrebné. Ďakujem vopred za rady!
Odpovedať
@jan45 ešte doplním, že je to dom s obytným podkrovím, nie bungalov.
Odpovedať
Je to nesprávne pochopené... Napríklad ak sa spláchne, tak cca 8 litrov vody + náklad a papier vytvára nejaký stĺpec v potrubí, ktorý spádom prúdi mimo budovu. Tým ako ten stĺpec prúdi von, vytvára za sebou podtlak. Keďže z budovy, domu je štandardne vyvedené iba jedno potrubie, do ktoré sú napojené aj ďalšie odpady, tak ten podtlak má snahu prisávať vzduch cez ne. To je stav nežiadúci a preto sa robí to "odvetranie", cez ktoré sa ten vzduch bez odporu prísaje do odpadneho potrubia a eliminuje sa prisávanie cez zvyšné vývody kanalizácie v dome. Proste to slúži na vyrovnanie tlaku v odpadnom potrubí v domácnosti. Čo je mimo domu, to na to nemá podstatný vplyv.
Odpovedať
Profilova fotka
@joshu ,@frantisekca, správny popis, ale skutočný vplyv na vytváranie podtlaku má len zvislé potrubie, preto musí byť vo viacpodlažných domoch nad najvyšším WC aspoň 1,5 m potrubia, aj zazátkovaného. To umožní prerhnúť stlpec a zabrániť vysatiu. Domnievam sa, že celkovo odvetranie je pozostatok Kanalizačného poriadku ktorý bol vytvorený v 19. storočí na mestských kanalizáciách. Vtedy ešte kanalizácie odvádzali aj fekálie z ciet (Konský trus a moč) a vznikal metán, ten bol samovýbušný. Dnešné splaškové vody sa v potrubí zdržujú minimálne .
Odpovedať
@jan45 Mohli by ste prosím fyzikálne vysvetliť, ako prebehne to spláchnutie WC na poschodí, keď tam je to zazátkované 1,5m potrubie? Je to o tom, že vzduch, ktorý je v tomto potrubí, je rozpínateľný a pri spláchnutí sa dočasne "zriedi" (zníži sa jeho tlak), až kým prejde vodný stĺpec dolu (a tlaky sa opäť vyrovnajú)? Nie je postačujúcou náhradou toho 1,5m potrubia aj tá zmienená privzdušňovacia hlavica? Som teda dosť naklonený odvetranie nerealizovať. Akurát - nebude toto problém pri kolaudácii? Má niekto z vás takú skúsenosť (verejná kanalizácia a žiadne odvetranie)?
Odpovedať
Profilova fotka
@joshu popisujete to presne, Preto musí byť potrubie min. 1,5m , odvz. hlavica na tenkom potrubí prisaje vzduch. Rôzne časti spláchnutej vody sa postupne oddelia a zátka pretrhne. Plastové potrubie má minimálny odpor a vodu nezdržuje, keď boli na potrubí temované hrdlá, tie brzdili odtok a vytvárali zúženú časť . Pri kolaudácii si takéto detaily na RD nikto nepozerá.
Odpovedať
@joshu Uvažoval som podobne ako ty. Nakoľko mám plochú strechu, chcel som eliminovať všetky možné prestupy, aby som znížil možnosť zatekania strechy. Odvetrávanie kanalizačného potrubia nerobím a privzdušňovanie pomocou 1,5m potrubia - bez privzdušňovacej hlavice.
