Aká podlaha ? (Skúsenosti)

Profilova fotka
Ahojte strechári 🙂 Momentálne staviame dom a riešime dilemu ohľadne podlahy. V dome bude podlahové vykurovanie na celom prízemí. Neviem sa však rozhodnúť pre podlahu. Najradšej by som to mal jednotné a ucelené pretože priestor medzi obývačkou, kuchyňou a chodbou bude otvorený, tak mi napadlo, že by sa tam hodila keramická dlažba. Moja polovička však nesúhlasí, vraj to bude v lete studené. Máte s tým niekto skúsenosti ? Alternatíva by bola aj kvalitná laminátová podlaha, ale viem, že je tam vyššia obstarávacia cena. Polovička navrhla do obývačky a kuchyne marmoleum, ale tam je otázna trvácnosť. Alternatíva by bol aj vinyl, ale skôr by som bol za niečo ekologické a "zdravšie" Ďakujem za vaše rady, múdrosti a skúsenosti 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Existuje aj drevená podlaha určená na podlahové kúrenie. Marmoleum je super, teplé, príjemné na nohu, perfektná údržba, máme ho v kúpeľni, ale do kuchyne by som sa ho bála dať. Dlažba bude naozaj studená, ak ste na to hákliví, tak by som to nedávala. My sme mali úplne rovnakú dilemu asi tak rok dozadu, nakoniec sme zrušili podlahové kúrenie 😄
Odpovedať
My sme davali tento rok kompozitnu podlahu
Odpovedať
@elbarto môžete dať aj kompozit, my sme ho dávali na dlažbu, lebo bola veľmi studená a tvrdá.
Odpovedať
Keramická dlažba je v lete chladnejšie. Ak nosíte šľapky, tak je to jedno ak nie ako ja, tak mne to vadí. Drevo je fakt super, do domu sme sa dlho rozhodovali, ale je to náročnejšie na údržbu a do kuchyne sa moc nehodí. Pracuje sa tam s rôznymi saponatmi a stačí kvapka na zem a dostane sa do do dreva. To nám spominal jeden pán, čo ma drevo doma. Obecne, keď sme boli pozerať drevene podlahy, tak od dreva v kuchyni nás odhovarali. Drevo je možné dať na podlahovku, väčšinou to je viacvrstvova drevená podlaha v hrúbke okolo 15mm. Väčšinou to majú priamo uvedené, že to je na podlahové. Lepšie, ale aj drahšie je kartacocane Drevo, pretože je zbavené mäkkých časti a teda je aj odolnejšie. Ďalšia možnosť je vinyl, lepeny, to mame na byte + dlažba v kúpeľni. Je tam fakt cítiť rozdiel keď človek stoji na vinyle a dĺžke. Proste vinyl je teplejší. Je univerzalnejsi ma, dobru odolnosť. Je ideálne na podlahové topenie. Marmoleum je prírodné a mäkšie ako vinyl, ale je aj menej odolný. Nie som si istý, ale väčšinou sa predáva v 2m šírke a v nejakej dĺžke. Ďalšia možnosť je rigidny vinyl. Toto mame naplánované do domu, presnejšie lepeny. V zádverie dlažba, kvôli odolnosti. Ale možno dáme aj tam vinyl. Skus premyslieť aj ďalšie veci, že kde všade bude, ktorá podlaha, ake budete mat listy medzi stenou a podlahou, dajú sa spraviť skryte soklove listy napr dorsis. Skus to zobrať celkovo, zamyslieť sa na podlahou, soklovymi listami, ako budete chcieť riešiť prechody medzi materiálmi. Dôležitý faktor pri vybere môže byt tiez tvar materiálu na podlahu. Niekto nechce štvorce a podobne. Tiež sa zamysli nad sparami medzi jednotlivými castami podlahy, každý materiál to ma trochu inak.
