Hypotéka a PN

22. jan 2021300

Zdravim ,chceme s manželkou začať vybavovať hypotéku na byt ,ktorý sa nám naskytol v celkom fajn cene .No momentálne je manželka 3ti mesiac PN ,potom za 2 mesiace ide na matersku,inak ma prácu na dobu neurčitú .Za aké obdobie budú posudzovať jej prijem? Bude problém že je momentálne PN ?Niekde čítam že posudzujú prijem 3-6 mesiacov dozadu... Ja som zamestnaný ..
Vďaka za rady

• @palkovci  určite bude problém aktuálne riešim aj ja hypo a prvé čo sa pýtajú či si zamestnaný a nie si PN a či si nemal požiadané o odklad splátok🤔

• @palkovci  záleží aj akú vysokú má PN. Ja si myslím že pokial má zmluvu na dobu neurčitu tak by s tým nemal byť problém. Ale najlepšie je sa poradiť s dobrým finančným poradcom

• @palkovci  a príjem posudzujú ako v ktorej banke, niekde 3 mesiace niekde 6, v Tatra Banke až 12 mesiacov

• Sponzor fóra
  • @palkovci  pokial budes mat ty vysoky a postacujuci prijem, tak to nebude az taky problem ale jednoznacne sa ta budu pytat na pn-ku a ked je tvoja manzelka na pnke, tak vam to bude menej vychadza. Posudzuju presne ako si napisal, niektore banky 3 mesiace spatne, niektore az 6 mesiacov.

• Do príjmu budú rátať aj tu PN? Či jej dajú že aktuálne ma príjem 0€?vďaka za rady 🙂 @ondro_26  @veronikah293

• @palkovci  mne sa zdá že PN sa nerátaju ako príjem ale materskú áno tak možno bude lepšie počkať kým bude manželka na materskej

• @veronikah293  no praveze sa materska nepocita ako prijem do hypo. Len do vysky rodicovskeho prispevku.. cize 370€ vo vasom pripade @palkovci..  aspon teda ked sme to my riesili minuly rok tak nam povedali ze socialne davky vyplacane zo socialnej poistovne sa nerataju do prijmov, teda ich banka neakceptuje

• @doleva  presne tak. Rodičovský príspevok je soc. dávka nie prijem. Aj keď neviem ci pri materskej sa to neberie inak...

• @doleva  možno závisí od konkrétnej banky, treba sa ísť spýtať

• @veronikah293  statne socialne davky sa do prijmov nerataju nikde.. preto sa z nich neodvadza ani dan. to neni vec banky, tak je nastaveny system jednoducho. My sme hypo riesili cez financneho poradcu, nebola som sa pytat v banke sama a moju matersku neakceptovali nikde. Len rodicak

• @doleva  tak tym padom stále maju výhodnejšie počkať na tu matersku aspon do výsky rodičáku im to akceptuju. Kdežto teraz PN nezapočítaju vôbec

• @veronikah293  to urcite ano! Aj 370€ pomoze

• @veronikah293  takže teraz jej dajú príjem 0€? :O čo budú rátať nejaký priemer za posledne mesiace?

• @palkovci  príjem 0€ jej daju za tie mesiace ktoré je na PN. ak budu posudzovať príjem 6 mesiac tak 3 mesiace prijem 0 a 3 mesiace normálne priemer kolko zarobila

• @palkovci  asi sa nebude ratat do prijmu. No na 100% nie som si isty, tak sa radsej spoj s nejakym financnym poradcom a jeho sa popytaj na tieto veci. On ti to bude vediet vypocitat, ci je lepsie pockat alebo uz teraz ziadat.

