Preplácajú sa hypotéky zo 100% ceny nehnutelnosti?

Ahojte vsetci. Mam taky mensi vacsi problem. Kupujeme byt, kt. cena je 53tisic eur. Znalec nam ho ohodnotil na 59tisic, je to znalec, ktoreho vola aj banka, v ktorej berieme hypoteku (VUB): Hned na zaciatku mi povedali, ze nam nedaju 100% nehnutelnosti. Meskali so schvalenim hypoteky dva dni, na nas uz tlacila druha strana, ktora ma kopec inych zaujemcov o byt. Dnes mi konecne z banky volali a povedali, ze supervizor SKRESAL cenu bytu o 6tisic eur (!!!) a ze nam daju bud 80% ceny bytu, alebo 90, za prirazku 0,4% na uroku. Som vytocena dost vyznamne a chcem sa opytat, ci ma niekto z Vas podobnu skusenost. Uz sa nepreplaca (hypotekou) 100% ceny nehnutelnosti??? Ako s ahybu urokove sadzby pri hypoteke, pls???? A perlicka na zaver: v banke sa poymylili a ako prveho volali mojho svokra , ktory ma rovnake priezvisko ako manzel a bez toho, aby ho nechali povedat, ze volaju zle, mu vysypali celu nasu situaciu. Je toto mozne????? Pekny dniik a dakujem za odpovede :)
Odpovedať
Profilova fotka
@teleranka no my sme momentalne konecne po troch mesiacoch dostali hypoteku (tymto velebim fin. poradcu RUDIJAGIHO z tejto stranky ;-) ) a musim povedat, ze skresavanie posudku je narodnym sportom, s ktorym treba na 99% pocitat. Nas byt je v centre BA, naozaj velmi lukrativny po kazdej stranke (podobne na tej istej ulici sa predavaju aj o 30% drahsie), kupujeme ho skvelu, neporovnatelnu cenu s nijakym v okoli a znalecky nam znalkyna urobila este pre prvu banku tak, aby z neho v pohode vychadzal 90% uver - takze sme neriesili, ze je uz ten podhodnoteny. V tej banke to vsak z inych dovodov nevyslo a tak sme isli do inych. CSOB stiahla zo 113tisic na 97tis, co je nehorazne, lebo uplne objektivne, za to na tej ulici, v tom istom dome kupis tazko maly dvoj izbovy a nieze nas 3izbovy s dvomi balkonmi a komorami.. VUB to zosekla o nejakych 6tisic.. :-| A napokon SlSp to pochopila a nechala tak :-) a teda davaju nam 90% ale nukali aj 100%. Oni su tusim jediny, alebo jedni z mala, co nukaju aj 100% pri splneni urcitych podmienok. Ostatne banky davaju 80 - 90%, to je naozaj uplne normalne zial.. Sadzby su rozne podla milion drobnosti sa odvijaju, to nemozes vopred ani tusit, ale rataj kdesi medzi 4,7 - 5,5% Posielam ti do IP kontakt na rudijagiho, to je kuzelnik, uricte vam pomoze ;-)
Odpovedať
Nam vybratie bytu, vybavenie hypoteky (SlSP, 100%), prepis, vyplatenie majitelov atd trvalo mesiac aj 5dni. A to sme boli este medzi tym tyzden na dovolnenke.
Odpovedať
@teleranka aby si bola trocha v obraze - situácia vo VUB je nasledovná - ak nemáš VŠ, resp. ak si slobodná, resp. ak nie si dlho zamestnaná, banká dá max. 85% z hodnoty nehnuteľnosti, za príplatok 5 až 10% viacej - 100% sa dáva len na centrum BA.... už keď si dávala žiadosť, zabudli ťa upozorniť, že nedostaneš 100%.... ohľadom ohodnotenia nehnuteľnosti je to trocha zložitejšie, aj mne skresávajú, ale len o 1.000 - 2.000 eur, čo je ceny okolo 100.000 eur pomaly aboslútne nič.... ak si tlačená do úveru, ber ho, ak nie si vyber si inú banku, ale ak chceš 100%, máš na výber len 2, ktoré to dávajú aj obyčajným ľuďom.
