Je tu niekto z Prvej stavebnej sporiteľne?

21. jan 2014460

potrebovala by som poradiť... mám uzatvorené sporenie - sporím už roky za účelom kúpy bytu. byt sa mi podarilo kúpiť, podala som žiadosť o vyplatenie peniažkov s tým, že už bola vyplatená prvá splátka a tým som to dokladovala. dozvedela som sa ale, že trvá až mesiac a pol pokiaľ mi prídu peniaze. čo je problém, lebo termín 2. splátky sa blíži a ja to tým pádom nemám ako financovať. vie mi niekto poradiť, či sa to dá nejako urýchliť? pôvodne to boli 2 týždne!!!!!

 • @sunpit .... tak teraz je už asi trošku neskoro, termíny ste si mali preveriť vopred pred začiatkom celej akcie financovania cez PSS. No ale niekedy sa dajú vymyslieť fintičky finty ako sa to dá aj do týždňa. Je však ako všetko mimo štandardu dosť špecifické a preto by to chcelo viac info. 🙂

 • ja aj fin. poradkyňa sme boli v tom, že do 2 týždňov, ževraj v januári sa menili podmienky.... neviem no...našetrené peniaze v pss tvoria len menšiu časť, ale predsa budú chýbať. aké info napríklad? 🙂
  dnes tam idem sa podrobne informovať, ale nejaké rady by sa zišli určite. 🤔

 • ale to je hovadina, ja som si vyberala nasporene peniaze z PSS presne pred rokom a trvalo to 4 alebo 5 tyzdnov. a urychlit sa to da, ale treba poznat ludi na spravnom mieste. ale ak to nestihnes, skus si pozicat inde, znami, rodina, dokonca aj niektore banky poziciavaju bez poplatku a predcasne splatenie maju tiez zdarma, tak hadam by to vyslo lacnejsie nez nejake sankcie od developera. alebo sa nejako dohodnut s developerom, s nasim by sa hadam aj dalo vtedy dohodnut, ze pocka, ak by sme nemali. drzim paste!

 • Sponzor fóra
 • Mne to trvalo asi aj 2 mesiace, kym mi prisli peniaze z Prvej stavebnej. Napr. v mojom pripade Prva stavebna chcel potvrdenie od VUB, ktore VUB nevydavalo. Nakoniec som to musel riesit tak, ze mi nejaky znamy dohodil ineho znameho z VUB, ktory mi bol ochotny take potvrdenie vystavit (za co on bol patricne zvozeny bankou).

 • Ak ti niekto tvrdil že 2 týždne tak nemal overené informácie.
  Dôležité sú okolnosti, sporiš 2 roky, aké máš hodnotiace číslo ( HČ(?
   Po dvoch rokoch sa dá
  - zobrat úver ak máš HČ a nasporené peniaze podľa stanovených podmienok.
  Po splnení týchto podmienok HČ a nasporenej sumy musíš od mesiaca v ktorom to splníš čakat 2 mesiace čo jej úplne bežná lehota a vôbec nie nová od januára 2012 a toto musí vediet obchodný sprostredovateľ.
  Potom či príde list z centraty PSS- či budeš pokračovať v sporení
  - alebo zoberieš úver tam je tých 2,9 a teraz je aj tam akcia asi 1.69%
  lebo oni majú v podmienkach že ak máš HČ a potrebnú nasporenú sumu
  tak máš NAROK na úver, preto sa ta pýtajú či chceš úver keď si splnila podmienky
  Peniaze si môžeš po 2 rokoch vybrat a preukazuješ ich účel,.
  Vybrat sa dá vraj na návratku, čo to znamená som doposiaľ nepochopila. Lebo len vybrat nasporené peniaze s prémiou a úrokom sa dá po 2 rokoch - zrušenie zmluvy- teda výpoved, začo sa platí
  alebo zobrat úver, či aj medziúver a ten kedykoľvek aj hneď po založení zmluvy alebo v priebehu sporenia kým nesiahneš to HČ a nesporíš potrebnú sumu.
  Potom ako ti príde list z centraly od PSS že si splnila podmienky a odpovieš, čakaš na peniaze 2 mesiace.
  Ak nechceš čakat musíš požiadat o medziúver s podmienkami úveru, tu je ten ro zdiel že už platít poplatok 130,-Eur, pričom za poskytnutie úveru sa neplatí.
  Ak si sa rozhodla čakat tak dostaneš tvoje nasporené peniaze a úroky a potom keď zdokladuješ účel tak aj prémiu, ak to hneď pošleš tak možno že tie peniaze dostaneš všetky .
  Ak zmluvu zrušíš tak za to platíš poplatok a ten je % podľa toho v ktorom roku sporenia zrušíš.
  Po 6 rokoch rokoch nemusíš zdokladovat načo si použila nasporené peniaze.
  Poplatky si pozri na stránke www.pss.sk da sa to stiahnut.
  Aj mne tvrdili 2 týždne a keď prešli a neprišli peniaze a overovala som si to všade možné tak som zistila že 1 zo 77 to príde skôr, ale nie je to bežná vec ale asi vybavovanie cez neviem koho. Veď tak to ide všade. Bežný smrtelník ma takéto lehoty. Ale keby povedali pravdu, tak to je predsa dlho a stratili by klienta.

