Likvidácia obsahu žumpy

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Väčšina obcí už upravila VZN o čerpaní a vývoze žúmp. Vyplýva im to zo zákona 51/2018 Zb. ktorý dopľňa zákon 367/2004Zb -Vodný zákon. Citujem: 23. V § 36 ods. 4 sa na konci pripájajú tieto vety: „Ten, kto akumuluje odpadové vody v žumpe, je povinný zabezpečovať ich zneškodňovanie odvozom do čistiarne odpadových vôd a na výzvu obce47) alebo orgánu štátnej vodnej správy predložiť doklady o odvoze odpadových vôd najviac za posledné dva roky. Odvoz odpadových vôd môže vykonávať len prevádzkovateľ verejnej kanalizácie,47a) obec alebo osoba oprávnená podľa osobitného predpisu.47b) Ten, kto vykonáva odvoz odpadových vôd, je povinný vydať doklad o odvoze tomu, kto o odvoz požiadal; doklad o odvoze odpadových vôd obsahuje meno, priezvisko a adresu toho, komu bol odvoz odpadových vôd vykonaný, dátum odvozu, miesto umiestnenia žumpy, množstvo vyvezených odpadových vôd, názov osoby, ktorá odvoz odpadových vôd vykonala a adresu čistiarne odpadových vôd.“. V daľších odsekoch sú pokuty. Je to spôsob ako prinútiť správne zaobchádzať s odpadovými vodami, má to ale jeden háčik. Obce a okresy, kde je najviac žúmp, majú súčasne aj najmenšiu kapacitu centrálnych čistiarní, napr. Turčianske Teplice, najbližšia väčšia ČOV je vzdialená 25 km, ale kapacita ČOV je len pre cca 40% obyvateľov okresu. S týmto problémom sa bude potýkať cca 30% obyvateľov Slovenska, bol by som rád keby sa ozvali.
Odpovedať
1
2
@jan45 Dakujem. Skusim este preverit u stavitela, ake su moznosti, zumpa este nie je osadena. Ten odvodnovaci som spomenul v suvislosti s tym, ze ak by bola COV, ci by precistena voda mohla ist tam. Ale asi nie. Vsakovanie asi tiez nehrozi, lebo spodna voda je udajne v oblasti dost vysoko.
Odpovedať
Profilova fotka
@oldiceq to sú všetko otázky na projektanta aby ich vyriešil. KČOV sa dá osadiť aj nad vysokou spodnou vodou
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@jan45 zdravim. Tu je rusno az az. Dedina nedaleko DS. Vsetko bez dokladov konci na poliach za domami. Neviem ci sa skor zgrcam alebo rozplacem. Pred rokom sme kupili novy dom a ani nemame kam s rodinou na bicykloch chodit bo vsade po okoli dediny smrdia fekalie. Zistujeme co stym nakolko obec samozrejme cela na studniach a vsetko je na oko ok (i ked rozbor nasej vody o tom nesvedci). Pani z vodarni este zavadza verejnost nejakymi pseudivedeckymi dristami ze to neprenikne cez ilove podlozie do podzemnych vod. Tak co s tym? Dame aspon peticiu a nejake letaky pre ludi co si to zatial nevsimli ako sa naklada s ich odpadmi? Trochu mimotemu: prosim neviete niekto ci je stavitel a predajca domu pred predajom povinny zo zakona dat spravit kolaudacny rozbor vody zo studne ked ta je jedinym moznym zdrojom vody pre rodinny dom? (tunajsi stavebny urad co kolaudoval nas dom mi odpovedal ze je to len odporucane)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@oldiceq Taktiez u nas pytaju za jeden vyvoz 130€. 8kubikov sialena suma, tiez by som radsej bral kanalizaciu a nemal taketo problemy...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať, či Vám pri vývoze žumpy merajú PH žumpy. Máme novostavbu a žumpu si dávame vyvážať, pri poslednom vývoze nám však pán zobral len polovicu nádrže a povedal, že zvyšok musí doplniť čistou vodou, lebo máme vysoké PH žumpy. Je to možné, alebo sme sa stali obeťami vypočítvého podvodu? Môže si čistička odpadových vôd stanoviť kvóty PH do ktorých prijme obsah žumpy? Ďakujem za odppveď
Odpovedať
Profilova fotka
@zana87 bezne PH pre COV biostupen je medzi 6-8. Problem moze nastat pri novych betonovych zumpach (a prvom vyvezeni), kde moze kludne prva "varka" vyskocit aj nad 12, co samozrejme dobrotu nerobi a bud sa to chemicky upravi alebo rozriedi. Bezne je skor nizke PH (<6). Dolezite je, co hovori prevadzkovy poriadok a manipulacny poriadok spracovatela. Ale mozes sa spytat starostu resp. prevadzkovatela. https://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-442 Ak si stanovili, ze splaskova voda musi mat nejake parametre (modra farba, teplota medzi 30-35c) a vona za ruzami tak idu nad ramec zakona a ak je to niekde pisomne uvedene, staci podnet na prokuraturu na nezakonnost. Za par dni-tyzdnov-mesiacov im to necha zrusit. Osobne by som sa spytal starostu co a ako a pri dalsom pokuse (PH lakmus nutnost) sa pripravil... Nic ti tiez nebrani si poriadok nastudovat kupit ph papierik (kludne aj na akvaria).
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Trosku ozivim tuto temu. Zaujimal by ma nazor @jan45 na taketo VZN obce, cast tykajuca sa zump/COV:
Odpovedať
Profilova fotka
@oldiceq žumpa je uzatvorená nádoba a jej obsah sa vyváža na verejnú ČOV s dokladom. Žumpár musí byť kompetentný a musí vydať doklad o umiestnení, ten je pre zákazníka podklad o vyvezení a likvidácii. To ostatné nemá oporu v žiadnom predpise a je to zavádzanie obyvateľov obce. Keby to bolo také jednoduché, tak načo by sa budovali ČOV? Na Slovensku je ešte stále 500 tis. žúmp, keby existovala "chemická" úprava žumpovej vody, bol by problém vyriešený.
Odpovedať
@oldiceq no ale ako si si zabudol napísať, že čo ťa zaujíma.
Odpovedať
Profilova fotka
ešte je tu pár príspevkov čo som nepostrehol: meranie- niektoré VS majú cenník, pri príchode na ČOV odoberú vzorku a podľa BSK5 vyúčtujú , to je zákonný postup, niektoré to už majú rovno v cene , ale je vyššia. Za kanalizáciu sa platí 1,2-1,5€/m3, za žumpu 2,5€/m3. Na VSVK v Košicoch minulý týždeň ohlásili , že nebudú vyvážať žumpy, nemajú na to kapacity. Platí nové nariadenie (11/2022) ČOV pre RD majú kategórie, povoľujú sa podľa oblastí, čistá voda z nich odtekať nemôže kdekoľvek, žumpy zostanú
Odpovedať
@jan45 @palo18 Ďakujem, presne tú "chemickú úpravu" som si všimol ako prvú. Aj zato som to sem dal... Riadne odfláknuté VZN... Dokopy tam nič nie je. Vyzerá to tak, že niektorý obyvatelia sa tým aj riadia, rozumej, upravia si to letmým pohľadom a niekam vypustia.... Ja stále platím poctivo za vývoz každé 3-4 týždne (10m3 žumpa, 4-členná domácnosť), patrím k "menšine", žumpár je už ako starý kamarát... Ceny však stále idú hore, a tak rozmýšľam ako ďalej Vzhľadom na malý pozemok a nešťastné umiestnenie žumpy stále rozmýšľam ako to do budúcna prerobiť na ČOV, lebo neviem kam by som ČOV umiestnil... Prechádzal som si staré témy a potom som začal hľadať že aké VZN má naša obec a ejhľa... veselé...
Odpovedať
@jan45 Super, tak miesto aby sa to zlepšovalo, tak sa to ešte zhoršuje. S povoleniami na ČOV je to stále komplikované, žumpy nemá kto a kam vyvážať...a pospolitý ľud čo má robiť ? Vypustí to hocikde...a potom sa budú ľudia čudovať že prečo im smrdí kopaná studňa...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Všade sa dá umiestniť ČOV, na väčších pozemkoch koreňová, na menších mechanicko biologická. A v chránených územiach odparovacia. Aj kde nebude kanalizácia by sa obyvatelia mohli spojiť a urobiť pri obci spoločnú na vyvážanie, bolo by to lacnejšie ako keď má každý svoju. Ideálne by bolo ku tomu elektrické fekálne vozidlo, ale to je ešte sen.
Odpovedať
Profilova fotka
@oldiceq obce sú povinné na konci roka žiadať doklady o vyvážaní žúmp, je len otázka času, keď bude vyvodená zodpovednosť. Ale tým sa nemení nič na stave, že ich nie je kam vyvážať. Zákonodarca ˇMŽP ? poslanci?) si nespočítali, že mestské ČOV zvládnu ledva 8 % splaškov naviac a pretože na kanalizáciu nie je pripojené 30% obyvateľov, min. 20 % nemá kam vyvážať. Vychádzam zo štatistických údajov, ktoré má zverejňovať MŽP SR
Odpovedať
@jan45 vieš kam to vyvážajú u nás? na družstevné polia tak isto ako močovku s kravínov a datelina rastie ako divá
Odpovedať
Profilova fotka
Rovnako aj u nas 🤣 hlavne ze je to oficialny vyvoz pre nasu aj okolite dediny… chlapikovi zaplatis 60€ za 8m3 zumpu a stretnes ho hned za dedinou na prvej odbocke do pola kde to tam cele veselo vypusti 🤣🙈 hlavne ze sme mali mat tusim do roku 2020 kanalizacie ze? 🙈
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu na pole sa už dnes nesmie vyvážať ani močovka, len v určených termínoch, ale počas vegetačného obdobia určite nie. Vývoz žumpy na pole v minulosti nemusel byť problém, vtedy stačili septiky a vsak, dnes je problém, že žumpy obsahujú detergenty, zvyšky šampónov a chemikálií.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Mňa by skôr zaujímalo, kto kontroluje firmy ktoré žumpy vyvážajú. V našom okrese je zopár firiem ktoré obsah žúmp vyvážajú a vypúšťajú do starých melioračných potrubí v poli. Zhruba 200 metrov od rieky, tak kde to asi odteká? Nemali by tieto firmy zdokladovať odvoz odpadu na čov?
