Príprava na stavbu

Dobrý deň. Chcel by som sa poradiť. Priateľka by veľmi chcela začať stavať dom ja 22 rokov, ona 23 rokov. Ja ešte študujem vysokú školu o rok končím. Reálne očakávam príjem okolo 1500€ plus čosi si mesačne vždy privyrobím. Ona má príjem okolo 1500€ za mesiac. Celkovo by sme mohli mať príjem mesačne okolo 3000€. Dostali sme pozemok v celkovej výmere 1293m2, ktorý je rovinatý a v blízkosti siete, dokonca elektriku som už riešil a aj optický kábel na TV/internet. Ja mám našetrené cca 25 000€ frajerka zatiaľ 10 000€. Neviem či sa do toho pustiť po štúdiu a začať hneď stavať. Reálne by som chcel keď tak začať o rok s tým, že bude našetrená hotovosť 50 000 až 60 000 lebo nechcem brať vysokú hypotéku. Zatiaľ som predbežne pozeral hypotéku cca 40 000 na 10 rokov plus financovanie popri stavaní. Rád by som počul vaše rady postrehy či sa do toho pustiť alebo ešte počkať. Čo sa týka stavby som jednoznačne rozhodnutý pre tehlu Heluz pretože máme z toho už 4 domy postavené a vidím tie výhody tehly. Dom dvojposchodový dvojitá garáž a nad ňou terasa min 200m2. Stavebnú firmu má môj otec čiže materiálovo a stroje (báger/centrály/žaby/ a iné náradie) si taktiež viem poriešiť a prácu tak isto i keď som ešte mladý a vitálny si chcem aj ten dom odmakať za dozoru skúsenejších. Pustili by ste sa v tejto situácií do stavby alebo to odložiť na neskôr ?
Odpovedať
Na hypotéku potrebuješ stabilný príjem niekoľko mesiacov 3 a viac, záleží od banky. Dostal si pozemok, otec ma stavebnú firmu, máš chuť stavať - nemáš načo čakať, väčšina z nás by chcela takéto možnosti. Ak vydržíte, tak po škole pošetri 1 rok a môže sa ísť na to.
Odpovedať
@podko ten príjem problém nie je. Som konateľ firmy takže tam čakať nemusím. Ide mi skôr o tú sumu, s ktorou sa do toho pustiť. Lebo ako som už čítal a sám si to všímam materiály išli hore. Čiastočne očakávam, že sa ceny upokoja v budúcom roku.
Odpovedať
@jakub4541 zacni hned - projekt stavebne povolenie vykopy zaklady... na jar mas hrubu stavbu. Ceny prace ani materiálov dole nepojdu...
Odpovedať
@jakub4541 tak v tom pripade by som isiel do toho. Minimalne sa pusti do projektu, vybav stavebne povolenie, urob pripojky. To ti bude trvat niekolko mesiacov az rok. A za ten cas, co to nasetris a mozes stavat. Predpokladam ze ceny materialu pojdu dole, minimalne cez zimu, ale na povodne ceny sa uz nedostanu.
Odpovedať
@podko no to bude asi najlepšie riešenie. Ďakujem.
Odpovedať
@jakub4541 absolutne nechapem naco sa vlastne pytas? Mne s toho vyslo len to ze ci zacat stavat s tou frajerkou. Ale ci zacat v 22jke. A na to ti ma dat idpoved forum? Lobo ostatne je take male chvastanie. Otec stavebna frma a ty sa na modrej streche pytas vlastne co?
Odpovedať
Profilova fotka
Ak začnete stavať hneď , tak z čoho chcete začať? S tych našetrených peňazí- projekt , prípojky , neviem možno by stačilo vytiahnuť múry 1 m a zapísať rozostavanú stavbu a žiadať hypo A postupne stavať ďalej . To je postupné financovanie , a nemusí vždy vyjsť ohodnotenie stavby odhadcom a suma , ktorú budete potrebovať Ak počkáte ten rok a našetríte tak aby ste postavili nspr hrubú stavbu aj zastrešenú a s oknami a potom hypo už len na dokončenie , to by bolo lepšie. Tiež som za , riešiť siete a povolenia a popritom šetriť a potom začať. A možno medzitým svadba. Lebo ak nebudete svoji , tak treba ošetriť aj to komu čo po dokončeni bude patriť , čí je pozemok a čí dom Našetrené peniaze budú spoločné a pod .. to tiež treba všetko premyslieť. Nikdy neviete , čo sa môže stať .
