Je výška hypotéky 100 000 eur privysoká?

Ahojte! Myslíte si, že výška hypotéky 100.000 eur na kúpu rodinného domu je privysoká??? Keď sme prišli do banky a povedali sme, že chceme hypotéku na kúpu domu 100.000 eur tak sa na nás pozerali ako na bláznov. Myslím si, že dnes je to bežná suma hypotéky, keď chce človek mať niečo poriadne a nie len nejaký malý byt. Čo si myslíte vy?? :-) :-) :-)
Odpovedať
1
2
no ved je krííííííza :-D si myslíš, že majú pre teba v šuflíku toľko prachov? ale nie, teraz vážne - podla toho aké máte príjmy s tvojou polovičkou. ak máte na mesačné splátky, tak by nemal byť problém. ale z tolkých penazí by som už postavila nový alebo to, čo chcete kúpiť, je novostavba?
Odpovedať
@elisadavinci83 vela / malo ??? zavisi od toho kde zijes, tu v KE dom pod 150.000 v meste nekupis, verim ze v svidniku mas za to domy 2 a tiez ake mas prijmy, ja mam hypo 13500 :) uz doplacam a zda sa mi vela. :-D
Odpovedať
Profilova fotka
podla lokality a prijmu... tu v ba som hypo pod stovecku uz dobre dlho nezazila...
Odpovedať
Profilova fotka
Kamarat s manzelkou brali teraz cca 150tis. Za 100tis mas akurat tak zaprdeny stary byt. Samozrejme zalezi kde zijes a kolko dokazes zarobit... Splatka hypoteky by nemala presiahnut 30% Vasich prijmov. Treba mysliet aj na to, ze raz budes chciet ist na matersku... Cize to budete tahat z jedneho prijmu... Ale toto ti hovorit nemusim, to si vie kazdy spocitat sam a kto nie, tak ho pan boh ochranuj :)
Odpovedať
@cikitka18 ide vždy o lokalitu, kde to chceš kúpiť a o ktorej nepíšeš - za 100.000 eur si kúpiš na ďalekom východe pomaly luxusnú vilu, v Žiline buď starý dom s veľkým pozemkom alebo lepší dom s malým pozemkom, ale v Bratislave si za to kúpiš max. 3 izbový byt v Petržalke, aj to len po známosti, resp. rozpadávajúcu sa haraburdu s malým pozemkom v okolí.... vo Viedni máš za to dobrý byt na predmestí a v Rajke slušný domček.... t.j. 100.000 eur v lepšej lokalite je minimum, v horšej lokalite je už však veľa...
Odpovedať
@vovo tých 30% nesedí na 100%, záleží totiž dosť od výšky splátky a doby splácania...
Odpovedať
Profilova fotka
@finsluzby nerozumiem, ved som napisal, ze vyska splatky by nemala presiahnut 30% z primov. Ci ste to mysleli tak, ze kratkodobo moze tuto hodnot presiahnut?
Odpovedať
ďakujem za odpovede :) S partnerom dokopy zarobíme cca 1.900 eur, splátku nám vypočítali na 450 eur...domček, ktorý chceme kúpiť má asi 25 rokov, čiže na nehnuteľnosť to nie je veľa....domček sa nachádza v jednej dedinke neďaleko okresného mesta.... pozemok má cca 821 m2, dom je podpivničený, má 3 spálne, veľkú obývačku s kuchyňou, komoru, chodbu, wc a kúpelňu, tiež je krásne upravená záhrada so skalkou, krbom, pergolou, tiež tam je terasa priamo zo spálne, ešte nejaké "hospodárske" budovy, je zateplený a aj fasáda je urobená, garáž pre 2 autá...pivničné priestory sú tiež obrovské....