Odpovedať
My sme dali kompozit. "Studena" podlaha je v preklade podlaha kt najlepsie vodi teplo. Vsetko v miestnosti ma rovnaku teplotu (ak si dobre pamatam zo zakladky). Je to skor vec vkusu, alebo praktickosti. Teraz ale viem isto, ze uz by som nedaval podlahu s nejakou 3D povrchovou strukturou. Je to pekne a imituje to ozajstne drevo/kamen, ale tolko prachu co sa v tom drzi..
Odpovedať
@elbarto Čo je na vinyle "nezdravé"? My máme vinyl v celom dome, okrem kúpeľne, WC, zádveria a technickej miestnosti. Máme podlahové kúrenie, vinyl je teplý aj v zime, keď sa kúri, aj v lete, keď sa chodí po ňom na boso. Dlažba je v lete studená na bosé nohy, ale v uvedených miestnostiach má svoje opodstatnenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 máte pravdu, moderný vinyl nebude zdraviu škodlivý 🙂 (pokiaľ nezačne horieť 😄)
Odpovedať
@elbarto Mňa skôr zaujala veta: V dome bude podlahové vykurovanie na celom prízemí. Pozerám do profilu, že bude aj poschodie, tak dúfam že aj tam bude podlahovka a nie radiátory...
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 áno aj tam bude podlahovka. Momentálne sa venujem tomu prízemiu, keďže ten priestor bude viacmenej otvorený a snažím sa to nejako zjednotiť
Odpovedať
Brat dal okrem WC a kúpelne všade vinyl, pod tým podlahovka (na schody drevo). Býva druhý rok, pod Tatrami, a zatiaľ si chváli...
Odpovedať
Dobrý deň, chcela by som sa pridať do vašej debaty o podlahe. Tiež riešime čo dať, keďže tiež mame podlahové kúrenie. Prvotne sme chceli leštenú betónovú podlahu ale bolo nám povedané že na Slovensku je s tým problém lebo nevedia urobiť taký jemný betón (naša inšpirácia prameni zo záhradných stavieb). Tak sme uvažovali aj nad mikrocementovou a vinylom. Lenže ja chcem čo najmenej spar a chcem aby to bolo čo najviac jednoliate. Čo by ste poradili?
Odpovedať
@simona2218 Ak nemáš hlboko do vrecka a nie je ti ľúto dať niekoľko násobne viac za podlahu, tak si daj liatu epoxydovú podlahu. Tam nemáš špáry a dekor môžeš mať aký si len zmyslíš. https://www.stavebnictvoabyvanie.sk/b... https://dizajnovepodlahy.sk/kategoria...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@chrobak7 tak v tejto dobe ma asi každý hlboko ale nie vždy sa oplatí šetriť. Sú veci ktoré treba spraviť kvalitne nakoľko to nie je na pár rokov a ja sa budem nato denne pozerať. Epoxidové podlahy sú zbytočne predražene, preto sme chceli betónovú. Ale slovaci ešte očividne nevidia zmysel v obyčajnom betóne, ktorý tam aj tak ide ale v tomto prípade to berú firmy (aspoň s ktorými sme sa my rozprávali) akoby v tom bolo zlato.
Odpovedať
@simona2218 mám celoplošne nalepený vinyl, úplne všade, aj wc, aj kúpeľňa, iba v sprcháči 3 ks dlažby. Je to jednoliate, špáry nie sú, už sa mi vyliala voda mnohokrát a nič sa nedeje. Vzory jednotlivých lamiel pokračujú do všetkých miestností.
Odpovedať
Profilova fotka
@elbarto Dobrý deň, odporúčame kompozitnú podlahu na SPC nosnej doske, ktorá je teplá a je aj vhodná na podlahové kúrenie. Ak potrebujete spojiť viac miestností, odporúčame podlahu lepiť.
Odpovedať
@dedo758 a prečo nie dole podlahovka a hore radiátory?
Odpovedať
Profilova fotka
@elbarto ahoj, a ake podlahove vykurovanie planujes? Mne tiez studenost dlazby vadi, aj v lete, nechcela by som ani zadarmo a nerob si iluzie ze dlazba bude pri kureni tepla.
