Problém s čističkou odpadových vôd

Ahojte. Uz som troska zufali. Covka mi robi to co je na foto. Na odtoku mam stale kal a neviem sa toho zbavit. Uz tu bol aj technik 2 krat. Raz mi to na pol roka fungovalo a prisla zima a znova a neviem sa toho zbavit. Nemate radu volaku ? Dik
Odpovedať
@lukas2589 To čo plave po vrchu sú odumreté baktérie. treba ich odstrániť.
Odpovedať
Profilova fotka
Ako pise hore to zvrchu treba odstranit je ro vyflokovany kal. Po druhe nadstavit vduch na mamutku aby dobre precerpavala a prva nadoba musi bublat stale a v poslednej cez to sitko tiez musi bublinkovat a v tej polkruhovej tiez treba vela vzduchu. Vyzera to na AT 06 a robil som to tak ze najprv som pustil vzduch do polkruhovej nech to buble postupne pustil vzduch do prvej kde je privod z domu tam to tiez musi stale bublat vtedy sa ti znizi tlak v polkruhovej tak pridas a tak dalej sa hrajes kym to vsetko ide ako ma. Je to piplacka ale da sa to. Tiez mi to robilo chvilu vrasky ale po par dnoch to uz fungovalo ako ma. Prisiel som na jednu vec ze ked som mal casovac tak po vypnuti nenabehol vzduc spravne lebo kal sadol v polkruhovek nadobe na bublinkovac a uz vzduch unikal lahsou cestou tak som ju nechal bezat nonstop a stala sa skoro bezudrzbovou. Momentalne ju uz nemam preto moja terminologia je taka ... uz som zabudol ako sa komory volaju 🙂
Odpovedať
Nastavoval to aj technik viac krat. Jasne ze to vyberem len to vyberam kazdych par tyzdnou a to ma moc nebavi...
Odpovedať
Profilova fotka
@lukas2589 dajte si vysvetliť aj ako sa kontroluje a vyberá kal, ten je príčinou týchto porúch ako píše wolodymyr
Odpovedať
Ja o svojej ani neviem, vcera som zo zvedavosti kukol, vsetko ide jak ma, ziadny pach, ziadny sajrajt. Mam typovo trocha inu, co do geometrie komor. V sedimentacne komore ( ta posledna odtial odteka prec) sa mi obcas urobil povlak na hladine, co je normalne, spravnim nastavenim sa to pekne vyčerí hladinoveho zberaca sa odstrani samo. Vzduch musí ist stále, a pozor na agresivne prostriedky vo velkom mnozstve. Treba na zaciatku uplne zatvorit vzduch, a postupne spustat jemne po komorach zaradom, pri kazdej dalsej komore doladit predchadzajuce, voda musi neustale cirkulovat a bublat. Sedimentacny kos, tam pada huste a musi dobre bublat aby sa vsetko rozbilo a vznikla jemna suspenzia, Potom lava bocna ( bubla), nato komora na olejove latky - stredna( bez vzduchu) nato nitrifikacna - prava bocna ( bez vzduchu) a vodopadom do hlavne oxigenacnej, musi silno prevzdusnovat. A posledna sedimentacna a vonkajsi prepad. Odtial este bypass oxigenacna - lava bocna a sedimentacna - kos.( trocha bubla) Prikon 60w / 24 hod/ 365 dni =525kwh, to je cena za poctivo rozlozene odpad a dobry pocit ekologickeho pocinania. Hadicou ju treba vysprchovat zhora ( obcas), odobrat kal na sedimentacnu skusku. Skontrolovat kos. Poucit zenu ( ze kus mrkvi z vyliatej poluevky do odpadu neptri :)) plavalo na hladine ) Funguje skoro 2 roky, bez zasahu a tahania 1x bol problem ked sme mali staru studnu a setrili sme vodou, sa upchalo hlavne privodne potrubie do cisticky, musel prist stroj a prerazit, asi metrova zatka kalu a nasledna nazhromazdena voda v potrubi uplne zaniesla komory ktore boli vytopene, ktore bolo treba vytahat a vycistit, odvetdy male splachovanie nepouzivame, za problemy to nestoji.
Odpovedať
Odkalena je. Chodia ju pozerat 2 krat do roka. Aj odkalovat. Zena bola poucena ale je to zena no...
Odpovedať
@janopopovec si robíš kozy ,že bez zásahu... však podľa toho čo si tu opísal tak chodia k nej viac ako ja ku psovi...a to tam môžeš,to nemôžeš,vody veľa ,mrkvu nie ....seriem takú Čov..
Odpovedať
@lukas2589 zavolaj fekálne ,vytiahni,dovezené nové baktérie..,napíšte vodou..
Odpovedať
Bolo to odkalene pred zimou a sme len dvaja. Tak kalu tam moc nebude
Odpovedať
@daralbajda veru že nie, nemám zamknuté veko, keď idem okolo / máme ju vpredu pre domom / , zdvihnem poklop kuknem , keď sa za OK , zavriem a nechám tak, musí prúdiť pekne kaskádovito a pekne vzduchovať, nesmie páchnuť, ventily som šteloval pre rokom, kal asi 1x len zo zvedavosti / robil som mikroskopiu pre zaujímavosť ako baktérie sú prítomné, / Ono oni sa aj pekne adaptujú, teplo im prosieva, veľká spotreba teplej vody, časom sa selektujú aj kmene odolnejšie voči chemikáliám. 2x som ju ostriekal hadicou pre lepší estetický pocit, 1x som bol dnu podoťahovať vzduchové ventily/ mám ju hlbšie uloženú / mám rád keď aj z vrchu vyzerá úhľadne a čisto . Tá mrkva by sa časom aj rozložila, treba to brať s humorom. Zvyškové kúsky polystyrénu zo stavby v odpadovom potrubí sa úplne vodnou eróziou rozrušili. čistička nesmie obsahovať kovové časti vnútra, úplne sa rozložia, preto je všetko z plastu, Fascinujúca symbióza baktérii človeka. no za cenu 525kwh energie, keďže mám FVE je mi to jedno. Lepšie ako ťahať žumpy a vypúšťať ich kopcom gravitáciou nižšie po večeroch / susedia / že!!
