Vybrali by ste si PSS alebo spotrebný úver?

Ahojte. Kupujeme byt, máme ho uz rezervovaby a cakame na znalecky posudok a mame dovtedy caa premysliet si nase moznosti. do úvahy pripadaju 2 varianty. Prvou je Unicredit banka - s úrokom 0.48% , bez spracovatelskeho poplatu (akurat maju akciu, za norm. okolnosti stoji 549eur) a dofinanc cez PSS na 20 rokov - prvu stavebku asi nemusim predstavovat -nizke splatky ale vysoke uroky. Keby máme tuto variantu, platime 300 eur mesacne, ale s tym, ze nam zo spotrebneho realne nic moc neubúda. Druha varianta je SLSP co nam makler extremne tlačí je kombo - hypo + spotrebák. Slsp má teraz 0.89% so spracovatelským poplatkom 300 eur. Spotrebak nam vyjde celkom vyhodny, na 8 rokov samozrejme s mesacnou splatkou 180 eur ale s tym, ze nam to hodi dobre uroky a vieme sa rychlejsie zbavit toho spotrebaku. Priatel ziada hypo a on je v slsp uz dle roky, preto velmi inklinuje k tomu. pri tomto kombe by sme mali mesacnu splatku 380 eur co sa mi zda vela. Priatel zaraba cca 1000 eur mesacne, obcas 1200 a obcas 850 € podla toho kde pracuje. ja zarabam 720 eur ale z toho mam povinne vydavky 180 eur cize v cistom mi ostane 540 eur + 80 eur stravne listky. Cize nic moc..k tomu este chystame dieťa v blizkej buducnosti cize moj prijem bude o dost nizsi. Ja som za unicredit +PSS lebo si myslim ze 80 eur su sakra peniaze a nie haliere, z toho uz máme polku najmu vyplatenu napr. priatel sa ale boji ist inam, preneho je slsp istota. Samozrejme po 3 rokov refinancujeme, cize sa jedna o tieto prve 3 roky. máme teda na vyber splacat unicr.+ pss za 300 eur mesacne, ale s tym ze nam z istiny vela neubudne alebo slsp+jeho spotrebák za 380eur (k tomu jednorazovy poplatok 300eur) kde na spotrebaku splatime o dost vacsiu cast istiny ale budeme platit o 80 eur viac. vopred ďakujem za kazdu odpoved 🧐
Odpovedať
Profilova fotka
@dianka2711 no... priatel berie hypo, priatel berie spotrebak, ale kupujeme byt MY. takze na uvod - si to osetrite, na koho bude majetok a na koho dlhy. Ak nie ste svoji, tak si poriadne osetri kto bude co platit aby ti v pripade rozchodu neostali oci pre plac. Obzvlast, ak sa chystas mat dieta a svadbu nepises ci budes riesit - potom neviem ako by si chcela preukazat ze z rodicaku mu platis polovicu za uvery..... ak chces refinanc po 3 rokoch, over si dalsiu vec - predcasne splatenie uverov. Pri hypo a spotrebnom to pojde, ale ake su podmienky v pss? aby ta toto sialene skaredo nezaskocilo. a este jeden postreh - preco kombinacia hypo v uni a pss, a hypo v slsp a sporebak v slsp? preco to nejde ze hypo v slsp a pss?
Odpovedať
@kaktusik007 nepytala som si za prve radu ohladne nasho sukromne zivota, nie sme na modrom koníkh ale na modrej streche, takze veci ohladom NÁSHO bytu a JEHO hypoteky nechajte prosim bokom. Preto hypo v slsp a aj spotrebak, kedze mu len pri tejto kombinacii vychadzaju vyhodne uroky. ale dakujem za vas postreh
Odpovedať
@dianka2711 prvu stavebku by som naozaj neodporucala,tie uroky totiz platite 10rokov a az potom ide na istinu.Pomaly mi to pride ako uzera,ale ludia sa vzdy najdu co tam idu.A ohladne banky,no povecsine to je ze prave taka to banka teda dlhorocny klient nemusi dostat dobre podmienky preto radsej viac bank a kde daju vyhodnejsie.Nam napr.vubka poskytla sice 80percent ale zvysnych 20 dala ako predschvaleny uver,no my sme refinancovali z Csob a ta teda ustretova moc nebola aj ked schvalila ale malo a celkovo aj na malu sumu ohodnotila nas dom.
Odpovedať
Profilova fotka
Preco neskocite za financnym poradcom? Urobi vam ponuku zo vsetkych bank… vysvetli +/- jednotlivych bank atd…. Ist specificky len po jednej banke nieje vzdy najrozumnejsie…
Odpovedať
Profilova fotka
@dianka2711 ja som ti chcela poradit, zase sa neurazaj a neber veci moc vztahovacne.... ten MK mi prisiel usmevny, moja reakcia bola cisto racionalna. Ak sa Ti nepacila, beriem. K veci - neodpovedala si preco nie je ina mozna kombinacia a rovnako si prehliadla info ohladne predcasneho splatenia PSS, evidentne Ta moja reakcia v style, co sa v zivote moze stat, vytocila a si presvedcena, ze Tebe sa to nestane. Ak makler extremne tlaci jednu alternativu - preco ho nevymenis, ked nie je nestranny?
