Hypotéka pre pracujúcich v zahraničí - ako to teraz je?

47 min460

Ahojte strecháči, potreboval by som zistiť ako to je teraz momentálne s hypo úvermi pre slovákov žijúcich v zahraničí a konkrétne v UK? Potrebujem vybaviť hypo, našetrené mám, pozemok zakúpený pred pár rokmi ale ešte potrebujem cez hypo prefinancovať tak 60-70k na všetko dokončenie interiéru, exteriéru a pod. Ďakujem za každú radu a reálnu skúsenosť

 • Neviem ci ti to pomoze, ale minimálne ti to moze nacrtnut situaciu... Ja som navyssovala uver a teda ako navysit navysili ale posudzovali to ako nizsi plat... Pocitali len 70% prijem CZ a aj tam zijem. Vybavovala poradkyna

 • @peterman82  bol som pred cca 2tyzdnami so sestrou a bolo mi povedané že aktuálne žiadna banka neakceptuje príjem zo zahraničia boli sme konkrétne v Prime, VÚB a keď nám povedali to isté ďalej sme ani neskúšali. Pri refinancovaní problém není ale keď navysujes alebo riešiš novú je to problém. Ale jej to povedali keďže manžel jej robí v Nemecku možno sa na UK pozerajú inak neviem 😉

 • @audinak  my sme začali stavať z vlastných peňazí s tým že VUB povedala že nieje problem peniaze budú keď budú metrové múry tak bude všetko ok. Prišiel som do banky doniesol som všetky náležitosti a banka povedala že príjem zo švajčiarska neberú. Skoro má porazilo samozrejme. Ale po naliehani riaditeľka pobočky podala žiadosť o výnimku a výnimka prešla. Čiže dá sa všetko akurát treba tlačiť a trpezlivosť

 • Sponzor fóra
 • @spikerhc  ahoj, no veď práve toho sa bojím že by sme dopadli, nám budú stavať drevodom a tam treba mať myslím že celu holostavbu postavenú aby sa dala založiť a práve že nechcem dopadnúť že na to finálne dokončenie treba ešte kopu financií a neprejdú potom hypo...dúfam že sa to čoskoro zmení, a začnú akceptovať aj zo zahraničia

 • @kitycat  ahoj, takže skúsenosť máš takú že z každého zahraničného príjmu akceptuju iba akoby 70%? Je to kvôli vyšším nákladom na život v iných štátoch a teda že tí menej zostava po zaplatení všetkých účtov a náležitostí ako na sk zo slovenského platu? Hmm hlavne pri CZ mi to nejak nedáva zmysel 😂

 • @audinak   vyjadrili sa že z akého dôvodu momentálne neakceptuju zahraničné príjmy?

 • @peterman82  Banky vo všeobecnosti neakceptujú príjmy zo zahraničia, lebo to sú rizikoví klienti. Dnes môžu mať príjem. o pol roka už nemusia. Takmer všetky banky schvaľujú úvery, kde kde je zahraničný príjem, na výnimku. Potom sa príjem nezohľadňuje a posudzujú sa iné skutočnosti - trvalý pobyt, obraty na účte, založený majetok a pod.

  V lepšom prípade ten príjem iba krátia. Konkrétne ti povedia ale iba v banke, lebo to, čo platí u jedného u teba nemusí.

 • @peterman82  no my sme to riskli aké poviem pravdu že som sa dva týždne potil a modlim aby to prešlo lebo neviem čo by som inak robil

 • @chrobak7  neviem či to je tak že ži zahraničia je rizikové. Ak pracujem v jednej firme 13 rokov asi neprídem o príjem zo dňa na deň nie? Ak má niekto zmluvu a pravidelný príjem nieje to absolútne problem. Jediný problem je táto kktina čo vymýšľajú teraz.

 • Ahoj. Kamarátovi schválili úver len v SLSP (cca 2 týždne dozadu). Pracuje v UK a schválili mu 1,29% na 5 rokov (70% z kupnej ceny bytu)

 • @spikerhc  nikto nic teraz nevymysla 😃 prijem zo zahranicia bol rizikovy vzdy...

 • @chrobak7  no veď toto práve že banky chcú výpisy z účtu za 6 mesiacov...nebol som práve príklad vzorového klienta, mám síce šetrenie tu v UK( akcie z práce) potom na sk investičné životné poistenie ja aj žena( je česka) a ešte mi za chvíľku prídu peniaze za predaj nehnuteľnosti tu v UK takže spolu všetko je nadštandardne našetrené ale veľa som mal výdavky za posledných 6 mesiacov ( finálne splátky tovaru na credit, vyplatenie kreditiek, posielanie peňazí na sk na projekt, sporenia a pod) a tým pádom som padol do minusu na účte na pol roka...ale tu to je normálne😁ale ako spomínam mám spolu myslím že nadštandardne našetrené ale účet nevypada moc dobre,😒 ale keď mi prídu peniaze aj z predaja domu to bude iný príbeh...sporení sa zatiaľ nedotykam no netreba...tak vlastne neviem či radšej nepockat odkedy mi prídu peniaze za predaj domu ešte šesť mesiacov aby to bolo všetko v pluse? Ale zasa banka bude vidieť že všetko platím na čas( PayPal credit, credit cards, utility bills a pod)

 • @adam_sangala   čo slsp zohľadňovala pri tvojom kamarátovi? Aké kritériá? Keby si mi prosím mohol zistiť viac podrobností by to pomohlo... ďakujem

 • @peterman82  skusil by som SLSP, tiez nam schvalili. Oficialne ziadali iba potvrdenie o prijme, vyplatne pasky a vypisy z uctu, prijem je v CZ. Interne maju urcite kriteria, o ktorych zakaznikom nehovoria. Ludia z gastra, hospitality atd to teraz asi maju tazke vo vsetkych bankach.

