Inteligentne osvetlenie + Home Assistant

Ahojte, v byte mam rozbehanu inteligentnu domacnost cez Home Assistant. Teraz riesime projekt pre RD a prave spekulujem ako poriesit osvetlenie aby to islo ovladat aj cez Home Assistant. Nepotrebujem robit doma ziadne diskoteky takze ziadne farby meniace svetla ani ine prkotiny, v kazdej izbe chcem vediet vypnut a zapnut svetlo a nastavit intenzitu cez stmievac. Existuju rozne bezdrotove systemy osvetlenia ktore to zvladaju v pohode (Philips Hue, Legrand Valena Life, ...) lenze ja by som to mal rad poriesene po kabli (ked uz idem stavat tak nie je problem potahat kable kam treba, navyse som vystudovany elektrotechnik aj programator takze to nebude problem spravit svojpomocne). Predstavujem si to tak ze v rozvadzacej skrinke bude aktor - stmievac ktory bude mozne ovladat cez vypinace v izbach aj nejakym sposobom aj cez Home Assistant. Mate to niekto takto rozbehane alebo vsetci pouzivate len bezdrotove zariadenia s Home Assistant?
Odpovedať
Profilova fotka
Najlepšie riešenie je podľa mňa TapHome. Stmievanie priamo 12V; 24V, 230V cez triac, Dali, DMX, majú HW pre každý spôsob
Odpovedať
Ja by som mal prave zaujem len o stmievaci modul, nie o komplet riesenie "na kluc".
Odpovedať
Profilova fotka
@smartcomfort najlepsie riesenie je to ktore predavate..... Ale skorej by malo byt sadnut si a prejst si co od systemu ocakava a ako ho chce okrem home asistenta ovladat a ci ho vobec chce ovladat alebo si ma zit sam ... @nameless_one nad home asistentom som uvazoval a zavrhol som uz len prejedno ak mas doma viacej zariadeni a povies ok google close sun blinds tak telefon hlada co to chcem zarovena home asistent zatvara zaluzie a kedze ma pocul aj vo vedlajsej miestnosti tak to robi aj tam aj ked som to nechcel... A kolko vlastne tych asistentov musism mat ked mam viacej miestnosti...
Odpovedať
Profilova fotka
@sappa Nepredavam. Som elektrikar a instalater. Moduly pre stmievanie predava priamo vyrobca TapHome
Odpovedať
Profilova fotka
@nameless_one ak to chces len bastlit tak skus pohladat hass-dmx for home asistant a vsetky svetla by si potom ovladal cez dmx a jednotlive okruhy by si napojil v rozvadzaci na dmx moduly tie sa daju najst 12,24,230V
Odpovedať
@smartcomfort skusim sa na nich nakontaktovat, lebo na webe maju len ze ponukaju komplet riesenie na kluc.
Odpovedať
@sappa dik pozriem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@nameless_one Taktiež ma zaújma takéto rišenie, aj keď nemusí byť stmiavač. Chcem aby vypínač na svetlo fungovat samostatne a aj cez Home assistant (Alexa). Wi-Fi sonoff a dotykový vypinač na Wi-Fi funguje na 98% (občas nezopne),ale keby dám 40 wifi zariadeni na siet,tak tomu začne dr*ať. Ako si to vyriešil? Tento rok chcem ťahať káble..
Odpovedať
Profilova fotka
Neviem ci to je to co hladate, ale tu je krasny zoznam 🙂 Zalezi ci hladate riesenie na Wifi https://templates.blakadder.com/switc... alebo Zigbee https://zigbee.blakadder.com/switches...
Odpovedať
@smartcomfort firma TapHome nepredáva nič. Nezavádzajte tu. Taphome predáva svoje výrobky cez inštalačných partnerov. Koncový zákazník si od nich nemôže kúpiť nič. @nameless_one je mnoho dobrých systémov TapHome je slovenský výrobok, ale zatiaľ nemajú veľmi dizajnove ovládacie moduly. Vypínače resp. tlačítka používate aké si vyberiete a následne dávate modul do krabice (pripadne architektúra hviezda idete káblom na modul v rozvádzači). A potom ma TapHome veľmi pekne 5 (resp. 6) tlačítko. No nie každému vyhovuje mat jeden vypínač na celú izbu a ovládať dotykom hore a dole v 6tich zónach. No dizajnovo je veľmi pekne. Potom máte aj iné riešenia napr abb free@home, loxone, fibaro (wireless ale už majú aj káblové ovládanie horúca novinka). Treba si vybrať, všetko má svoje plusy aj mínusy
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Rád by som nadviazal na túto tému resp. či ste niečo vybrali ? Mám naťahané káble aj zavedené vypínače na svetlo ale rád by som dané svetlá ovládal aj bezdrátovo. (pomocou apple homepod cez telefon/ tablet). Viete mi poradiť nejaké riešenie ? Ďakujem
Odpovedať
@jakubach https://www.alza.sk/moes-hidden-wifi-... Je to modul do inštalačnej krabice pod vypínač. Čiže svetlo budeš ovládať aj vypínačom a aj s mobilom cez wifi .
Odpovedať
Článok sa načítava...
https://www.alza.sk/moes-hidden-wifi-... Tento modul má wifi a tiež aj RF 433mhz . Takže ho vieš ovládať diaľkovým ovládačom alebo bezdrôtovým vypínačom nalepeným na stene Sú rôzne značky : moes , sonoff , shelly
Odpovedať
@jakubach ten Apple je podmienka? Je mnoho Smart Home systémov ktoré sú bezdrôtové. Osobne by som do cloudoveho riešenia (bez centrály) nešiel. Mne sa páči FIBARO ale atom homey. Obe pracujú ako zwave centrály a vedia integrovať aj iné tretostranove zariadenia. Do krabičiek sa dávajú miniatúrne moduly (určite menšie ako sonoff alebo shelly). A dôležité je povedať čo je inteligentné svietenie či je to teda len zapnúť vypnúť alebo aj automatické zapínanie vypínanie alebo stmievanie a nastavovanie rôznych scén atď. Ak ide len o zapnúť vypnúť tak sú aj priamo svietidlá ktoré sa dajú ovládať cez wifi a mobil ale to nie je inteligentné svietenie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?