Ležatá kanalizácia v základoch

Profilova fotka
Nenašla by sa tu dobrá duša čo by mi poradila ako spraviť čo najlepšie kanal v základoch ??? :-)
Odpovedať
Profilova fotka
tak najskôr podla projektovej dokumentácie
Odpovedať
Profilova fotka
@tomasino podľa okolitého terénu neviesť hlbšie ako 40 cm pod terénom na výstupe , čo najviac trasy orientovať smerom von z pôdorysu a ležaté potrubie mimo sdomu a nie krížom cez pôdorys. pri viac ako 3 tvárniciach viesť potrubie upevnené na základových stenáchaby pri vývode z budovy neboli hlboko, Výstupové trubky (stojaté) nezabetonovať ale oddilatovať od okolia PS.
Odpovedať
Profilova fotka
Neviest hlbšie ako 40 cm, veď to mi zamrzne v zime
Odpovedať
@tomasino co tam zamrzne? Ved to snad vyspadujes a nebude ti tam stat voda.
Odpovedať
Profilova fotka
nemám od toho projekt, ale čo mi rozpravali vodari tak : viedol by som kanal tak, že hlavné potrubie by šlo skrz dom v zakladoch a priemer potrubia by bol 125mm a spád 1,5cm na meter. Z neho by šli potom 4 odbočky 125/110/45 stupnov na ktore by som napojil: na prvu odbocku umyvadlo + pracku na druhá odbocku zachod na tretiu odbocku zachod + umyvadlo + vanu a na stvrtu odobcku kuchynu tam bude nejake umyvadlo + mycka a ešte vzadu by som chcel mat v tech. miestnosti umyvadlo mozno aj wc uvidim ako sa mi to vojde ale urcite aj ,,gulicku" a potom ešte by som vytiahol z popod domu pripravu pre letnu kuchynu. Na pozemku nieje kanalizacia takze to budem riesit zumpou. na zaciatku dome by bolo potrubie asi v metrovej hlbke a na konci za technickou nejakych 70 cm v zemi.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomasino
Odpovedať
@tomasino pozri si môj fotoblog. Viedol som to podobne. Inak guličky som dal do technickej, že pre istotu a zlý nápad. Každý mesiac som ju dolieval. Nakoniec som ju zablendoval. Kanalizácia ti nezamrzne, lebo za prvé tam nemá stáť voda a za druhé zo žumpy ide teplo.
Odpovedať
Profilova fotka
hej len mne ide o to že žumpa bude od domu cca 3 metre, dom ma 19 metre a ja ešte asi 4 metre od domu vzadu chcem do buducna nejaku dielnicku kde urcite umyvadlo budem mat s wckom, to máme 26metre potrubia, pri spáde cca 2cm na meter to robí 52cm, keby som vpredu dal vyvod z domu do žumpy len 40 cm pod teren tak vzadu by uz mi šla kanalizacia na povrchu, preto to chcem hlbsie dat aby mi vysiel spad. takze povedzme vyvody z tej hlavnej trasi budu cca 1,5 stúpať z potrubia nad deku.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomasino na to umyvadlo a práčku načo odbočka fi110?
Odpovedať
Profilova fotka
no tak mensiu PVC priemer som nevidel ako uz hore sa to zredukuje na 50 tku ale v zemi 110 bude ?
Odpovedať
To dhle potrubie by som viedol zvonku vedla domu a do neho iba odbocky z domu.
Odpovedať
Profilova fotka
neviem to tahat mimo zaklad lebo po lavej strane je 65cm od domu je plot a aj na lavej strane bude zumpa vpredu a zase vsetko tahat cez dom na pravu stranu tak to viac potrubia bude v zemi jak to hlavne potrubie 125kove.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Nezabudni na odvetranie kanalizácie.Ja mám doma 4 guličky už tretí rok a nemusím ich zalievať-majú suchú aj vodnú zápachovú uzáveru. https://www.alcaplast.sk/sk/podlahove... Švagor tiež nechcel guličku do kúpelne-cez vikend keď boli na lyžovačke im praskol ventil pod umyvadlom-voda išla do guličky...
Odpovedať
Profilova fotka
Odvetranie sa ale už robí v dome potom nie? A vytiahne sa na strechu
Odpovedať
Odvetranie sa robí už v dome ale treba spraviť predprípravu a vytiahne sa až na strechu.Priemer by sa nemal redukovať.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
ahojte, mam otazku ohladne vyvedenia kanalizacie z domu. pri zalievani pasov sa nam jedna kanalizacna rura skrizila a miesto do ulice smeruje do zahrady, takze bude problem napojit ju spravne. mame tieto moznosti: 1) odkopat zakladovy pas a nanovo osadit (neskutocne kamene mame na pozemku) 2) objednat jadrove vrtanie a prevrtat zakladovy pas pod prudkym sklonom (uz boli na obhliadke) 3) kedze este nie su DT ulozene, tak viest kanalizacnu ruru cez DT (budu len 2 rady a zateplene XPS) ktore riesenie je najlepsie? pri tretej moznosti mam obavy, ci nebude prilis vysoko.
Odpovedať
Profilova fotka
3 bez problémov
Odpovedať
Profilova fotka
dal by som option3. pre istotu dat chranicku z PVC rury o 1 rad vacsej (ak mas kanalizaciu 125, dat 160ku) a dieru vyplnit studnicnou penou. ako vraji @jan45, nie je potrebne ist s kanalizaciou zbytocne hlboko, lebo sa sama vyhrieva (aj v zime). Ja mam vedenu kanalizaciu popri dome (rekonstrukcia starej barabizne), 2 vstupy do domu v hlbke max 50cm s klapkami a za 10 rokov to nerobi problem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Postupoval niekto presne podľa návodu na montáž? ide mi o "Povytiahnutie potrubia "o 3mm na meter potrubia, kvôli dilatácii.
Odpovedať
Profilova fotka
@vodnik1852 je to myslené dobre, PVC aj HDPE majú veľkú rozťažnosť, ale potláča to jednu z predností potrubia - hladký prechod vody v hrdle. V zemi sa to nezohreje .
Odpovedať
Profilova fotka
@vodnik1852 - v zemi je stabilnych 5-10C, takze tie dilatacne zmeny nie su nejake skokove. Navyse, ak tie rurky das aj do obsypu ako hovori norma, tak maximalne co sa stane je ze sa ti s priamky urobi mierna krutenica. Ale nikto ti nezakazuje PVC rurky pri kanalizacii nezasuvat az po koniec, ako to robi 99% majstrov, ale na konci nechat 0.5-1cm na dilataciu. Fungovat to bude aj tak.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?