  Spýtaj sa
  - aké máš HČ
  ako sa vedia peniaze vybrat - návratka
  - zrušenie zmluvy
  - rozdelenie zmluvy
  - žiadost o úver
  - žiadost o medziúver
  tiež zavisí akú máš uzatvretú cieľovú sumu.
  Obch. zast. majú program a vedia ti nasimulovat rozne varianty , ale vybrat svoje peniaze pred dobou 6 rokov
  nie je krátka doba. Ešte ak by si už dávno bola splnila podmienky pre poskytnutie úveru, nie medziúveru, tak
  vtedy možno že do 2 týdžňov dostaneš peniaze. Napr. ak by si bola vlani mala HČ +64 nasporenú patrišnú sumu a nezobrala by si úver, ale sporila ďalej a o polroka sa rozhodneš že predsa tie peniaze potrebuješ tak možno tu by sa dalo za 2 týždne nejak na navratku získat peniaze. Preto sa ta asi obch. zástup. pýtali že viac informácii aby vedeli varianty.
  Ma nie som obch. sprostredk. iba práve teraz prechádzam týmto procesom.
  Mne tiež tvrdili vždy kratšie lehoty a realita bola taká akú píšem V januári som splnila HČ a nsporenú sumu a v marci som dostala list a v maji dostanem peniaze. Tiež som sa nachodila a nedalo sa to urýchlit, kedže som nechcela platit za medziúver s podkmienkami úveru, ani za výpoveď ani za rozdelenie zmluvy, len tak jednoducho dostat to čo som si nasporila s úrokmi a s prémiou.
  -Ešte že preplácajú vraj faktúry, skús aj na toto sa spýtať či by neuhradili tú splátku za teba.
  A ete podstatná vec, mnoho obchod. poradcov nevie poradit majú málo skúseností.
  Skús a dostat k regionalnej riaditeľke alebo vedúcej v okrese, ta by aspoň poradit mala najlepšie a chod priamo za ňou nie už cez tvoju, lebo strácaš čas. najdi si ju na ich stránke a chod osobne.

 • @rudijagi  mozes mi prosim poradit - oplati sa uzavriet stavebne sporenie Junior extra pre dieta v PSS? Mam moznost uzatvorit zmluvu bez poplatku vramci DM baby bonusu. Da sa na tu zmluvu potom pripisat aj dalsie dieta?

 • @mata1976
  Ahoj
  Ak využívaš baby bonus - tak tam môžeš dopísať svojich ddetí koľko chceš - keď sú staršie. A na tie čo sa narodia sa zas dá využiť baby bonus

 • @mata1976  stavebné sporenie sa oplatí väčšinou vždy.... ale tiež trošku dosť veľa závisí aj čo od toho očakávate. Možno zázraky a možno 2% úrok pa + 10% prémia z ročného vkladu je to pre Vás dosť alebo málo, dajú Vám niekde viac??? Na zmluvu v PSS sa môže získavať iba jedna štátna prémia na majiteľa alebo RČ.... ak ma pamäť neklame 😃 .... gangstro hore spomína baby bonus no naozaj neviem či je to OK ale jednoducho viem vyzistiť 😉 Do konca minulého roku sa dalo sporiť na rodinnú zmluvu (sporiť na existujúce sa samozrejme dá aj dnes) ale už sa nedajú uzatvoriť. Proste odteraz je to vždy čo sporiteľ to zmluva (následne na to vklad, štátna prémia a poplatok za vedenie účtu - pri väčších počtoch 2 a viac je vo wust. čiastočná zľava z poplatku).

 • @rudijagi  my uz taku rodinnu zmluvu mame vo wustenrote (ja, manzel a dcera) od roku 2008 len stale navysujeme CS lebo pri 3 vkladoch na ziskanie SP sa suma rychlo nazbiera 🙂 ale na druhej strane platime len 1 poplatok za vedenie uctu. Necakame zazraky, je to nas 'saving' a myslim ze lepsie zurocenie ako v banke (2% urok + max. statna premia). Teraz cakame dalsie dieta a neviem, ci ho pripisat na uz existujucu zmluvu do Wust. alebo otvorit novu v PSS ???