Odpovedať
@cikitka18 no stale si nenapisal kde to "okresne mesto je" len vas upozornim, ze splatkou hypoteky sa to nekonci, prirataj si naklady spojene s uzivanim domu, energie a zacni setrit na nove kurenie,plyn, vodu, .... 25r dom je akurat zrely na opravy. a ak vam toto vsetko vyjde ( nezabudni na metersku, PNky a podobne zalezitosti zo zivota....) , myslim ze hypo budete mat tak na 25-30r, porozmyslaj ci aj prijem budes mat o 25r taky aby vam to vydalo na tu hypo. Joj a este citam s "partnerom" toto si dajte na poriadok lebo partner sa moze dvihnut a ist kade lahsie rychlejsie ako manzel, nemalujem certa na stenu len pozorujem okolie
Odpovedať
aj my sme si brali skoro 100 000 na pozemok plus stavbu, podla mna obycajna kruta realita, mali by byt zvykntí :) a zalezi vazne iba na tom ci to vy viete splacat, ci mate stalu pracu s viziou do bucudna tak aby ste to utiahli a podobne...na nicom inom nezalzei a divne pohlady si nevsimaj :) v Ba sa sproste byty v petrzalke dvoj-trojizbove pohyuju v takychto sumach, takze co uz...clovek nechce ale musi :)
Odpovedať
@vovo trocha je to inak - vždy ide o samotnú výšku splátky, ktorú napr. riešim s klientom - napr. ak niekto zarába dnes 400 eur, podľa vzorca 30%, by maximálna splátka mala byť na úrovni cca 120 eur, ale 120 eur nie je suma, ktorú nie je schopný človek zarobiť, keby prišiel napr. o stabilný príjem, navyše čo si kúpiš na úver, ktorý splácaš vo výške 120 eur mesačne?... - osobne si myslím, že pre normálny pár ľudí, ktorí chcú niečo v živote dokázať, by suma cca 300 - 400 eur nemala byť problémom v akejkoľvek životnej situácii, preto som ti napísal, že 30% z výšky čistého príjmu nie je až tak smerodatné, lebo reálne, ak je človek v skutočne ťažkej životnej situácii, aj 5% z výške jeho bývalého príjmu je vážny problém....
Odpovedať
Dom sa nachádza pri okresnom meste Skalica - západné Slovensko, pri českých hraniciach....a na to aby sme mohli s partnerom spolu žiť a založiť si rodinu nepotrebujeme papier..keby sme si neboli istí, tak by sme to určite nerobili..a ani manželstvo nie je záruka.... keby mám takto rozmýšľať, tak by som s ním ani s nikým iným nemohla ani byť....
Odpovedať
Článok sa načítava...
@cikitka18 potom 100.000 eur je maximálna suma, do ktorej by som osobne šiel vzhľadom na lokalitu a aj to by som ešte špekuloval, či v čechách nie je lacnejšie....
Odpovedať
Profilova fotka
@cikitka18 ja by som si takuto hypoteku vzala jedine na novy dom,ktory by som si postavila podla vlastnych predstav x-) .Urcite nie na 25-rocny dom,kde uz je vsetko davno dané .Ak mate na to prijmy,preco nie... ;-) Nic stare by som vsak nekupovala.Ste mladí,postavte si novy domcek,aby ste neskor nelutovali,ze ste kupili nieco stare..
Odpovedať
Veľmi radi by sme si postavili svoj nový dom, avšak na to nemáme financie, nakoľko bývame v podnájme...a platiť podnájom a ešte rok pôžičku - než sa dom postaví, to je nad naše sily...
Odpovedať
@cikitka18 Domcek sa da postavit aj za par mesiacov, staci sa porozhliadat :-) starinu by som nekupoval, budes na to doplacat cely zivot
Odpovedať
Ja s manželkou som nad tým tiež dumal... nakoniec sme tiež teraz v podnájme, ale pred rokom sme kúpili pozemok s cenou 37tis.euro. Hypoteka nan bola 16.500euro. Nakolko máme spolu s manželkou tiež podobný príjem (1900euro) tak pre nás bola jasná volba STAVAŤ.. preto tento rok na vianoce dosplácame túto hypotéku a dom čo som si naporjektoval bude stáť tiež 100-120tis.euro. A hypotéka sa teda bude pohybovať vo výške 90-110tis.euro A to budeme mať vlastný, nový, 3izb. s garážou. A to chceme ešte pred stavbou stihnúť porodiť dieťa aby sme vedeli či bude dieta zdravé a či budeme mať nato si vziať takú hypotéku. Takže ludia naozaj uvažujte reálne, dobre si všetko spočítajte a neunáhlite sa. Jednoducho sa nejaký ten rok uskromníte a budete žiť aj v podnájme aj čakať na dostavanie domu, na ten čas snád dokážete utiehnuť aj nájom aj hypotéku. A HLAVNE radím a to vážne radím..berte to cez STAVEBNÉ SPORENIE... niet nad lepšiu hypo ako v komerčných bankách, máte stabilnú úrokovú sadzbu (a to počas celej doby a celých 25rokov rovnakú) takže vám táto hypo neprerastie cez hlavu a hlavne napr ako máme my v ČSOB môžete kexykolvek splácať viac alebo pod oznámení aj mneje s predlžením splatnosti a neplatíte poplatky. ako príklad uvediem pri mojej otázke v Slovenskej sporitelni pri hypoteke 100tis.euro bolo po 26rokoch splácania vrátené banke 215.630euro, Tatrabanka bola natom o niečo lepšie po 26rokoch jej vrátite celkovo 186.500euro a pri stavebnom sporení.. celkové splatenie a zaplatenie späť banke po 26rokoch 154.560euro. Tak si to dobre naozaj dobre spočítajte :)
Odpovedať
takže čo vy nato? necháte si prejsť hlavou a ešte raz si to všetko spočítate?
