Sprísnené podmienky na hypotéku od januára 2018

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, už dlhšie sa pošuškáva o sprísneniach zo strany NBS na hypotéky. Práve včera som videla status jednej známej z OVB spoločnosti, ktorá už bežným smrteľníkom zvestovala, že od januára sa k nim len ťažko dopracovať. Nie len že končí štátny príspevok, ale sa aj zvyšujú úroky a sprísňuje sa dofinancovanie hypotéky spotrebnými úvermi. Okrem toho banky znížia príjem nie len o reálne výdavky, ale aj rezervu ďalších 20%. Osobne by som bola rada, ak by sa do diskusie pridali aj ľudia ktorí majú viac informácií, poprípade sa baviť o tom, čo ďalej. Aké možnosti by mohli mať ľudia od januára. Jedno pozitívum v tom vidím, že klesnú ceny nehnuteľností, takže kto už má našetrené, tak môže nakupovať.
Odpovedať
1
2
@marta2610 Nie, nemylis sa. Pozemkom sa rucit neda, len bytom alebo domom.
Odpovedať
Profilova fotka
@exponent Nesprávna informácia, je možné zabezpečiť hypotéku aj stavebným pozemkom.
Odpovedať
Profilova fotka
Dá sa ručiť v pohode aj pozemkom
Odpovedať
Profilova fotka
Bolo by fajn keby ten vlastný stavebný pozemok stačil zatiaľ na to, aby banka poskytla časť peňazí na základy a múry do potrebnej výšky, nech sa to potom môže zapísať do katastra. Ale k tomu je ešte dlhá cesta. Spotrebné úvery alebo úvery z nebankoviek môžu byť pre banky nevýhodné aj kvôli novele zákona o osobnom bankrote, ktorý platí od marca tohto roka. Veľa ľudí neschopných splácať svoje záväzky sa týmto krokom do pár mesiacov zbavia všetkých dlhov okrem hypoték. A tých ľudí riadne pribúda ktorí využívajú bankroty.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Dobrý deň chcel som kupovať nehnuteľnosť stim že ju aj založím v slovenskej sporiteľni keďže tam mám aj spotrebný úver vo výške cca 22000 e a Dana nehnuteľnosť by sa kupovala za 65000 e znalec ju ohodnotil niečo cez 66000e žiadali odomna ešte ďalšiu zábezpeku chcel som založiť dom ktorý mám v vlastníctve ktorú znalec ohodnotil na 43 000e avšak prebieha na danej nehnutelnosti rekonštrukcia ktorá je podľa znalca dokončená na 67% ako by som mohol získať úver vo výške 87 000 e? na splatenie súčasného úveru a kúpu nehnuteľnosti v hodnote 65000e? Za vaše odpoveď ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@orbil Veď ak založíte tú kupovanú nehnuteľnosť, plus ten rekonštruovaný dom, tak máte celkovú hodnotu 108.000,- Eur, z toho 80% je 86.400,- Eur viete hypotékou získať, je to síce o 600,- Eur menej ako chcete, ale tak myslím si, že tie Vám až tak chýbať nebudú, alebo? Prípadne máte iný problém, prečo sa neviete dostať k požadovanej výške?
Odpovedať
Ďakujem za vašu odpoveď aj ja si myslím že by to išlo bez tých 600 e.le v banke tvrdili že tu rozostavanu nemôžem založiť len ak bude dostavana na 80%.
Odpovedať
Cize presne o rok budu ceny bytov v BA nizsie, ako je tomu dnes? Vdaka NBS regulaciam? Pytam sa len hrubo a orientacne, priemerny byt - panelak (nech aj novostavba ako odpoved pre niekoho ineho, ja mam len plesnivy panelak) v piemernej lokalite, nie na hranici katastralneho uzemia BA. Zaujima ma, kedy sa mam bytu zbavit, kedze ma zivot v panelaku uz nebavi, je to na nervy... A rad by som sa ho zbavil na vrchole tychto cien :D Cize to tak vela ludi kupuje na dlh, ze nejake regulacie uveru resp hypotek mozu zamavat s dopytom ? Niekto vie kolko ludi ma 100% cash na kupu priemerneho bytu? Toto by ma zaujimalo tiez..
Odpovedať
@dusantt Pri najväčšom optimizme budú ceny bytov v BA o rok rovnaké, ako dnes ... Avšak kľudne by som si podal "tip" že ceny nehnuteľností budú naďalej stúpať. Je prezamestnanosť, ľudia sa majú "stále" lepšie, opadáva strach a nakupujú ... Ak sa na tomto nič nezmení, nevidím najmenší dôvod, prečo by ceny mali klesať.
Odpovedať
@lubk0 nj a hlavne ked do BA migruje cela krajina.. (tym nikomu nic nevycitam, len poukazujem na zvratenost kapitalizmu a centralizaciu celej populacie na jeden centimeter stvorcovy)
Odpovedať
@dusantt co sa tyka toho cashu - kupujem byt v novostavbe. podla mojich info z cca 350 bytov je cca 100 vyplacanych cash. urcite je z toho niekolko kupovanych realitkami, ale tak necakala som taketo cislo. myslela som si ze sa ludia viac zadlzuju.
Odpovedať
@manilla dik za cisla... podla mna zadlzuju, ale zaroven je kopec ludi, co ma prebytok hotovosti a utapa to v bytoch...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@manilla veru veru realitky radi kupuju nehnutelnosti v drazbe.my sme tak isto kupili dom od realitky za 50tisic no realitka ho kupila v drazbe za 30tisic.a realitka ho kupila v maji a my od nich v oktobri.rychle prachy
Odpovedať
@emilia25 ano, aj ja som predchadzajuci byt takto kupovala. byt vydrazili, a ja som kupila od nich. ale teraz pisem o novostavbe, tam su byty rovno od developera, ziadna drazba. realitky nakupili pred 3 rokmi, a teraz pekne so ziskom predaju, kedze ceny vtedy boli niekde inde...
Odpovedať
NBS sprísňuje podmienky pri úveroch. Podrobnejšie informácie o zmenách, ktoré už platia a zmenách, ktoré NBS ešte len pripravuje som sa dočítala na : https://www.financnykompas.sk/clanok/... https://www.financnykompas.sk/clanok/...
Odpovedať
Profilova fotka
@andrealuky Presne tak. My sme dnes akurát dostali hypotékuKeď sme podpisovali v banke papiere tak pani v banke spomenula že od júla to bude prísnejšie. Žiadateľ o hypo môže zažiadať o sumu ktorá sa rovná 8 násobku jeho ročného príjmu . Teda muž zarobí 700 Žena 500 spolu majú 1200 x 12 =14 400 a 14400 x 8 = 115 200 To bude maximalna suma o ktorú bede tento vzorový pár môcť žiadať hypo od 1.7.2018
Odpovedať
Profilova fotka
akorát vybavujeme hypoteku na byt v BA, a už teď je ta nejistota dost o nervy 8-)
Odpovedať
@luna303 ahoj.Ty môžeš predávať aj byt zaťažený hypotékou a v zmluve sa uvedie,že istá suma ide na vyplatenie hypotéky a zvyšok na účet.Uver na stavbu ti dajú až keď máš zakladovú platňu a múry do výšky 1m a to s postupným čerpaním.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?