Hypoteka pri kupe nehnutelnosti - manzelia, zapis na zmluve a LV obaja, ci staci jeden ?

Z pravneho hladiska je pravdepodobne jedno, ci su obaja manzelia alebo iba jeden na kupno-predajnej zmluve a potom na LV pri vpise na katastri. No nie je predsa len lepsie, ak podpisuje iba jeden z manzelov - ten s lepsim prijmom, aby neskumala banka v pripade hypoteky zbytocne oboch a vyzadovali by sa vsetky dokumenty od oboch manzelov ? Dik za kazdu radu..
Odpovedať
@petrasov akosi nerozumiem kam tym mieris - chces zatajit manzelku pred bankou lebo ma nejake podlznosti? Ci koli comu to riesis? Predpokladam ze mate BSM-ko takze ci kupi nehnutelnost jeden alebo obaja v pripade rozvodu ci sudneho napadnutia druhou stranou sa na mejetok hladi ako na spolocny... ak riesis to, ze ma manzelka slaby prijem - tak je vzdy lepsie nejaky prijem ako ziadny... no a ak ma zapis v uverovom registri tak potom samozrejme ziadaj iba ty aj ked pred tym budes asi musiet zuzit BSM na konkretny uver 😎
Odpovedať
@palinoba nie, nie, ziadne dlhy nema manzelka. Ide o to, ze manzelka bola dlho na materskej s detmi a nemala ziadny prijem. Mierim na dve veci: 1. aby neklesla bonita pred bankou kvoli absencii prijmu manzelky (ktora vsak v buducnosti uz prijem mat bude), a 2. aby sme sa vyhli zdvojenej byrokracii. Dik.
Odpovedať
@petrasov boli sme v podobnej situacii. V SLSP sme im rovno povedali, ze manzelkine prijmy nestoja za tu namahu a nic sme nedokladovali. Pri podpise uverovej zmluvy musela byt, na kupnej zmluve tiez bola uvedena (aj ked to asi nebolo nutne kedze je to aj tak BSM).
Odpovedať
Profilova fotka
@paliboy mozno sa na to kaza banka pozera inak. Ja by som povedala, ze najlepsie to je prejst si s danou bankou, alebo niekym kto vam uver vybavuje
Odpovedať
technicky ti to moze byt jedno, ak sa pozries na oboch a jeden ma dobry prijem a druhy mensi alebo ziadny ...je to to iste ako ked pozeras iba jedneho ... ak to beru tak ze manzelka bola na materskej a znizia ti bonitu, oproti tomu ako keby si ziadal iba ty, to uz by som sa hneval kvoli diskriminacii ...a mozno aj podnikol nejake kroky ... z urciteho hladiska to moze byt pre teba "financna pritaz" ...ale aj tak ... samozrejme ak nema dlhy a pod ... tazko povedat, da sa nato pozerat v viacerych uhlov kazdopadne ak viem, ze nema vyznam, ziadal by som sam ak by som vedel, ze to staci ...
Odpovedať
@petrasov Ak nie BSM zúžené či zrušené, tak banka bude vyžadovať manželku ako spoludlžníčku, a to práve skrz vyšší úver a BSM.
Odpovedať
Profilova fotka
@petrasov Áno, pokiaľ nie je zrušené alebo zúžené BSM, tak manželka v zmysle Občianskeho zákonníka musí byť spoludlžníkom na hypotéke. Do bonity sa životné minimum na manželku počíta aj pri zúženom BSM. Zúženie BSM formou notárskej zápisnice však neakceptujú všetky banky. Z hľadiska bonity je vhodnejšie, keď je uvedená ako spoludlžníčka, pretože ako príjem sa počíta jej rodičovský príspevok (275,90 € alebo 378,10 €), pričom životné minimum na manželku je aktuálne 149,87 €. Na kúpnej zmluve by mali byť ako manželia tiež uvedení spoločne. Ak z nejakého osobného dôvodu niektorí z manželov potrebuje byť výlučným vlastníkom nehnuteľnosti, odporúčam poradiť sa s právnikom
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?