 • @gangstro  ahoj, mozes mi prosim napisat ake su podmienky (vyhody a nevyhody) pri tomto type staveb.sporenia (Junior extra) ?

 • @mata1976
  Výhody:
  1.Zmluva sa dá uzatvoriť zadarmo - akákoľvek CS.
  2.sporenie pre dieťa doplnené o také ,,mini" poistenie pre rodičov. Keď sporia pravidelne, alebo tam majú prislúchajúcu sumu(vložia raz to čo by dávali 12x ročne, alebo viac). Ak rodič zomrie tak PSS dosporí do 50% z CS. Max. to môže byť, že dosporí do 10.000 eur - teda CS by bola 20.000 eur.
  3.A pri prevode zmluvy z dieťaťa na rodiča nie je poplatok.
  Nevýhody - ako pri klasickom sporení v PSS.

  4. V PSS sa chystajú zmeny od 1.7.2012 - takže nové zmluvy neuzátvárajte, ani nezvyšujte

 • @gangstro  zmeny k lepsiemu ked nemam uzatvorit zmluvu do konca juna (podmienka Baby bonusu) ???

 • @mata1976
  Babybonusu sa to nejak nedotkne - keďže zmluva je aj tak zadarmo. O týždeň budem vedieť viac

 • @gangstro  ahoj, mas uz nejake nove info?

 • @mata1976
  Zmluvy stavebného sporenia budú za 20 eur🙂 A zvýšenie len za 10 eur

 • Sponzor fóra
 • @gangstro  zvysenie cielovej sumy je teraz len za 10 euro, pochopila som ta spravne? a do kedy trva tato akcia za 20 eur zmluva? Dakujem 🙂

 • @katkav
  Áno - pochopila si správne. Akcia je zatiaľ do konca roka - a potom sa uvidí.

 • @gangstro 😉 dakujem za rady 🙂 🙂 🙂

 • Potrebovala by som poradiť. Dnes mi prišlo z PSS oznámenie o úplnom splatení úveru+ súhlas s výmazom záložného práva na nehnuteľnosť, ktorý poslala PSS aj na správu katastra. Je potrebné dať na kataster aj žiadosť o výmaz zál. práva ? alebo aký je postup v súvislosti so skončením a uzavretím zmluvy, účtu PSS a založenia nehnuteľnosti ?

 • oni to na kataster poslu, nemusis nic robit, pride ti oznamenie z katastra o vymaze zalozneho prava. Tiez som tam spaltila uver v novembri...

 • zuzka4444 ďakujem za info !

 • chcela by som sa poradit.... uvazujeme s priatelom nad uverom z PSS. on tam ma zalozenu zmluvu a nedavno mu prisiel vypis zo sporenia. ma tam uvedene Hodnotiace cislo 35 a potrebovali by sme cca 30000€. podla tych prepoctov na stranke PSS tam vychadza splatka na cca 160€. je ta suma realna? nemame ziadneho fin.poradcu a priatel im velmi neveri, tak by som potrebovala vediet nejaku vasu skusenost...

 • @hella209
  Ak má hodnotiace číslo je 35 tak dostanete len medziúver a nie stavebný úver a budete musieť založiť nehnuteľnosť

 • je ale ta suma realna aj s medziuverom?

 • @gangstro  Ahoj. Aj ja prosim o odpoved. Mame medziuver z PSS bez rucenia. Rozmyslame uver postupne vyplatit. Co je lepsie? vyplacat urcite percento naraz na vyrocie zmluvy - okrem beznych splatok, ci o urcitu sumu navysit pravidelne splatky??? Alebo je to uplne jedno?

 • @hella209
  Jasné - keď založíš nehnuteľnosť nie je problém

 • @nelika666  Určite navyšuj splátky - bude to rýchlejšie a neovplyvní to tak rozpočet

 • ak by som riesila situaciu aj medziuverom s rucenim bude mi aj takto treba "blocky" alebo v tomto pripade nie?

 • @gangstro Chcem sa Vas opytat . mam medzi uver na 30 rokou mesacna splatka 148 € cielova suma 26000 , pozicka 22000 € bolo mi povedane ak dam mimoriadne splatky tak menej preplatim mne to akosi nevychadza .je to vobec mozne ? . mimoriadnu splatku dam 10000 € teraz aj o dva roky .Mohli by ste mi to vysvetlit vopred Dakujem

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  reg. č. NBS 255060
  Oblasť, kde sa pohybujem najčastejšie: Piešťany, Trnava, Senica, Galanta, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Nitra,...
  Bc. Veronika Monišová
  0907488 978
  poskytujem komplexné služby v oblasti finančného poradenstva
  Články od našich partnerov
  Ukážte vašu záhradu v dobrom svetle
  Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy
  Nebojte sa veľkého formátu!
  Archív článkov od partnerov