Nová úroková sadzba - hrubá marža banky

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, končí mi fixácia hypotéky a banka mi nastavila nasledujúce podmienky: Nová úroková sadzba 1,39% ročne z toho 0,89% základná úroková sadzba a 0,5% hrubá marža banky. Chcem sa spýtať, čo je tá "hrubá marža" banky? Chápem tomu správne, že to má každá banka a teda "reklama" na najvýhodnejšiu hypotéku od 0,XY% ročne je bez tej marže? Konkrétne sa jedná o SLSP. Druhá otázka je... Pri prepočte zostávajúcej čiastky hypotéky v kalkulačke SLSP okrem sumy splátky hádže "poistenie úveru". Pod poistením úveru sa teda myslí hrubá marža banky? Vychádza to cca rovnako s poistením úveru... Tretia otázka... Oplatí sa v aktuálnej dobe táto ponuka od SLSP, alebo obehať iné banky a prísť do SLSP s protiponukou? Resp. refinancovať inde? Ďakujem za odpovede.
Odpovedať
1
2
@tukynka zadavatel pisal ze mu konci fix, tak predpokladam ze po 4 mesiacoch uz to ma davno vyriesene...
Odpovedať
@hockto pardon, zle som kukla dátum. Moja chyba. Chcela som len poradiť a pomôcť 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@hockto ktorákoľvek banka má možnosť zmeniť úrok počas fixácie. Čarovnú formulku má v obchodných podmienkach, ktoré sú súčasťou úverovej zmluvy, každá jedna banka. Dané ustanovenie podmienok však uvádza, že je to možné vykonať v prípade výrazných a nepredvídateľných výkyvov trhu, či už z dôvodu politických zmien, výrazných zmien finančných trhov, ...... pozrite si podmienky Vašej banky a verím, že to tam nájdete. A otázka, či banka dvihne úrok napr. 0,99% p.a. zafixovaný na 10 rokov pri náraste úrokov na úroveň napr. 3-4% Ono to bude závisieť najmä od toho, či to ovplyvní stabilitu banky alebo nie. Sú určené pravidlá napr. kapitálovej primeranosti, či iné pravidlá stability finančného systému. Pokiaľ toto bude v poriadku kľudne aj pri 5% náraste, tak banka ten úrok dvíhať nebude. Ak by to však už ohrozovalo pravidlá stability, tak to banka môže urobiť a samozrejme si to musí vedieť zdôvodniť pred kontrolórom. Alebo to dokonca môže aj samotný kontrolór aj nariadiť. Nie som žiaden finančný analytik, ktorý by vedel riešiť prognózy vývoja finančných trhov, ale dovolím si povedať, že pri navýšení úrokov na úroveň tých cca 3, možno 4% banka nebude riešiť zmeny úrokov počas fixu. Má viacero nástrojov na to, aby si udržala všetko ako treba. Pri vyšších úrokoch to už ale bude asi na zváženie, pretože ak si banka bude na medzibankovom trhu požičiavať skutočne za niekoľko násobne vyššie úroky, nemôže ponechať svoje pohľadávky s úrokom pod 1%.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@rkorba Tak aky mate presne Vy urok? A na ako dlho zafixovany?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?