Odpovedať
@cvoky8 a dovolena v jugoslavii? :-D
Odpovedať
a to už ide.. či máte plat nato aby ste nežili ako platci do konca života.. aby ste si dokázali aj pri takých splátkach uživať :)))
Odpovedať
Profilova fotka
@cikitka18 da sa postavit dom aj za 3mes.-firmou...+pozemok,neviem vsak ci by ste sa zmestili do tej sumy 100.000 eur,ak vsak ano isla by som do toho,aj keby som byvala v podnajme.
Odpovedať
@kriloter Dobrý den. Podle síťového grafu v dalším období samá pozitiva. :-D :-D :-D :-D :-D S pozdravem Laďa
Odpovedať
Otázka je, či máte také financie, aby ste vedeli splácať 100 000,-€ + úroky. Mne osobne by sa nechcelo každý mesiac rozmýšľať, či mesačnú platbu zvládnem alebo to bude len tak tak...
Odpovedať
@cvoky8 necháp ma prosím zle, ale nepochopila som vetu "či bude dieťa zdravé a či budeme mať na to vziať si takú hypotéku". Ja Ti samozrejme želám zdravé dieťa, ale kto má na svete istotu, že keď sa zdravý narodí, tak aj zdravý zostane?
Odpovedať
@mateson @cvoky8 zdravy zostane alebo aj partnery mozu z hocijakych pricin neostat zdravy a zivy... toto porodenie dietata mi tiez zarezonovalo....myslem ze je prehnane take planovanie.... lebo clovek mieni ban boh meni......
Odpovedať
Nechapte ma zle, ide len o ten prvotný dojem a túžbu po zdravom potomkovi, a bohužiaľ ja zas nepochopim ľudí čo sa vrhnu bezhlavo do hypotéky a potom budú vyplakavat ze keby to vedeli skôr nesli by do toho. Viem neznie to prijemne ale aspon z casti bude vediet clovek nacom je. Neodsudzujte ma zato
Odpovedať
v živote je všetko možné ale aspoň jedna vec je vedieť predtým než sa pustíte do velkého úveru že aspoň predtým ako ste to podísali bolo všetko najviac OK ako sa len dalo.. :)
Odpovedať
@cvoky8 mame velmi vysoky uver cez uni kredit a zatial sme sa nedostali nad urok 2.5% co teda pri stavebnom mddziuvere sme daleko presiahli... Nas aktualny urok je 1.2% - cize tvoje odpprucanie sa vztahuje len na konkretny typ klienta s konkretnou bonitou - to kolko preplatis velmi zalezi od typu uveru ktory si zoberies a od bonity ktoru ti banka na zaklade tvojich prijmov priradi... Inak myslim ze finsluzby to myslel tak ze napr. Ked ma niekto zarobok 3000 euro a splatku aj napr. 50% prijmu tak z toho zvysku uplne kludne pekne vyzije aj so zenou na materskej, zatial co ked ma niekto prijem 500 euro a splatku 150 co je teda okolo tych 30% tak omnoho zlozitejsie zo zvysku vyzije - cize tie percenta su velmi relativne...
Odpovedať
Profilova fotka
@cikitka18 kupte si hotovy uz postaveny dom za taku cenu,nie stary. my sme to tak vyriesili, prave sa stavia ... urobili sme par zmien podla seba a samozrejme vyberame okna,podlahy,dvere,kuchynu,kupelnu. ja by som do 25 rocneho domu za take peniaze nesla. vidim na rodicovskom dome ako postupne treba vsetko opravovat,menit a ma 24r
Odpovedať
@babucika no neviem kde žiješ, ale u nás /okresné mesto 38 km od BA/ stojí 5 árový pozemok 50tisíc euro. Minimálne.Takže neviem si predstaviť kto by ti tu predal nový dom za 100 tisíc. Tu sa byty predávajú 1000eur za meter štvorcový.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?