Odpovedať
22 rokoch by som určite nestaval. Najbližších desať rokov je čas kedy treba cestovať a skúšať. Pozemok máte takze klud. Radšej život v prenajme a užívať si ho a nie za takto skoro zakorenit 🙂
Odpovedať
@jakub4541 Ja som začal stavať v 26 rokoch. Keď sa pozriem späť do veku, kedy som mal 22, tak sa zmenila iba jedna vec - FRAJERKA 😄
Odpovedať
@palo18 ak to chcete brať ako chvastanie tak to tak berte, ja zrovna nie som taký typ ale čo už. Čisto som popísal moju situáciu aké mám zdroje a prostriedky.
Odpovedať
@lrdk no ako ja som si povedal že v 25 by som začal to je taký ideál.. len tlaky zo strany frajerky... a to je tá moja základná otázka, že s koľko € ste sa napr. vy alebo ostatní do toho pustili. Či stačí tých 35k alebo rok sa uskromniť a dať dokopy tých 60 000.
Odpovedať
@kuratko22222 no konečne normálna odpoveď. Ok počkám ten rok a len dúfať, že tie ceny materiálov o čosi klesnú. Pravda aj svadbu treba poriešiť a ošetriť si to. Chcem sa vyhnúť tomu ísť bezhlavu do toho a potom sa zrazu zastaviť a stáť ako sa to stalo veľa ľudom v mojom okolí na celkom dlho.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@skpeter nájmu sa chcem vyhnúť. Bývať máme kde čiže do nájmu nie som ochotný investovať ani cent.
Odpovedať
@jakub4541 Len taký malý postreh k tej hypotéke - ak si budete brať hypotéku tak radšej si ju rozložte na čo najdlhší čas - aj 30 rokov. Budete mať nízku splátku, ktorú popri stavaní ani nepocítite a úroky sú dnes také nízke, s fixáciou aj na 10 rokov. To, čo zaplatíte mesačne na úroku je menej ako inflácia. A ak budú peniaze, úver sa dá predčasne splatiť.
Odpovedať
@tomasr1 výborný postreh ďakujem
Odpovedať
mladosť .viac odvahy ako rozumu
Odpovedať
Profilova fotka
@jakub4541 kamo, mas idealne podmienky na stavanie domu. Necakaj nic, nevahaj stavaj. Ja mam 30r. A keby som vedel vratit cas tak staviam min. 5 rokov skor. A este otec ak ma stavebnu firmu…. 😄 Tvoja otazka mi skor pride ako zart 😄
Odpovedať
Profilova fotka
Neposlúchaj tých , čo píšu že máš čas a že máš cestovať a pod . V 30 tke budeš za vodou. Dom postaviť môžeš aj sa oženiť a nikde nie je napísané, že hneď deti treba. Rok máte na projekt siete apod. A na svadbu . Po roku postavíte dom A ako píšu hore. Keď si v 23 rokoch natiahneš hypo na 30 rokov , splátky budú malé. Tak barák postavený v 23 rokoch , do 30 možete cestovať a v 30 tke deti do už dávno postaveného domu . A keď bude polovička na materskej, keď budete mať nízke splátky nepocítite výpadok jedného príjmu tak strašne . Takže tí, či ti píšu, že si máš užívať život a cestovať .. ano majú pravdu Ale veď môžeš v tvojej situácii mať dom a aj cestovať . To akože keď si chalan postaví v 23 r dom , tak prrestane automaticky žiť? Somarina. Len si splň sen mať dom a užívaj aj dom aj život. Prajem veľa šťastia.