Odpovedať
@finsluzby dobre ranko. no zaujimave, mam vysoku skolu a dokonca nie som ani cerstvo zamestnana. dali mi len 90%, za priplatok na uroku. posielam Ti IP. dakujeeeeem
Odpovedať
Profilova fotka
hm nam dala v tej dobe pred dvoma rokmi jedine TBanka uver a aj to na prefinancuvaju tak cca 65% z ceny nehnutelnosti z coho ma absolutne slaj triafa , nakolko z tych penazi co nam poskytli mame co robit aby sme to dokoncili.....cize mame preinvestoavt svoje peniaze.... ale sak prave preto berieme uver lebo taku hotovost nemame logicke ze? takze aby ste boli v obrazze poviem priklad ak my preinvestujeme z jednej trandze 71tisic eur oni nam z nich uznaju napr.34tisic.....skoro ma slak trafil....... a ten ich znalec nam to preinvestovane zhodnotil ze to co sme preinvestovali ma o 10tisc eur vacsiu hodnotu ako sme to zafinancovali , ja proste tomu nerozumiem ale sme ich rukojemnici .... budme sa snazit odtial co najskor prec..... ale najskor nech doplatia co maju ets estale si banka drzi nase peniaze aj cez to ze ich splacame a nechce ich pustat.... cena domu cca 149tisic eur a uz ma hodnotu okolo 259tisic.... keby sa nieco stalo tak su k dobru 100tisc eur bezmala , dobre ze? takto banky zarabaju na ludoch..... skoda reci....keby sme amli z ceho tak si nikdy nepoziciame ale bohuzial sme nepodedili a ani nam rodicia neprepislai kus pozemku .......neni odkial.... tak sa chudaku trap.... 8-)
Odpovedať
Profilova fotka
@andraska ozaj a obaja pracujeme a sme vysokoslkolsky vzdelani a pracujeme vo fachu.... a mali sme obrovsky problem dostat uver
Odpovedať
Ahoj. Doba 100% prefinacovaní hodnoty domom na celom území už skončila.. banky sú opatrnejšie, sú lokality kde ti daju 100% a kde nie...je to skrátka o trhu. Je naivné si myslieť že keď niekto investuje 10000.€ do domu automaticky to zvyšuje jeho hodnotu o rovnakú sumu, tak to skrátka na trhu nefunguje.....
Odpovedať
Profilova fotka
nie som naivna .... pri investicii nasich napr. desat tisic eur , tie nalezitosti stali ovela viac a navysili hodnotu domu o viac ako sme investovali , to su tie ich mudre hlavy v bankach..... mn a kurat serie ze nam dali uver a maju problem ho vyplacat, aj cez to ze sme za tie peniaze postavili stavbu , ktora je zhodnotena o 100% naviac a uz ho splacame aj ked nam ich este nevplatili naraz ale po trandziach..... takze nevidim dovod si nemysliet ze nas vedome banka okrada................apropo , to ako funguje ten trh , ked poziciam menej a potom zhrabnem nehnutelnost co ma hodnotu dvojnasobku pozicky????? asi mi sibalo ked som to podpisala... ]-(
Odpovedať
@asda to, či dostane človek 100% hypo alebo nie záleží od interných postupov banky - vo VUB ide o lokalitu, v ČSOB o zaradenie do kategórie VIP, .... ale súhlas, euro vložené do nehnuteľnosti neznamená euro zarobené...
Odpovedať
@andraska ak vložíš 10.000 eur do nehnuteľnosti v BA, máš hodnotu, v ZA tiež, v PO tiež, ale v SB už ide hodnota dole atď... napr. teraz riešim výstavbu pri Sabinove, kde síce rozpočtové náklady na výstavbu bez ceny pozemku dosahujú výšku 100.000 eur, ale reálna trhová hodnota je na úrovni okolo 80.000 eur aj s pozemkom....
Odpovedať
Profilova fotka
nuz u nas je lukrativna lokalita , a ceny neklesli tak ako mozno na vychode ;-) ........ nielen trhove al e ani znalecke....hm... a myslim ze je rozdiel v znaleckom a trhovom , ja nechcem predavat .... ale hodnotu ma. mas pravdu ze su lokality a lokality....je mi jasne ze na vychode bude stat stavby domu primerane materialom , a ceny by mali byt standartne, bohuzial porovnatelny dom v BA neviem preco vyjde o 2/3 viac na stvabe ako niekde inde ja za mensie peniaze postavim big hauz:-) hm co uz
Odpovedať
@andraska to bolo a aj bude - len som ti dal príklad - mňa na to už upozornil znalec pred 3 rokmi... vždy platilo, že v niektorých lokalitách náklady na výstavbu nepokryjú prípadný predaj... jedná sa o ďaleký východ, časť stredu a juhu Slovenska a neplatí to len o nehnuteľnostiach, ale aj o ornej pôde...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
jasne sak to beriem ja som len chcela poukazat ze nbanky si robia z ludi rukojemnikov... apropo po case napr. priznali ze sa sekli v prepostoch a ukratili nas o desat litrov co je dost nie s anebavime o fazulky .... doplatili ...su to hajzlici... niekomu prefinancuje v danej lokalite banka v pohode a nam robi problemy akoby sme mali statut masovehp vraha........hm.... to je tiez iba kao priklad ..nuz idme ta het ]-(
Odpovedať
@andraska zmeň banku a vybavené...