• Sponzor fóra
  • nie som si ista ci vam to vide. banky maju rozne obdobia , ktore posudzuju, nikede 3 niekde az 6 mesiacov. no zakazdym skumaju, ci clovek nie je momentalne na pn. je to fakt otazka na nejakeho odbornika

• Áno, banky rátajú priemer a ešte plus odrátavajú životné minimum a počul som, že teraz od nového roku sa ešte sprísnili podmienky, takže neviem, či to bude ľahké. Byť tebou sa radšej obrátiť na finančného poradcu, ktorý ti s tým pomôže.

• @palkovci  banky majú na stránke hypo kalkulačky tak skús si tam len tak informatívne vypočítať ako by vam to vychádzalo. ale fakt najlepšie je hypoteku riešiť cez finančného poradcu.

• @palkovci  S akceptovaním príjmu vašej manželky to nie je v súčasnosti jednoduché. Pokiaľ je na PN, jej predchádzajúci príjem ani PN neakceptujú. Banky budú akceptovať jej príjem až po návrate do zamestnania a musí jej byť zamestnávateľom vyplatená aspoň 1 mzda. Následne je lepšie hľadať banku, ktorá bude vychádzať z jej priemerného príjmu za posledných 12 mesiacov. PN a OČR ako príjem počas roka vie zatiaľ akceptovať len jedna banka. Manželka teda pred nástupom na MD asi nestihne byť zamestnaná mesiac a zároveň nebyť na MD.
    Neskôr banky budú vychádzať z výšky rodičovského príspevku 270 € alebo 370 €, podľa toho, aký bude poberať.

Ideálna situácia by bola, že príjem manžela bude dostatočný na splácanie hypotéky.

V prípade záujmu môžem prepočítať na iných kalkulačkách, ako sú na weboch bánk. Tieto webové kalkulačky sú len informatívne, nie je v nich zakomponovaný algoritmus na posudzovanie jednotlivých typov príjmov.

• @ina_maklerka  ďakujem ,viete mi prosím napísať ktorá banka akceptuje momentálne PN a OCR? Vdaka

• Podla mna ziadna, je to pre ne moc velke riziko

• @palkovci  Kľudne, môžete mi k tomu zavolať 🙂
    K tomu, či táto banka bude pre vás vhodná alebo nie, budem mať na vás viac otázok.

• @lalipo34  Skúsení finanční sprostredkovatelia sa tiež pozerajú na riziko. To riziko spočíva v tom, či žiadatelia budú vedieť splácať hypotéku aj v budúcom období, keď sa im výrazne zmení životná situácia.

• @ina_maklerka  asi tak nejako, teraz dost hypoteku to je zazrak. banky prizeraju uplne na vsetko a clovek ked chce aj malu hodnotu pozicat, tak mu robia problemy

• Co banka, to ine podmienky. Znama bola mesiac na PN, takze jej to tolko nezavazilo, ale tak teraz myslim, ze si aj viac banky davaju pozor, ze komu daju hypo, aby seba neohrozili.

• Tak nakoniec sme zistili že manželke budú brať príjem aktuálne 0€...

• bohvie ako je to teraz, no myslim si, ze ta pn v tejto situacii covidovej bude problem, banky budu podla mna viac skumat moznosti ziadatela o hypoteku

• @magdasvar  asi tak nejak

• Ja som bola na materskej a rátali mi príjem 370€.

• Ono fakt zelezi od bonity rodiny, vsetky zarataqvajuce sa prijmy a v neposlednom rade od banky. Niekedy vie vsak moc pomoct financny poradca, ktory ma s urcitymi bankami viac nez dobry vztah

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    Zabezpečujeme služby v oblasti záhradnej a krajinnej architektúry, grafického návrhu fasád, interiérového dizajnu a fotografie.
    Bc. Veronika Monišová
    0907488 978
    poskytujem komplexné služby v oblasti finančného poradenstva
    Články od našich partnerov
    Elektroinštalácie vo vápennopieskovom murive.
    SYNEGO SLIDE novinka u veľkoformátových dverí
    Akú dlažbu vybrať k historickým objektom?
    Archív článkov od partnerov