Ktoré odrody ovocných stromov vybrať?

Profilova fotka
Dobrý deň, napadlo ma prísť opýtať sa sem, keďže je toho kopec a ja vôbec netuším ktorú odrodu vybrať.Planujeme zasadit si stromčeky ovocné jabloň a broskyňa, ak viete o overenej odrode kde sú plody sladké, šťavnaté rada si nechám poradiť, plus hľadám maliny. Manžel by chcel lesné, je možné niekde kúpiť sadenice lesných malín, ak áno tiež poprosím info. Kontakt. Ďakujem veľmi pekne😊♥️
Odpovedať
Ak môžem k téme otázku - maliny a podobne ovocné kríky sa sadia na jeseň ? A k téme rada, mamina má z lidla, maliny, sadila minulý rok no už neviem či jar/jeseň...a tento rok už boli prvé plody 🙂 pekne sa rozrástli
Odpovedať
@morandia odrodu najlepšie len tú ktorej sa v danej oblasti najlepšie darí,lebo kúpiš svoju vysnívanú a už na jar problém kde je mráz ked kvitne, lesné maliny sú opravdu lesné len z lesa ale teba posadiť na správny pozemok, čo najbližšie k tvojej záhrade slnečný po celý deň a veľa vlahy, ten čo rastie v nadmorskej výške cez 800m je nevhodný na 200 m, tak isto opačne, rozmnožuje sa i s malín alebo nové korene pri staršom, rodí až druhý rok ,
Odpovedať
@morandia v prvom rade jablone potrebuješ dve odrody, ktoré sa navzájom opeluju. Ktorá odroda je najlepšia závisí od vašich preferencii. Chcete jablká letné, jesenné alebo na zimné na skladovanie. Sladké alebo kyslaste? Červené, žlté alebo zelené? Mucnate alebo dužinaté? Keď máte nejaké obľúbené jablká z obchodu, tak teraz je všade aj názov odrody, tak si ho zapamätajte a skúste hľadať v ovocných škôlkach. Dobra škôlka, má v popise odrody napísané aj vhodného opelovac, aj polohy pre ktoré je urcena. Ďalšia vec je aký veľký ma byt strom v dospelosti. Podľa toho sa vyberá podnik, na ktorom je odroda nadtepena. Maliny sú jednoduchšie na rozhodovanie. Keď ste začínajúci pestovatelia kúpte niektorú remonantnu odrodu, alebo aj viac odrôd ak máte dosť miesta. Ony sa časom celkom slušne rozrastu Keď úplne a vobec netušíš o com melies odporúčam nájsť web ovocnej skky Caklov a čítať, čítať a ešte viac citat. Maju tam celkom polopatisticky vysvetlene základy ovocinarstva, od základov pomologie až po pestovateľské postupy. Aj eshop majú dobre spracovany. A za mňa osobne majú aj vypestky vo výbornej kvalite
Odpovedať
Profilova fotka
@k1803 že najlepšie v polovici októbra maliny.
Odpovedať
Profilova fotka
@morandia hlavne nájsť dobrú odrody malín, aby boli aj dobré, aj veľké, pekné nie je jednoduché, aspoň teda nám to dlhšie trvalo, teraz čo máme, sú perfektné, to doniesol svokor z nejakej záhradkárskej výstavy či z kade, tak sa ho môžem popýtať, čo sú to zač 🙂
Odpovedať
@morandia odporúčam škôlku Čaklov ako napísala @zita19 vždy nakupujem u nich, či už cez eshop alebo osobne, odporúčam osobnú návštevu poradia aj ohľadom sadenia vždy. Tým že sú ovocná škôlka, 99% sortimentu sú ich vlastné výpestky, na spomínanej stránke nájdeš aj nejaké tie fotografie.
Odpovedať
no tak tych si teda pozriem, no mam taku zaciatocnicku otazku kedy je vhodne take stromky najlepsie sadit
Odpovedať
@jerad112 október- až prvé celodenné mrazy. tiež sa to tam dočítaš.
Odpovedať
@jerad112 od začiatku októbra až pokiaľ pôda nemrzne, potom hneď ako rozmrzne až do konca Marca, niekedy aj aprila, podľa počasia. Je lepšie mať jamy vykopane skôr ako dôjdu sadenice, aby sa zásadní čím skôr. Kontajnerovane (v kvetinacoch) sa dajú sadiť aj v lete, len tam je dôležité správne zavlažovanie aby sa dobre zakorenili. No a nezabudni, že každý stromček sa hneď po vysadbe strihá na vytvarovanie korumy. Ten rez je dôležitý a treba mať vopred jasne aký tvar koruny budeš pestovat Maliny strcis do zeme, odstrihnes 15 cm nad zemou a máš vystarane, s tými netreba robiť žiadne oracie, to je burina co prežije aj buldozer
Odpovedať
by mi nenapadlo, ze hned ked sa zasadia, tak je potrebne aj strihanie. by som cakal, kym sa aspon ako tak aklimatizuju a potom sa do toho pustal. dobre vediet, moze sa to do buducna hodit.
Odpovedať
@robert_bo hovori sa tomu povysadbovy rez. V skolkach nestrihaju, kvoli tomu aby bola moznost tvarovat korunku podla zelania zakaznika, aj by to bolo pracne. Tvarovanie koruny (alebo zahustovaci rez napriklad v pripade krikov na zivy plot) obmedzi rast, sadenica sa zaobera zakorenovanim a nevysuluje sa rastom. Rastliny v rastovych vrcholoch vytvaraju latky, ktore nutia rastlinu "posielat" ziviny do vyhonov. Ak sa vrcholy vyhonov odstrihnu, obmedzi sa tvorba a cirkulacia tychto latok, raslina je "prinutena" budovat korenovu sustavu.
Odpovedať
Viem, že to takto funguje, ale netreba predsa len počkať nejaký ten čas po zasadení?
Odpovedať
Článok sa načítava...
A ktore stromky je takto dobre ostrihat? Vsetky?
Odpovedať
@k1803 po 15.septembri sa sadia
Odpovedať
@zita19 parada, diky za info. rad si takto rozsirim obzory.
Odpovedať
@marcod urcite vsetky ovocne, vsetky kriky. Okrasne listnate stromy neviem na isto. Co sa nestriha su ihlicnany
Odpovedať
@lubos782 nie, cakat netreba, najlepsie je to spravit hned po vysadeni
Odpovedať
Najlepsie sa striha hned broskyna. Podstate ten strom sa kupuje najvacsi a najhustejsi. Ked sa vysadza sa uplne osklbe. Ked som to spravil draha mi povedala ci som normalny 😁 Casom zistila ze sa to tak robi.
Odpovedať
@zita19 @mario díky za rady. Fakt som nevedel, že sa to takto môže robiť.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
ja viem že nikomu sa nechce oberať ovocie z rebrika ale tie stare odrody a teda stromy neboli pre lenivcov niekedy mala hruška aj 3 metrový kmen a až potom bola koruna. tym som chcel povedať ze vysoke stromy robia lepší tien kvety vo vyške nemrznu pri prizemných mrazoch a kosiaci traktor sa po vyššši strom hravo zmestí
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?