Odpovedať
@kuratko22222 veď to že pri takej nízkej sume čo mi vychádza za hypo má to nejako neobmedzí a ani priateľku. A radšej by som to mal zabezpečené pred detmi. € čo som šetril som mal cielene na nehnuteľnosť. A deti chcem isto až okolo 25 predsalen si chcem aj čosi vlastne rozbehnúť a mat čas sa plnohodnotne venovať aj priateľke aj deťom.
Odpovedať
@vrajmantak rozumu je dosť. Nebojte.
Odpovedať
@muska414 áno stavebnú firmu to sa dobre počúva ale ide o to že ja si nemôžem chlapov hocikedy zobrať zo stavby. Tam bude potrebný dobrý time management a skĺbiť to s aktivitami firmy. Mám teraz dohodnutého nášho majstra a sľúbil, že 4€/hod čo je pomerne smiešne. Jasne aj pohostenie ale to nerátam to sú zanedbateľné položky.
Odpovedať
Profilova fotka
@jakub4541 ja stavam sam a da sa…od 6 do 17 v robote a potom do vecera na stavbe… a rok v hlave otazka ze ci mi schvalia uver alebo nie…
Odpovedať
@jakub4541 Hlavne k uveru ako bolo popisane. aj ked budete financne stabilni, radsej si dajte 30 rokov. 1. dovod - vyjde nizsia splatka. Popri si mozete odkladat a zo zakona 1x do roka sa da vlozit do mylsim 20% celkovej hodnoty bez poplatkov. Cize o nic nepridete. 2. ak by ste potrebovali v buducnosti brat dalsi uver/hypo, vysoka splatka vam moze zuzit rozsah moznosti. Ja osobne (mam 34), by som vo vasej financnej situacii v pohode zacal stavat. Len si dopredu prezistite financovanie. Ale mate skvely zaklad na bezproblemovy predpoklad. Jedine co je otazne je samozrejme zivotna (vztahova) situacia. To uz musite sami posudit. Ja vam prajem a urcite aj vsetci ostatni, no bez toho aby som bol prelietavy tak od 23 rokov sa moje vztahy este menili. No je pravda, ze som urcite nebol nazoru ze toto je ta prava, matka mojich deti. Cize ak to tak citite.. Ono to problem nemusi byt, vsak jeden druheho vyplati, len myslite aj na taketo veci zivot to jednoducho prinasa. Potom vycitky typu moj otec dal pozemok tebe zadarmo (kedze vlastnici budete asi 1:1) a pod.. Nenapisali ste lokalitu a nepozname pozadie. No je sanca aj mat pozemok a kupit si byt. Pozemok jest nepyta a takto mozete zacat zit sami. Nazor zit v podnajme prosim moc nepocuvajte ale asi ste dost rozumni na to, aby ste si zhodnotili ci sa oplati davat peniaze niekomu na hypoteku alebo sebe.. Pri rozumnej kupe nehnutelnosti na byte nestratite a financne ste ready.. drzim palce
Odpovedať
@dalll zatiaľ to dávam na podielové spoluvlastníctvo. Teda väčšinu som už dal. Čo sa týka vzťahu tam mám veľkú istotu aj keď človek nikdy nevie. No dostal som teraz ponuku 200m od cetra v PB kúpiť dom, ale treba rekonštrukciu. Tak fakt neviem čo už urobiť. Ten dom medzi PB/ZA rátam reálne tak 120k a tuto rekonštrukcia 100k.
Odpovedať
@jakub4541 to je super, ze to tak s frajerkou citis, ale velmi rychlo sa to cele moze otocit, pride ti predstavit frajera a budes si brat dalsiu hypo aby si ju vyplatil z vlastneho domu na ktorom si sa namakal a dal do neho vsetky prachy! Prajem ti vsetko najlepsie, ale potrebujes facku od zivota, cim skor tym ta to bude menej stat 🙂
Odpovedať
@rkorba no toto už je skôr téma na modrý koník. Vzťah máme stabilný. Áno stať sa môže všeličo, ale tuto viem, že to môj prípad nie je.
Odpovedať
@jakub4541 hypo 30rokov-nizske splatky frajerka nerovna sa manzelka = pozor na mozne nezhody a delenie majetku
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?