Kanalizácia v dome - čistiaci otvor

28. feb 2021140

Ahojte, dom je široký 19 m a po celej šírke tých 19m ide kanalizačná odpadova rúra s potrebnými vyusteniami. Nie je potrebne na takú sirku domu spraviť nejaký čistiaci otvor v dome v kanalizácií, keby sa niečo niekedy upchalo? Niekde v spajzi, v komore, je cca v strede domu. Ci je to blbosť? A stačí až vonku spraviť?

 • @natalka191  tak rozhodne určite ano, najlepšie v dome aby sa pri "revízi" hovnotrubky prejavil príjemný odor v interiérových priestoroch. Samozrejme, že revízna šachta by mala byť k dispozícii - minimálne pre vlastné dobro v prípade "vyššej prevádzky".

  Určite by som niečo takéto nerobil v interiéri, ale vonku. Dajú sa kúpiť jednoduché šachty aj s poklomi, a sú celkom nenápadné. Sú určené pre exteriér.

 • @natalka191  prvá chyba je, že kanalizácia ide popod dom a nie vedľa neho. Na stúpacie potrubia sa dávajú čistiace kusy.

 • @dominik_galaba
  Aha, takže vo vnútri domu je to blbosť? Vonku naisto chceme dať, len sme rozmýšľali, či by nebolo dobre ju mat aj niekde v dome, keby niečo, pri takej dĺžke. Samozrejme, že by to bolo dobre utesnene.

 • Sponzor fóra
 • @natalka191  Ja som mal na kazdej stupacke projektovany cistiaci kus. Ale mam suteren a stupacky su tam, takze s tym nemam problem. Pri jednopodlaznom dome moze byt vacsia vyzva to niekde skryt, ale urcite by som dal. Robia sa vsetky priemery, od 50 do 110.

  https://www.google.com/search?q=%C4%8Distiaci+kus+110

 • @jan45

  Tu je len taky ručný nákres, tak ako by ste to riešili vy? Nam začína odpadová rúra na ľavej strane v kúpeľni a prechádza rovno tých 19m cez celý dom vonku ku zumpe.

 • @jan45

  Alebo by bolo rozumnejšie s tými odpadmi z kúpeľni na ľavej strane ísť rovno von a obísť celý dom ku zumpe?

 • @zefe

  Zabudla som do toho nákresu zakresliť ešte komoru, je pri kuchyni. No ten čistiaci kus by mohol byť aj v tej garázi veľkej. Odpadová rúra by začínala v kúpelni a išla by cca 12m, potom by bol cistiaci kus a potom 7 metrov by šla cez garáž, vonku by bola ešte šachta a tak žumpa. Bolo by to tak rozumne?
  Ak by sme vyviedli ten čistiaci kus hore cez podlahu v garázi, na vrch rúry by sa dala zátka s gumičkou a zboku by bol srubovaci otvor, bolo by to v poriadku? Nemohol by smrad z rúr ťahať do garaze?

 • @natalka191  Cistiaci kus sa dava na stupacku - zvisle potrubie. A hlavne by mal byt na najvzialenejsej stupacke, ak to ma mat vyznam = v poslednej kupelni.
   Pokial vyvediete niekde stupacku specialne kvoli tomu a zaslepite, tak zalezi, ci to bude v stene alebo mimo. Ak mimo steny, cistiaci kus tam moc zmysel nema, kedze sa da dat dole zaslepka a riesit.... Zaslepka je vzduchotesna. Kazdopadne dost divoke riesenie.

  Ale nie som projektant TZB, nerad by som dalej radil v oblasti, v ktorej nie som profik.

 • @natalka191  je to prizemny, ci poschodovy dom?. novostavba, ci existujuci?

 • Majú vôbec tie čistiace otvory v dome zmysel? V robote sa nám upchala kanalizácia po 20r. Prišli chlapi odmontovali sifón a cez 50mm rúru tam napchali 30m hadice. Keď som sa pýtal tak že ak tam nie sú 90st kolená tak že prepchaju všetko

 • @zefe  pisete tak ako som sa v praxi s cistiacim kusom stretaval. Davalo sa to na supacky a hlavne na najvzdialenajsiu. Bungalov vobec a to sme pracovali pte najvadsiu stavebnu firmu v CZ. Ked som sa pytal ci to niekto pouzil tak vobec nevedeli o pripade kedy nieco taketo bolo potrebne.

 • @natalka191  ak je to bungalov alebo proste jednopodlažný dom, tak nevidím dôvod pchať niekde nejaké kontrolné trubky.

 • @mgx

  Je to novostavba, bungalov. Tiež by sme do domu nechceli dávať čistiaci otvor, ak nemusí byť. Umiestnime vonku reviznu šachtu a potom to prepojíme zo zumpou.

  Ďakujem za toľko reakcií. Ešte by som sa spýtala vás, ako by ste vy ťahali tu kanalizáciu do žumpy. Po celej šírke 19m domu, alebo z tej ľavej kúpeľni ísť priamo von cez základ a obísť celý dom s terasou a spojiť to s tou druhou rúrou pred zumpou?

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém