Zvod dažďovej vody vo fasáde

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím, chcel by som sa spýtať na názor a možno niekoho aj skúsenosť so zabudovaním zvodu dažďovej vody do fasády. Dom bude mať izoláciu hrúbky 20cm EPS grafit, rozmýšľam naviac zvody obaliť do ničoho ako mirelon, aby sa zabránilo vytvoreniu kondenzu na fasáde pozdĺž zvodu. Zvod plánujem dať z plastu, kvôli lepšej tepelnej izolácii plastu oproti plechu, a samozrejme aj kvôli zabráneniu korózii samotného zvodu. Ak rátam že priemer zvodu bude cca 70mm, tak krytie izolácie bude 130mm. Stretol som sa s názormi, podľa ktorých dažďový zvod vytvára na fasáde kondenz, ktorý časom znehodnotí po celej dĺžke zvodu samotnú fasádu. Taktiež ževraj pri väčších mrazoch by mohlo zvod vo vnútri izolácie roztrhnúť. Máte niekto s týmto skúsenosti? Dík.
Odpovedať
@feju asi mas tou rurou tak stencenu izolaciu ze tam mas tepelny most. Druha vec je ze zvody nemaju byt zvedene do studne, lebo kontaminujes spodnu vodu
Odpovedať
Studňa bola na to kopaná, pretože zvod zo strechy sa nesmie napojiť na kanalizáciu. Ale problém zostáva aj po dva a pol roku. Stena v to mieste bola mokrá cca 3 mesiace, pretože tadiaľ išla voda zo strechy, kým sa nedala izolácia. Je reálne, že po zaizolovaní domu tak pomaly schne stena o šírke cca 1 m po ktorej stekala voda? Prešli už dve zimy a je to stále rovnaké. strechu som v bode napojenia už dva krát pozeral, ale vyzerá urobený prechod zvodu zo strechy do zvodu v izolácii kvalitne. idem ešte odhrnúť kamienky pár metrov v okolí, či tam nie je dierka, ale nedáva to logiku. Na strope nie je ani kvapka. Len zhora nadol po oboch stranách kútov priečkovej steny ktorá sa napája na nosnú stenu, za ktorou na vonkajšej strane je zvod zo strechy,
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Určite neodporúčam dažďový zvod vo fasáde,respektíve nie urobený fušerským spôsobom ako u mňa (viď foto) omietka nahádzaná na rúre 2 centimetre hrúbka,žiadna izolácia.V lete v poriadku,na jeseň a cez zimu mokrá stena od stropu až po zem.Jedná sa o byt v trojposchodovej bytovke,susedia nadomnou ani podomnou žiadny problém.Začal som si to robiť sám,lebo náš správca od toho ruky preč iba sa vyhovára a naťahuje to.Ak by sa našiel tu odborník,ktorý by mi poradil ako to ďalej doriešiť,akú izoláciu alebo čo tam vložiť,aby tá stena nevlhla...:) ďakujem
Odpovedať
@michal_17 obavam sa, ze ti nic nepomoze, tu ruru treba zaizolovat zvonka, inak ti tam stale bude kondenzovat vlhkost... no nechapem, ako je mozne, ze susedia nemaju rovnaky problem. Zeby viac kurili ci vetrali, ze im to nevlhne?
Odpovedať
@gashtaan Na tretej fotke odspodu sa mi zda ze vidno izolaciu? Nieco ako mirelon. Byt nad a pod staci 6mm izolacie a nemaju problem..
Odpovedať
vopchal som tam endoskopicku kameru a pchal ju smerom hore k susedovi az som narazil na niečo čo vyzerá ako izolacia (viď foto) nejaká pena ktorú som označil otáznikom ...čiže sused nadomnou nema problem pretože to ma zaizolovane a u mňa to proste odflákli a zahádzali to omiekou...a zistil som že u mňa je tá rúra spájaná (viď foto),či náhodou aj tade nepresakuje...je možné že to tam v tom spoji netesní? ešte podotknem že bývam tam 2 roky a začalo to len teraz vo februári,doteraz s tym nebol problém.Bytovka bola nakomplet prerábaná
Odpovedať
keď prší tak ta rúra vlhne, (oštieva sa alebo ako to volajú ) je cela zarosená...
