redukovanie odpadového potrubia

3. apr 201580

Zdravím, robím nové odpadové potrubie. Hlavné potrubie je DN125, z neho sú jednotlivé odbočky zredukované na 110 mm. Chcem sa spýtať, či je problém, ak sa odpadové potrubie zredukuje ďalej na 50mm pri napojeniach na vaňu, sprchový kút a umývadlo pod podkladovým betónom s tým, že podkl. betónom by prechádzali rúry priemeru 50mm. Väčšinou na stavbách je vidieť cez platňu vyvedené len DN110. Skladba podlahy bude podľa projektu: 15cm podkladový betón, 4cm XPS a 7cm poter, tak aby tam nad podkl. betónom bolo dosť miesta. Zároveň sa chcem spýtať, či sú priemery 50 mm dostatočné pre vaňu a sprchový kút.
Za prípadné odpovede ďakujem.

 • Pod vaňu aj sprchu priemer 50 stačí, ale cez platňu by som ešte išiel 110-kou. Keď pod vaňou výšku netrafíš, použiješ niečo takéto
  http://www.kupelnesk.sk/sk/162573/e-shop-kupelnesk-dvere/obchod-s-instalacnym-materialom/odpad-kanalizacia/ht-odpadove-rury-a-tvarovky/ht-110-odpad/ht-110-redukcia-vnutorna-110-50-vr-tesnenia/index.htm

 • @tibor23  Cez platnu som prechadzal 63mm odpadovou rurou. Co ma ale trosku zaraza, ze do podlahy davate 4cm XPS.
  1. preco len 4cm?
  2. preco az XPS?

 • @quako2  hadam tie 4cm su nejaky preklep, inak je to fakt bieda...

 • Sponzor fóra
 • Ďakujem za odpovede.
  @dedo758 - takú redukciu v predajni,kde nakupujem nemajú v ponuke. Tým by sa problém vyriešil.

  @quako2 - jedná sa o prerábku staršieho rodinného domu. Veľmi sa s výškou podláh nedá hýbať, To čo som spomenul je navrhovaná skladba podlahy projektantom, prečo XPS netuším, ja som sa s tým zatiaľ nestretol. Ja som plánoval 10 cm podlahový EPS, čo nakoniec pravdepodobne aj dám. Nechcelo sa mi dávať znova opravovať projekt a čakať.

  Čo sa týka napojenia vane a sprch. kúta, tam stačí keď bude rúra zredukovaná a ukončená tesne nad poterom?

 • Hrdlom by som skončil niekde na úrovni spodnej betónovej platne, nie až na poteri. Trafiť aj 110-ku rúru na úroveň platne v tvojom prípade nebude až taký problém, keďže presne vieš výšku platne a hádam už aj umiestnenie sprchy a vane. A potom do hrdla klasickú nízku redukciu 110/50 a v poteri prípadné drobné korekcie smeru, ak sa presne netrafí.

  Mne tiež len 4 cm EPS vyšli, nakoľko hrubú stavbu som "zdedil" už aj s platňou a osadenými zárubňami a omietkami... 🙂

 • Ja to už v podstate mám hotové tak ako som popísal v prvom príspevku, takže výšku aj polohu sprchy, wc atď. samozrejme viem. Len som si to chcel ujasniť, prípadne upraviť pred zabetónovaním. V podstate sa dá ta 110 zrezať zarovno vrchu podkladového betónu a použiť tú redukciu, čo si sem vkladal - vsúva sa dovnútra, ak som to správne pochopil - teda v prípade že sa výška netrafí.
  Ešte sa spýtam - rozhodli sme sa posunúť jednu priečku cca o 20cm ďalej, Na tejto priečke bude umývadlo, jedna z rúr teda ústí pod touto priečkou. Je možné odpadovú rúru posunúť aj potiahnutím odpadovej rúry v EPS-ku pod poterom? "V ceste" je totiž v zemi základ bývalej priečky.

  Tak áno, ak si tam už mal hotovú platňu, to si s tým ozaj veľmi hýbať nemohol...

 • Jasné, ale s čo najväčším spádom...
  Ak hrdlo tej 110-ky trafíš na úroveň platne, prípadne centimetrík pod (zazátkuješ a betónuješ dorovna bez prekážok, potom len poťukáš a odlupneš škrupinu betónu), bude stačiť bežne dostupná redukcia...

 • Ok, super. Ďakujem za rady

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Články od našich partnerov
  Podlahové, stenové a stropné vykurovanie a chladenie Gabotherm®
  Produkty pre fasády JUBIZOL – riešenia s odporúčaním.
  Kúpeľňu „zaveste na stenu“ a starosti s údržbou na klinec
  Archív článkov od partnerov