Hypotéka a založenie rozostavaného domu

Ahojte, vie mi niekto poradiť kde by sa dala poriešiť hypoteka ak chceme zalozit rozostavaný dom vo fáze hrubej stavby t.j bez okien, dveri. Na ktorý máme znalecky určenú hodnotu terajsiu 38000€, potrebujeme dostať 25000€ ale nie po tranziach ale naraz, bolo by to niekde mozne alebo kde sa ísť pýtať? Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@simona1121995 vyskusaj najprv tie banky, v ktorych mate aj ucty. No myslim, ze mozno nejaka vub banka alebo slovenska sporitelna by mohla taku hypoteku schvalit, kedze nejde o velku. Len teraz to s vybavovanim bude o nieco tazsie, kedze je takato situacia a este aj sviatky.
Odpovedať
Profilova fotka
@simona1121995 je fajn, ze mate rozostavany dom v takej hodnote, no dost este zavisi aj od vasho prijmu. Aj to banka preveruje. Byt tebou oslovim nejakeho financneho poradcu, ten vam to vie presne pozriet, ktora banka by vam dala a ktora nie.
Odpovedať
Profilova fotka
@simona1121995 najlepsie sa spytat nejakeho financneho poradcu.
Odpovedať
Podla mna by vam to mohlo vyjst. Ako bud skus oslovit svoju banku a ak nie, tak isto nejaky ten poradca by s tym vedel nieco spravit a mal by si to bez behaciek
Odpovedať
Profilova fotka
Osobne by som vyuzil toho agenta. Oni spravia vsetko preto aby klient tu hypo dostal a oni tym padom svoju proviziu. Ako takto by si to mal popdla mna jednoduchsie
Odpovedať
Ďakujem všetkým. Osobne zvazujeme aj PSS vyzera to tak, ze sa menej sa preplati a keď ani pri takej sume resp v banke nám chcú dávať úver po tranziach keďže nemáme dostavany dom, toto je ich argument hodnotu domu terajsiu ako keby vôbec nebrali do uvahy. Oslovila som aj poradcov no väčšina vybavila aj tak len tranze.
Odpovedať
@simona1121995 to je na tom to najhorsie, ze proste banka vobec neberie do uvahy, ze ten dom uz ma dost velku hodnotu. aj my sme s tymto mali dost velky problem.
Odpovedať
1.Požiadať o co najväčšiu možnú hypotéku s postupným cerpanim. 2. Po prvej tranzi stopnúť čerpanie. To ci bude prvá tranza vo výške 25 000 neviem, ale určite sa treba pýtať v banke alebo fin. Poradca (co si myslím je najlepšia voľba)
Odpovedať
@simona1121995 v cene znaleckého posudku je aj pozemok? Presne pred touto verziou nás naša fin. poradkyňa varovala: aby sme sa nepokúšali čerpať hypotéku vo fáze rozostavaného domu. Lebo to je pre banku najmenej zaujímavá (likvidná) nehnuteľnosť. A teda budú tu slabšie možnosti čerpania hypotéky. Buď zriešiť hypotéku hneď na začiatku stavby, alebo to potiahnuť so stavbou za vlastné veľmi ďaleko (teraz neviem, či holodom alebo po kolaudácii) a potom refinancovanie.
Odpovedať
@zltalienka a clovek by si povedal, ze to pre banky bude zaujimave, nakolko uz ako taku nehnutelnost ma, keby nahodou neplatili.
Odpovedať
@zltalienka čerpal som vo fáze rozostavaného domu. Žiaden problém. Vôbec neboli slabšie možnosti....
Odpovedať
@megdesign veď to je super, že vy ste žiadny problém nemali. @jaros55 banka sa na to pozerá tak, ako rýchlo a ľahko sa daná nehnuteľnosť predá a teda rozostavaný dom nie je na predaj zaujímavý. Ťažko nájsť kupca. Skôr sa predá stavebný pozemok alebo skolaudovaný dom.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zltalienka áno aj pozemok .. v tom sme asi urobili chybu trebalo hladat hypoteku hneď ako sme dom mali v stave aký bol.. Teraz problém. Jedine kde dajú š najväčšou pravdepodobnosťou naraz bude asi pss.