Odpovedať
jednoducho ako ked vytiahnes pivo z chladnicky sa orosi zo vzdusnej vlhkosti. Tak isto sa sprava tvoja rura, ktora ma teplotu exterieru a nie je izolovana s interierom.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
Zaujal ma zvod vo fasade. Zviezt chcem vodu z plochej strechy velkej cca 7x5 metov pomocou jedneho zvodu priemeru 75mm. Podla mna je to dostatocne. Dnes som kupil na to potrebne rury, klasicke sive na vnutorne rozvody, tiez myslim ze by to malo byt fajn, ziadne UV na to nebude prazit. Chcem to schovat do 16cm graywall zateplenia, pod ruru pojde 5cm + lepidlo, rura 7,5cm, na ruru este 4.5. Verim ze sa tam nebude zrazat ziadna vlhkost. Upevnit chcem rury klasickymi objimkami - kovova obruc s gumenym oblozenim. Poradte ci je na tomto rieseni vsetko ok. Dakujem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Profilova fotka
@andyfoto my mame tiez zasekane zvody v tehle, ale z vnutornej strany a zaomietane. Teraz sa obavam, ci sa tam nebude tvorit kondenz a vlhnut stena… pomohlo by “zateplit” ruru napr vlnou alebo inym typom izolacie?
Odpovedať
Profilova fotka
@vovo doposial sme nemali so zvodmi problem 🙂 su z vonkajsej strany tehal na tom zateplenie a vsetko OK
Odpovedať
Zdravím, chcem sa spýtať, prerábame starú drevenicu kde sme menili strechu. Spravili.sme drenáže a natiahli aj rúry na odvod vody z odkvapov do zeme. Posleená vec ktorú potrebujem spraviť je zviesť vodu z kotlíkov zo žlebov dole do geigerov. A v jednom mieste nemám veľmi na výber...rúra pôjde popri stene a dole ju chcem zamurovať do podstie ky, ktorá ide okolo domu. Je možné tú rúru len tak zabetónovať do vysekanej drážky? Alebo musí ísť okolo nej nejaká izolácia? Príladne by sa to nemalo vôbec tak robiť? Tam jedine preraziť podstienku a popod podstienku to ťahať do zeme ale sú tam také balvany že s tým pohne jedine bager. Ďakujem za rady.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@martiner33 Nemáte nejakú tabuľku na dimenzovanie dažďových zvodov ? Nepodarilo sa mi nič vygoogliť. Mám ploché strechy rozmeru 11x6 a 6x6. Uvažujem o zvode vo fasáde. Aký priemer KG potrubia zvoliť ?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@vovo Ako ste na tom, ked zacala zima? Mate problem s kondenzom? Mate tie zvody zasekane aj cez betonovy veniec? Predpokladam, ze ano. U mna to vyzera tak, ze ten kondez sa tvori iba kde su betonove vence (spodny je v pod stropny zaklopom) a nom sa tvori kondenz. Pokdrovie ale este nie je cele zaizolovane (zatial iba 10 cm vlny), tak neviem, ci to nemoze byt aj tym. Ako ste to mysleli, ze mate zvody z vnutornej strany?
Odpovedať
@andyfoto A rury mate ake prosim? PVC? A su v priamom styku s murivom a na tom je izolacia? Predpokladam, ze veniec betonovy mate v takej urovni, ze je nad stropnym zaklopom (napr. SDK). Lebo ja mam zatial (asi) problem iba v mieste betonoveho venca (spodneho, ktory je pod zaklopom).