 • @peterman82  napíšem správu

 • Sponzor fóra
 • @palinoba  ja som za 13 rokov nemal ani jeden problem. A to som mal dosť úverov kreditiek a aj dve hypotéky menšie a nikdy nikto nič neriešil jedine teraz LED je “kríza”

 • @spikerhc  ahoj ako to myslíš že si nemal ani jeden problém?

 • @peterman82  Banku nezaujímajú tvoje jednorazové kšefty. Pre banku je zaujímavý dlhodobý pravidelný príjem a preukázanie pravidelného sporenie. Hypotéka nie je jednorazový obchod. Ak ti banka poskytne hypotéku, tak pre ňu je dobré, ak klient preukáže, že má pravidelný, stabilný príjem, z ktorého môže roky splácať tú hypotéku.

  @spikerhc  Nevymýšľajú teraz. A slovák pracujúci v zahraničí je pre banku rizikový. Ak pracuješ v zahraničí a prestaneš splácať, ako budú od teba vymáhať peniaze? Odsťahuješ sa do tramtárie a banka má po peniazoch.

  Ak máš príjem na SK, tak si to banka vie overiť cez SP. Zo zahraničia môžeš doložiť nejaké sfalšované potvrdenie o príjme a banka si to nemá ako overiť. Preto buď znižujú preukázaný príjem pre výpočet úveru, alebo to ani neakceptujú a overujú si tvoj účet, ak ho máš v banke.

  Tvoje uvažovanie je úplne iné, ako uvažovanie Risk manažéra v banke. Ty si môžeš myslieť, že si super klient, lebo máš na účte 100 tisíc €, ale pre nich budeš neakceptovateľný, lebo ... kopec iných dôvodov.

 • @chrobak7  nemá si banka ako overiť príjem? Sfalsovany? Tak to potom risk manažér v banke je amatér keď si ja viem nájsť firmu kontakt a všetko. A už keď ide o to dávaš tak kontakt a z banky volali do firmy a to viem pretože mi hovoril šéf že si overovali či tam pracujem a ešte chceli nejaké papiere doložiť priamo od firmy.

 • @chrobak7  no veď ale mám zmluvu na dobu neurčitú už roky, nadštandardný príjem si myslím, mám síce kredity ale všetko platím na čas a aj hypotéku tu v a všetky splátky/ účty... našetrené tiež...sporenia aj na Slovensku aj tu v UK...tak si myslím že z tohoto hľadiska by som mohol vyhovovať ale otázka bola skôr na to či netreba radšej počkať kým budem mať účet krásne v pluse uhladený?🙂

 • @peterman82  no za 13 rokov som nemal problem s tým že by mi nechceli dať úver až teraz počas korony. Predtým bez jedného problému že pracujem v zahraničí. Samozrejme som mal pravidelný príjem, výplatné pásky a aj potvrdenie priamo od zamestnávateľa a plus výpis z celého roka čo sa týka platu.

 • @spikerhc  Banka nebude po tebe pátrať v zahraničí ako keď Matovič na Cypre hľadal Dôveru....

 • @peterman82  banka si bude vypočítavať všetky výdavky ktoré máte. A je tam koeficient zo zbytku čo musí ostať na životne minimum a vyjde maximálna splátka ktorú môžte za hypotéku zaplatiť. A od toho sa bude odvíjať výška úveru a čas za ktorý musí byt splatený. Lenže dnes je problem kvôli korone a treba žiadať väčšinou o výnimku. Predtým som žiadnu výnimku nežiadal.

 • @spikerhc  to by nemal byť problém si myslím lebo aj teraz platím okolo 1000€ hypo tu v UK až pokým nepredané dom,. A inak myslíš že by mohla figurovať manželka ( česka) ako spoludlznik?

 • @chrobak7  hovorim že volali do firmy a pýtali sa na mna a ešte chceli nejaké ďalšie dokumenty! Píšem maďarsky alebo ako?

 • @peterman82  tak to netuším. Ja som šiel ako dlžník sam

 • @spikerhc  že keď si bral hypo si bol v mínuse?

 • @peterman82ked  si v mínuse to znamená že máš úver. To je ako kreditka. Ale ja mám viac produktov od banky lenže ja som predal byt začal stavať a potom riešil hypotéku. Z predaja bytu som si povyplacal určite resty a tak som do toho šiel s čistým štítom

 • @spikerhc  no veď to práve chcem zistiť že či až keď bude vyzerať môj účet tip top že či až potom radšej požiadať o hypo na sk a tým pádom počkať ešte šesť mesiacov od skompletizovania predaja tu v UK aby to vyzeralo dobre tie výpisy

 • @peterman82  myslím si že to je jedno či sú tam pôžičky alebo nie. Ide o konečne číslo. Výplata mínus všetky výdavky, mínus koeficient životného minima a potom sa z toho vypočíta maximálna možná čiastka hypotéky.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Bc. Veronika Monišová
  0907488 978
  poskytujem komplexné služby v oblasti finančného poradenstva
  reg. č. NBS 255060
  Oblasť, kde sa pohybujem najčastejšie: Piešťany, Trnava, Senica, Skalica, Galanta, Sereď, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Nitra,..
  Články od našich partnerov
  Elektroinštalácie vo vápennopieskovom murive.
  SYNEGO SLIDE novinka u veľkoformátových dverí
  Akú dlažbu vybrať k historickým objektom?
  Archív článkov od partnerov