Odpovedať
@lukas2589 nebola by ostrejšia fotka? alebo daj čisto len fotku s plnším rozlíšením,
Odpovedať
@janopopovec mne zobrazuje dobre rozlisenie coho detail by si chcel ?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Skusil som dat silnejsi program aby isla viac
Odpovedať
Mne moja at8 po vycisteni uplne zblbla.. pokial nespravil servis cistenie tak bola ok..
Odpovedať
@cmelor ako si to vyriesil to vyzera na horsi stav ako u mna 😄 ale je pravda ze po spusteni to slapalo vsetko ok az po adkaleni to ide dole vodou
Odpovedať
Profilova fotka
U mňa vyzera takto po prvom odkaleni. V prevadzke 8 mesiacov, ziadny zapach. Raz do tyzdna povyberam sitkom pevne casti z hladiny. Pouzivame bio pripravky a pracka ide max raz za dva dni.
Odpovedať
@lukas2589 v pondelok pride servis.. vytahaju, napustia vodu a daju bakterie.. priznali ze pri cisteni asi nebol dobry kal co doplnovali
Odpovedať
@bookeeper cca takto fungovala aj moja do prveho cistenia.. pracka aj umyvacka denne..a normalne prostriedky
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Mna by zaujimalo skor preco niektory vyrobcovia cov dokazu vytvorit nieco tak zlozite pre samotného prevádzkovatela. Hadica sem hadica tam, ventil tu ventil tam... V principe domova cov by mala pracovat na dvoch procesoch - nitrifikácia (prevdzusnovanie) a denitrifikacia (bez prisunu vzduchu-kyslika) a tento cyklus pravidelne cyklovat... Aj my sa predsa musime nadychnut a vydychnut. To znamena ze staci objem rozdeleny na 2 casti, kde druha je len usadzovacia-odtoková... Vyflotovany kal je len prirodzeny proces bakterii a treba ho striktne riadit a to fazami prevzdusnovania a neprevzdusnovania. Tento typ cov budem blizsie pozorovat u znameho ktory ma tiez podobny problem. K bio pripravkam mam tiez vlastne stanovisko, je to sice pekne ze prevadzkovatelia domových cov zacali postupne prechadzat na bio pripravky ale pre cov to znamena len vyssie zatazenie latkami ktore musi odburat. Ak niekomu funguje cov a pouziva kadejaku chemiu nevidi dovod aby mal prejst na bio pripravky. Samozrejme vsade plati len s mierou...
Odpovedať
Profilova fotka
@lukas_cernak ale vsak ona taktiez v dvoch procesoch aj funguje, akurat sucastne v roznych castiach.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj to je sice pravda, ale treba si uvedomit ze sa jedna o domovú cov a v tychto systemoch je vysoka nevyrovnanost pritokov... Nepoznam objemy jednotlivych sekcii, ako je robená cirkulácia kalu atd...ani ci je dostatocne prevzdusnovanie v aktivacnych castiach. Ak nastane problem hned v prvej sekcii osobne si myslim ze sa zacne prejavovat aj v dasich a chova sa to ako dominovy efekt a nepomoze zvacsa ani servis ani nove zaockovanie pretoze po nejakom case sa dostanete zase do problemov...Uz len ked to porovnam s vacsimi cistiarnami tak tych sekcii je tam zbytocne vela... Za dalsie zapach v cov hned neznamena ze cov je nefunckcna a kal je zly...Mal som pripady kde aj so smradlavej cov sa stala za 1-3 tyzdnov funkcna cov.
Odpovedať
Profilova fotka
@lukas_cernak ano, nepoznas, ale robis zavery :). Tie sekcie su pretekane verikalne., preto ich je tam tolko kolko je.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj je to len moj nazor. Viac budem vediet az ked sa s tymto system osobne stretnem a budem vidiet cele zapojenie
Odpovedať
Profilova fotka
@lukas_cernak ale no tak , mi nehovorte, ze nemate preskumanu vasu konkurenciu :)
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj osobne za prevadzkoveho stavu som tu cest este nemal
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Obnovujem tému, mám rovnakú čov ako autor diskusie, čo bez problémov šla pomaly rok a dnes som pozrel dnu a a v druhej časti hustý tvrdý "koláč", ktorý som ručne povyberal. Pomaly ani neodtekalo do tretej časti. Stretol sa s tým niekto? Doteraz bez problémov šla.
Odpovedať
@ricir vieš ani sa jej nečudujem, keď išla rok a konečne si sa pozrel. Však nakuknem aspoň raz za mesiac, raz za polrok odmeriam kal, ak treba odkalím.
Odpovedať
@foox neviem kde si vyčítal že som sa po roku do nej pozrel. Pozerám do nej pravidelne každý mesiac. Dik za radu
Odpovedať
@ricir však z tvojho príspevku to tak nejako logicky vyplýva - "...bez problémov šla pomaly rok a dnes som pozrel dnu... " Inak uprav vzduchovanie, koláč nahádž späť do komory 1 a cca za týždeň odkaľ. Alebo si zavolaj servis, nech ti to priamo na mieste ukáže.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?