100% hypotekárny úver na kúpu pozemku s rozostavanou stavbou

Ahojte. Naskytla sa mi moznost kupy pozemku s rozostavanou stavbou, dal som si urobit bankove prieskumy trom nezavislym poradcom, vsetcia tvrdia, ze dnes by som hypoteku so 100% financovanim a SPM dostal minimalne v troch bankach, ale ziadna banka mi to nevie zarucit a problem moze nastat kedykolvek, ak banka neuzna hodnotu nehnutelnosti, v tom by som ale problem nevidel, kedze hotovy pozemok s domom na kluc v standarde aj kuchynskou linkou ma vyjde max. 105 000€, pozemok cca 430m2, dom uzitkova plocha 70m2, okres Senec. Myslite, ze by banka mohla akceptovat aj vyssiu hodnotu tejto uz potom hotovej stavby? Ide o to, ze este nic nestoji, developer zacne stavat, ak vydam zalohu, co je logicke, bojim sa vsak, ze o dva mesiace, ked bude mozne poziadat o hypoteku so zalozenim rozostavanej stavby a naslednu dostavbu, uz dnesne podmienky schalovania nebudu aktualne a nakoniec pridem aj o svoju zalohu. Nejake rady priatelia? Risknut to? Dakujem
Odpovedať
@furbyba osobne by som do toho šiel aj s tým, že by banka mi nedala 100% - bývanie v byte je o niečom inom ako v dome, o 10 rokov bude rozdiel možno ešte väčší, preto by som radšej bral dom ako byt. Čo sa týka podmienok schvaľovania, nebude veľký rozdiel o 2 mesiace, aj keď úroky budú vyššie - akcie sa začínajú cca v septembri...
Odpovedať
@finsluzby ďakujem za názor a povzbudenie môjho rozhodnutia :)
Odpovedať
Neberte to v zlom ale v historii stavebnictva po 89 je mnoho-mnoho pripadov kedy ludia si buchali hlavu zaplatenim zalohy za nieco co este nestoji aj solidnym firmam. Ak by som bol na Vasom mieste tak by som jednal s developerom tak ze sa napise zmluva o buducej zmluve s tym ze ak by tomu neveril tak by som dolozil uverovy prislub z banky, pripadne zalohu pre developera vlozit do banky na vinkulovany ucet z ktoreho peniaze odidu ak budu banke do urciteho terminu predlozene doklady preukazujuce ze bola splnena podmienka zadefinovana v zmluve o vinkulacii medzi Vami a bankou (vydane stavebne povolenie, pripadne nieco ine). Mozno ide o developera, ktori ma nejake referencie ci historiu, ale aj u nich sa vsetko vyvija, mohli nastat nejake komplikacie v podnikani a nikdy nemozte si byt isty ze pripadne vymozete nieco spat. Tretia moznost je ze date zalohu dajme tomu v hodnote pozemku a pozemok pri vyplateni prejde do Vaseho vlastnictva. Takze odporucam sa nejako istit pre pripade ze sa to bude komplikovat aby potom ste neboli "hromozvod" medzi developerom a bankou.
Odpovedať
@niless Ide o to, ze nakolko chcem financovat kupu pozemku a stavbu domu jednym uverom 100%, je potrebne, aby developer na svojom pozemku postavil stavbu aspon 0,5m nad zem, aby som mohol cerpat HU, to postavi len pod podmienkou zalohy, co je aj celkom logicke, v zmluve bude stat, ze ak sa stane, ze od stavby upustim kvoli tomu, ze mi banka nebude vediet dat uver, tak zaloha sa mi vrati. Zaloha je pre pripad, ze by som chcel odstupit od zmluvy svojvolne s inymi dovodmi. Banka neda uverovy prislub tiez do tej doby, kym sa nebude mat co zalozit. Su tu nejake dalsie rizika, okrem moznosti neschvalenia uveru, ktore nevidim?
Odpovedať
JA som pred rokom bol vo Vasej situacii, akurat som nechcel stavat na kluc. Problem je v tom ze developer chce zalohu ale banka pusta HU az ked je zalozena rozostavana stavba. Takze jedine riesenie je dat nejake svoje peniaze na zalohu. Tu je otazne kolko ste ochotny zlozit niekomu na ucet a cakat. Ak pojde o tisice Eur (2,3,4 ci 5 tisic) uz aj v takom pripade by som navrhoval opat vinkulaciu penazi na bankovom ucte kde k uvolnenie zalohy je riesene splnenim podmienok v zmluve o vinkulacii (napr. vydanie stavebneho povolenia na konkretnu parcelu, idealne podpis developera navrhu na vklad pri cerpani HU). Vinkulacia ma vyhodu v tom ze peniaze nie su u zmluvnej strany ale dotycna zmluvna strana ma zmluvu o vinkulacii kde je jasne dane co a do akeho terminu musia stihnut inak vinkulacia pada a banka Vam peniaze vrati. Ak sa bude developer vyhybat krytiu takejto spolupraci velmi by som zvazoval ci do toho ist, pripadne zmluvu, ktoru by Vam navrhol by som dokladne skonzultoval s pravnikom najma scenare keby dajme tomu nezacne stavat, nebude mat financie na stavbu a pod. vsetky mozne extremy a moznosti vymahania zalohy. Lebo teraz sa to zda ako zbytocny strach ale clovek by dal neviem co ked v zivote to naozaj skonci pri vyssie citovanom extreme. Ak sa nebude chranit ste lahka korist.
Odpovedať
@niless dakujem za dolezite rady, budem sa drzat Vasho navrhu, myslim, ze je to rozumne a ak je investor seriozny, nebude mat problem pristupit na takyto scenar. Dakujem este raz.
Odpovedať
Profilova fotka
@furbyba osobne by som žiadnu zálohu ,,za nič" nedávala. Skutočne tú zálohu riešiť jedine tak, ako navrhuje @niless, toto by malo byť štandardným riešením pri všetkých takýchto prípadoch. Podľa môjho názoru, ak je skutočne developer seriózny, tak začne stavať aj bez zálohy možných klientov - sám predsa vie, že lepšie sa predáva niečo, čo už má aké také tvary a potencionálny zákazník si to vie aj pozrieť. Ďalšia vec je, že bank nenačerpá hypo, keď je stavba aspoň 0,5 metra - banka pustí hypo až vtedy, keď je možné stavbu zapísať do katastra ako rozostavanú stavbu, tzn. musí byť min. do 1 metra a viac. Taktiež, banka vie poskytnúť certifikát - úverový prísľub - aj bez toho, aby ste mali už vybratú nehnuteľnosť, ktorú chcete financovať. Už som bola svedkom toho, ako developer pozberal zálohy na stavbu, ktorá ešte nestála, ľudia vo veľkom poplatili - nasľuboval im byty v tehlovej bytovke a v istej rozlohe - nakoniec dotyčný firmu predal - prišiel iný pánko, ten však peniaze nevrátil - bytovku síce postavil, no nie tehlovú ale z betónových panelov, byty v iných menších rozmeroch, inak riešené a pod. no ľudia na základe zmluvy nemohli ani odstúpiť bez strany vysokých záloh a dnes si trieskajú hlavu....
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?