Datacia na už zateplený dom

Ahojte je tu niekto kto rieši spätne dotáciu na už zateplený dom poprípade aj zateplenie podlahy v dome
Odpovedať
@pirhina tak spatne neviem, ci je to vobec realne, mozno ano, my taku skusenost nemame. jedine riesit to ked je to aktualne. takto neviem.
Odpovedať
myslim, ze ak mate fotodokumentaciu pred rekonstrukciou, ze sa to dá spätne od r. 2020, mate nejaky projekt, v ktorom je uvedene kolko % uspora energii je po rekonstrukcii?
Odpovedať
@katarinka136 áno všetko máme hľadám niekoho či to tiež neriesi
Odpovedať
Ano riešil som to aj ja spätne, ak si začal rekonštrukciu po 1.february 2020 resp. mohol si aj skôr ale musíš dokladovať faktúry po uvedenom dátume (môžu aj nemusia žiadať faktúry). Robil som zateplenie obvodového plášťa, výmena okien a dverí, zateplenie povaly nad vykurovaním priestorom, čiastočné zateplenie podlahy a odstránenie azbestu. Ak nemáš tepl. certifikát pred zateplením treba PROJEKTOVÉ HODNOTENIE ENERGETICKEJ HOSPODÁRNOSTI BUDOVY, a po zateplení energetický certifikát (asi, nie som si istý) A samozrejme všetko musíš mať nafotené pred a po realizácii.
Odpovedať
@mikinko1707 no faktúry nemám ale bolo mi povedané že tie nemusía byť foto by sa našlo takže ty už len čakáš koľko ti pošlú?
Odpovedať
@mikinko1707 my sme zateplili plast domu strechu aj podlahy len okná máme staršie chcem si dať urobiť ten certifikát len som chcela niekoho nájsť či je to možné aby som neurobila kroky a nakoniec zistím že nič nedostaneme keďže sme nerobili cez stavebné povolenie ani cez ohlasku tak potrebujem dodatočné dať aj ohlasku na zateplenie
Odpovedať
@pirhina môže ti prísť domov kontrola, ktorá bude požadovať faktúry, mne to tiež tak povedali že faktúry neposielam ale aby som ich mal pre kontrolu. Čakám na vyjadrenie už 4tý týždeň a stále nič, neviem ani či obdržali moju obálku 🙂
Odpovedať
@pirhina ano potrebuješ ohlášku stavebne povolenie nie, ja som si ju dal spraviť ale zo spätným dátum lebo som to nenahlasoval pred zateplovaním. Tá ohláška teda vyjadrenie zo stavebného úradu že nemajú námietky posielaš ako prílohu v žiadosti.
Odpovedať
@pirhina v každom okrese je centrum, kde vám poradia ako postupovať, teraz majú otvorené aj v soboty... My sme už poslali žiadosť o dotáciu ale rekonštrukciu ešte len budeme robiť. Môžte si vyplniť žiadosť na stránke obnov dom, tam zasktrnete že rekonštrukcia už začatá a budete vidieť aké doklady sú požadované. Je tam aj sprievodca ako vyplniť žiadosť.
Odpovedať
@pirhina môžem sa spýtať, čím ste zateplili strechu?
Odpovedať
@katarinka136 sú tam 3 možnosti na vyber Pred rekonštrukciou Rekonštrukcia prebieha Po rekonštrukcii
Odpovedať
Aj my to riešime. Dlhšie sme to sledovali, podľa informácií SME aj vopred vsetko prichystali, nakoniec dali podmienku s trvalým pobytom a ako sme začali, tak sme rýchlo skončili, lebo ten sme jediný zatiaľ vybavený nemali. Tak čakáme na ďalšiu výzvu. Trvalý po byt sme si už prehlásili.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@pirhina no mne bolo povedané, že FA musia byť. My sme menili strechu a uteplovali v marci 2020. Krytinu sme kupovali podľa objednávky a FA v decembri 2019 ako 70% a zvyšných 30% v marci 2020. Tak nám nepreplatia tú časť pred 1.2.2920. Ako to zdokladuješ?
Odpovedať
@vebi34 dnes som tam volala (obnova bývania )a že fa netreba že oni majú tabuľky s ktorých budú vychádzať pre nás je podstatné energetické hodnotenie čo stojí cca 500 e a tu ohlasku na stavebnom úrade
Odpovedať
@pirhina tak to je potom asi individuálne. Keď som sa ja pýtala, tak mi povedali, že si mám nachystať všetky FA a potvrdenia o platbe. Energetický certifikát aj mne urobili za 500€.
Odpovedať
@vebi34 a vy máte ohlasku či stavebné povolenie?lebo všade tvrdia niečo iné o zateplení niekde že stačí ohlaska niekde že stavebné povolenie
Odpovedať
@pirhina Nechce sa mi veriť, že nebude treba faktúry. Pokiaľ viem, tak svojpomocné práce napríklad nepreplácajú nijako určite. A keby ti to robila firma a úradom by si nedala faktúry za prácu firmy tak ako by si dokladovala, že to nebolo svojpomocne? Ďalej čo ak by si hypoteticky materiál ukradla a zrekonštruovala si barák - oni by ti ešte aj priplatili? Toto sa mi nechce veriť.
