Pelety na udenie

Profilova fotka
Dobrý deň. Nepoznáte niekoho kto vyrába a predáva "Čerešňové pelety" poprípade "Pelety z Pecanového orechu, na údenie?
Odpovedať
my sme udili na suchom bukovom reze a polienkach
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem za informáciu. No ja som si už zvykol, že s necelým kilom peliet v maličkom zásobníku vyúdim naraz 10 kg klobás. Takže pre mňa sú tieto pelety to najlepšie a najbezstarostnejšie údenie. Ale aj tak ďakujem za radu. Tiež som to skúšal, no pelety sú pelety.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@virnik27 Podobne ako "vrajmantakovi" aj Tebe ďakujem za informáciu. Ale u týchto už nenakupujem, sú moc drahí. To na udim.sk sú lacnejšie a naviac sa s tým pánom osobne poznám, takže mi dá ešte aj zľavu ak zoberiem trebárs celý 9 kg sáček. Ale aj tak vďaka.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@stevig ahoj,vieš mi prosím napísať ako dlho treba údiť len na peletkách,lebo ide vlastne o studené údenie a prejde dym do vnútra klobás v pohode ? je to dostačujúce údenie? ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj. Za prvé prajem krásne Vianoce a v Novom roku veľa šťastia a úspechov. A za druhé, k údeniu. Ja robievam čabajku a udím ju tak, že asi na pol hodiny pred údením rozohrejem údiareň, aby sa vysušila. Inak by boli klobásky horké. No a po pol hodine zapálim zásobník s peletami ( ja som si ho urobil sám 25x30 cm, po tri rady), ktoré potom horia, pri plnom naložení, asi 15 hodín. Takto to urobím dva krát, teda cca 30 hodín a klobásky sú parádné. Myslím, že tých 30 hodín je akurát. Potom by sa už len vysúšali a to nemám rád. Nechám ich asi 10-14 dní vyvetrať a potom ich zavakuujem a dám do mraziaku. Vydržia dovtedy pokiaľ sa nezjedia, teda aj tri štvrte roka. No ale to je málo kedy, lebo prídu deti a tie len tie chcú, takže tak. Inak údim na peletách z Pekanového orecha, tie sú najlepšie. Nezapáchajú a krásne dymia. AK by si ešte niečo potreboval, napíš, rád odpoviem.
Odpovedať
@hora111 tiež udievam studeným dymom z bukového dreva musí len tlieť, ide len dlho veľa dymu bez plameňa, musí sa udiť dlhšie oproti horúcemu , no je to trvácnejšie, klobasky pri chlade na povale mi vydržia i 2-3 mesiace , udím tak i slaninu i mäso po nasolení,no teraz je stále teplo tak po vyvetraní po týždni do mraziaka
Odpovedať
Profilova fotka
@hora111 Ak by si chcel vedieť ako vyzerá ten zásobník na pelety tu je obrázok.
Odpovedať
@stevig @duzu ďakujem -mám väčší originál zásobník a ešte som si jeden urobil zo sitka,čo mi poradil jamk1 (ten dymí 6hod.) -ja údim drevo+piliny,len to je náročné na kontrolu a čas,jasné že vyhriata a vysušená búdka takto naplniť zásobník suchými pilinami na 8-9 hodín pokoj,len práve mne sa zdá dosť málo dymu pri údení a preto sa pýtam,či to naozaj postačuje v menšej udiarni (120x50x50),to som neskúšal a radšej sa opýtam niekoho,kto to robil,aby mi zbytočne bezvýznamne nevyseli klobásy na paliciach -také údenie som preferoval cez noc,aby som urýchlil údenie,ale ráno je skondenzovaná para vo vnútri udiarni,vplyvom rozdielných teplôt v mrazoch a aj tak opäť zakladám oheň a najprv vysušujem nanovo -k tým peletám 5,50 za kg je prehnaná cena za zlisované drevo,myslím,že podobný výsledok dosiahnem aj mojimi jemnými pilinami,ale jeden pekanový balík si kúpim na skúšku (snáď bude dosť?)
Odpovedať
Profilova fotka
Ja mám tiež drevenú udiareň 150x80x80 na betónových šalovačkách a tiež preferujem údenie cez noc. K tomu mám ešte spustený elektrický ohrev, ktorý si nastavím na 20 stupňov a údenie prebieha bez problémov. A toho dymu z tých peliet je skutočne nadostač. Tie keď sa poriadne rozdymia, čo je asi tak po piatich minútach, tak potom krásne dymia celú noc a elektrika zároveň vysušuje pelety a udržiava teplotu na 20 stupňoch, takže žiadna skondenzovaná para. Cez deň to potom nechám vyvetrať a na noc to pustím znova a ráno je to všetko hotové.