Odpovedať
@lubko1r19 Neviem ale, ci za nedocerpanie schvaleneho uveru nieje pokuta. Nebude to nic likvidacne, ale nejaka bude. Princip je ale spravny @simona1121995 ak je znalecky posudok na 38t, ziadal by som hypouver vo vyske 30t; banka bude ochotna v prvej tranzi vyplatit 80 az 85%, co by mohlo byt Vami pozadovanych 25t. Na docerpanie budete mat dostatocne dlhu dobu, aby ste dom dostavali. Ked ho dokoncite, banku poziadate o vyplatenie poslednej tranze (banka pozaduje fotky stavby ako dokladovanie preinvestovanej sumy vo vyske vyplatenej tranze). Ak uz peniaze potrebovat nebudete, poziadate banku o predcasne splatenie casti uveru; mate to raz rocne bez poplatku. Najlepsie je sa na takuto moznost pytat v banke, kde mate ucet....
Odpovedať
@jaro_v ja som to takto mal v plane. Ale stým ze budem čerpať dve tranze a potom to stopnem. Riešil som to s fin. Poradcom, dokonca aj priamo s VÚB. A nebol problém. No ale nakoniec som do čerpal celú hypo. Ale o nejakej pokute nebola reč...
Odpovedať
@zltalienka je mi to jasne, uz som zase o nieco mudrejsi 😄
Odpovedať
Hmmm tak ako to znie celkom fajn. Osobne si myslím, že na každého majú tak povediac svoj meter
Odpovedať
Profilova fotka
@simona1121995 v pohode viete riešiť hypotéku s touto hodnotu a viete to dostať naraz - napr. v TB úplne bez problémov - čerpanie pustia do 80% aktuálnej hodnoty. Alebo napr. vo VUB si dať žiadosť na vyššiu hypotéku, napr. 40tis. a keď banka pustí prvé čerpanie, to je 70% aktuálnej hodnoty, čiže tiež to vychádza v pohode na tú výšku, akú chcete a zbytok hypo potom len dáte, že nemáte záujem dočerpať, nič sa za to neplatí, banka upraví splátkový kalendár a je to. Je to veľmi jednoduché. Nebláznite zbytočne s PSS, kde to pôjde formou medziúver, ak tam nemáte už niekoľko rokov stavebné sporenie, no a medziúverom budete platiť len úroky až do doby, kým sporením nezískate istú cieľovú sumu, zbytočne je to drahý úver. Hypotéka je jednoznačne lacnejšia varianta a vo Vašom prípade to viete úplne luxusne poriešiť aj bez postupného čerpania.
Odpovedať
Profilova fotka
@zltalienka prepáčte, ale toto ste napísali riadnu hlúposť, alebo Vám takúto hlúposť niekto povedal. A ak toto povedal nejaký agent, tak je to šuplikant, ktorý nevie riešiť hypotéku na rozostavaný dom a on sám má nočné mory z postupného čerpania, tak od toho odrádza aj klienta. Banky radi financujú rozostavané domy a financujú sa vo veľmi vysokom pomere a jednoducho. Rozhodujúce je vybrať si tú správnu banku na Váš zámer a to rozhoduje samotná rozostavanosť domu, lokalita, typ stavaného domu (murovaný, montovaný). Jediná banka, ktorá nefinancuje rozostavané domy vôbec je Poštová banka. Banka, ktorá vie takýto dom financovať ale v podstate nechce, je Prima banka - lebo oni sa zameriavajú skôr na refinance, oni sa patlať s postupným financovaním veľmi nechcú - nikdy nezabudne na vetu zo školenia - poriešte stavbu v inej banka potom nám to refinancujte.... týmto u mňa táto banka stratila veškerý kredit.
Odpovedať
Profilova fotka
@jaro_v niektoré banky pokutu za nedočerpanie majú, niektoré nie, treba dobre vyberať banku na financovanie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@andreah25 mohla by som sa opytat ako to ma VUB pri ziadosti o hypoteku na rozostavanu stavbu? banka sa ma vyjadrit na znalecky posudok a schvalit vyssiu hypo. kamaratka musela cakat na novy LV so zapisanou rozostavanou stavbou, len neviem, v ktorej banke. cakame na strop a teda take natahovacky velmi nechceme |-|
Odpovedať
Profilova fotka
@leatea bezne sa hypo na vystavbu pusta na nezapisanu rozostavanu stavbu. Vasa kamaratka moze mat specificku situaciu, kedy to banka ziada, alebo ak berie hypo v UCB, tak tam he to tiez bezne takato poziadavka.
Odpovedať
@andreah25 dakujem :-) vcera sme boli podpisat vsetky papiere, tak to nepotrebuju nastastie. mame strop uz na stavebninach totiz a zatial nam leje do domu, preto ma to zaujimalo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?