Ručenie pozemkom

Profilova fotka
Dobry den,hladala som,ale nenasla som odpoved na moju otazku. Je tu niekto, kto okrem domu vo vystavbe rucil aj pozemkom? Jedna sa o to , ze okrem parcely kde stavame dom mame este ďalsie pozemky okolo a chcem vediet, ci je mozne nimi rucit a ak ano tak ako vam vyratali ich hodnotu? Dakujem
Odpovedať
@nataly2012 Ja som zakladal pozemok a byt. Po postavení domu sme v určitej fáze (ešte nebolo skolaudované, ale dom už bol takmer hotový) založili k pozemku dom a byt sa uvoľnil. Neviem, ako ohodnotila sporiteľňa pozemok, ale dávali sme robiť znalecký posudok na pozemok aj byt osobitne. Hodnota oboch nehnuteľností bola asi dvojnásobok úveru. Ak sú to stavebné pozemky, ktoré majú doťahané inž. siete, tak také banka akceptuje ako zábezpeku za úver. Ale určite nie 100% hodnoty. Zdá sa mi, že nejakej banke mi poradca spomínal, že je to cca 60% z hodnoty pozemku. Domy a byty akceptujú vo vyššom pomere. Ale presne ti to povedia len v banke. Nie je na to pravidlo.
Odpovedať
@nataly2012 zalezi od toho, ako je pre banku dany pozemok zaujimavy... ja ked som kupoval pozemok, zalozil som samotny pozemok bez dalsej nehnutelnosti.
Odpovedať
Áno dá sa ručiť. Ale musia to byť stavebné pozemky - aspoň Tatra banka akceptovala len stavebné pozemky, stačila im Územno plánovacia informácia z mesta. Ako už bolo spomínané väčšinou banky akceptujú len 50% - 60% z hodnoty pozemku.
Odpovedať
Profilova fotka
dakujem velmi pekne.. su to zatial pozemky vedene ako orna poda , takze asi by bolo idealne ich vynat .. inzinierske siete mame natiahnute len na nas pozemok ale toto su pozemky bezprostredne za nim. no uviidime teda, skusime. dakujem vam za rady .
Odpovedať
@nataly2012 Bez sietí budú tie pozemky pre banku bezcenné. A ako je tam prístupová cesta? Vedie riadna komunikácia priamo k pozemkov?
Odpovedať
Profilova fotka
neviem ci je to zrozumitelne. ale kazdopadne asi iba tie inzinierske siete pomozu aby sa dalo rucit pozemkom... tak to kvoli tomu asi nebudeme pripajat.
Odpovedať
@nataly2012 Bez založenia 1681/82 ti banka tie 2 zadné parcely neakceptuje. Nie je na ne prístup. Jedine, že by si založila všetky pozemky spolu - 1681/82, 83 a 84. A 1681/37 je cesta??? Podľa mňa to bude len prázdny pozemok, tam ešte asi žiadna cesta nebude. 🤔 Ešte napíš, v akej obci to je. Ak je to Horná Dolná, tak asi veľkú hodnotu tie pozemky nemajú.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 jasne ten kde stavame sa tiez zaklada.. cize aj ten 1681/82. je to mala obec , pozemky su tam lacne samozrejme. trhova cena je okolo 5eur /m2 ale to je strop... cize asi menej to bude v reale. 1681/37 je vinica, ktoru sme kupili a bude sluzit ako pristupova cesta, je to len pozemok ,nie originalna cesta..zle som sa vyjadrila.. no ,ale asi to bude par eur za co sa ani neoplati zalozit to. no nic, dakujem 🙂
Odpovedať
@nataly2012 áno dá sa a cena pozemku sa určí ako všetko pre banku a to znaleckým posudkom.
Odpovedať
Aj pozemok na katastri vedeny ako orna poda moze byt stavebny pozemok. Treba si na obci vypytat uzemno planovaciu informaciu na tieto pozemky. Ak su to pozemky urcene na byvanie tak su stavebne. Banka nebude skumat, ci su tam siete alebo nie.
Odpovedať
Rucit pozemkom sa da no zalezi od lokality, dostupnosti, vybavenosti okolia. Podla toho ti ho aj nejakosi ohodnotia
Odpovedať
Profilova fotka
@nataly2012 banka vezme do zálohu všetky pozemky, ktoré sú priamo napojené na tú danú stavebnú parcelu, na ktorej sa stavia. Tzn. podľa nákresu je úplne bez problémov, aby ste založili všetky Vaše pozemky a tým budete mať vyššiu celkovú hodnotu nehnuteľností a viete tak získať aj hypotéku do 80% hodnoty celkovo všetkých nehnuteľností takto v kope a to aj v prípade, že sú niektoré parcely definované ako orná pôda. To, čo tu píšu viacerí, že treba územnoplánovaciu informáciu a pod., toto si mýlia s tým, že ak by ste banke zakladali čiste iba pozemok, tak áno, v tom prípade treba takúto informáciu predložiť a banka poskytne hypo cca 50-70% z hodnoty zakladaných pozemkov. Ak sa však už na niektorej z parciel stavia a na túto parcelu nadväzujú priamo ďalšie, pokladá sa to ako súčasť stavebnej parcely a tieto v pohode už banka zakladá a nerieši, či je to orná pôda a pod. a je zbytočné tieto parcely dávať vyňať z pôdneho fondu. Vyňať treba iba zastavené časti pod dom, ostatné môže ostať ako je a je jedno, či je to definované ako záhrada, orná pôda, či trvalé trávne porasty. Ak sa rozhodnete, že niektoré pozemky založiť nechcete, v tom prípade tak môžete urobiť jedine z parcelami 1681/64 a 1681/84 - ostatné založiť musíte, pretože banka musí mať prístup k založených parcelám a k samotnej stavbe priamo z verejnej komunikácie. Čiže tie zadné parcely zakladať netreba, ak Vám na požadovanú hypo postačuje hodnota tých ostatných. No ak ich chcete založiť, banka ich v pohode vezme a netreba k nim nič predkladať ani riešiť žiadne vyňatia a pod. keďže na tú jednu parcelu máte alebo riešite stavebné povolenie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@andreah25 wow dakujem velmi pekne za tieto info. Uz je momentálne vsetko v rukách znalca,ktory nam teda spraví znalecky aj s pozemkami aj bez nich, aby sme vedeli ci sa oplati staviť all in. Veľmi pekne ďakujem za vasu odpoveď
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?