Odpovedať
@rastislavrakoci daj pokoj a buď rád, že ti to vyvezú, lebo keď ti to potečie vrchom, tak v kýbľoch budeš vynášať
Odpovedať
Vsetko pekné na Slovensku žiaľ zatiaľ nereálne, hovorím o skúsenostiach v okolí ZA drvivá väčšina dedín bez kanalizácií, fekálne auto tu nevidíš ako je rok dlhý a keď aj príde otázka je kde to vyvážajú... Kontrola ? Nikto nikdy nič nepýtal starosta či oprávnená osoba je jeden z tých co to nevyvážajú+ nepojde proti svojím voličom, takže pokial tu budu neschopné vlády ako od roku 93 a nezačnú čerpať eurofondy a neodstrania tie byrokraticke sračky nic sa tu nezmení... A potom sa ti postavia degesi pred kameru a povedia ze prepadne niekoľko miliard eur co by mohlo byt cele SK odkanalizovane 3x len to by na tych stoličkách nemohli sedieť diletantski plagiátori, odrbavaci a zlodeji co len hladia nato kolko % z toho budú mať.
Odpovedať
Profilova fotka
@audinak máte taký angažovaný prístup, že som ani nedostal upozornenie. Tak neviem, či je to predvOlebná kampaň, alebo snaha o podporu konštruktívneho prístupu. Fakt je, že žilinský okres je mimoriadne "prudérny" pri povoľovaní ČOV, neriešia problém, ale hľadajú zábrany. Mal som tam asi najviac nie zamietnutých, ale pre prieťahy nedotiahnutých projektov.
Odpovedať
@jan45 predvolebné asi nie, je to len pohľad obyčajného občana a verím že takto to funguje na drvivej väčšine územia SR, kde nie je verejná kanalizácia.
Odpovedať
Profilova fotka
@audinak myslel som to ironicky, súhlasím s Vami, situácia je rovnaká, nový minister ohlásil zmenu Vodného zákona, ale starého psa novým kúskom nenaučí.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Nevedeli by ste prosím poradiť? Podľa zákona 442/2002 o ver. vodovodoch a kanalizáciách sa za verejnú kanalizáciu považuje aj: "verejnou kanalizáciou sa rozumie aj samostatná čistiareň odpadových vôd, ak plní funkciu čistenia odpadových vôd vo verejnom záujme a prívod odpadových vôd do tejto čistiarne sa zabezpečuje iným spôsobom ako stokovou sieťou najmä dovozom fekálnym vozidlom,“. Vodné a stočné má regulovanú cenu, kedže podľa zákona č. 250/2012 Z. z. o regulacii v sietovych odvetviach je medzi regulovanými činnosťami vymenované "odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou". Nemala by byť teda aj cena za cistenie odpadovych vod zo zump regulovaná? Je to niekoľko násobok ceny stočného plus náklady za odvoz fekálnym vozidlom, taže vždy je ekonomickejšie napojenie na VK, ak je vybudovaná, čo ale vo veľa obciach nie je.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od diskriminaciapk:

Nevedeli by ste prosím poradiť? Podľa zákona 442/…
@diskriminaciapk cena určite regulovaná je. Odpadová voda z domácností má znečistenie x, na to je stavaná čistiareň, na niektorých ČOV rovia odbery z fekálu pri práchode a po zmeraní povedia cenu, ale to je drahé a výsledky sú podobné, preto si nechajú schváliť cenu a tá je násobne vyššia . Návratnosť postavenia ČOV vidíte na grafe
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

@diskriminaciapk cena určite regulovaná je. Odpad…
@jan45 Viete co,obratili sme sa na URSO v tejto veci a odpovedali nam,ze tato cinnost nie je regulovana.Bratislavska vodarenska spolocnost BVS ma cennik pre regulovanu cinnost a tam polozky za odpadove vody zo zump nie su.Su vsak v inej casti cennika uvedene s cenou 3,96€/m3 za vyvoz na ČOV a 6,60€/m3 za vyvoz na KČS. Podla vsetkeho im tieto ceny URSO neschvaluje. Lenze je otazne,ci to robia spravne a ci to naozaj nema byt cena regulovana ako ste napisali.Dakujem za reakciu.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od diskriminaciapk:

@jan45 Viete co,obratili sme sa na URSO v tejto v…
@diskriminaciapk to zodpovedá mojim podkladonm zo Slovenska, len skracuje návratnosť postavenia KČOV.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?