Odpovedať
Profilova fotka
@juraj_podbranc my zatial nebyvame. Zajtra nam pridu vylievat poter. Ja som rury nechal od vrchu az po spodok obalit kaucukovou izolaciou. Je to presne na to urcene. Zatial je to bez problemov. Uvidime ked budeme kurit, ale som kludny.
Odpovedať
@vovo jasne, tak to bude v pohode
Odpovedať
Profilova fotka
@juraj_podbranc ahoj, rury su iba v tehlach zasekane, ziadna izolacia okolo nich, nic viac... vtlacene do drazky v tehle, nasledne zateplenie klasicke a omietka. cca9r bez problemu 🙂
Odpovedať
@andyfoto jasne, a kolko ste davali zateplenie? U mna to vyzera, resp. vyzeralo ked sa robilo nejak takto, do 38 obvodoveho muriva sa zasekalo asi 6-8 cm, dala PVC rura, ktora sa oblozila 5 cm zateplenim (spredu), na zvysku domu je 12 cm mineralna vlna. Samozrejme to islo az po vrch po zlab.
Odpovedať
Profilova fotka
@juraj_podbranc my sme ruru zasekali zarovno tehal, tak isto 38, a na to 10cm polystzren
Odpovedať
@andyfoto akoze zarovno tehal? 🙂 A 10 cm pred ruru cize mimo rury to bolo viac, nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@juraj_podbranc zarovno tehal je zarovno tehal 😄 😄 😄 zasekana rura zarovno tehal , cize ju licovala, nevytrcala. Cize rura nepretrcala tehlu a na to slo cele 10cm zateplenie tu je foto z mojho albumu , to bol zaciatok https://www.modrastrecha.sk/blog/andy...
Odpovedať
@juraj_podbranc ja som to dal 10cm od steny. urobil som kaslik z XPS Skadba je betonova stena, potom 10cm XPS, HT75 a 2cm EPS. /hrubka zateplenia 20cm/. Pri atike je hrubka izloacie nizsia, kvoli chrlicu, ktory sa nevyraba v dostatocnej dlzke. Zial nemam foto s XPS.
Odpovedať
@rapidek jedine spravne riesenie
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@rapidek Páči sa mi ako to máš. Presne takto si to plánujem aj ja. Tiež mám 20cm izoláciu. Na základe čoho si dimenzoval priemer dažďového žľabu ? (HT75 v tvojom prípade) Chcem použiť cezatikový chrlič a pozerám že firma Topwet ponúka aj priemer DN50. Vie mi niekto prosím poradiť, či v mojom prípade môžem použiť priemer dažďového zvodu HT50 ? @jan45 (Na jeden zvod mi pripadá 33m2 plochej strechy)
Odpovedať
@purplesticks kedze ja mam EPDM foliu, a chrlic za robi len hranaty 10x10cm, tak som mal na vyber len redukciu na kruh o rozmere 10 a 8 cm. 10ka sa mi nezmestila do zateplenia tak som pouzil 8cm. do 8ky som za tepla a pouzitia butyloveho tmelu natlacil kusok rurky 75ky a potom pokracoval obvyklym sposobom. Mne na jeden zvod pripada 46m2 tu mas tabulku podla noriem
Odpovedať
@rapidek Už sa vyrába aj okrúhly chrlič s EPDM fóliou https://www.topwet.sk/chrlic-gulaty-s...
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks chrlič je len pre priamy odtok, pri zvode na severnej strane je riziko zamrzania. Ale záleží aj kde to geograficky je.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@rapidek podľa tvojej tabuľky, na plochú strechu 66m2, kde budem mať 2x cezatikový vývod, stačí mi potrubie v izolácii priemeru DN50 ? Tým pádom na jeden vývod DN50 pripadá 33m2. Bude to stačiť ?
Odpovedať
@purplesticks tak to vychadza podla prepoctu, ak tam nevies dat 75ku tak ok. @jan45 co sa tyka namrazy, tak ked pojde rura do drenaze/kanalizacie, tak teply vzduch ktory stupa hore by zateplenemu zvodu mohol pomoct, a nemusel by namrzat
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?