Odpovedať
osobne sa mi nechce verit ani tomu, ze sa to da vybavit spatne. to by bolo moc jednoduche a vyuzilo by to mnoho ludi, co si myslim, ze nas stat a aj samotne dotacie by na nieco take asi tazko boli pripravene
Odpovedať
@embeck treba mať fotky pred úpravov len tiež sa mi to nezdá tak preto zháňam či to niekto nerieši lebo je veľa firiem čo mi chce pomáhať ze všetko je ok človek poplati kadejaké certifikáty a nokeniec nič nedajú že nesplname . Každý úradník mi hovorí niečo iné oni sami nevedia
Odpovedať
@pirhina ak odovzdate ziadost, budu zistovat, ci vy a spoluvlastnici nemate nedoplatky na zdravotnom, soc. poisteni , daniach, ci ste odvzdali vsetky prilohy, ci mate spravne vyplnenu ziadost. Uz v kompletne vyplnenej ziadosti je uvedena vyska vasich nakladov aj naroku na dotaciu. Ked vam ziadost schvalia, uzatvorite zmluvu, vykonate prace, nasledne poziadate o vyplatenie dotacie. Ak prace vykonate, faktury predsa mat budete. Ak si prace zrealizujete svopomocne, nikto vam narok na dotaciu neznizi, ani ked naklady prekrocite, nevyplatia vam vyssiu dotaciu. Dolezite je, aby ste mali faktury za nakupeny mat. v parametroch a mnozstve ako je navrh v energ.certifikate. Ak vam navrhnu mineralnu vatu o hrubke 20 cm, lambda xy, tak by ste mali kupit v tejto kvalite a mnozstve. Energeticky certifikat nas stal 150€, lebo vyssie píšu, že 500€...
Odpovedať
@pirhina dajte otazku na váš stavebny urad, napiste emailom ake prace ide vykonavat - podrobnejsi popis, napr. ci menite okna o tych istych rozmeroch ako boli povodne rozmery okien, .... a odpovedia vam, ci potrebujete stavebne povolenie alebo ohlasenie stavebnych uprav. Ak vam odpovedia, ze staci ohlasenie staveb. uprav, email si odlozte, v pripade, ze by nejaky urad namietal, ze trebalo stavebne povolenie.
Odpovedať
Bacha si dajte na tie energetické certifikáty, akou pečiatkou budú orazítkované. Toto mi prišlo mejlom. Slovenská komora stavebných inžinierov bola upozornená na pochybenia, ktorých sa dopúšťajú naši odborníci pri predkladaní požadovanej dokumentácie od spustenia výzvy a preto si považujeme za povinnosť upozorniť na túto skutočnosť, aby nedochádzalo k zamietnutiu dokumentácie zo strany SAŽP z dôvodu nedodržania stanovených podmienok. Najčastejšou chybou bolo nesprávne opečiatkovanie projektového energetického hodnotenia odborne spôsobilou osobou s oprávnením na energetickú certifikáciu. (pozn. v prípade, ak už bola predložená dokumentácia s chybnou pečiatkou, príslušná regionálna kancelária SAŽP, ktorá kontroluje zaslané podklady, by mala vyzvať vlastníka/investora na jej doplnenie/opravu) Podľa ust. § 45 ods. 1 písm. a) zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) medzi vybrané činnosti vo výstavbe, ktorých výsledok má vplyv na ochranu verejných záujmov vo výstavbe, patrí aj projektová činnosť, pod ktorou sa rozumie a) vypracovanie územnoplánovacích podkladov a územnoplánovacej dokumentácie, b) vypracovanie dokumentácie potrebnej na vydanie územného rozhodnutia, c) vypracovanie projektu stavieb potrebného na vydanie stavebného povolenia vrátane statických a dynamických výpočtov konštrukcií stavieb a projektového energetického hodnotenia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pre účely obnovy domov v rámci výzvy SAŽP môže projektové energetické hodnotenie stavby a dokumentáciu na vydanie stavebného povolenia vypracovať LEN autorizovaný stavebný inžinier s platným oprávnením pre kategóriu A1 Komplexné architektonické a inžinierske služby a súvisiace technické poradenstvo (pôvodné označenie 1 Pozemné stavby) alebo I1 Inžinier pre konštrukcie pozemných stavieb (pôvodné označenie 4-1 Stavebné konštrukcie - projektovanie pozemných stavieb). A energetický certifikát môže vypracovať LEN odborne spôsobilá osoba pre miesto spotreby: „Tepelná ochrana stavebných konštrukcií a budov“ (označenie 1).
Odpovedať
@pirhina ohlásenie. My sme dávali hneď pred začatím rekonštrukcie ohlásenie, lebo sme v pamiatkovej zóne. Takže ešte aj vyjadrenie pamiatkového úradu. Najskôr sme museli mať projekt s energetickým certifikátom - 500€, to následne na pamiatkový úrad a potom všetky doklady na stavebný úrad, stačilo nám ohlásenie rekonštrukcie.
Odpovedať
@pirhina inak sa mi zdá, že či je potrebné ohlásenie alebo stavebné povolenie záleží od daného stavebného úradu, pod ktorý patríte.
Odpovedať
@embeck áno, dá sa to spätne od 1.2.2020
Odpovedať
@katarinka136 asi ste nečítali my už sme po rekonštrukcii a je rozdiel energetický certifikát ten je lacnejší alebo energeticke hodnotenie.Ale jeden úrad hovorí že potrejeme to a druhý že to druhé takže ešte si počkám kým to budú mať jasno ty tam hore a potom sa do toho ak tak pustím ale radšej komunikovať priamo s úradom životného prostredia
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?