Hypotéka a PN

Zdravim ,chceme s manželkou začať vybavovať hypotéku na byt ,ktorý sa nám naskytol v celkom fajn cene .No momentálne je manželka 3ti mesiac PN ,potom za 2 mesiace ide na matersku,inak ma prácu na dobu neurčitú .Za aké obdobie budú posudzovať jej prijem? Bude problém že je momentálne PN ?Niekde čítam že posudzujú prijem 3-6 mesiacov dozadu... Ja som zamestnaný .. Vďaka za rady
Odpovedať
@palkovci určite bude problém aktuálne riešim aj ja hypo a prvé čo sa pýtajú či si zamestnaný a nie si PN a či si nemal požiadané o odklad splátok🤔
Odpovedať
@palkovci záleží aj akú vysokú má PN. Ja si myslím že pokial má zmluvu na dobu neurčitu tak by s tým nemal byť problém. Ale najlepšie je sa poradiť s dobrým finančným poradcom
Odpovedať
@palkovci a príjem posudzujú ako v ktorej banke, niekde 3 mesiace niekde 6, v Tatra Banke až 12 mesiacov
Odpovedať
@palkovci pokial budes mat ty vysoky a postacujuci prijem, tak to nebude az taky problem ale jednoznacne sa ta budu pytat na pn-ku a ked je tvoja manzelka na pnke, tak vam to bude menej vychadza. Posudzuju presne ako si napisal, niektore banky 3 mesiace spatne, niektore az 6 mesiacov.
Odpovedať
Do príjmu budú rátať aj tu PN? Či jej dajú že aktuálne ma príjem 0€?vďaka za rady 🙂 @ondro_26 @veronikah293
Odpovedať
@palkovci mne sa zdá že PN sa nerátaju ako príjem ale materskú áno tak možno bude lepšie počkať kým bude manželka na materskej
Odpovedať
@veronikah293 no praveze sa materska nepocita ako prijem do hypo. Len do vysky rodicovskeho prispevku.. cize 370€ vo vasom pripade @palkovci.. aspon teda ked sme to my riesili minuly rok tak nam povedali ze socialne davky vyplacane zo socialnej poistovne sa nerataju do prijmov, teda ich banka neakceptuje
Odpovedať
@doleva presne tak. Rodičovský príspevok je soc. dávka nie prijem. Aj keď neviem ci pri materskej sa to neberie inak...
Odpovedať
@doleva možno závisí od konkrétnej banky, treba sa ísť spýtať
Odpovedať
@veronikah293 statne socialne davky sa do prijmov nerataju nikde.. preto sa z nich neodvadza ani dan. to neni vec banky, tak je nastaveny system jednoducho. My sme hypo riesili cez financneho poradcu, nebola som sa pytat v banke sama a moju matersku neakceptovali nikde. Len rodicak
Odpovedať
@doleva tak tym padom stále maju výhodnejšie počkať na tu matersku aspon do výsky rodičáku im to akceptuju. Kdežto teraz PN nezapočítaju vôbec
Odpovedať
@veronikah293 to urcite ano! Aj 370€ pomoze
Odpovedať
Článok sa načítava...
@veronikah293 takže teraz jej dajú príjem 0€? :O čo budú rátať nejaký priemer za posledne mesiace?
Odpovedať
@palkovci príjem 0€ jej daju za tie mesiace ktoré je na PN. ak budu posudzovať príjem 6 mesiac tak 3 mesiace prijem 0 a 3 mesiace normálne priemer kolko zarobila
Odpovedať
@palkovci asi sa nebude ratat do prijmu. No na 100% nie som si isty, tak sa radsej spoj s nejakym financnym poradcom a jeho sa popytaj na tieto veci. On ti to bude vediet vypocitat, ci je lepsie pockat alebo uz teraz ziadat.
Odpovedať
nie som si ista ci vam to vide. banky maju rozne obdobia , ktore posudzuju, nikede 3 niekde az 6 mesiacov. no zakazdym skumaju, ci clovek nie je momentalne na pn. je to fakt otazka na nejakeho odbornika
Odpovedať
Áno, banky rátajú priemer a ešte plus odrátavajú životné minimum a počul som, že teraz od nového roku sa ešte sprísnili podmienky, takže neviem, či to bude ľahké. Byť tebou sa radšej obrátiť na finančného poradcu, ktorý ti s tým pomôže.
Odpovedať
@palkovci banky majú na stránke hypo kalkulačky tak skús si tam len tak informatívne vypočítať ako by vam to vychádzalo. ale fakt najlepšie je hypoteku riešiť cez finančného poradcu.
Odpovedať
Profilova fotka
@palkovci S akceptovaním príjmu vašej manželky to nie je v súčasnosti jednoduché. Pokiaľ je na PN, jej predchádzajúci príjem ani PN neakceptujú. Banky budú akceptovať jej príjem až po návrate do zamestnania a musí jej byť zamestnávateľom vyplatená aspoň 1 mzda. Následne je lepšie hľadať banku, ktorá bude vychádzať z jej priemerného príjmu za posledných 12 mesiacov. PN a OČR ako príjem počas roka vie zatiaľ akceptovať len jedna banka. Manželka teda pred nástupom na MD asi nestihne byť zamestnaná mesiac a zároveň nebyť na MD. Neskôr banky budú vychádzať z výšky rodičovského príspevku 270 € alebo 370 €, podľa toho, aký bude poberať. Ideálna situácia by bola, že príjem manžela bude dostatočný na splácanie hypotéky. V prípade záujmu môžem prepočítať na iných kalkulačkách, ako sú na weboch bánk. Tieto webové kalkulačky sú len informatívne, nie je v nich zakomponovaný algoritmus na posudzovanie jednotlivých typov príjmov.
Odpovedať
@ina_maklerka ďakujem ,viete mi prosím napísať ktorá banka akceptuje momentálne PN a OCR? Vdaka
Odpovedať
Profilova fotka
Podla mna ziadna, je to pre ne moc velke riziko
Odpovedať
Profilova fotka
@palkovci Kľudne, môžete mi k tomu zavolať :-) K tomu, či táto banka bude pre vás vhodná alebo nie, budem mať na vás viac otázok.
Odpovedať
Profilova fotka
@lalipo34 Skúsení finanční sprostredkovatelia sa tiež pozerajú na riziko. To riziko spočíva v tom, či žiadatelia budú vedieť splácať hypotéku aj v budúcom období, keď sa im výrazne zmení životná situácia.
Odpovedať
Profilova fotka
@ina_maklerka asi tak nejako, teraz dost hypoteku to je zazrak. banky prizeraju uplne na vsetko a clovek ked chce aj malu hodnotu pozicat, tak mu robia problemy
Odpovedať
Profilova fotka
Co banka, to ine podmienky. Znama bola mesiac na PN, takze jej to tolko nezavazilo, ale tak teraz myslim, ze si aj viac banky davaju pozor, ze komu daju hypo, aby seba neohrozili.
Odpovedať
Tak nakoniec sme zistili že manželke budú brať príjem aktuálne 0€...
Odpovedať
Profilova fotka
bohvie ako je to teraz, no myslim si, ze ta pn v tejto situacii covidovej bude problem, banky budu podla mna viac skumat moznosti ziadatela o hypoteku
Odpovedať
@magdasvar asi tak nejak
Odpovedať
Ja som bola na materskej a rátali mi príjem 370€.
Odpovedať
Ono fakt zelezi od bonity rodiny, vsetky zarataqvajuce sa prijmy a v neposlednom rade od banky. Niekedy vie vsak moc pomoct financny poradca, ktory ma s urcitymi bankami viac nez dobry vztah
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?