Odpovedať
Riesi to EN 12056-2 a STN 73 6760 Mam dokument o odvetravani, kde sa pise: "Na hydraulické pomery v splaškovom odpadovom potrubí pri gravitačnom prúdení má zásadný vplyv spôsob prívodu vzduchu, jeho objemový prietok v potrubí, uhol pripojenia pripájacích potrubí a dĺžka odpadového potrubia. Nedostatočný prívod vzduchu pri gravitačnom prúdení môže spôsobiť vznik podtlaku v potrubí, kedy môže dôjsť k vysatiu vody zo zápachových uzáverov a tým k šíreniu zápachu z kanalizácie v budove. Pri návrhu odpadového potrubia je niekedy nutné zalomiť zvislé potrubie v dôsledku dispozície jednotlivých podlaží, čo má veľký vplyv na tlakové pomery a tiež šírenie hluku. Pri výškových budovách je preto nutné pristúpiť k špeci¡ckým riešeniam hlavne pri zalomených potrubiach. Odpadové potrubia bez vetracích potrubí alebo privzdušňovacích ventilov sa nesmú inštalovať. Na vysatie zapachovej uzavierky ma velky vplyv sposob pripojenia potrubi. Experimentálne merania potvrdili, že kolmé odbočky 90°, t.j. odbočky s tzv. veľkým uhlom odbočenia, sú z hydraulického hľadiska nevyhovujúce a hodnejšie sú odbočky 87,5° alebo 88,5° s tzv. malým uhlom odbočenia. Pri krátkych odpadových potrubiach nevznikajú kritické podtlaky, preto je dovolené podľa napr. v prípade nízkeho podhľadu riešiť zmenu smeru odpadového potrubia do ležatej časti – zvodového potrubia kolenom 88,5°, prípadne vhodnejšou alternatívou 2 × 45° kolenom. Najvhodnejšie riešenie, ktoré spĺňa požiadavky na optimálne prúdenie vody z hľadiska hydrauliky a tiež z hľadiska šírenia hluku – je prechod pomocou 2 kolien 45° s priamym medzikusom dĺžky 250 mm." Ja mam velku privzdusnovaciu hlavicu na metrovom potrubi priemeru 125 umiestnena za Geberitom. Funguje paradne, ticho. Teda ziaden vyvod na strechu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@jan45 Pan Žember, mame len taketo odvzdusnenie kanalizacie v kupelni za geberitom v obytnom podkrovi. Hromadi sa nam masivne metan. Ako by ste to Vy poriesil?
Odpovedať
@jan45 Opravujem sa. Nejedna sa o odvzdusnenie kanalizacie, ale o privzdusnovaci ventil. V projekte sme mali odvzdusnovanie cez strechu, ale vodar to neurobil. Posielam fotky pre lepsiu predstavu.
Odpovedať
@exponent moze byt KO membrana na ventile, zacal by som mozno jeho vymenou kedze stoji par eur.
Odpovedať
@exponent pre odlahcenie - v ludskom prde je cca 7% metanu, ktory sam o sebe je bez zapachu. Kolko treba naprdieť, aby vzlietla vzducholoď pre 15 ľudí? K veci: Odskrutkuj hlavicu, vymeň gumičku, v duchu sa poďakuj vodárovi, čo hlavicu spravil na dostupnom mieste, užívaj.
Odpovedať
@exponent keby sa hromadil masivne metan, tak tu uz asi nepises 😄
Odpovedať
@jan45 @adam_w @frantisekca ten obrazok na aktualnej (tretej) strane diskusie ma zaujal - su tam 2 zvisle vetvy prepojene, teda ocakaval by som, ze si to natiahne vzduch pri splachnuti z druhej vetvy. Napriek tomu je tam aj odvetranie nad strechu. Tazko sa mi veri, ze ide iba o pozostatok konskych trusov 🙂 Ale nepredpokladam, ze niekto to ma odskusane, ci sa tam hromadi metan alebo z verejnej kanalizacie aj nieco ine. Samovznietenie zrejme pri teplote domacnosti nehrozi, no take hromadenie asi nebude idealne.
Odpovedať
@sousedekovci89 Ventil sme uz menili, ale nepomohlo.
Odpovedať
@kejsix Menili sme, ale nepomohlo.
Odpovedať
@zefe No ved. Boli sme tyzden prec z domu. Za ten cas sa vo vrchnej kupelni nahromadilo tolko metanu z obecnej kanalizacie, ze sme pri otvoreni dveri do nej nemohli dychat a potrebovali sme par hodin na cerstvom vzduchu, kym sme sa z toho pozviechali. Takze len smrad to nebol. Bola to toxicka zmes. Je to skutocne velky problem a nejake vymeny gumiciek a membran nepomahaju.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?