Odpovedať
@dianka2711 Pár postrehov: 1. ak maklér tlačí na jednu variantu, tak je zrejmé, že je to v jeho prospech, z toho má asi najväčšiu províziu. 2. TY si musíš určiť, čo je pre teba, resp. pre vás priorita - či nízka mesačná splátka, alebo nízky úrok, či možnosť predčasného splatenia alebo iná skutočnosť. My s manželkou máme napr. úver vo FIO, lebo je tam možnosť, že ak mám svoje prostriedky na úverovom podúčte, tak za tú čiastku neplatím úroku a prostriedky mám vždy k dispozícii. 3. Ak vieš, že za 3 roky budeš úver refinancovať, prečo si nezoberieš úver rovno v tej banke, kde budete refinancovať? Každé refinancovanie niečo stojí a treba si prepočítať, či sa to oplatí (poplatok za predčasné splatenie). Napr. tá PSS si účtuje za predčasné splatenie poplatok až 2x - jedno je zo sporiaceho účtu (99 €) a jedno z medziúverového, čo môže byť až do výšky 1%. 4. To, že je priateľ dlhoročný klient SLSP absolútne nič neznamená. Pre SLSP je úplne jedno, či je nový klient alebo starý. Nemá žiadne výhody. Ja som bol klientom SLSP 15 rokov a úver som zobral vo FIO. SLSP mi neposkytla žiadne výhody, ako dlhoročnému klientovi. Mal som úplne štandardné podmienky. Takže toto hľadisko je bezpredmetné a priateľ je len konzerva, čo by mal zmeniť. A ako vidím, za posledného pol roka vôbec nezmenili úrokové sadzby, ešte začali vyberať aj spracovateľský poplatok. A platí rovnica - čím dlhšia doba splatnosti, tým nižšie splátky, ale preplatíš na úvere viac. Takže ani nízke splátky nie sú výhrou. Treba nájsť zlatú strednú cestu. Všetko si naprojektovať v excel tabuľke a uvidíš, čo je pre vás výhodné z krátkodobého hľadiska a čo z dlhodobého. Dĺžku splatnosti si treba nastaviť čo najkratšiu, ale tak, aby ste zvládali splácať mesačné splátky a zároveň si tvorili rezervu. V rezerve treba mať takú sumu, čo vystačí na aspoň 6 mesačných splátok. Dali by sa o tom písať litánie, ale to by si si možno ani neprečítala. Aby ti niekto dobre poradil, to by musel poznať viac detailov z tvojej situácie - napr. cenu bytu, výšku úveru, koľko máš vlastných prostriedkov a pod.
Odpovedať
No ak nemate inu moznost ako spotrebak tak ho zoberiete tak ci tak. Partner je asi zivnostnik podla prijmov, ja osobne by som to riesil tak, ze jeden rok by som ako zivnostnik podstivo uvadzal prijmy aby som mal lepsiu poziciu v banke ked budem brat uver. Ohladne refinancovania, raz to spravit je mozno ok, ale viac krat nie…je to ojeb.
Odpovedať
A este som zabudol povedat, ze nespominate tvorbu financnej rezervy. Tak neviem ci planujete ist na doraz…len priklad…pokazi sa vam auto, jednorazovy vydaj 600€..viete pokryt aj taketo situacie slebo budete dva mesiacr bez auta kym nasetrite?
Odpovedať
@otazkafoto nemusi to byt vzdy na zaklade priznaneho primu. Je moznost ist aj cez faktury. Takze napr tatra banka ako jej premiovy klient mi v pohode uzna aj obrat na ucte + potvrdenie z danoveho. Kazda banka to riesi inak ale ako pisete tento spôsob je realny aj zakonny lenze dost to dvyhne naklady.
Odpovedať
@kaktusik007 Neries ju nezasluzi si tvoju pomoc. O par rokov tu mozno bude vyplakavat, aka bola sprosta.
Odpovedať
Ja ked toto citam tak sa pytam ci naozaj chcete hypoteku. Ta hypoteka je na 30 rokov a urok pohyblivy. Za 10 rokov moze byt urok uplne iny aj splatka. Teraz tu riesite 80e ale po fixacii to moze byt aj 160 plus. V cechach je urok pod 3% tu pod 1% ale moze sa to zmenit aj tu. Budete schopny si vytvorit financnu rezervu na prezitie a splacanie 6-12m ak nastane problem ? Moze prist choroba strata prace atd... Nechcem tu mudrovat ale co tak to tu sledujem myslim na SK kazdy bere uver lebo je to moderne a smeruje to k problemu aky nastal v USA. Kazdy bral uver potom refin. uver navysil lebo nehnutelnost bola hodnotnejsia a isiel si kupit auto. A ked to prasklo tak vela ludi bolo bezdomovcami. Isiel by som za fin. poradcom schopnym ktory vam vyrata kolko realne ste schopny splacat a podla toho bral vysku uveru a isiel mozno do lacnejsej nehnutelnosti. Ak sa vam bude darit kludne predat kupit inu. A k otazke zabudnite na pss to je uzerstvo nie uver.
Odpovedať
@lukas2589 dobry den, máme financné rezervy samozrejme na podúčtoch. ďakujem veľmi pekne za odpoveď, tiez sa rohodol za slsp teda, finančny poradca nám tiez toto odporucil
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ďakujem veľmi pekne za komentare, pomohli 🙂 tie negativne, ako ai nezasluzim pomoc, bohuzial, vsade sa najdu..ale dakujem aj za Vas nazor!
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?