Odpovedať
@stevig @duzu Dnes som to vyskúšal s peletami (čerešňa) a aj napriek stevigogovmu presvedčeniu som stále neveril,že to bude dostatočne vyúdené. Bolo. Aj ten čas 30 hodín sedí ako dostatočný (išiel som vkuse),super takého údenia je fakt,že žiadna kontrola teploty,prikladania,len naložiť a 7-8 hodín čakať na ďalšie nasypanie peletiek. Chuť klobás porovnateľná s predošlým spôsobom,ale s minimom straty času okolo udiarne. Búdu som vyhrial klasicky s rúrou,osušil klobásy asi 1/2 hodiny na 50-60*,ohnisko zrušil a už len údil originálnym vyvíjačom dymu + spomínaným sitkom ako ďalšou nahrážkou originálneho roštu. Ešte jedno pozitívum,že povrch črievka nebolo nakyslé v prvých hodinách údenia,čo som musel odtraňovať ponorením do teplej vody a osušením klobás,bez dechtovania. Po fórach človek natrafí na množstvo protichodných názorov,rôznych postupov a skúša na vlastných nezdaroch.Už aj klobásy som teraz robil inak,jeden deň zmes,druhý deň do čriev a rovno údiť,žiadne dlhé nezmyselné skladovania a samopresviedčania,že zmes ešte v črevách vyzreje chuťou.To som dostal rozum od mäsiara,že ľudia len predlžujú podľa tradícii nutný čas preležania nakoreneného mäsa buď v mise alebo črevách.Môžem potvrdiť,že to je pravda a chute sú vyniknuté (soľ,cesnak,paprika). Takže u menších udiarní na 5-10kg výrobkov je peletové údenie fajn. Stevig vďaka,ešte napíšem,že nemám špirálu na ohrev a teplota sa aj tak držala pri tlení tých dvoch zdrojov dymu na 30-35*.
Odpovedať
Profilova fotka
@hora111 Som rád. že sa Ti podarilo dobre vyúdiť s peletami. Ja takto údim už 2 roky a nikdy som nemal problém s klobáskami. Naopak vždy boli krásne vyudené do červena, pekne napnuté a nie zošúverené ako keď ich údiš horúcim dymom. Ešte čo sa týka toho zrenia klobás. Ja to robím tak, že jeden deň mäso pokrájam na malé kocky, osolím, pridám rascu, okorením červenou paprikou a cesnakom.Poriadne vymiešam, aby sa chute spojili a dám na 24 hodín do chladničky odležať. Na druhý deň masu zomeliem, premiešam a hneď plním do čriev. Po naplnení ich zavesím do komory na 24 hodín, ale nie k vôli rozležaniu chutí, ale k vôli tomu aby riadne oschli a zbavili sa prebytočnej vody. Takto ich potom vložím do tej predom vyhriatej a vysušenej udiarne. Samozrejme pred tým ju vyvetrám, aby som znížil teplotu na 20 stupňov a údim tých 30 hodín. Inak máš pravdu, že od toho tlenia peliet sa tá teplota drží pekne na teplote studeného údenia. Ale to elektrické vyhrievanie je pre istotu, aby sa, ako v týchto dňoch, nedostala teplota na 0 alebo blízo k nule. Niektorí síce píšu, že nie je zlé keď klobásky prejdú mrazom, ale to je zasa vec názoru. Ako som písal, ja mám rád klobásky pekne vyšponované a krásne červené. Po údení, ako som písal pred tým, ich zavesím zase na 10 -14 dní do komory a potom ich vakuujem a dám do mraziaku. Myslím, že takéto údenie je aspoň pre mňa, a ako vidím už aj pre Teba, ďaleko pohodlnejšie, ako chodiť celú noc a kontrolovať, dokladať a strachovať sa, či mi ti náhodou nevzbĺkne alebo nezhorí. Ak by si mal aj Ty ešte nejaké poznatky alebo skúsenosť, kľudne napíš, rád sa k niečomu novému priučím.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@stevig A dokurujete elektrinou, alebo tie peletky stačia na udržanie cca 20-30 stupňov?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@henry1 dokurujem. Dymbox nespraví 30°C.
Odpovedať
@megdesign Aha. Ďakujem. Ja som začiatočník a udiareň mám malú. 50x50x50cm. Nebol som si istí či to stačí.
Odpovedať
Profilova fotka
@henry1 Len pred tým samotným údením, ako píše hora111, musíte udiareň riadne vyhriať aspoň pól až tri štvrte hodiny pri 50-60 stupňoch aby sa vysušila a toto zásobník na pelety nedokáže. To isté musíte urobiť s klobáskami, vysušiť ich, zbaviť na povrchu vlhkosti. Preto tam ja mám ešte elektrickú špirálu, ktorá toto urobí. Ak by ste to neurobil, klobásky by mohli byť na povrchu zadehtované alebo by skysli. Toto bola moja neblahá skúsenosť, keď som s údením začínal a udiareň riadne nevysušil. Prajem veľa úspechov pri údení.
Odpovedať
Profilova fotka
Tak si len predstavte, že si doma niečo vyrobíte, používate to a po niekoľkých rokoch čírou náhodou zistíte, že tento Váš výrobok predáva niekto úplne iný a Vy o tom ani neviete. Schválne si prezrite ponuku tohoto eshopu : https://shop73002.carlsplace.org/cont... a porovnajte s týmto, čo som ja zverejnil tu na tomto fóre 26.12.2019 : http://www.modrastrecha.sk/forum/hlad..., keď som si dopisoval s mojim priateľom. Až do teraz som si myslel, že podvody sa robia rafinovane. Ale ako vidno realita dnešnej doby je úplne iná. Preto chcem varovať každého, kto nakupuje cez internet, nech si riadne preverí predajcu aby neskôr toho neľutoval. Vážne toto je vrchol hnusu.
Odpovedať
@stevig Ten shop je blacklistnuty a zavirovany. Najskôr je to asi dajaky fake, takže vobec sa nestresuj 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?