Predať 2 byty za cenu domu?

Ahojte paci sa nam jeden pozemok s tym ze firma nam vie postavit dom. Pracujem manzelka je na rodičovskej. Sme vlastníkmi dvoch 2i bytov ale este ich nevyvlastnime 5 rokov, rozmyslame ci pockat kym budeme 5 rokov vlastníkmi alebo ich teraz predat na hotovost alebo jeden byt si nechat ako investíciu sj ked manzelka by musela do prace ale velmi nechce lebo mame male dieta. Kebyze predame obidva byty podla nasej predstavy mame aj financí rezervu a dom s pozemkom. Je to tazka situacia pre nas ako rodinu, velmi chceme dom ale odporucaju nam si nechat jeden byt ako investíciu
Odpovedať
@matusdz Ak sa to opýtaš 10 ľudí, každý bude mať na to iný názor. Nikto z nás nepozná tvoju situáciu, ty ju poznáš najlepšie. Len ty vieš určiť, čo je pre teba výhodné. Ak sa v tom nevyznáš, treba si nájsť niekoho, komu presne popíšeš situáciu, odhadnete, akú hodnotu majú byty, koľko by stála stavba, aké sú možnosti úveru a podebatujete o tom. Z jedného príspevku, čo si napísal, sa nedá rozumne a zodpovedne poradiť. Navyše - manželka je na materskej, teda dedukujem, že ste mladý pár, do 30 rokov. Ja som býval 24 rokov s rodičmi, potom 25 rokov v panelákovom byte, pričom som splácal úver a až pred 50-kou som si postavil dom. Dnes mladí chcú mať vlastný dom hneď po svadbe. Na jednej strane ich chápem, ale na druhej strane, ak ten dom kúpiš alebo postavíš o 10 alebo 20 rokov, nič nezmeškáš. Nepíšeš nič o pôvode bytov - či si ich dostal, alebo ich máte na úver. Ak ich ale nevlastníš 5 rokov, tak z predaja zaplatíš daň zo zisku a zdravotné poistenie - ak ich predáš za viac, ako si ich kúpil. Aj takéto veci musíš pri rozhodovaní brať do úvahy. Taktiež musíš zvážiť, či si už zrelý na rodinný dom. To nie je len kúpiť alebo postaviť dom a potom si válaš šunky. O dom sa treba starať. Ja celé víkendy som na záhrade, kosím trávnik, opravujem. Napr. pred mesiacom nám počas silných vetrov padlo tehlové obloženie, teraz to musím opraviť, čo mi zaberie aspoň 3 dni. Mňa už neláka chodiť von na kávu, na pivo, na víkendové výlety. Ak ste akčná rodina, dom nie je pre vás. Poznám rodiny, čo si kúpili domy v satelitoch a po pár rokoch sa presťahovali späť do bytoviek do mesta, lebo robili len taxikárov pre deti. Tým ti nehovorím, že ten dom si nemôžeš kúpiť. Len si musíš dobre zvážiť všetky pre a proti argumenty. Ty a tvoja manželka. A nikto iný - či už na fóre alebo z rodiny. Možno ešte finančný poradca, ak nie si si istý vo financiách.
Odpovedať
Ahoj, jaby som predala jeden byt, vzala hypo, co mitrebalok tomu. A druhy byt by som si nechala ako zabezpeku.... Keby sa cokolvek stalo, mozete ho predat a zarobite na nkm zase a vyolatite hypo... Akuste to tak skor.
Odpovedať
Alebo pozicala od niekoho bezurocne. Este tak skor. Hypo by musela byt so slvelym urokom...co teraz neviem ci je mozne.
Odpovedať
Profilova fotka
my sme boli v podobnej situacii (2 x 3izbovy byt) + slusne vlastne zdroje. Na jeden byt sme vzali hypo na cast kupnej ceny pozemku, vybavili stavebko a nasledne sa nam podarilo vybavit hypo na stavbu zalozenim stavebneho pozemku + navysili hypo na max vysku pri zalozenom byte. Z toho mame hrubu stavbu + nieco (mame komplikovanejsiu stavbu vid moj fotoblog) a momentalne predavame jeden byt a z toho planujeme dokoncit dom.
Odpovedať
Jsme prakticky ve stejné situaci. 2 byty (oba ale na hypotéku, na druhou stranu ceny bytů v ČR stouply o tolik že výnos je dvojnásobný neli více než původní cena). Koupili jsme dům (staví se). Prodali jsme jeden byt a vzali hypotéku. Já jsem na mateřské a nyní pár měsíců pracuji na dpc. Dítě (2 roky) nově ve školce, jen na dopo a spokojené. Původně jsme chtěli prodat i druhý byt, aby nebyla tak velká hypotéka, ale zvládneme to i bez toho a s výškou inflace je lepší si nechat byt i hypotéku (kterou máme ještě za úrok 1,😎. Byt jsem neměla 5 let , takže platím daň (půl milionu), ale mezitím cena domu (loni rezervace) stoupla o 2 mio, takže by jsme si čekáním nic nepomohli, spíše naopak.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?