Odpovedať
Profilova fotka
tak to sa bude riesit v co najblizssej dobe........ ;-)
Odpovedať
My sme dostali 100% hodnoty bytu, za co stavame dom, trvalo to cele max mesiac aj to preto ze boli medzitym vianocne sviatky. A to ziadal moj muz, lebo ja som bola v skusobnej dobe, takze som banku vobec nezaujimala.
Odpovedať
@andraska našli sme recept, ak bude treba, ozvi sa 8-)
Odpovedať
@andraska a čo povieš na toto? žiadaná pôžička 10.000 € a bankou požadovaná hodnota preinvestovania pri výstavbe rodinného domu 100 000 €? Poviem to v Skk - pôžička 300 tis. Skk by mala byť ručená hodnotou novostavby min. 3 000 000 Skk. Je to normálne? Ešteže sme to nepodpísali. :-D
Odpovedať
@provozni to by som podpísal len v čase fakt skutočnej núdze...
Odpovedať
@finsluzby boli sme v čase fakt skutočnej núdze, ale aj tak sme to nepodpísali, ved to je neskutočné zderstvo. Ale teraz riešime našu núdzu s tvojím kolegom Rudijagim, tak uvidíme.... ;-)
Odpovedať
@provozni určite to porieši :-D - banky fakt niekedy nevedia, čo pýtať od láskavosti voči obyčajným ľuďom
Odpovedať
Profilova fotka
@provozni uplne tomu rozumiem.....sme mali presne tento pripad rucime dvoma nehnutelnostami aby nam dali na prestavbu domu...a aj to nam tie peniaze vyplacaju tak pofiderne ...ani ich nezaujima za kolko sme preinvestovali ale hodnota ktoru stavba momentalne po preinvestovani ma, takze tak ako pise finanncnik ak sme rpeinvestovali urcity balik, sice podla nich sme to zhodnotili est eo viac ako sme preinvcestovali aj tak nam pustaju menej penazi..... snazim sa co najskor od tej banky zmiznut.... a rozlucim sa aj s ich VIP klienstvom .... strasne....
Odpovedať
@andraska aj my sme boli v tej banke VIP klienti a takto sme dopadli. ]-( Ale veď existujú aj normálne banky pre obyčajných ľudí (aspon dúfam). Držím palce pri vybavovaní. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
nuz asi tak.... budme sa snazit zrusit ted apredat tu hypoteku inrej nbanke a nase VIP peniaze budeme rozumnejsie ukladta ako v banke , kd ena sVIP oberu...heheh ;-)
Odpovedať
@andraska netreba byť tam, kde ťa nikto nechce :-D
Odpovedať
@finsluzby ahojky, chcem sa opytat, ako je to s prehodnotenim uveru pri skonceni doby viazanosti uroku? da sa prehodnotit uver? oplati sa to?
Odpovedať
@teleranka ak ti skončí fixácia, potom ti banka stanový novú sadzbu a je na tebe, či ju vezmeš alebo nie - osobne si myslím, že sa to oplatí - pokles o 1% oproti ponuke pôvodnej banky nie je nič výnimočné
Odpovedať
podla mna posudky bytov vychadzaju z realnej hodnoty bytu a nie premrstenych cien, ktore su zial stale realitou v BA. uplne chapem banky, ze nechcu riskovat, ze prefinancuju nieco, co nema tu hodnotu. predstavte si, ze ste banka a mate financovat 100 eur, pricom realna hodnota je 80 eur. asi by ste tiez mali snahu zrealnit posudok co najviac a teda uverovat tych 80-90 eur. dovod je jasny. dlznik nebude platit a banka skonfiskuje. ale nepreda za 100. bude musiet ist na realnu hodnotu. co vy na to?
Odpovedať
123 neviem, davali sme si robit posudok 2x a vzdy to bola trhova cena , nie nominalna... Moja svagrina je sudna znalkina a vysvetlovala mi ako sa robia posudky - vzdy sa berie do uvahy poloha - znalci ale musia momentalne pre spravnost svojho posudku doplnit ho o dalsie podobne nehnutelnosti v danej lokalite za podobnu cenu... okrem toho su rozne veci ktore vy mozte pokladat za investicii ale pritom pri posudku nie su posudzovane ako nejaky value add k cene... a naopak ine kvazi bezvyznamne veci pridavaju body... Inak ja mam s tatrou zle skusenosti - 10 rokov VIP klient a nakoniec sme dostali najhorsiu ponuku od nich, detto CSOB chcela neviem ake zaruky... v ustrety bez problemov nam vysla VUBka a UNIkredit - nakoniec sme brali v unikredite lebo ich urok bol omracujuci 8-) ( a stale je :-D )
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?