Odpovedať
Profilova fotka
Mam drevenu a je to ta najlepsia vec co som na dome spravil. Je prijemna kvalitna krasna a kazdy kto ma doma laminat alebo dlazbu a pride na navstevu tak hned si vsima podlahu a pyta sa na nu. A kazdemu sa velmi pozdava…
Odpovedať
@tabitka337 A prečo áno... 🙂 Radiátory zaberajú miesto pod oknami, vodu do nich treba ohrievať na vyššiu teplotu, práši sa na ne, potrebuješ zložitejšie (a teda aj drahšie) vybavenie "kotolne" Pri kondenzačnom kotli ti niekedy viac ako samotný kotol netreba. Netreba zmiešavaciu čerpadlovú skupinu, kotol si stráži teplotu sám. Stačí rozdeľovač okruhov podlahovky hore, druhý dolu a kúriš...
Odpovedať
@dedo758 Ja nechápem, kde sa v Slovákoch berie tá láska k radiátorom... Pri nejakej reko kde výšky nepustia sa to ešte d privretým okom dá pochopiť. Ale trepať tie haraburdy do novostavieb je zvláštny druh fetišu 😂
Odpovedať
@kejsix @dedo758 alebo je to len jednoduchšie spraviť a celková kalkulácia drahého materiálu do drevenej podlahy kvôli podlahovému kúreniu, vyšiel lacnejšie ten zmiesavač.. aj sme mysleli že už aj hore podlahovému dáme.. ale nakoniec pozitíva radiátorov prevážili. A druhá vec.. že v zime aj mokré ponožky alebo rukavice treba dakde vysušiť 😉
Odpovedať
@tabitka337 nepoužíva sa na sušenie vecí sušiak na prádlo, prípadne sušička?
Odpovedať
@dedo758 veľakrát aj kúrenári by mali presvedčiť zákazníka, že radiátory sú v kombinácii s podlahovkou nahovno. Podľa projektovej dokumentácie môjho domu mám všade podlahovku, no v garáži a takej letnej izbe mali byť radiátory. Keď prišiel kúrenár na obhliadku, argumentoval presne tak, ako si vyššie uvádzal po technickej stránke. Aj finančne vysvetlil, že jeden radiátor stojí rovnako ako cca 90 m rúrok v tej dobe. Takže mám všade podlahovku a spokojný som nadmieru.
Odpovedať
@raphael42 nehovorím o sušeni veci.. ale o ponožkách alebo rukaviciach ktoré po pár hodinách potrebujem mať zasa suché, lebo deti idú znova von 😉 A niekto ani sušičku nemusí mať.. áno, inak všetko skúsim na sušiaky alebo na hambalku nad pecou 😆 Máme akumulačné nádrž ku sporáku na tuhé palivo a ten zmiešavacie oný stal podstatne menej ako by trebalo nejaký zvláštny materiál do podlahovky.. máme drevodom a na strope nieje betón ako v podlahe dole. Ale len tatranský profil.. na túto zostavu sa ťažko dáva podlahovka. MM to konzultoval aj s odborníkmi čo drevodomy stavajú.. A ten čo bude zapájať kotol to vie urobiť aj takto ako máme my, tak bude snáď všetko ok 😉 Každý nech si urobí ako mu najviac vyhovuje a na čo má možnosti 😉
Odpovedať
@elbarto my máme minerálny kompozit a je to super.
Odpovedať
@kejsix Ale brat, a hlavne švagriná, si aj tie radiátory vydobili. Presne na ten argument, "kde sa budú sušiť utierky, v zime mokré bundy a rukavice". Tak majú aj podlahovku, aj v každej izbe pripravený rozvod na radiátory - a v kuchyni je radiátor aj osadený. Ale dva okruhy som aj tak musel pri kotli urobiť, lebo rekonštruovali iba poschodie (tam je tá kombinácia) a prízemie až časom, lebo tam ešte stará mama býva; no nejde všetko naraz... 🙂
Odpovedať
@tabitka337 Tak iste, keby som nepostavil dom ale drevenicu, vidim to inak.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?